May'Haab (AUS) | Bay | 16.1 HH | 2005

Summary

Toggle Cross Duplications
Show/Hide Sibling Identifiers

Five x Five Enhanced Pedigree Grid for

MAY'HAAB (AUS) 2005 Bay colt
by Redoute's Choice - My Lady's Key, by Key to the Mint

 


REDOUTE'S CHOICE (AUS)
B. 1996
GW 5 wins
f:1109 r:871 w:668 SW:105
Danehill
B. 1986
GW 4 wins
f:2407 r:2013 w:1595 SW:347
Danzig
B. 1977
Wnr 3 wins
f:1075 r:837 w:658 SW:198
3Northern DancerNearctic14
Natalma2
Pas de NomAdmiral's Voyage4
Petitioner7
1Razyana
B. 1981
Pld
f:14 r:11 w:9 SW:5
2His MajestyRibot4
Flower Bowl4
3Spring AdieuBuckpasser1
Natalma2
Shantha's Choice
B. 1992
Wnr 1 win
f:13 r:9 w:9 SW:5
Canny Lad
Br. 1987
GW 8 wins
f:1378 r:1102 w:737 SW:52
BletchinglyBiscay2
Coogee7
Jesmond LassLunchtime7
Beautiful Dreamer14
Dancing Show
B. 1983
Wnr 1 win
f:10 r:8 w:7 SW:2
Nijinsky3Northern Dancer2
Flaming Page8
Show LadySir Ivor8
Best in Show8
MY LADY'S KEY (USA)
B. or Br. 1987
NR
f:13 r:10 w:8 SW:1
Key to the Mint
B. 1969
GW 14 wins
f:623 r:466 w:328 SW:49
2Graustark
Ch. 1963
GW 7 wins
f:614 r:450 w:336 SW:51
RibotTenerani6
Romanella4
Flower BowlAlibhai6
Flower Bed4
Key Bridge
B. 1959
NR
f:11 r:8 w:7 SW:4
PrincequilloPrince Rose10
Cosquilla1
Blue BannerWar Admiral11
Risque Blue2
1You're My Lady
B. 1980
Wnr 2 wins
f:11 r:10 w:9 SW:5
Roberto
B. 1969
GW 7 wins
f:500 r:441 w:318 SW:84
Hail to ReasonTurn-to1
Nothirdchance4
BramaleaNashua3
Rarelea10
3Spring Adieu
B. 1974
Wnr 3 wins
f:12 r:9 w:2
BuckpasserTom Fool3
Busanda1
NatalmaNative Dancer5
Almahmoud2

Spring Adieu (CAN) 1974 : 4f x 3f
Ribot (GB) 1952 : 5m x 4m
Flower Bowl (USA) 1952 : 5m x 4m
Natalma (USA) 1957 : 5m 5f x 4f

Northern Dancer (CAN) 1961 : 4m 5m x
Standing at:
2013 Fee: $
Last 10 runners
pos.
Runner Name
Race Name (Track)
5
Manning Treasure (AUS) 2012
Gloucester Advocate H. (Tuncurry)
4
Miss Spinnaker (AUS) 2014
Jingle Bells Maiden P. (Gunnedah)
1
Checkout Me Travla (AUS) 2010
Queensland Rural H. (Charters Towers)
4
Kiltaza (AUS) 2014
XXXX Gold Maiden P. (Krambach)
6
I Am Baymax (AUS) 2013
Winning Post Function Centre P. (Krambach)
5
Checkout Me Travla (AUS) 2010
Blue Ribbon H. (Burdekin)
2
Prince Mayted (AUS) 2011
Win $10k Cash H. (Canterbury)
6
Got Nothing (AUS) 2011
Craigmoor H. (Mudgee)
4
Jagarna (AUS) 2012
Hi-Beam Car & Pet Wash H. (Gawler)
9
Swamp Monster (AUS) 2012
Panthers Port Macquarie Maiden P. (Port Macquarie)

Race Record

RACE RECORD

Unraced.

Male Line

Leading Progeny for

 

REDOUTE'S CHOICE (AUS) 1996 Bay colt
by Danehill - Shantha's Choice, by Canny Lad

 

Sire Summary

Named FoalsStartersWinnersWinsPlacingsSW (GW)EarningsAEI
110987066217842889105 (60)over $92m.2.75
per foals78.4%59.7%1.62.69.5% (5.4%)$83,462 
 per starters76.1%2.13.312.1% (6.9%)$106,391 

REDOUTE'S CHOICE Joint Champion 3YO in Aust/NZ in 1999-2000. 5 wins-2 at 2-from 1100m to 1600m, A$1,567,850, MVRC Manikato S., Gr.1, VATC Blue Diamond S., Gr.1, Caulfield Guineas, Gr.1, CF Orr S., Gr.1, Veuve Clicquot S., L, 2d MVRC Australia S., Gr.1, 3d VATC Futurity S., Gr.1, Vic Health Cup, Gr.1, 4th VRC Ascot Vale S., Gr.2. He entered stud in Aust. in 2000. Champion Aust. Sire in 2005-06, 2009-10, second in 2008-09, 2010-11, third in 2004-05, 2006-07, 2011-12. Champion Aust. Sire (AEI) in 2004-05, 2005-06, 2006-07. Champion Aust. Sire of 2YOs in 2004-05, 2005-06. . Sire of 870 progeny to race, 662 winners (76.0%)
earnings of over $92 million, 105 stakes winners, 78 stakes placegetters, inc.




MISS FINLAND (03f, Woodman, Sadler's Wells). 11 wins-3 at 2-from 1000m to 2500m, A$4,632,775, STC Golden Slipper S., Gr.1, VRC Oaks, Gr.1, VRC Australian Guineas, Gr.1, MRC Thousand Guineas, Gr.1, STC Arrowfield Stud S., Gr.1, MRC Memsie S., Gr.2, Angus Armanasco S., Gr.2, HDF McNeil S., Gr.3, Tranquil Star S., Gr.3, VRC Talindert S., L, MRC Pleach 2YO P., 2d AJC Champagne S., Gr.1, MRC Blue Diamond S., Gr.1, Underwood S., Gr.1, Yalumba S., Gr.1, VRC Edward Manifold S., Gr.2, 3d MRC Futurity S., Gr.1, 4th MVRC WS Cox P., Gr.1, MRC CF Orr S., Gr.1, STC Reisling Slipper Trial S., Gr.2.

SAMANTHA MISS (05f, Zabeel, Bold Venture). Top filly on 2008-09 Australasian 3YO Classification.7 wins-2 at 2-from 1150m to 2500m, A$1,763,260, VRC Oaks, Gr.1, AJC Champagne S., Gr.1, Flight S., Gr.1, Furious S., Gr.2, STC Tea Rose S., Gr.2, AJC Silver Shadow S., Gr.3, Wattle Grove 2YO H., 2d AJC Sires Produce S., Gr.1, Light Fingers S., Gr.2, 3d MVRC WS Cox P., Gr.1, AJC Sweet Embrace S., Gr.3, 4th STC Magic Night S., Gr.2.

LOTTERIA (01f, Sir Tristram, Zamazaan). Second top filly on The 2005-06 Australasian 4YO+ Classification.8 wins from 1200m to 1600m, A$1,491,560, AJC Flight S., Gr.1, VRC Empire Rose S., Gr.1, AJC Surround S., Gr.2, STC Shannon S., Gr.2, Newcastle JC Spring S., Gr.3, AJC Show County H., L, Kogarah H., 2d MVRC WS Cox P., Gr.1, STC Arrowfield Stud S., Gr.1, City Tatt's RC Tramway H., Gr.3, 3d AJC Epsom H., Gr.1, 4th STC Canterbury S., Gr.2.

MELITO (06f, Marauding, Prince True). Top filly on 2009-10 Australasian 3YO Classification.5 wins-1 at 2-to 1400m, A$1,934,050, AJC TJ Smith S., Gr.1, Qld Tatt's RC Winter S., Gr.1, AJC Furious S., Gr.2, ATC Apollo S., Gr.2, STC Silver Slipper S., Gr.2, 2d AJC All Aged S., Gr.1, ATC Queen of the Turf S., Gr.1, BRC Stradbroke H., Gr.1, BTC Cup, Gr.1, MRC Thousand Guineas, Gr.1, STC Reisling S., Gr.2, Tea Rose S., Gr.2, AJC Silver Shadow S., Gr.3, Widden S., L, 3d ATC Coolmore Classic, Gr.1, BRC Doomben Ten Thousand S., Gr.1, VRC Wakeful S., Gr.2, STC Birthday Card S., Gr.3, 4th AJC Flight S., Gr.1, ATC All Aged S., Gr.1.

GALLICA (05f, Kingmambo, Dictus). Joint third filly on 2008-09 Australasian 3YO Classification.6 wins from 1600m to 2000m, A$1,010,495, MRC Thousand Guineas, Gr.1, SAJC Schweppes Oaks, Gr.1, VRC Edward Manifold S., Gr.2, Kewney S., Gr.2, 2d MRC Angus Armanasco S., Gr.2, 3d STC Storm Queen S., Gr.1.

FASHIONS AFIELD (02f, Wild Again, Bletchingly). 6 wins-4 at 2-from 1200m to 1600m, A$1,974,110, AJC Sires' Produce S., Gr.1, Flight S., Gr.1, STC Reisling Slipper Trial S., Gr.2, Gold Coast Guineas, L, AJC Meriton Serviced Apartments 2YO H., STC Riverina Charm 2YO H., 2d STC Golden Slipper S., Gr.1, AJC Champagne S., Gr.1, Qld Tatt's RC Winter S., Gr.1, Queensland Guineas, Gr.2, STC Expressway S., Gr.2, Tea Rose S., Gr.2, AJC Silver Shadow S., Gr.3, GCTC Magic Millions 3YO Trophy (R)
L, 3d STC Premiere S., Gr.2, 4th STC Queen of the Turf S., Gr.1, VRC Ascot Vale S., Gr.2, STC Apollo S., Gr.2, Missile S., Gr.3.

KING'S ROSE (07f, Nureyev, Manila). 2011 NZ Bloodstock Filly of the Year.8 wins-1 at 2-from 1000m to 2000m to 2011-12, NZ$391,390, A$772,100, New Zealand One Thousand Guineas, Gr.1, ARC Royal S., Gr.2, MRC Memsie S., Gr.2, MVRC WH Stocks S., Gr.2, Waikato RC Sir Tristram Fillies Classic, Gr.2, Manawatu RC Eulogy S., Gr.3, Ashburton RC Ray Coupland S., L, 2d VRC Emirates S., Gr.1, MRC Toorak H., Gr.1, VRC Gilgai S., Gr.2, MRC Moonga S., Gr.3, 3d ATC Coolmore Classic, Gr.1, Queen of the Turf S., Gr.1, 4th Hawke's Bay Lowland S., Gr.3.

MUSIR (06c, Encosta de Lago, Mill Reef). 8 wins-2 at 2-from 1000m to 1900m to 2011-12, £8,608, €270,000, R377,125, HK$1,200,000, 6,978,575Dhs, Greyville Golden Horseshoe S., Gr.1, UAE Derby, Gr.2, Istanbul Topkapi Trophy, Gr.2, Meydan Al Rashidiya S., Gr.2, Al Maktoum Challenge Round 1 S., Gr.3, UAE Two Thousand Guineas, Gr.3, UAE 2000 Guineas Trial S., 2d Meydan Al Maktoum Challenge Round 3 S., Gr.2, Zabeel Mile S., Gr.2, Firebreak S., L, Clairwood Gatecrasher S., 3d HKJC BMW Champions Mile, Gr.1, Newbury Hungerford S., Gr.2, Meydan Burj Nahaar S., Gr.3, 4th Meydan Al Fahidi Fort S., Gr.2.

SNITZEL (02c, Snippets, Storm Bird). Second on The 2005-06 Australasian 3YO Classification (sprint).7 wins-4 at 2-to 1200m, A$1,031,550, MRC Oakleigh P., Gr.1, AJC Challenge S., Gr.2, Up and Coming S., Gr.3, STC Skyline S., Gr.3, AJC Breeders' P., L, BTC Tommy Smith Slipper S., L, Wyong RC Strawberry Hill Slipper S., 2d VRC Newmarket H., Gr.1, 3d AJC TJ Smith S., Gr.1, San Domenico S., Gr.3, GCTC Magic Millions 2YO Classic S. (R)
L, 4th AJC All-Aged S., Gr.1, MVRC Manikato S., Gr.1.

ANAMATO (03f, Whiskey Road, Sovereign Edition). Third filly on the 2006-07 Australasian 3YO Classification.4 wins-1 at 2-from 1500m to 2000m, US$90,000, A$861,850, SAJC Australasian Oaks, Gr.1, VRC Kewney S., Gr.2, Moonee Valley Fillies Oaks Classic, Gr.2, SAJC Sires' Produce S., Gr.3, 2d VRC Danehill S., Gr.3, MRC Tranquil Star S., Gr.3, AJC Fernhill H., L, VRC Isca 2YO P., 3d VRC Oaks, Gr.1, Hollywood American Oaks, Gr.1, MRC Yalumba S., Gr.1, VRC Wakeful S., Gr.2, Thoroughbred Breeders' S., Gr.3, MRC Kevin Hayes S., L, 4th MVRC JRA Cup, L.

MASTER OF DESIGN (05c, Last Tycoon, Ahonoora). 7 wins to 1300m to 2011-12, A$938,209, ATC TJ Smith S., Gr.1, Theo Marks H., Gr.2, Alpha Flight Services H., MVRC Eliza Park Sunline Suite Tour H., WATC Perth Racing Silver Members H., 3d MRC Sir Rupert Clarke S., Gr.1, ATC Sebring S., Gr.3, MRC ESP P.H., MVRC Essendon Mazda H.

ROYAL DESCENT (09f, Kaapstad, Palace Music). 4 wins from 1200m to 2400m in 2012-13, A$559,530, Australian Oaks, Gr.1, ATC Adrian Knox S., Gr.3, Seasons Greetings P., Australian Turf Club H., 2d Illawarra TC Keith F Nolan Classic, Gr.3, 3d ATC Tab.com.au H., 4th ATC Surround S., Gr.2.

REDOUTE'S DANCER (03c, El Gran Senor, Condorcet). 4 wins from 1800m to 2400m, NZ$480,000, A$87,450, New Zealand Derby, Gr.1, ARC Championship S., Gr.2, AJC Mosman H., 2d AJC AH Beard Toparoa H., Pepsi Max H.

CHEEKY CHOICE (03f, Caerleon, Persian Bold). 4 wins-1 at 2-from 1300m to 1600m, A$625,425, AJC Flight S., Gr.1, STC Tea Rose S., Gr.2, AJC William H Ogilvie 2YO H., City Tatt's RC Napoleon Perdis H., 2d STC Queen of the Turf S., Gr.1, Canterbury S., Gr.2, AJC Australian Income Protection 2YO H., STC Escape to the Races 2YO H., Hyland Race Colours 2YO H., 3d MRC Thousand Guineas, Gr.1, 4th AJC Emancipation S., Gr.2.

WYLIE HALL (09c, Ideal Planet, Sovereign Edition). 3 wins from 1700m to 2450m in 2012-13, R1,123,750, South African Derby, Gr.1, Turffontein Derby Trial, L, 2d Turffontein Egoli Mile.

DARIANA (06f, Last Tycoon, Busted). 3 wins from 1550m to 2400m, A$518,165, Queensland Derby, Gr.1, AJC Frank Packer P., Gr.3, STC Inglis H., 2d MRC Underwood S., Gr.1, 3d BRC Doomben Roses, Gr.3.

ALLEZ WONDER (05f, Military Plume, Jungle Boy). 3 wins at 1600m, 2050m, A$509,263, MRC Toorak H., Gr.1, Illawarra TC Keith F Nolan Classic, L, MVRC Pacific Communications H., 3d VRC Oaks, Gr.1.

EMPIRES CHOICE (03c, Star Way, Sir Tristram). 3 wins from 1500m to 2400m, A$895,075, Queensland Derby, Gr.1, BTC Rough Habit P., Gr.3, 2d STC Pago Pago S., Gr.2, AJC Frank Packer P., Gr.3, Skyline S., Gr.3, STC Golden Rose S., Gr.3, AJC Carbine Club S., L, 3d AJC George Main S., Gr.1, STC Rotary Awareness P.

NADEEM (03c, Sound Reason, Oncidium). 2 wins at 2, A$747,500, MRC Blue Diamond S., Gr.1, VRC Maribyrnong P., Gr.3, 4th VRC Maribyrnong Trial S., L.

UNDOUBTEDLY (02c, Don't Say Halo, Manihi). 2 wins at 2, A$765,200, MRC Blue Diamond S., Gr.1, SAJC Queen Adelaide S., L, 3d VRC Ascot Vale S., Gr.2, MVRC Mitchell McKenzie S., L.

STRATUM (02c, Luskin Star, Vain). Joint third on The 2005-06 Australasian 3YO Classification (sprint).2 wins at 2, A$2,244,500, STC Golden Slipper S., Gr.1, Pago Pago S., Gr.2, 2d VRC Age Classic S., Gr.2, City Tatt's RC Roman Consul S., Gr.2, MVRC Bill Stutt S., Gr.2, AJC Up and Coming S., Gr.3, STC Skyline S., Gr.3, 3d VRC Newmarket H., Gr.1, Rory's Jester P., Gr.3, 4th AJC San Domenico S., Gr.3.

GOD'S OWN (02c, Sky Chase, Showdown). 3 wins-1 at 2-at 1200m, 1600m, A$999,500, MRC Caulfield Guineas, Gr.1, AJC Ladies Auxilary 2YO H., STC Mounties H., 2d VRC Lightning S., Gr.1, MRC Schweppervescence Cup, Gr.3, Guineas Prelude, Gr.3, 4th STC Golden Rose S., L.

ABSOLUTELY (07f, Catrail, Pleasant Colony). Winner at 2400m, A$469,500, Australian Oaks, Gr.1, 2d SAJC Schweppes Oaks, Gr.1, MVRC Arrow Training Services S., L, 3d Moonee Valley Fillies Classic, Gr.2, SAJC Auraria S., Gr.3.

DOUBTING (02f, Sovereign Red, Baguette). 6 wins-2 at 2-from 1000m to 1600m, A$782,750, VRC AV Kewney S., Gr.2, MRC Blue Diamond Prelude (f)
Gr.3, Tranquil Star S., Gr.3, AJC Wiggle H., L, STC Triscay S., L, 2d STC Coolmore Classic, Gr.1, MRC Angus Armanasco S., Gr.2, 3d MRC WW Cockram S., Gr.3, Boronia S., L, Quezette S., L, 4th Qld Tatt's RC Winter S., Gr.1.

TICKETS (06c, Success Express, Best Western). 4 wins-2 at 2-to 1500m, A$579,100, STC Pago Pago S., Gr.2, Phar Lap S., Gr.2, AJC Canonbury S., L, VRC Poseidon S., L, 2d AJC Sires Produce S., Gr.1, Champagne S., Gr.1, 4th VRC Coolmore Stud S., Gr.1, AJC Skyline S., Gr.3.

BISHOPS ROCK (01c, Sir Tristram, Kings Lake). 7 wins-1 at 2-from 1000m to 2200m, R719,910, Greyville Astrapak H., Gr.2, Turffontein Colorado King S., Gr.2, Scottsville Michael Roberts H., L, Turffontein Sun City H., 2d Turffontein South African Nursery P., Gr.1, Protea S., Gr.2, 3d Newmarket TC Sea Cottage S., L.

SISTER MADLY (06f, Bureaucracy, Grosvenor). 4 wins at 1200m to 2011-12, A$680,180, VRC Seppelt Salinger S., Gr.2, ATC Southern Cross S., Gr.3, MRC How Now S., Gr.3, STC Myer H., 2d AJC Flight S., Gr.1, MVRC Manikato S., Gr.1, MRC Tristarc S., Gr.2, SAJC Yallambee Classic, Gr.2, AJC Reginald Allen H., L, 3d SAJC Robert Sangster S., Gr.1, STC Sheraco H., L, AJC Victory Vein P., 4th MRC Sir Rupert Clarke S., Gr.1.

DRUMBEATS (05c, Last Tycoon, Imperial Prince). 3 wins at 1400m, 1500m, A$497,225, STC Shannon S., Gr.2, AJC Bill Ritchie H., Gr.3, VRC Hilton S., L, 2d AJC Roman Consul S., Gr.2, MRC Winning Edge Presentations Cup, L, AJC After Party at Fringe Bar H., 3d MVRC Crystal Mile H., Gr.2, STC Theo Marks H., Gr.2, VRC Flying Spur 2YO H., 4th AJC Doncaster H., Gr.1.

MUTAWAAJID (03c, Vain, High Line). Joint third on the 2006-07 Australasian 3YO Classification (sprint).5 wins-2 at 2-to 1400m, £19,454, A$305,250, AJC Royal Sovereign S., Gr.2, STC Hobartville S., Gr.2, NSW Tatt's RC Vili's H., STC Tooheys New 2YO H., 4th AJC Royal Randwick Guineas, Gr.1, Haydock Sprint Cup, Gr.1, Newbury World Trophy, Gr.3.

REKINDLED INTEREST (07g, Rainbow Quest, The Minstrel). 3 wins-1 at 2-from 1000m to 2050m to 2011-12, A$899,700, MVRC AAMI Vase, Gr.2, Dato' Tan Chin Nam S., Gr.2, 2d ATC George Ryder S., Gr.1, VRC Aurie's Star H., Gr.3, 3d MVRC WS Cox P., Gr.1, VRC LKS Mackinnon S., Gr.1, MVRC Dato' Tan Chin Nam S., Gr.2, 4th MRC Memsie S., Gr.2, MVRC Essendon Nissan S., L.

EL DAANA (04f, Sunday Silence, Avenue of Flags). 2 wins-1 at 2-at 1100m, 1600m, A$365,400, VRC Edward Manifold S, Gr.2, SAJC Queen Adelaide S., L, 2d SAJC Schweppervescence S., L, 3d VRC Matriarch S., Gr.2, MRC Angus Armanasco S., Gr.2, 4th VRC Myer Classic, Gr.1, South Australian Derby, Gr.1, SAJC Schweppes Oaks, Gr.1, MRC Quezette S., L.

VARENNA MISS (06f, Bite the Bullet, Afleet). 5 wins to 1300m, A$365,100, BRC QTC Cup, Gr.2, Act for Kids H., MRC Carlton Draught P., City of Glen Eira H., 2d MRC Hyderabad Race Club S., Gr.3, 3d SCTC Glasshouse H., L, MRC Cendrillon H., 4th BTC Cup, Gr.1, MRC Oakleigh P., Gr.1.

MUSKET (03c, Riverman, Roberto). 4 wins from 1200m to 1600m, A$308,250, STC Shannon S., Gr.2, AJC Wales Truck Repairs Welter H., National Jockeys Celebration Day H., STC Spring Carnival H., 2d AJC Japan Racing Association P., L, STC Sky High S., L, Royal Parma S., L, 3d STC Furniture One Group H., Fairfield RSL H., 4th Newcastle JC Newmarket H., Gr.3.

DOLMABACHE (07f, Zabeel, Vice Regal). 3 wins from 1600m to 2000m to 2011-12, NZ$158,725, A$17,707, Cambridge JC Travis S., Gr.2, 2d Waikato RC International S., Gr.1, ARC Lindauer S., Gr.3, 3d Wellington Cup, Gr.2, MRC 4 Tracks 4 Kids H., 4th Waikato Gold Cup, Gr.3.

AMELIA'S DREAM (05f, St Covet, Cure the Blues). 2 wins at 2, A$161,450, STC Silver Slipper S., Gr.2, De Bortoli Wines 2YO P.

DUELLED (02c, Sir Tristram, Pretendre). Winner at 2050m, A$475,180, MVRC AAMI Vase, Gr.2, 2d Victoria Derby, Gr.1, VRC Talindert S., L, 3d AJC Spring Champion S., Gr.1, STC Gloaming S., Gr.3, QTC Ambassador Travel 2YO H., AJC Quiet Little Drink H., Metcash H.

BURGUNDY (08c, Zabeel, Vice Regal). Second on the 2011-12 NZ 3YO Free H. (1200m-1600m).7 wins from 1200m to 1600m to 2012-13, NZ$214,125, Cambridge Breeders' S., Gr.3, ARC Mr Tiz Trophy, L, Manawatu RC Flying H., L, Levin S., L, North Canterbury RC Canterbury S., L, 3d WRC Telegraph H., Gr.1, ARC Great Northen Guineas, Gr.2, Wellington S., Gr.3.

BID SPOTTER (05g, Sir Tristram, Diesis). 9 wins from 1500m to 2400m to 2012-13, A$594,915, TRC Hobart Cup, Gr.3, ATC Manion Cup, L, City Tattersalls Club Cup, L, AJC Secret Savings H., BRC GJI Data Intelligence H., Goa Get Noticed H., AJC SCCF K Callander Fellowship H., STC Hyland Race Colours H., 2d STC Frank Underwood Cup, L, BRC Rochele Painting H., 3d AJC Breeders' P., L, Australia Day Cup, L, GCTC Magic Millions Stayers Cup.

RED LORD (03g, Zabeel, Noble Bijou). 7 wins from 1400m to 2800m, A$580,765, MRC Naturalism S., Gr.3, STC Parramatta Cup, L, Premier's Cup, L, Merrylands RSL Club H., AJC Guineas Day at Randwick H., VRC Lavazza Long Black H., 2d STC Kingston Town S., Gr.3, VRC Antler Luggage H., 3d South Australian Derby, Gr.1, 4th MRC Sandown Classic, Gr.2, AJC Randwick City S., Gr.3, MRC Coongy H., Gr.3, VRC St Leger, L, MRC Heatherlie H., L, Naturalism S., L.

TAHNI GIRL (01f, Citidancer, Taipan II). 3 wins-1 at 2-to 1200m, A$398,500, MRC HDF McNeil S., Gr.3, VRC Red Roses S., L, Australian Cup Carnival S., L, 2d STC Magic Night S., Gr.2, MRC Classic Caulfield Advance Ticketing H., 3d MRC Thoroughbred Club S., Gr.3, Quezette S., L, 4th VRC Rory's Jester P., Gr.3.

DR DOUTE'S (05c, Dr Grace, Red Tony). 6 wins-2 at 2-from 1000m to 1600m, A$473,230, VRC Carbine Club S., Gr.3, SAJC City of Adelaide S., L, MRC Lord Dudley H., MVRC Prime Mover Magazine 2YO H., SAJC Williams Refrigeration & Air Conditioning 2YO H., Allan Scott Park Morphettville H., 2d STC Tulloch S., Gr.2, SAJC WH Wylie H., L, Manihi Classic, L, 3d VRC Paris Lane S., L, SAJC Windsor Estate Wines H., VRC CRV Winter Championship Heat H., 4th MRC Winning Edge Presentations Cup, L.

FAST 'N' FAMOUS (02c, Zabeel, Nassau). 6 wins at 1100m, 1200m, A$447,300, VRC Gilgai S., Gr.3, STC Starlight S., L, Smithfield RSL Club H., That Hat Doesn't Fit H., 2d AJC Galaxy H., Gr.1, 4th AJC All-Aged S., Gr.1, BTC Cup, Gr.1, Illawarra 2YO Classic, L.

GALAH (08c, Distorted Humor, Southern Appeal). 4 wins-1 at 2-from 1300m to 1600m to 2011-12, A$401,800, VRC Carbine Club S., Gr.3, MRC Lightway Australia S., L, ATC Wyndham Estate 2YO H., Follow Royal Randwick on Facebook H., 2d ATC Maroubra 2YO H., VRC Momentum Energy Trophy H., 3d MRC Sandown Guineas, Gr.2, ATC Carbine Club S., Gr.3, Festival S., L, 4th VRC Gilgai S., Gr.2.

GLOBAL BALANCE (09f, Storm Cat, Riverman). 3 wins from 1800m to 2100m in 2012-13, A$152,145, SAJC Schweppervescence S., Gr.3, TTC Tasmanian Oaks, L.

ZINGALING (06f, Centaine, Mill Reef). 3 wins-1 at 2-at 1200m, A$286,550, ATC Birthday Card S., Gr.3, AJC PJ Bell H., L, Randwick Betting Auditorium 2YO H., 2d AJC Strada S., L, Hyde Park 2YO H., STC McGrath Foundation Ladies Lunch H., 3d BRC QTC Cup, Gr.2, VRC Crown Promenade S., L, STC TAB Number 1 Club H., Ambassador Travel H., 4th ATC Sapphire S., Gr.2, Hawkesbury RC Darley Crown, L, Scone RC Dark Jewel Classic, L.

VIENNESE (05f, Snippets, Storm Bird). 3 wins-2 at 2-to 1200m, A$162,725, SAJC Jansz S., Gr.3, MRC Quezette S., L, Midnight Fever 2YO P., 2d SAJC Queen Adelaide S., L, 3d SAJC Pewsey Vale S., L.

ALZORA (09f, Gulch, Sadler's Wells). 2 wins at 1400m, 2000m in 2012-13, A$221,642, VRC Vanity S., Gr.3, MRC Ethereal S., L, 3d VRC Spotless 2YO P., MRC Coates Hire P., 4th VRC AV Kewney S., Gr.2, MVRC Alexandra S., L, SAJC Dequetteville S., L.

KITTENS (07f, Barathea, Bletchingly). 2 wins at 1800m, 2000m, A$204,872, SAJC Chairman's S., Gr.3, Hill Smith S., L, 3d MRC Primavera H., 4th VRC Oaks, Gr.1, South Australian Derby, Gr.1.

MEARAS (03c, Marauding, Whiskey Road). 2 wins at 1400m, 1600m, A$154,875, Newcastle JC Spring S., Gr.3, City Tatt's RC Ming Dynasty H., L, 3d AJC Royal Sovereign S., Gr.2.

AL SAMER (02c, Key to the Mint, Roberto). 2 wins-1 at 2-at 1200m, 1300m, A$277,250, Canberra RC Black Opal S., Gr.3, STC Darby Munro S., L, 2d Wyong RC Strawberry Hill Slipper S., 3d AJC South Pacific Classic, Gr.3, Breeders' P., L, GCTC Magic Millions 2YO Classic S. (R)
L.

BONARIA (08f, Last Tycoon, Twig Moss). 5 wins-1 at 2-from 1100m to 1600m to 2012-13, A$336,334, VRC Schweppervescence Trophy, Gr.3, Lort Smith Animal Hospital H., MRC The Age H., Sportingbet H., 2d VRC Blazer S., Gr.2, 3d MRC Vintage Photobooth H., VRC Peter Rowland Catering H., MRC Responsible Gambling Awareness Week H., Race-Tech 2YO H., 4th VRC Let's Elope S., Gr.2, MVRC Sunline S., Gr.2.

MIRRASALO (06f, Dehere, Aloe). 3 wins-1 at 2-from 1400m to 2200m, A$230,245, Qld Tatt's RC Tattersall's Cup, Gr.3, STC Cool Ridge H., AJC Premiership Countdown 2YO P., 2d Illawarra TC Keith F Nolan Classic, Gr.3, 4th AJC Dulcify H., L.

SHEER TALENT (09c, Barathea, Bletchingly). 2 wins-1 at 2-at 1400m to 2012-13, A$174,925, VRC CS Hayes S., Gr.3, 3d VRC Australian Guineas, Gr.1, MVRC Alister Clark S., Gr.2, 4th MRC Manfred S., L.

PURE ELEGANCE (09f, Zabeel, Vice Regal). 2 wins-1 at 2-at 1200m to 2012-13, Hawke's Bay Gold Trail S., Gr.3, 4th Waikato RC James & Annie Sarten Memorial S., Gr.3.

ALBRECHT (09c, Octagonal, Straight Strike). 2 wins-1 at 2-at 1250m, 1300m to 2012-13, A$393,350, ATC Up and Coming S., Gr.3, Parramatta Leagues Club H., 2d ATC Golden Rose S., Gr.1, Stan Fox S., Gr.2, 3d BRC Victory S., Gr.2, ATC Canterbury BMW Inglis Bonus, 4th ATC Phar Lap S., Gr.2.

FLORENTINA (08f, Peintre Celebre, Danehill). 2 wins-1 at 2-at 1200m, 1300m to 2011-12, A$239,200, Gold Coast Guineas, Gr.3, ATC Inglis Bonus 2YO H., 2d NSW Tatt's RC Furious S., Gr.2, ATC Silver Shadow S., Gr.3, Australian Brewery 2YO H., 3d ATC Tea Rose S., Gr.2.

BENETEAU (07c, Encosta de Lago, Monde Bleu). Third Colt on The 2009-10 Australasian 2YO Classification.2 wins at 2, A$336,550, MRC Blue Diamond Prelude (c&g)
Gr.3, AJC Kurnell 2YO P., 3d MRC Blue Diamond S., Gr.1.

GET SQUARE (03c, Thunder Gulch, Blushing Groom). 2 wins at 1400m, 2000m, A$147,000, MRC Norman Robinson S., Gr.3, AJC Metcash H., 3d AJC Dulcify H., L.

LEVELLER (02f, Star Way, Luskin Star). 2 wins-1 at 2-at 1200m, 1400m, A$180,150, VRC Thoroughbred Breeders' S., Gr.3, TCL Plasma H., 2d MRC Ian Miller H., 3d MVRC Silver Jubilee S., L, VRC Phar Lap 75th Anniversary H., MRC Toltrice H.

SHAAHEQ (07f, Last Tycoon, Imposing). Joint third filly on 2009-10 Australasian 2YO Classification.Winner at 2, A$386,375, VRC Thoroughbred Breeders S., Gr.3, 2d MRC Blue Diamond S., Gr.1, VRC Ottawa S., L, MRC Merson Cooper S., L, Blue Diamond Preview (f)
L, 4th MRC Quezette S., L.


His sire sons include Not a Single Doubt (16 SW)
Stratum (16 SW)
Snitzel (15 SW)
Bradbury's Luck, Duelled, Coats Choice, Marmottan, Undoubtedly, God's Own, Cabrera, etc.

Female Line

 

 MAY'HAAB (AUS)

 

Bay horseFoaled in 2005

SireDanehillDanzigNorthern Dancer
REDOUTE'S CHOICE (AUS) RazyanaHis Majesty
1996Shantha's ChoiceCanny LadBletchingly
  Dancing ShowNijinsky
DamKey to the MintGraustarkRibot
MY LADY'S KEY (USA) Key BridgePrincequillo
1987You're My LadyRobertoHail to Reason
  Spring AdieuBuckpasser

REDOUTE'S CHOICE (AUS) (Bay 1996-Stud 2000). 5 wins-2 at 2, MVRC Manikato S., Gr.1. Champion Aust. Sire twice. Sire of 871 rnrs, 662 wnrs, 105 SW, inc. Miss Finland (STC Golden Slipper S., Gr.1)
Redoute's Dancer, Stratum, Samantha Miss, Fashions Afield, Musir, Nadeem, God's Own, Lotteria, Melito, Gallica, King's Rose, Snitzel, Anamato, Royal Descent, Wylie Hall, Dariana, Allez Wonder, Master of Design, Cheeky Choice, Empires Choice, etc.

 

1st dam

MY LADY'S KEY, by Key to the Mint. Unraced. Half-sister to LADY BROADHURST, ANNOUNCE, DAPHNE DONNELLY, LADY'S DELIGHT, YOUTHFUL LEGS, Sarge, Chayim. Dam of thirteen named foals, ten to race, eight winners, inc:-

AL SAMER (c. by Redoute's Choice). 2 wins-1 at 2-at 1200m, 1300m, A$277,250, Canberra RC Black Opal S., Gr.3, STC Darby Munro S., L, 2d Wyong RC Strawberry Hill Slipper S., 3d AJC South Pacific Classic, Gr.3, Breeders' P., L, GCTC Magic Millions 2YO Classic S. (R)
L. Sire.

Delightful Special (g. by Danehill). 5 wins to 1400m, HK$3,691,600, HKJC Cheug Sha H., Elm H., Plover Cove H., Tung Wah Centenary Challenge Cup, Azalea H., 2d HKJC Admiralty H., Hoi Ping H., Peninsula H., 3d HKJC Eastern Treasure H., Yan Chai Trophy, Martell Extra H., Victoria Racing Club Trophy.

Panchita (f. by Erins Isle). 4 wins from 1¼m to 1¾m, £8,100, €103,521, Leopardstown Autumn Fillies H., 3d Curragh Flemings Garage H., Leopardstown Fitzwilliam H.

Garamendi (g. by Don't Forget Me). 2 wins at 2, Curragh Mitsubishi Diamond 2YO S.

Ceol Na Sraide (f. by King's Theatre). Winner at 1¼m, 2d Curragh Woodies DIY H., Stephen Quirke Memorial Apprentice H., Leopardstown Woodley H. Dam of-

THE VOICE (Northern Meteor). 2 wins at 2, A$100,900, in 2012-13, SAJC Sires' Produce S., Gr.3, 2d SAJC Sportingbet 2YO P., Magic Millions Adelaide 2YO Classic.

Rock Band (Rock of Gibraltar). 2 wins at 1600m, 1950m to 2012-13, WATC Falcons H., 2d WATC Perth Ice Works H., 3d WATC JC Roberts S., L.

Royal Zulu Guard. Winner at 1450m in 2012-13, 2d Scottsville Rugby 5 P., Soccer 6 P., 3d Greyville South Coast Herald P.

Poetic Justice. 4 wins to 1400m to 2011-12 in Aust.

Maximisation (g. by Encounter). 3 wins from 1200m to 2050m in Aust.

Railbird (c. by Caerleon). Winner at 1m in U.S.A.

Emerged (f. by Desert King). Winner at 1850m in Aust. Dam of-

Zederged. 3 wins at 900m, 1000m to 2012-13 in Aust.

Nafisah. Winner at 1200m in 2011-12 in Aust.

Annunciata (f. by Project Manager). Placed at 3 in Ireland.

Niccolini (c. by Redoute's Choice). Placed in Aust.

 

2nd dam

YOU'RE MY LADY, by Roberto. 2 wins-1 at 2- in U.S.A. Dam of 11 named foals, 10 to race, 9 winners, inc:-

LADY BROADHURST (Golden Thatch). 5 wins at 1000m, 1200m, R205,600, Kenilworth Sceptre S., Gr.2, 4th Kenilworth Southern Cross S., Gr.3.

LADY'S DELIGHT (Local Talent). 6 wins from 1200m to 1600m, R330,891, Newmarket TC Swazi Howe Memorial H., L, Turffontein Nomads Charity H., L, 2d Turffontein Voyager S., Gr.2, Newmarket TC Maurice Passmore H., L, Vaal Silver Slipper Sprint, L, 3d Gosforth Challenge S., Gr.1, Newmarket TC Maurice Passmore H., L. Dam of-

EXPRESS POWER (Snitzel). 4 wins from 1200m to 1800m, A$174,955, in 2012-13, Gold Coast Bracelet, L, ATC Australian Turf Club H., 2d ATC Adrian Knox S., Gr.3, Ranvet Sprint H.

Sunday Service (Sunday Silence). 3 wins from 1550m to 2000m, A$143,800, STC De Bortoli Wines H., Project Sales (Qld) H., Singapore Turf Club Trophy, 2d STC Sky High S., L, 3d AJC Japan Racing Association P., L, QTC Members H., L. Dam of-

KNEELING (Encosta de Lago). Winner at 1200m, A$89,720, in 2011-12, MRC William Crockett S., L, 2d MRC Sportsbet.com.au Thing H.

DAPHNE DONNELLY (Golden Thatch). 4 wins-1 at 2-at 1000m, 1200m, R153,824, Newmarket TC George Azzie Memorial H., L, 2d Turffontein Southgate Mall Fillies & Mares S., L. Dam of-

QUEEN'S BAY (Fort Wood). 8 wins from 1450m to 1800m, R906,125, to 2011-12, Turffontein Yellowwood H., Gr.3-twice, Jacaranda H., Gr.3, Mrs KML Makins P., Computaform Express H., Vaal Computaform Open H., 2d Turffontein Gerald Rosenberg S., Gr.2, Ipi Tombe Challenge, Gr.2, 3d Greyville Gold Bracelet S., Gr.2, Turffontein Gerald Rosenberg S., Gr.2.

Bay Tree. 2 wins-1 at 2-at 1300m, 1600m in South Africa. Dam of-

BOUQUET-GARNI (Strike Smartly). 5 wins from 1450m to 2450m, R1,196,875, to 2011-12, South African Derby, Gr.1, Vaal Soccer 6 S., 2d Turffontein Hennenman Memorial Pinnacle S.

ANNOUNCE (National Assembly). 4 wins at 1200m, 1600m, R215,762, Greyville Thukela H., L. Sire.

YOUTHFUL LEGS (Explodent). 3 wins at 7f, 8½f, Hialeah Citation S., L. Sire.

Sarge (National Assembly). 2 wins-1 at 2-at 1200m, 3d Clairwood Godolphin Barb S., Gr.3. Sire.

Chayim (Woodman). 3 wins, 3d Del Mar Oceanside S., L. Sire.

Gabbing Gloria. 3 wins-1 at 2- in U.S.A. Dam of-

DIATRIBE (Brief Truce). Third on The 2000-01 Australasian 4YO+ Classification (long). 5 wins-1 at 2-from 1450m to 2400m, A$2,325,230, STC Rosehill Guineas, Gr.1, VATC Caulfield Cup, Gr.1, 2400m-in track record time, MVRC Bill Stutt S., Gr.2, AAMI Vase, Gr.2, VATC Wilson Dilworth University Blacks H., 2d MVRC WS Cox P., Gr.1, Alister Clark S., Gr.2, SAJC Sires' Produce S., Gr.3, VRC Gibson Carmichael S., L, VATC Street Cafe 2YO H., 3d Victoria Derby, Gr.1, VRC Turnbull S., Gr.2, VATC Boer War Centenary H., 4th VATC CF Orr S., Gr.1, Autumn Classic, Gr.2. Sire.

 

Race Record:

Unraced.

Print The Stallions 2012 Page

Choose to download or print the latest verion of horse's entry in Stallions. These pages may not contain the same informationas displayed on this website. Each Stallions page is hand edited by Jennifer Churchill to fit the printed page. The Statistics contained within the pages are up to date at the time of printing the current version of the book which is in May each year. These pages are provided for private use only.