CoolmoreFreshmanStallionKing’s Legacy

Fee $33,000.00

Redoute's Choice - Breakfast In Bed by Hussonet

Bay 2017 15.3hh
Year to stud: 2021
(other countries): ()
Oldest progeny are: Entered stud in 2021
FYEAR: 2022

Standing at: Coolmore Australia

2021 fee: $33,000

Fee history:

1167901.jpg

Hypothetical Mating

Performance

  • Race Performances
  • Race Record
https://www.stallions.com.au/wp-content/uploads/2021/05/Kings-Legacy-18042020-56659.jpg

A Stallion’s Pedigree

  • The only dual Gr.1-winning 2YO by REDOUTE’S CHOICE
  • Out of a Stakes-performing HUSSONET mare
  • Closely related to leading sire NOT A SINGLE DOUBT
  • From the family of SNIPPETS

“among the most significant stallion prospects seen in Australia for some time.” – TDN AusNZ, 20 April 2020

Dual Gr.1 winner at 2 & Gr.1-placed at 3

  • WON Gr.1 ATC Sires Produce Stakes

“Regally-bred colt executes Group 1 plan in style” – TDN AusNZ, April 5th 2020

  • WON Gr.1 ATC Champagne Stakes

“He’s an exceptional colt… one of the best colts in the country of his generation. He’s the full package” – Hugh Bowman, jockey

  • WON Gr.3 BJ McLachlan Stakes

(in Australia)

AgeRuns1st2nd3rdEarnings
2631A$884,100
361A$129,000
Totals:1232A$1,013,100
At 2 : ATC (Randwick) Sires’ Produce S., Gr.1 (1400m beating Prague and Mamaragan)
Champagne S., Gr.1 (1600m beating Glenfiddich and Ole Kirk)
BRC BJ McLachlan S., Gr.3 (1200m beating Every Rose and Euphoric Summer)
At 3 : 3d ATC (Rosehill) Golden Rose S., Gr.1 (1400m to Ole Kirk and North Pacific)

Pedigree

  • Grid
  • Female Line
  • Male Line
Toggle Cross Duplications
Show/Hide Sibling Identifiers

Five x Five Enhanced Pedigree Grid for

KING'S LEGACY (AUS) 2017 Bay colt
by Redoute's Choice - Breakfast in Bed, by Hussonet

 


REDOUTE'S CHOICE (AUS)
B. 1996
GW 5 wins
f:1875 r:1524 w:1185 SW:179
Danehill
B. 1986
GW 4 wins
f:2414 r:2083 w:1631 SW:347
Danzig
B. 1977
Wnr 3 wins
f:1075 r:837 w:658 SW:198
1Northern DancerNearctic14
3Natalma2
Pas de NomAdmiral's Voyage4
Petitioner7
Razyana
B. 1981
Pld
f:14 r:11 w:9 SW:5
His MajestyRibot4
Flower Bowl4
1Spring AdieuBuckpasser1
3Natalma2
Shantha's Choice
B. 1992
Wnr 1 win
f:13 r:10 w:10 SW:5
Canny Lad
Br. 1987
GW 8 wins
f:1435 r:1168 w:794 SW:55
BletchinglyBiscay2
Coogee7
Jesmond LassLunchtime7
Beautiful Dreamer14
Dancing Show
B. 1983
Wnr 1 win
f:10 r:8 w:7 SW:2
Nijinsky1Northern Dancer2
Flaming Page8
Show LadySir Ivor8
Best in Show8
BREAKFAST IN BED (AUS)
Ch. 2009
SP 7 wins
f:3 r:3 w:2 SW:1
Hussonet
Ch. 1991
SP 2 wins
f:1342 r:1089 w:850 SW:99
Mr. Prospector
B. 1970
SW 7 wins
f:1178 r:980 w:739 SW:182
Raise a NativeNative Dancer5
Raise You8
Gold DiggerNashua3
Sequence13
Sacahuista
B. 1984
GW 6 wins
f:13 r:11 w:9 SW:1
Raja BabaBold Ruler8
Missy Baba3
Nalees Flying FlagHoist the Flag5
Nalee9
Bella Sunday
Ch. 2000
Wnr 2 wins
f:12 r:10 w:10 SW:1
Sunday Silence
Br. 1986
GW 9 wins
f:1441 r:1363 w:906 SW:168
HaloHail to Reason4
3Cosmah2
Wishing WellUnderstanding1
Mountain Flower3
Singles Bar
Ch. 1991
SP 2 wins
f:13 r:10 w:8 SW:1
Rory's JesterCrown Jester13
Rory's Rocket1
Easy DateGrand Chaudiere19
Scampering20

Northern Dancer (CAN) 1961 : 4m 5m x
Natalma (USA) 1957 : 5m 5f x

 

 KING’S LEGACY (AUS)

 

Bay horseFoaled in 2017

SireDanehillDanzigNorthern Dancer
REDOUTE’S CHOICE (AUS) RazyanaHis Majesty
1996Shantha’s ChoiceCanny LadBletchingly
  Dancing ShowNijinsky
DamHussonetMr. ProspectorRaise a Native
BREAKFAST IN BED (AUS) SacahuistaRaja Baba
2009Bella SundaySunday SilenceHalo
  Singles BarRory’s Jester

REDOUTE’S CHOICE (AUS) (Bay 1996-Stud 2000). 5 wins-2 at 2, MVRC Manikato S., Gr.1. Champion Sire in Aust. 3 times. Sire of 1524 rnrs, 1179 wnrs, 178 SW, inc. Miss Finland (STC Golden Slipper S., Gr.1)
Lankan Rupee, Melito, Master of Design, Redoute’s Dancer, Stratum, The Autumn Sun, Samantha Miss, Majmu, Fashions Afield, Musir, Danceteria, Nadeem, Mustaaqeem, God’s Own, Lotteria, Wylie Hall, Gallica, King’s Legacy, King’s Rose, Snitzel, etc.

 

1st dam

Breakfast in Bed, by Hussonet. 7 wins to 1400m, A$301,100, ATC TAB Rewards H., Australian Turf Club H., Bowermans Office Furniture H., GCTC Eric Cowell Memorial H., 2d BRC Nudgee H., L, Just Now H., L, ATC Become an ATC Sponsor H., 3d Ipswich TC Gai Waterhouse Classic, L, ATC Kari Aboriginal Resources H., Canterbury Park H., Alpha Flight Services H., Thoroughbred Rehabilitation Trust H., Royal Randwick H. Three-quarter-sister to Hussterics (dam of LADY JIVAGO)
half-sister to OOHOOD. Dam of three named foals, all raced, two winners

KING’S LEGACY (c. by Redoute’s Choice). 3 wins. See below.

Do Not Disturb (f. by Fastnet Rock). 2 wins at 1100m, 1400m in Aust.

Is This Love (f. by Redoute’s Choice). Placed at 3 in 2021-22 in Aust.

 

2nd dam

BELLA SUNDAY, by Sunday Silence. 2 wins at 1100m, 1400m, STC Tile Mega Mart H., Save Medicare P., 3d AJC Christie’s Pty Ltd H., MVRC Programmed Maintenance Services 2YO H. Half-sister to NOT A SINGLE DOUBT, Hanky Panky (dam of MASTER ASH – MASTER RYKER (SING.), COME HITHER, FUN IN FLIGHT)
Natural is My Name (dam of ZIZOU). Dam of 12 foals, 10 to race, all winners, inc:-

OOHOOD (I Am Invincible). Winner at 1600m, A$1,522,500, ATC Flight S., Gr.1, 2d ATC Golden Slipper S., Gr.1, Sires’ Produce S., Gr.1, MRC Blue Diamond Prelude (f)
Gr.2, Merson Cooper S., L, 3d MRC Caulfield Guineas, Gr.1, Blue Diamond S., Gr.1, Blue Diamond Preview (f)
Gr.3, 4th ATC Tea Rose S., Gr.2, NSW Tatt’s RC Furious S., Gr.2.

Breakfast in Bed (Hussonet). 7 wins. See above.

Jessica Rabbit. Winner at 2 in 2020-21, BRC TAB Venue Mode 2YO P., 2d ATC Impending at Darley 2YO P.

Sundaze. Unraced. Dam of-

Miss Strathallan (Sebring). Winner at 1600m, A$77,290, 2d MRC Galilee Series Final H., L, 4th MRC Autumn Classic, Gr.2.

 

3rd dam

Singles Bar, by Rory’s Jester. 2 wins at 2, VATC Cleanaway 2YO H., 3d SAJC Walter Brown S.H., L. Half-sister to SNIPPETS, QUICK SCORE, ASAWIR (dam of GHAREEB)
TRUE BLONDE (dam of REGROWTH). Dam of 13 foals, 10 to race, 8 winners, inc:-

NOT A SINGLE DOUBT (Redoute’s Choice). 4 wins-3 at 2-to 1200m, A$392,000, AJC Canonbury S., L, MRC Zeditave S., L, STC Cabe-Vision Made Real 2YO H., Wyong RC Strawberry Hill Slipper, 2d MRC Schweppervescence Cup, Gr.3, GCTC Magic Millions 2YO Classic S., RL, 4th STC Todman Slipper Trial S., Gr.2. Sire.

Hanky Panky (Anabaa). 2 wins-1 at 2-at 1100m, 1200m, 2d STC Magic Night S., Gr.2, De Bortoli Gulf Station H., 3d AJC Honda Accord P.H. Dam of-

MASTER ASH – MASTER RYKER (Sing.) (Sebring). 2 wins-1 at 2-at 1250m, 1300m, A$152,510, S$27,271, ATC Up & Coming H., Gr.3, TAB 2YO H., 2d ATC Australian Turf Club 2YO H., Singapore TC Class 3 H., 3d Singapore TC Elite Invincible S.

COME HITHER (Redoute’s Choice). 2 wins at 2, A$142,000, VRC Talindert S., L, MRC Debutant S., L, 3d AJC Gimcrack S., L, MRC Quezette S., L. Dam of-

COHESION (Lonhro). 3 wins-1 at 2-at 1000m, 1100m, A$137,725, MRC Blue Diamond Preview (c&g)
L, 4th ATC Breeders’ P., L.

FUN IN FLIGHT (Fusaichi Pegasus). 2 wins at 2, A$116,450, VRC Australian Cup Carnival S., L, 2d MRC Starlet 2YO P., MVRC Wilfred Johnston 2YO P., 3d MRC Twilight Glow S., L, 4th VRC Red Roses S., L. Producer.

Natural is My Name (Naturalism). 5 wins-1 at 2-from 1200m to 1600m, A$158,773, MVRC William Inglis & Son H., BTC Anthony’s Fine Jewellery H., STC Castle Hill Mitsubishi Series H., 2d AJC Nivison H., L, 3d VRC Moomba P., L, AJC James HB Carr S., L. Dam of-

ZIZOU (Fusaichi Pegasus). Champion 2YO in Aust/NZ in 2006-07. Winner at 2, A$969,525, VRC Maribyrnong Trial S., L, 2d STC Golden Slipper S., Gr.1, MRC Blue Diamond S., Gr.1, STC Todman Slipper Trial S., Gr.2, MRC Blue Diamond Prelude (c&g)
Gr.3. Sire.

Crystal Rock. Winner at 900m in Aust. Dam of-

BIG PARADE (Deep Field). 8 wins-1 at 2-to 1250m, A$677,340, to 2021-22, ATC Sydney S., Gr.3, Cleanaway H., 50 Years AFC Members H., Heineken H., 2d Qld Tatt’s RC Winning Edge S., L, 3d ATC Theo Marks S., Gr.2.

Flying Single. Raced once. Dam of-

Hussterics. 2 wins at 1000m, 1100m in Aust. Dam of-

LADY JIVAGO (Beneteau). 4 wins-2 at 2-to 1200m, A$292,540, ATC Inglis 2YO Classic, RL, 1st Pierro Yearlings 2016 H., 3d ATC TAB Rewards H., 4th ATC PJ Bell S., Gr.3.

 

Race Record: 12 Starts 3-0-2 A$1,013,100.

3 wins at 2, A$1,013,100, ATC Sires’ Produce S., Gr.1, Champagne S., Gr.1, BRC BJ McLachlan S., Gr.3, 3d ATC Golden Rose S., Gr.1, TAB Long May We Play 2YO P.

?>

Leading Progeny for

 

REDOUTE’S CHOICE (AUS) 1996 Bay colt
by Danehill – Shantha’s Choice, by Canny Lad

 

Sire Summary

Named FoalsStartersWinnersWinsPlacingsSW (GW)EarningsAEI
18751524117933325452178 (117)over $179m.2.60
per foals81.3%62.9%1.82.99.5% (6.2%)$95,607 
 per starters77.4%2.23.611.7% (7.7%)$117,627 
NH: 1691298423736614 (7)over $16m.3.92
SH: 17061395109530955086164 (110)over $162m.2.43

REDOUTE’S CHOICE Champion 3YO Miler in Australia in 1999-2000. Joint Champion 3YO in Aust/NZ in 1999-2000. 5 wins-2 at 2-from 1100m to 1600m, A$1,567,850, VATC Blue Diamond S., Gr.1, Caulfield Guineas, Gr.1, CF Orr S., Gr.1, MVRC Manikato S., Gr.1, VATC Veuve Clicquot S., L, 2d MVRC Australia S., Gr.1, 3d VATC Futurity S., Gr.1, Vic Health Cup, Gr.1, 4th VRC Ascot Vale S., Gr.2. He entered stud in Aust. in 2000. Champion Sire in Australia in 2005-06, 2009-10, 2013-14, second in 2008-09, 2010-11, third in 2004-05, 2006-07, 2011-12. Champion Aust. Sire (AEI) in 2004-05, 2005-06, 2006-07. Leading Aust. Sire of 2YOs in 2004-05, 2005-06. Champion Broodmare Sire in Australia in 2018-19, 2019-20, second in 2020-21. Champion Broodmare Sire in Singapore in 2020. Champion Broodmare Sire in Poland in 2019. Sire of 1524 progeny to race, 1179 winners (77.0%)
earnings of over $179 million, 178 stakes winners, 136 stakes placegetters, inc.




MISS FINLAND (03f, Woodman, Sadler’s Wells). Champion 2YO & 3YO Filly in Australia in 2006 & 2007.11 wins-3 at 2-from 1000m to 2500m, A$4,632,775, STC Golden Slipper S., Gr.1, VRC Australian Guineas, Gr.1, VRC Oaks, Gr.1, MRC Thousand Guineas, Gr.1, STC Arrowfield Stud S., Gr.1, MRC Memsie S., Gr.2, Angus Armanasco S., Gr.2, HDF McNeil S., Gr.3, Tranquil Star S., Gr.3, VRC Talindert S., L, MRC Pleach 2YO P., 2d AJC Champagne S., Gr.1, MRC Blue Diamond S., Gr.1, Yalumba S., Gr.1, Underwood S., Gr.1, VRC Edward Manifold S., Gr.2, 3d MRC Futurity S., Gr.1, 4th MVRC WS Cox P., Gr.1, MRC CF Orr S., Gr.1, STC Reisling Slipper Trial S., Gr.2.

LANKAN RUPEE (09g, Stravinsky, Zabeel). Joint Head of the 2014 WTR (Sprint). Horse of the Year & Champion Sprinter in Australia in 2013-14.11 wins to 1200m, A$4,129,510, ATC TJ Smith S., Gr.1, VRC Newmarket H., Gr.1, Lightning S., Gr.1, MVRC Manikato S., Gr.1, MRC Oakleigh P., Gr.1, Rubiton S., Gr.2, Kevin Heffernan S., Gr.3, VRC Dilmah Earl Grey S., L, MRC KS Environmental P., MVRC Essendon Mazda 55 Second Challenge Heat H., 2d MVRC AJ Moir S., Gr.1, Ian McEwen S., Gr.2, MRC Bletchingly S., Gr.3, VRC Living Legends H., 3d VRC Darley Classic, Gr.1, MRC Schillaci S., Gr.2, Caulfield Sprint H., Gr.2, Blue Sapphire S., MVRC Essendon Mazda 55 Second Challenge H., 4th VRC Darley Classic, Gr.1.

THE AUTUMN SUN (15c, Galileo, Lear Fan). Champion 3YO Colt in Australia in 2018-19.8 wins-3 at 2-from 1200m to 2000m, A$3,489,121, ATC Golden Rose S., Gr.1, Randwick Guineas, Gr.1, Rosehill Guineas, Gr.1, MRC Caulfield Guineas, Gr.1, BRC JJ Atkins S., Gr.1, ATC Hobartville S., Gr.2, Energy Air 2YO P., Armistice 2YO P., 3d ATC Stan Fox S., Gr.2.

SAMANTHA MISS (05f, Zabeel, Bold Venture). Champion 3YO Filly in Australia in 2009.7 wins-2 at 2-from 1150m to 2500m, A$1,763,260, VRC Oaks, Gr.1, AJC Champagne S., Gr.1, Flight S., Gr.1, Furious S., Gr.2, STC Tea Rose S., Gr.2, AJC Silver Shadow S., Gr.3, Wattle Grove 2YO H., 2d AJC Sires Produce S., Gr.1, Light Fingers S., Gr.2, 3d MVRC WS Cox P., Gr.1, AJC Sweet Embrace S., Gr.3, 4th STC Magic Night S., Gr.2.

LOTTERIA (01f, Sir Tristram, Zamazaan). 8 wins from 1200m to 1600m, A$1,491,560, VRC Myer Classic, Gr.1, AJC Flight S., Gr.1, Surround S., Gr.2, STC Shannon S., Gr.2, Newcastle JC Spring S., Gr.3, AJC Show County H., L, Kogarah H., 2d MVRC WS Cox P., Gr.1, STC Arrowfield Stud S., Gr.1, NSW Tatt’s RC Tramway H., Gr.3, 3d AJC Epsom H., Gr.1, 4th STC Canterbury S., Gr.2.

MAJMU (11f, Hussonet, Smooth Performance). Champion 2YO Filly in South Africa in 2013-14.6 wins-3 at 2-from 1000m to 1600m, R2,325,000, Kenilworth Cape Fillies Guineas, Gr.1, Turffontein Empress Club S., Gr.1, South African Fillies Nursery, Gr.2, Starling S., Gr.3, Pretty Polly S., Gr.3, Ruffian S., L, 2d Turffontein Presidents Champions Challenge, Gr.1, 4th Turffontein Johannesburg Spring Fillies & Mares Challenge, Gr.2.

MELITO (06f, Marauding, Prince True). 5 wins-1 at 2-to 1400m, A$1,934,050, AJC TJ Smith S., Gr.1, Qld Tatt’s RC Winter S., Gr.1, ATC Apollo S., Gr.2, AJC Furious S., Gr.2, STC Silver Slipper S., Gr.2, 2d ATC Queen of the Turf S., Gr.1, AJC All Aged S., Gr.1, BRC Stradbroke H., Gr.1, BTC Cup, Gr.1, MRC Thousand Guineas, Gr.1, STC Reisling S., Gr.2, Tea Rose S., Gr.2, AJC Silver Shadow S., Gr.3, Widden S., L, 3d ATC Coolmore Classic, Gr.1, BRC Doomben Ten Thousand S., Gr.1, VRC Wakeful S., Gr.2, STC Birthday Card S., Gr.3, 4th ATC All Aged S., Gr.1, AJC Flight S., Gr.1.

WYLIE HALL (09c, Ideal Planet, Sovereign Edition). 6 wins from 1400m to 2450m, R3,694,625, Turffontein Presidents Champions Challenge, Gr.1, South African Derby, Gr.1, Colorado King S., Gr.2, Derby Trial, L, Cape Summer of Champions Pinnacle S., 2d Greyville Durban July H., Gr.1, Turffontein Egoli Mile, Soccer 10 H., 3d Turffontein London News S., Gr.3, 4th Turffontein Presidents Champions Challenge, Gr.1, Horse Chestnut S., Gr.1, Greyville Daily News 2000 S., Gr.1.

GALLICA (05f, Kingmambo, Dictus). 6 wins from 1600m to 2000m, A$1,010,495, MRC Thousand Guineas, Gr.1, SAJC Schweppes Oaks, Gr.1, VRC Edward Manifold S., Gr.2, AV Kewney S., Gr.2, 2d MRC Angus Armanasco S., Gr.2, 3d STC Storm Queen S., Gr.1.

FASHIONS AFIELD (02f, Wild Again, Bletchingly). Champion 2YO Filly in Australia in 2004-05.6 wins-4 at 2-from 1200m to 1600m, A$1,974,110, AJC Sires’ Produce S., Gr.1, Flight S., Gr.1, STC Reisling Slipper Trial S., Gr.2, Gold Coast Guineas, L, AJC Meriton Serviced Apartments 2YO H., STC Riverina Charm 2YO H., 2d STC Golden Slipper S., Gr.1, AJC Champagne S., Gr.1, Qld Tatt’s RC Winter S., Gr.1, STC Expressway S., Gr.2, Tea Rose S., Gr.2, Queensland Guineas, Gr.2, AJC Silver Shadow S., Gr.3, GCTC Magic Millions 3YO Trophy, RL, 3d STC Premiere S., Gr.2, 4th STC Queen of the Turf S., Gr.1, VRC Ascot Vale S., Gr.2, STC Apollo S., Gr.2, Missile S., Gr.3.

KING’S LEGACY (17c, Hussonet, Sunday Silence). 3 wins at 2, A$1,013,100, ATC Sires’ Produce S., Gr.1, Champagne S., Gr.1, BRC BJ McLachlan S., Gr.3, 3d ATC Golden Rose S., Gr.1, TAB Long May We Play 2YO P.

KING’S ROSE (07f, Nureyev, Manila). 8 wins-1 at 2-from 1000m to 2000m, NZ$391,390, A$772,100, New Zealand One Thousand Guineas, Gr.1, ARC Royal S., Gr.2, MVRC WH Stocks S., Gr.2, MRC Memsie S., Gr.2, Waikato RC Sir Tristram Fillies Classic, Gr.2, Manawatu RC Eulogy S., Gr.3, Ashburton RC Ray Coupland S., L, 2d VRC Emirates S., Gr.1, MRC Toorak H., Gr.1, VRC Gilgai S., Gr.2, MRC Moonga S., Gr.3, 3d ATC Coolmore Classic, Gr.1, Queen of the Turf S., Gr.1, 4th Hawkes Bay Lowland S., Gr.3.

MUSIR (06c, Encosta de Lago, Mill Reef). Champion 2YO Colt in South Africa in 2008-09. Champion 3YO Miler in UAE in 2010.8 wins-2 at 2-from 1000m to 1900m, £8,608, €270,000, R377,125, HK$1,200,000, 6,978,575Dhs, Greyville Golden Horseshoe S., Gr.1, Meydan Al Rashidiya S., Gr.2, Istanbul Topkapi Trophy, Gr.2, UAE Derby, Gr.2, Meydan Al Maktoum Challenge Round 1 S., Gr.3, UAE Two Thousand Guineas, Gr.3, UAE 2000 Guineas Trial S., 2d Meydan Al Maktoum Challenge Round 3 S., Gr.2, Zabeel Mile S., Gr.2, Firebreak S., L, Clairwood Gatecrasher S., 3d HKJC BMW Champions Mile, Gr.1, Newbury Hungerford S., Gr.2, Meydan Burj Nahaar S., Gr.3, 4th Meydan Al Fahidi Fort S., Gr.2.

SNITZEL (02c, Snippets, Storm Bird). 7 wins-4 at 2-to 1200m, A$1,031,550, MRC Oakleigh P., Gr.1, AJC Challenge S., Gr.2, Up & Coming S., Gr.3, STC Skyline S., Gr.3, AJC Breeders’ P., L, BTC Tommy Smith Slipper S., L, Wyong RC Strawberry Hill Slipper S., 2d VRC Newmarket H., Gr.1, 3d AJC TJ Smith S., Gr.1, San Domenico S., Gr.3, GCTC Magic Millions 2YO Classic S., RL, 4th AJC All-Aged S., Gr.1, MVRC Manikato S., Gr.1.

GALAXY STAR (12f, Jeune, Royal Academy). 13 wins from 1200m to 2100m, A$1,546,000, WATC Railway S., Gr.1, Ted Van Heemst S., Gr.2, Asian Beau S., Gr.3, Belmont Sprint, Gr.3, Strickland S., Gr.3, Trap for Fools H., Ascend Sales Trophies H., Marina East Apartment H., David Grays Aglink H., Penfolds H., Mumm Champagne H., DP&LK Patten H., Yellowglen H., 2d WATC Roma Cup, Gr.3, Northerly S., Gr.3, Hyperion S., Gr.3, Amelia Park Lodge H., WATC Derby Raceday H., 3d WATC Kingston Town Classic, Gr.1.

BONARIA (08f, Last Tycoon, Twig Moss). 8 wins-1 at 2-from 1100m to 1600m, A$951,319, VRC Myer Classic, Gr.1, Schweppervescence Trophy, Gr.3-twice, MRC Mannerism S., Gr.3, VRC Lort Smith Animal Hospital H., MRC Sportingbet H., The Age H., 2d VRC Blazer S., Gr.2, MRC Geoffrey Bellmaine S., Gr.3, Ladies Day Vase, Gr.3, 3d MRC Geoffrey Bellmaine S., Gr.3, Vintage Photobooth H., VRC Peter Rowland Catering H., MRC Responsible Gambling Awareness Week H., Race-Tech 2YO H., 4th VRC Let’s Elope S., Gr.2-3 times, MVRC Sunline S., Gr.2, MRC WW Cockram S., Gr.3, Summoned S., Gr.3.

ANAMATO (03f, Whiskey Road, Sovereign Edition). 4 wins-1 at 2-from 1500m to 2000m, US$90,000, A$861,850, SAJC Australasian Oaks, Gr.1, VRC AV Kewney S., Gr.2, Moonee Valley Fillies Oaks Classic, Gr.2, SAJC Sires’ Produce S., Gr.3, 2d VRC Danehill S., Gr.3, MRC Tranquil Star S., Gr.3, AJC Fernhill H., L, VRC Isca 2YO P., 3d Hollywood Park American Oaks, Gr.1, VRC Oaks, Gr.1, MRC Yalumba S., Gr.1, VRC Wakeful S., Gr.2, Thoroughbred Breeders S., Gr.3, MRC Kevin Hayes S., L, 4th MVRC JRA Cup, L.

DANCETERIA (15g, Cadeaux Genereux, Vettori). Champion Older Male in Germany in 2019 (Int.).7 wins from 1600m to 2000m, £89,284, €174,500, US$11,160, A$27,875, Munich Grosser Dallmayr Preis, Gr.1, ParisLongchamp La Coupe, Gr.3, Maisons-Laffitte Prix Jacques Laffitte, L, Newmarket BBAG-Sales.de H., Abbey Labels H., Southend Airport to Milan H., Sandown Smarkets H., 3d Sandown Brigadier Gerard S., Gr.3, Ascot Sodexo 2YO S., 4th Sandown Eclipse S., Gr.1, Chantilly Grand Prix du Nord, L.

PEEPING (11f, Encosta de Lago, Don’t Say Halo). 6 wins to 1500m, A$889,535, ATC Coolmore Classic, Gr.1, Golden Pendant, Gr.2, Darby Munro S., L, Fairfield RSL Club H., Anthony Cullen H., 2d ATC PJ Bell S., Gr.3, Triscay S., Gr.3, Fireball S., L, 3d ATC Guy Walter S., Gr.2, Hyland Race Colours H.

HOWARD BE THY NAME (12c, Faltaat, Defensive Play). 5 wins from 1600m to 2500m, A$615,540, South Australian Derby, Gr.1, SAJC Chairman’s S., Gr.3, Port Adelaide Guineas, L, 2d Tasmanian Derby, L, MRC Grand Hotel Frankston P., MVRC CRT Whites Rural P., 3d BRC Grand Prix S., Gr.3, 4th BRC Queensland Derby, Gr.1.

ROYAL DESCENT (09f, Kaapstad, Palace Music). 5 wins from 1200m to 2400m, A$2,709,780, Australian Oaks, Gr.1, ATC Warwick S., Gr.2, Adrian Knox S., Gr.3, Australian Turf Club H., Seasons Greetings P., 2d ATC Doncaster H., Gr.1, Epsom H., Gr.1, George Main S., Gr.1-3 times, VRC Turnbull S., Gr.1, ATC Warwick S., Gr.2, Chelmsford S., Gr.2, Toy Show H., Gr.3, Illawarra TC Keith F Nolan Classic, Gr.3, 3d ATC Queen Elizabeth S., Gr.1, Doncaster H., Gr.1, NSW Tatt’s RC Chelmsford S., Gr.2, ATC Tramway S., Gr.3, Tab.com.au H., 4th ATC George Ryder S., Gr.1, Surround S., Gr.2, Millie Fox S., Gr.2.

CELEBRITY QUEEN (16f, More Than Ready, Marscay). 7 wins at 1100m, 1200m to 2020-21, A$826,780, MRC Oakleigh P., Gr.1, WATC Colonel Reeves S., Gr.3, Nicopolis H., Schweppes Tonic H., D’Orsogna H., Furphy H., Pinjarra RC Chaff City H., 2d WATC Winterbottom S., Gr.1, AJ Scahill S., Gr.3, Perth 3YO Classic, Amelia Park H.

MASTER OF DESIGN (05c, Last Tycoon, Ahonoora). 7 wins to 1300m, A$938,209, ATC TJ Smith S., Gr.1, Theo Marks H., Gr.2, Alpha Flight Services H., MVRC Eliza Park Sunline Suite Tour H., WATC Perth Racing Silver Members H., 3d MRC Sir Rupert Clarke S., Gr.1, ATC Sebring S., Gr.3, MRC ESP P.H., MVRC Essendon Mazda H.

RAFEEF (12c, National Assembly, Mr Eats). 6 wins to 1400m, R1,193,325, Turffontein Computaform Sprint, Gr.1, Hawaii S., Gr.2, Classic Day in April H., Vaal Itsarush.co.za P., 2d Turffontein Wolf Power H., L, Vaal Intercontinental Village Raceday H., 4th Turffontein Horse Chestnut S., Gr.1.

ALABAMA EXPRESS (16c, Encosta de Lago, Royal Applause). 4 wins-1 at 2-to 1400m, A$554,750, MRC CF Orr S., Gr.1, Gothic S., L, VRC Donate to Salvation Army H.

CHEEKY CHOICE (03f, Caerleon, Persian Bold). 4 wins-1 at 2-from 1300m to 1600m, A$625,425, AJC Flight S., Gr.1, STC Tea Rose S., Gr.2, AJC William H Ogilvie 2YO H., NSW Tatt’s RC Napoleon Perdis H., 2d STC Queen of the Turf S., Gr.1, Canterbury S., Gr.2, AJC Australian Income Protection 2YO H., STC Escape to the Races 2YO H., Hyland Race Colours 2YO H., 3d MRC Thousand Guineas, Gr.1, 4th AJC Emancipation S., Gr.2.

REDOUTE’S DANCER (03c, El Gran Senor, Condorcet). Top of the 2006-07 NZ 3YO Free H. (1650m+).4 wins from 1800m to 2400m, NZ$480,000, A$87,450, New Zealand Derby, Gr.1, ARC Championship S., Gr.2, AJC Mosman H., 2d AJC Pepsi Max H., AH Beard Toparoa H.

HAMPTON COURT (11c, Broken Vow, Vice Regent). 3 wins-1 at 2-from 1400m to 2000m, A$398,230, ATC Spring Champion S., Gr.1, Dulcify H., L, 2d ATC Australian Turf Club 2YO H., 3d ATC TAB Early Quaddie H., 4th Newcastle JC Spring S., Gr.3.

DARIANA (06f, Last Tycoon, Busted). 3 wins from 1550m to 2400m, A$518,165, Queensland Derby, Gr.1, AJC Frank Packer P., Gr.3, STC Inglis H., 2d MRC Underwood S., Gr.1, 3d BRC Doomben Roses, Gr.3.

ALLEZ WONDER (05f, Military Plume, Jungle Boy). 3 wins at 1600m, 2050m, A$509,263, MRC Toorak H., Gr.1, Illawarra TC Keith F Nolan Classic, L, MVRC Pacific Communications H., 3d VRC Oaks, Gr.1.

EMPIRES CHOICE (03c, Star Way, Sir Tristram). 3 wins from 1500m to 2400m, A$895,075, Queensland Derby, Gr.1, BTC Rough Habit P., Gr.3, 2d STC Pago Pago S., Gr.2, AJC Skyline S., Gr.3, Frank Packer P., Gr.3, STC Golden Rose S., Gr.3, AJC Carbine Club S., L, 3d AJC George Main S., Gr.1, STC Rotary Awareness P.

NADEEM (03c, Sound Reason, Oncidium). Joint top colt on The 2005-06 Australasian 2YO Classification.2 wins at 2, A$747,500, MRC Blue Diamond S., Gr.1, VRC Maribyrnong P., Gr.3, 4th VRC Maribyrnong Trial S., L.

STRATUM (02c, Luskin Star, Vain). Champion 2YO Colt in Australia in 2004-05.2 wins at 2, A$2,244,500, STC Golden Slipper S., Gr.1, Pago Pago S., Gr.2, 2d VRC Age Classic S., Gr.2, MVRC Bill Stutt S., Gr.2, NSW Tatt’s RC Roman Consul S., Gr.2, AJC Up & Coming S., Gr.3, STC Skyline S., Gr.3, 3d VRC Newmarket H., Gr.1, Rory’s Jester P., Gr.3, 4th AJC San Domenico S., Gr.3.

UNDOUBTEDLY (02c, Don’t Say Halo, Manihi). 2 wins at 2, A$765,200, MRC Blue Diamond S., Gr.1, SAJC Queen Adelaide S., L, 3d VRC Ascot Vale S., Gr.2, MVRC Mitchell McKenzie S., L.

ABBEY MARIE (12f, Catrail, Pleasant Colony). 3 wins from 1300m to 2000m, A$542,870, SAJC Schweppes Oaks, Gr.1, MRC JRA H., Cove Hotel P., 2d MVRC Dato’ Tan Chin Nam S., Gr.2, 4th BRC Doomben Cup, Gr.1, MRC Mannerism S., Gr.3.

GOD’S OWN (02c, Sky Chase, Showdown). Joint Head of The 2005-06 Australasian 3YO Classification.3 wins-1 at 2-at 1200m, 1600m, A$999,500, MRC Caulfield Guineas, Gr.1, AJC Ladies Auxilary 2YO H., STC Mounties H., 2d VRC Lightning S., Gr.1, MRC Guineas Prelude, Gr.3, Schweppervescence Cup, Gr.3, 4th STC Golden Rose S., L.

LOIRE (16f, Traditionally, Success Express). 2 wins-1 at 2-at 1300m, 1600m, NZ$246,749, New Zealand One Thousand Guineas, Gr.1, 2d Hawkes Bay Lowland S., Gr.2, WRC Desert Gold S., Gr.3, 3d Waikato RC Sir Tristram Fillies Classic, Gr.2, Hawkes Bay Gold Trail S., Gr.3, El Roca Trophy, L.

MUSTAAQEEM (14c, National Assembly, Mr Eats). Champion 2YO Colt in South Africa in 2016-17.2 wins at 2, US$12,479, R689,975, Turffontein South African Nursery, Gr.1.

ABSOLUTELY (07f, Catrail, Pleasant Colony). Winner at 2400m, A$469,500, Australian Oaks, Gr.1, 2d SAJC Schweppes Oaks, Gr.1, MVRC Alexandra S., L, 3d Moonee Valley Fillies Classic, Gr.2, SAJC Auraria S., Gr.3.

PERFECT JEWEL (14f, Jeune, Royal Academy). 8 wins-1 at 2-from 1200m to 1800m to 2020-21, A$1,081,730, Western Australian Guineas, Gr.2, MRC WW Cockram S., Gr.3, WATC Belmont Sprint, Gr.3, Hyperion S., Gr.3, La Trice Classic, Gr.3, Belgravia S., L, Vili’s 2YO P., 2d MVRC WH Stocks S., Gr.2, MRC Mannerism S., Gr.3, WATC Strickland S., Gr.3, 3d WATC Ted Van Heemst S., Gr.2, Asian Beau S., Gr.3, 4th WATC Kingston Town Classic, Gr.1, Railway S., Gr.1, Burgess Queen S., L, Jungle Dawn Classic, L.

ENBIHAAR (15f, Trempolino, Spectacular Bid). Champion Older Female Stayer in Europe in 2019. Champion Older Female Stayer in GB in 2019.7 wins from 11f to 16¼f to 2020, £475,948, €34,290, Goodwood Lillie Langtry S., Gr.2-twice, Doncaster Park Hill S., Gr.2, York Lonsdale Cup, Gr.2, Haydock Lancashire Oaks, Gr.2, Goodwood Daisy Warwick S., L, 2d York Bronte Cup, Gr.3, 3d ParisLongchamp Prix de Royallieu, Gr.1, 4th Newmarket Princess of Wales’s S., Gr.2, Ascot Noel Murless S., L.

DOUBTING (02f, Sovereign Red, Baguette). 6 wins-2 at 2-from 1000m to 1600m, A$782,750, VRC AV Kewney S., Gr.2, MRC Blue Diamond Prelude (f)
Gr.3, Tranquil Star S., Gr.3, AJC Wiggle H., L, STC Triscay S., L, 2d STC Coolmore Classic, Gr.1, MRC Angus Armanasco S., Gr.2, 3d MRC WW Cockram S., Gr.3, Quezette S., L, Boronia S., L, 4th Qld Tatt’s RC Winter S., Gr.1.

ABIDEWITHME (09f, Zabeel, Mellay). 9 wins from 1200m to 2000m, NZ$416,200, A$63,750, Cambridge JC Travis S., Gr.2, BOP RC Tauranga S., Gr.2, WRC Anniversary H., L, Ashburton RC Ray Coupland S., L, MRC Cape Grim Beef P., ARC Augusta Capital H., New Zealand Herald H., Hallmark Yearlings 3YO Mile, 2d Te Aroha JC New Zealand Thoroughbred Breeders’ S., Gr.1, Cambridge JC Travis S., Gr.2, ARC Westbury Classic, Gr.3, Sofitel Luxury Hotels S., Gr.3, 3d WRC Thorndon Mile, Gr.1, Te Aroha JC New Zealand Thoroughbred Breeders’ S., Gr.1, ARC Blue Bubble Taxis H., 4th Waikato RC Herbie Dyke S., Gr.1, Hawkes Bay Makfi Challenge S., Gr.1, Waikato RC Cal Isuzu S., Gr.2, ARC Westbury Classic, Gr.3.

TICKETS (06c, Success Express, Best Western). 4 wins-2 at 2-to 1500m, A$579,100, STC Pago Pago S., Gr.2, Phar Lap S., Gr.2, VRC Poseidon S., L, AJC Canonbury S., L, 2d AJC Sires Produce S., Gr.1, Champagne S., Gr.1, 4th VRC Coolmore Stud S., Gr.1, AJC Skyline S., Gr.3.

BISHOPS ROCK (01c, Sir Tristram, Kings Lake). 7 wins-1 at 2-from 1000m to 2200m, R719,910, Greyville Astrapak H., Gr.2, Turffontein Colorado King S., Gr.2, Scottsville Michael Roberts H., L, Turffontein Sun City H., 2d Turffontein South African Nursery P., Gr.1, Protea S., Gr.2, 3d Newmarket Sea Cottage S., L.

VAVASOUR (11f, Red Ransom, Last Tycoon). 5 wins from 1600m to 2400m, NZ$260,450, Waikato RC Sir Tristram Fillies Classic, Gr.2, Counties Cup, Gr.3, Waikato Cup, Gr.3, ARC Dunstan Feeds Qualifier, 2d ARC Royal S., Gr.2, Avondale 2YO Classic, Te Aroha JC Piako Rural Services 2YO H., 3d ARC Soliloquy S., L, 4th ARC Sofitel Luxury Hotels S., Gr.3.

GALAH (08c, Distorted Humor, Southern Appeal). 5 wins-1 at 2-from 1300m to 1600m, A$587,700, BRC QTC Cup, Gr.2, VRC Carbine Club S., Gr.3, MRC Gothic S., L, ATC Wyndham Estate 2YO H., Follow Royal Randwick on Facebook H., 2d VRC Tab.com.au S., Gr.3, Momentum Energy Trophy H., ATC Maroubra 2YO H., 3d MRC Sandown Guineas, Gr.2, ATC Carbine Club S., Gr.3, MRC Moonga S., Gr.3, Sandown S., Gr.3, ATC Festival S., L, 4th VRC Gilgai S., Gr.2.

SISTER MADLY (06f, Bureaucracy, Grosvenor). 4 wins at 1200m, A$680,180, VRC Seppelt Salinger S., Gr.2, ATC Southern Cross S., Gr.3, MRC How Now S., Gr.3, STC Myer H., 2d AJC Flight S., Gr.1, MVRC Manikato S., Gr.1, SAJC Yallambee Classic, Gr.2, MRC Tristarc S., Gr.2, AJC Reginald Allen H., L, 3d SAJC Robert Sangster S., Gr.1, STC Sheraco H., L, AJC Victory Vein P., 4th MRC Sir Rupert Clarke S., Gr.1.

DRUMBEATS (05c, Last Tycoon, Imperial Prince). 3 wins at 1400m, 1500m, A$497,225, STC Shannon S., Gr.2, AJC Bill Ritchie H., Gr.3, VRC Hilton S., L, 2d AJC Roman Consul S., Gr.2, MRC Winning Edge Presentations Cup, L, AJC After Party at Fringe Bar H., 3d MVRC Crystal Mile H., Gr.2, STC Theo Marks H., Gr.2, VRC Flying Spur 2YO H., 4th AJC Doncaster H., Gr.1.

TANGO’S DAUGHTER (10f, Anabaa, Gone West). 5 wins-2 at 2-from 1000m to 1600m, A$299,135, SAJC Queen of the South S., Gr.2, HC Nitschke S., L, MRC Hilton Manufacturing H., Equine Haven Racehorse Spelling 2YO P., 3d VRC MSS Security S., L, MRC Weekend Hussler S., L, 4th VRC Matriarch S., Gr.2, MVRC Tesio S., Gr.3, MRC Lord S., L.

MUTAWAAJID (03c, Vain, High Line). 5 wins-2 at 2-to 1400m, £19,454, A$305,250, AJC Royal Sovereign S., Gr.2, STC Hobartville S., Gr.2, NSW Tatt’s RC Vili’s H., STC Tooheys New 2YO H., 4th AJC Randwick Guineas, Gr.1, Haydock Sprint Cup, Gr.1, Newbury World Trophy, Gr.3.

REKINDLED INTEREST (07g, Rainbow Quest, The Minstrel). 3 wins-1 at 2-from 1000m to 2050m, A$921,300, MVRC Dato’ Tan Chin Nam S., Gr.2, AAMI Vase, Gr.2, 2d ATC George Ryder S., Gr.1, VRC Aurie’s Star H., Gr.3, MVRC Chandler Macleod S., L, 3d MVRC WS Cox P., Gr.1, VRC LKS Mackinnon S., Gr.1, MVRC Dato’ Tan Chin Nam S., Gr.2, 4th MRC Memsie S., Gr.2, MVRC Mitchell McKenzie S., L.

EL DAANA (04f, Sunday Silence, Avenue of Flags). 2 wins-1 at 2-at 1100m, 1600m, A$365,400, VRC Edward Manifold S, Gr.2, SAJC Queen Adelaide S., L, 2d SAJC Schweppervescence S., L, 3d VRC Matriarch S., Gr.2, MRC Angus Armanasco S., Gr.2, 4th VRC Myer Classic, Gr.1, SAJC Schweppes Oaks, Gr.1, South Australian Derby, Gr.1, MRC Quezette S., L.

INTO THE MIST (11f, Encosta de Lago, Southern Appeal). 5 wins from 1200m to 1600m, A$229,580, SAJC Queen of the South S., Gr.2, Schweppes H., Eddie the Eagle H., William Hill H., 2d MRC Ladies Day Vase, Gr.3, SAJC Laelia S., L, 3d MVRC Adapt Australia H., 4th SAJC Adelaide Guineas, L.

HONORINE (09f, Honour and Glory, Labus). 5 wins-2 at 2-to 1200m, R484,775, Turffontein Camellia S., Gr.2, Clairwood Pinnacle S., Vaal July Day H., Clairwood Soccer 10 H., 2d Turffontein Bauhinia H., L, 3d Greyville Golden Horseshoe S., Gr.1, Pinnacle S., Vaal Computaform Express H., Turffontein Save the Date Sansui Summer Cup P.

VARENNA MISS (06f, Bite the Bullet, Afleet). 5 wins to 1300m, A$365,100, BRC QTC Cup, Gr.2, MRC Carlton Draught P., City of Glen Eira H., BRC Act for Kids H., 2d MRC Hyderabad Race Club S., Gr.3, 3d SCTC Glasshouse H., L, MRC Cendrillon H., 4th MRC Oakleigh P., Gr.1, BTC Cup, Gr.1.

KEBEDE (12f, Hussonet, Mocito Feliz). 4 wins from 1200m to 2000m, A$198,460, BRC The Roses S., Gr.2, Secutor Securities H., 2d BRC Rosie Eccles P., 3d Gold Coast Bracelet, L, 4th SCTC Princess S., L.

GIRL GONE ROCKIN’ (08f, Just a Dancer, Beaufort Sea). 4 wins from 1400m to 2050m, A$291,080, VRC Matriarch S., Gr.2, MVRC Melbourne Neonatal Network H., 2d ATC Cornucopia Committee Inc H., MVRC Adapt Australia H., Corporate Interiors Australia H., 3d MRC Sportingbet H.

MUSKET (03c, Riverman, Roberto). 4 wins from 1200m to 1600m, A$308,250, STC Shannon S., Gr.2, AJC Wales Truck Repairs Welter H., National Jockeys Celebration Day H., STC Spring Carnival H., 2d AJC Japan Racing Association P., L, STC Royal Parma S., L, Sky High S., L, 3d STC Fairfield RSL H., Furniture One Group H., 4th Newcastle JC Newmarket H., Gr.3.

HARDHAM (13c, Nureyev, Manila). 3 wins-1 at 2-from 1200m to 2050m, A$657,150, MVRC Alister Clark S., Gr.2, VRC Sofitel Girls’ Day Out H., 2d MRC Inglis Cup, 3d ATC Australian Derby, Gr.1, MRC Vain S., Gr.3.


His sire sons include Snitzel (114)
Not a Single Doubt (77)
Stratum (45)
Nadeem (19)
Beneteau (10)
Bradbury’s Luck (10)
Fast ‘n’ Famous (9)
God’s Own (8)
Elzaam (6)
Time Thief (6)
Lucky Unicorn (5)
Burgundy (5)
Al Samer, Coats Choice, Duelled, etc.

?>
Tags

There are no comments yet.

Login

Register

Your personal data will be used to support your experience throughout this website, to manage access to your account, and for other purposes described in our privacy policy.

Already have account?

Lost Password

Please enter your username or email address. You will receive a link to create a new password via email.