FreshmanKooringal StudStallionSandbar

Fee $8,800.00
https://www.stallions.com.au/wp-content/uploads/2021/07/Sandbar-1861.jpg

Snitzel - Tallow by Street Cry

Bay 2015 hh
Year to stud: 2021
(other countries): ()
Oldest progeny are: Entered stud in 2021
FYEAR: 0

Standing at: Kooringal Stud

2021 fee: $8,800

Fee history:

The bay will stand at Kooringal Stud for a minimum of five years, with the Lifetime Nomination remaining valid should SANDBAR be sold.

SANDBAR arrived at Kooringal with outstanding credentials.

The son of champion sire SNITZEL was a $650,000 purchase at the 2017 Magic Millions Yearling Sales.

SANDBAR’S dam TALLOW was a Group 3 winner but is best known for producing FARNAN, whose pinnacle performance from five wins as a two-year-old was the $3.5 million Golden Slipper in 2020.

FARNAN’S sire NOT A SINGLE DOUBT and SNITZEL are both sons of the outstanding REDOUTE’S CHOICE.

SANDBAR proved he had the ability to match his breeding, winning the Listed Lonhro Stakes at Warwick Farm as a juvenile and going on to claim the Listed Rosebud at Rosehill at three.

A close-up fourth to THE AUTUMN SUN in the Group 1 Golden Rose and to hold the last start Gr. 1 Blue Diamond winner, Written By to a 0.2L second in the Gr. 3 Pago Pago, beating the rest of the field by 4L, were a couple of other career highlight for SANDBAR.

Hypothetical Mating

Performance

  • Race Performances
  • Race Record
https://www.stallions.com.au/wp-content/uploads/2021/07/Horse-sandbar-116642-750x500-C.jpg

STAKES WINNING 2YO AND 3YO BY CHAMPION SIRE SNITZEL 3/4 BROTHER TO FARNAN

(in Australia)

AgeRuns1st2nd3rdEarnings
2521A$211,620
3611A$223,350
4711A$86,000
53A$5,000
Totals:2143A$525,970
At 2 : ATC (Warwick Farm) Lonhro P., L (1100m beating Satin Slipper and Oxford Tycoon)
ATC (Canterbury) Turf Club Maiden 2YO H. (1200m)
2d ATC (Rosehill) Pago Pago S., Gr.3 (1200m to Written By and beating Star of Jupiter)
At 3 : ATC (Rosehill) Rosebud H., L (1100m beating Charge and Golden Tycoon)
2d ATC (Randwick) Roman Consul S., Gr.2 (1200m to Sesar and beating Star of Jupiter)
4th ATC (Rosehill) Golden Rose S., Gr.1 (1400m)
ATC (Warwick Farm) Eskimo Prince S., Gr.3 (1200m)
At 4 : ATC (Rosehill) Chandon S H. (1100m)

Pedigree

  • Overview
  • Grid
  • Female Line
  • Male Line
Toggle Cross Duplications
Show/Hide Sibling Identifiers

Five x Five Enhanced Pedigree Grid for

SANDBAR (AUS) 2015 Bay colt
by Snitzel - Tallow, by Street Cry

 


SNITZEL (AUS)
B. 2002
GW 7 wins
f:1576 r:1266 w:974 SW:115
Redoute's Choice
B. 1996
GW 5 wins
f:1875 r:1524 w:1185 SW:179
Danehill
B. 1986
GW 4 wins
f:2414 r:2083 w:1631 SW:347
Danzig1Northern Dancer2
Pas de Nom7
RazyanaHis Majesty4
1Spring Adieu2
Shantha's Choice
B. 1992
Wnr 1 win
f:13 r:10 w:10 SW:5
Canny LadBletchingly7
Jesmond Lass14
Dancing ShowNijinsky8
Show Lady8
Snippets' Lass
B. 1993
SW 7 wins
f:6 r:6 w:6 SW:3
Snippets
B. 1984
GW 9 wins
f:828 r:739 w:602 SW:57
LunchtimeSilly Season1
Great Occasion7
Easy DateGrand Chaudiere19
Scampering20
Snow Finch
B. 1984
SW 2 wins
f:14 r:13 w:10 SW:2
Storm Bird1Northern Dancer2
South Ocean4
A RealgirlIn Reality21
Secret Verdict2
TALLOW (AUS)
B. 2006
GW 3 wins
f:6 r:3 w:3 SW:2
Street Cry
B. or Br. 1998
GW 5 wins
f:1869 r:1536 w:1127 SW:133
Machiavellian
B. or Br. 1987
GW 4 wins
f:724 r:588 w:405 SW:71
Mr. ProspectorRaise a Native8
Gold Digger13
Coup de FolieHalo2
1Raise the Standard2
Helen Street
B. 1982
GW 3 wins
f:13 r:11 w:10 SW:2
TroyPetingo22
La Milo1
WaterwayRiverman10
Boulevard1
African Queen
Gr. 1999
Wnr 5 wins
f:10 r:8 w:6 SW:1
Lion Hunter
Gr. 1992
SP 3 wins
f:606 r:529 w:380 SW:17
DanehillDanzig7
Razyana2
Pure of HeartGodswalk2
Audrey Joan10
Creola
B. 1994
Pld
f:12 r:9 w:7
Palace MusicThe Minstrel8
Come My Prince13
SalamoreVainA10
Salire1

Danehill (USA) 1986 : 3m x 4m

Northern Dancer (CAN) 1961 : 5m 5m x

 

 SANDBAR (AUS)

 

Bay horseFoaled in 2015

SireRedoute’s ChoiceDanehillDanzig
SNITZEL (AUS) Shantha’s ChoiceCanny Lad
2002Snippets’ LassSnippetsLunchtime
  Snow FinchStorm Bird
DamStreet CryMachiavellianMr. Prospector
TALLOW (AUS) Helen StreetTroy
2006African QueenLion HunterDanehill
  CreolaPalace Music

SNITZEL (AUS) (Bay 2002-Stud 2006). 7 wins-4 at 2, MRC Oakleigh P., Gr.1. Champion Sire in Aust. 4 times. Sire of 1264 rnrs, 971 wnrs, 114 SW, inc. Trapeze Artist (ATC TJ Smith S., Gr.1)
Shamus Award, Estijaab, Redzel, Summer Passage, Invader, Russian Revolution, Hot Snitzel, Wild Ruler, Sweet Idea, Sizzling, Snitzerland, I Am Excited, In the Congo, Sword of State, Wandjina, Yearning, Heavenly Blue, Away Game, Splintex, Spill the Beans, etc.

 

1st dam

TALLOW, by Street Cry. 3 wins at 1100m, 1400m, A$365,530, VRC Vanity S., Gr.3, AJC Inglis 3YO Bonus H., Forbes H., 2d GCTC Magic Millions 3YO Trophy, RL, 3d AJC Keith Mackay H., L, Magic Millions Wyong 3YO S., AJC Vale Jack Schell 2YO H., 4th Moonee Valley Fillies Classic, Gr.2. Half-sister to Mr Light Blue. Dam of six named foals, three to race, all winners, inc:-

FARNAN (c. by Not a Single Doubt). Champion 2YO in Australia in 2019-20. 5 wins at 2, A$2,507,450, ATC Golden Slipper S., Gr.1, Todman S., Gr.2, Silver Slipper S., Gr.2, Wyong Magic Millions 2YO Classic, RL.

SANDBAR (c. by Snitzel). 4 wins. See below.

Summer Surf (f. by Big Brown). Winner at 1400m in Aust.

 

2nd dam

AFRICAN QUEEN, by Lion Hunter. 5 wins-1 at 2-to 1300m, 2d QTC JM Gray-Buchanan H., 3d BTC Jacobsen Bloodstock 2YO H. Dam of 10 foals, 8 to race, 6 winners, inc:-

TALLOW (Street Cry). 3 wins. See above.

Mr Light Blue (Fantastic Light). 8 wins from 1600m to 2200m, A$329,650, BRC Coca-Cola Amatil H., Wallace Bishop H., Sky Racing H., GCTC Party in the Paddock Tickets Online P., Ladies Day H., 2d BRC Grand Prix S., Gr.3, Channel Seven H., Hardings H., 3d BRC Brisbane H., L, Grinders Coffee H., Burton & Ryan Property Agents H., Hanrick Curren Accountants H., Bundaberg Distilling Company H., Coca Cola Amatil H., Tim Ryan Go Hard or Go Home H., 4th Ipswich Cup, L.

Queenera. 4 wins from 1300m to 1600m, MRC Le Pine Funerals H., 2d MVRC Sweeney Estate Agents H. Dam of-

Captain Harry. 5 wins from 1200m to 1800m, A$195,845, MRC Blue Star Print H., 2d SAJC Ubet H., MRC Ladbrokes Switch H., 3d Ballarat TC VOBIS Gold Eureka Stockade, MRC Ladbrokes Same Race Multi H.

Bogie. 3 wins to 1400m, ATC McGrath Estate Agents H., 2d ATC Hyland Race Colours H.

Sharjah. 2 wins at 1200m, 1350m, QTC Champagne Bar P., 3d QTC Don’t Play 2YO H., Mike Gervais Memorial 2YO P. Dam of-

Roth da Toff. 2 wins at 1200m, 1500m, 2d WATC Weddings at Ascot H., 3d WATC DP&LK Patten H.

Goliath. Winner at 1550m in Aust.

 

3rd dam

CREOLA, by Palace Music. Placed in Aust. Three-quarter-sister to Come to Order, half-sister to BEAUTY SCHOOL, PETITE DANE (dam of DANISH SILVER)
La Marama (dam of MR UNFORGETTABLE). Dam of 12 named foals, 9 to race, 7 winners, inc:-

Whodunnit. 4 wins to 1400m, A$131,370, SCTC Skyracing.com.au H., 2d GCTC Membership the Perfect Gift H., Skypoint Observation Deck H., 3d BRC Energize Electrical Safety H., Brc.com.au H., Summer Racing H., SCTC Caloundra Produce H.

Evens. 4 wins from 1200m to 1600m, A$95,190, MVRC Sportingbet H., SAJC Guy Sebastian H., 2d MRC Ricoh P., 3d MRC Thomas North H., Melbourne Legacy Xmas H. Producer.

 

4th dam

SALAMORE, by Vain. Raced twice. Sister to KINGSTON HERITAGE. Dam of 11 foals, 9 to race, 6 winners, inc:-

PETITE DANE (Danehill). 10 wins-3 at 2-to 1400m, R392,120, Kenilworth Ascot Fillies Nursery S., L, Pisces S., Millionaires Sprint S., Durbanville Drohsky P., Emerald S., 3d Kenilworth Champagne S., Gr.3, 4th Clairwood Strelitzia S., Gr.3. Dam of-

DANISH SILVER (Silvano). 7 wins from 1200m to 2000m, R604,595, Greyville Michaelmas H., L, Clairwood Soccer 10 H., Greyville PSL Soccer 4 H., 2d Clairwood Easter H., L, 3d Clairwood Easter H., L-twice.

BEAUTY SCHOOL (Royal Academy). 2 wins-1 at 2-at 1000m, 1050m, A$111,200, MRC Blue Diamond Preview (f)
L, SAJC Polytech H., 2d VRC Ottawa S., L, SAJC Patrick’s Residential Developments H., 3d MRC Debutant S., L. Producer.

Come to Order (Naturalism). 12 wins-1 at 2-from 1200m to 1750m, A$91,840, VATC Wheatear H., 2d VRC Moomba P., L, 3d VATC New Statesman H., Erin H., Computershare Registry H., QTC Rough Habit Bar H.

La Marama. Unraced. Dam of-

MR UNFORGETTABLE (Rubiton). 7 wins to 1500m, A$500,010, STC Winter S., L, Kraft Foods H., 2d BTC Classic, Gr.3, 3d STC Winter S., L, Scone Cup, L.

 

Race Record: 21 Starts 4-3-0 A$525,970.

4 wins-2 at 2-at 1100m, 1200m, A$525,970, ATC Lonhro P., L, Rosebud H., L, Chandon S H., Turf Club 2YO H., 2d ATC Roman Consul S., Gr.2, Pago Pago S., Gr.3, De Bortoli Wines H., 4th ATC Golden Rose S., Gr.1, Eskimo Prince S., Gr.3.

?>

Leading Progeny for

 

SNITZEL (AUS) 2002 Bay colt
by Redoute’s Choice – Snippets’ Lass, by Snippets

 

Sire Summary

Named FoalsStartersWinnersWinsPlacingsSW (GW)EarningsAEI
1574126497128274695114 (71)over $181m.2.13
per foals80.3%61.7%1.83.07.2% (4.5%)$115,455 
 per starters76.8%2.23.79.0% (5.6%)$143,771 
NH: 10399792604741 (1)over $17m.0.94
SH: 1471116589225674221113 (70)over $164m.2.29

SNITZEL 7 wins-4 at 2-to 1200m, A$1,031,550, MRC Oakleigh P., Gr.1, AJC Challenge S., Gr.2, Up & Coming S., Gr.3, STC Skyline S., Gr.3, AJC Breeders’ P., L, BTC Tommy Smith Slipper S., L, Wyong RC Strawberry Hill Slipper S., 2d VRC Newmarket H., Gr.1, 3d AJC TJ Smith S., Gr.1, San Domenico S., Gr.3, GCTC Magic Millions 2YO Classic S., RL, 4th AJC All-Aged S., Gr.1, MVRC Manikato S., Gr.1. He entered stud in Aust. in 2006. Champion Sire in Australia in 2016-17, 2017-18, 2018-19, 2019-20, second in 2013-14. Leading Aust. Sire of 2YOs in 2016-17, 2017-18, 2019-20. Leading Aust. Sire (worldwide earnings) in 2017-18, 2018-19. Leading Aust. Sire of 3YOs in 2016-17, 2017-18. Leading Aust. Sire by Winners 2016-17, 2017-18. Sire of 1264 progeny to race, 971 winners (76.0%)
earnings of over $181 million, 114 stakes winners, 98 stakes placegetters, inc.




TRAPEZE ARTIST (14c, Domesday, Bletchingly). Champion 3YO Colt in Australia in 2017-18.7 wins-2 at 2-to 1400m, A$5,568,750, ATC TJ Smith S., Gr.1, Golden Rose S., Gr.1, All Aged S., Gr.1, 1400m-in track record time, Canterbury S., Gr.1, 1300m-in track record time, Expressway S., Gr.2, Canberra RC Black Opal S., Gr.3, 2d ATC The Everest, 3d ATC Sires’ Produce S., Gr.1, Randwick Guineas, Gr.1, Theo Marks S., Gr.2, 4th ATC Premiere S., Gr.2, Hobartville S., Gr.2, Stan Fox S., Gr.2, Expressway S., Gr.2.

REDZEL (12g, Rubiton, Millionaire). Champion Sprinter & Older Horse in Australia in 2017-18.15 wins-1 at 2-to 1200m, A$16,444,000, VRC Darley Classic, Gr.1, BRC Doomben Ten Thousand S., Gr.1, ATC Challenge S., Gr.2, Shorts H., Gr.2, Hall Mark S., Gr.3, MRC Heath S., Gr.3, NSW Tatt’s RC Concorde S., Gr.3-3 times, VRC Mumm S., L, ATC Fireball S., L, The Everest-twice, July Sprint H., Tab.com.au 2YO H., 2d ATC TJ Smith S., Gr.1, VRC Lightning S., Gr.1-twice, ATC Galaxy H., Gr.1, Challenge S., Gr.2-3 times, BRC Victory S., Gr.2, ATC Spark of Life H., Hyland Race Colours H., 3d ATC TJ Smith S., Gr.1, Shorts H., Gr.2, Kindergarten S., Gr.3, 4th BRC Doomben Ten Thousand S., Gr.1.

RUSSIAN REVOLUTION (13c, Stravinsky, Miswaki). 7 wins-2 at 2-to 1200m, A$1,284,225, ATC Galaxy H., Gr.1, MRC Oakleigh P., Gr.1, ATC Roman Consul S., Gr.2, MVRC Ian McEwen S., Gr.2, MRC Vain S., Gr.3, ATC Can Assist Volunteers 2YO P., Schweppes 2YO H., 4th VRC Coolmore Stud S., Gr.1, BRC Doomben Ten Thousand S., Gr.1.

SHAMUS AWARD (10c, Success Express, Luskin Star). Champion 3YO Colt in Australia in 2013-14.2 wins at 1600m, 2050m, A$2,473,500, MVRC WS Cox P., Gr.1, VRC Australian Guineas, Gr.1, 2d VRC Sires’ Produce S., Gr.2, MVRC Bill Stutt S., Gr.2, Mitchell McKenzie S., L, 3d MRC Caulfield Guineas, Gr.1, CF Orr S., Gr.1, VRC Maribyrnong P., Gr.3, MVRC Inglis Banner 2YO S., RL, MRC Chairman’s S., L.

HOT SNITZEL (08g, Blushing Groom, Balidar). 8 wins-3 at 2-to 1400m, A$1,334,850, BRC BTC Cup, Gr.1, ATC Royal Sovereign S., Gr.2, BRC Sires’ Produce S., Gr.2, ATC Hall Mark S., Gr.3, Sebring S., Gr.3, Brian Crowley S., L, GCTC Ken Russell Memorial Classic, L, STC Rosehill Gardens Events Centre 2YO H., 2d BRC TJ Smith S., Gr.1, VRC Tab.com.au S., Gr.2, ATC Sebring S., Gr.3, Skyline S., Gr.3, MRC Kevin Heffernan S., Gr.3, Kevin Heffernan S., L, 3d BRC Champagne Classic, Gr.2, ATC Star Kingdom S., Gr.3, Kindergarten S., Gr.3, 4th ATC Shorts H., Gr.2, VRC MSS Security Sprint H., L.

SWEET IDEA (10f, Timber Country, First Norman). 8 wins-2 at 2-to 1400m, A$2,415,350, ATC Galaxy H., Gr.1, Silver Slipper S., Gr.2, Light Fingers S., Gr.2, Missile S., Gr.2, MRC Tristarc S., Gr.2, GCTC Magic Millions Guineas, RL, Wyong Magic Millions 3YO S., ATC TAB Sprint 2YO P., 2d ATC Coolmore Classic, Gr.1, VRC Myer Classic, Gr.1, MRC Memsie S., Gr.1, ATC Silver Shadow S., Gr.2, BRC BJ McLachlan S., Gr.3, GCTC Magic Millions 2YO Classic, RL, ATC Lidoran Group 2YO P., 3d ATC Golden Slipper S., Gr.1, 4th MRC Sir Rupert Clarke S., Gr.1.

SNITZERLAND (09f, Fraar, Zephyr Bay). 8 wins-2 at 2-to 1200m, A$1,974,500, VRC Lightning S., Gr.1, Danehill S., Gr.2, ATC Challenge S., Gr.2, VRC Thoroughbred Breeders S., Gr.3, ATC San Domenico S., Gr.3, MVRC Champagne S., Gr.3, MRC (Mornington) Inglis Premier 2YO S., MRC Blue Sapphire S., 2d ATC Golden Slipper S., Gr.1, Galaxy H., Gr.1, Challenge S., Gr.2, VRC Dilmah Earl Grey S., L, Ottawa S., L, 3d BRC Victory S., Gr.2, 4th ATC Reisling S., Gr.2.

SIZZLING (09c, General Nediym, Alzao). 7 wins-5 at 2-from 1000m to 1600m, A$1,332,375, BRC TJ Smith S., Gr.1, Queensland Guineas, Gr.2, Sires’ Produce S., Gr.2, Champagne Classic, Gr.2, Gold Edition P., L, GCTC Ken Russell Memorial Classic, L, BRC Tyquin Speech & Reading 2YO H., 2d BRC BJ McLachlan S., Gr.3, Vo Rogue P., Gr.3, GCTC Magic Millions Guineas, RL, BRC Phelan Ready S., L, 3d ATC Expressway S., Gr.2, 4th ATC Bill Ritchie H., Gr.3, GCTC Magic Millions 2YO Classic, RL.

WILD RULER (17c, Daaher, Indian Charlie). 6 wins-1 at 2-to 1200m to 2021-22, A$2,618,125, MVRC AJ Moir S., Gr.1, ATC Arrowfield 3YO Sprint S., Gr.2, Roman Consul S., Gr.2, Inglis Nursery, RL, Heritage S., L, Fireball S., L, 2d ATC Concorde S., Gr.3, Cellarbrations 2YO H., 3d VRC Coolmore Stud S., Gr.1, BRC Champagne Classic, Gr.2.

I AM EXCITED (14f, General Nediym, Nashwan). 7 wins-1 at 2-at 1100m, 1200m, A$1,231,075, ATC Galaxy H., Gr.1, VRC Gilgai S., Gr.2, BRC Victory S., Gr.2, ATC Darby Munro S., L, Fireball S., L, Spark of Life H., All Too Hard at Vinery 2YO P., 2d VRC Kennedy P., Gr.3, ATC Wenona Girl H., Gr.3, MRC WW Cockram S., Gr.3, 3d ATC Arrowfield 3YO Sprint S., Gr.2, BRC Victory S., Gr.2, NSW Tatt’s RC Furious S., Gr.2, VRC Furphy Sprint, Gr.3, ATC Triscay S., Gr.3, Scone RC Woodlands S., L, 4th BRC Moreton Cup, Gr.2, MRC How Now S., Gr.3.

SWORD OF STATE (18c, Encosta de Lago, Danzero). 4 wins at 2 in 2020-21, NZ$174,400, A$10,850, ARC Diamond S., Gr.1, Matamata RC Slipper S., Gr.3, Waikato RC Lowe Schollum Jones 2YO S., 3d ARC Eclipse S., Gr.2.

IN THE CONGO (18c, Var, Qui Danzig). 3 wins-1 at 2-at 1100m, 1400m to 2021-22, A$808,075, ATC Golden Rose S., Gr.1, San Domenico S., Gr.3, Heineken 2YO H., 2d ATC Run to the Rose, Gr.2, Rosebud H., L, Fujitsu General 2YO H.

ESTIJAAB (15f, Charge Forward, Match Winner). Champion 2YO in Australia in 2017-18.3 wins at 2, A$2,540,825, ATC Golden Slipper S., Gr.1, Reisling S., Gr.2, Australian Fire Hose 2YO P., 2d ATC Silver Slipper S., Gr.2, Inglis 3YO Sprint.

SUMMER PASSAGE (14g, Encosta de Lago, Lure). Top Male on The 2016-17 NZ 2YO Free H.3 wins-2 at 2-at 1200m to 2020-21, NZ$183,100, A$232,500, ARC Diamond S., Gr.1, Matamata RC Slipper S., L, Comag H., 2d ATC Sires’ Produce S., Gr.1, MRC Caulfield Guineas Prelude, Gr.3, Counties Bowl, L, Counties RC Haunui Farm 2YO S.

WANDJINA (11c, Last Tycoon, Lunchtime). 3 wins-1 at 2-from 1000m to 1600m, £7,088, A$638,800, VRC Australian Guineas, Gr.1, CS Hayes S., Gr.3, ATC Australian Turf Club H., 2d ATC All Aged S., Gr.1, 3d MRC Caulfield Guineas, Gr.1, 4th ATC Todman S., Gr.2, San Domenico S., Gr.3, MRC Caulfield Guineas Prelude, Gr.3, ATC Lonhro P., L.

HEAVENLY BLUE (13c, El Prado, Theatrical). 3 wins-2 at 2-from 1400m to 1800m, R1,822,000, Turffontein South African Classic, Gr.1, Lad Brokers Juvenile P., 2d Turffontein Dingaans H., Gr.2, Graham Beck S., Gr.3, 3d Turffontein South African Derby, Gr.1, Gauteng Guineas, Gr.2.

YEARNING (18f, Ekraar, Postponed). 2 wins at 1400m, 1600m in 2021-22, A$728,100, MRC Thousand Guineas, Gr.1, 2d VRC Edward Manifold S., Gr.2, ATC Bowermans Furniture 2YO P.

INVADER (14c, Encosta de Lago, Clay Hero). Co-champion 2YO Colt in Australia in 2016-17.2 wins at 2, A$968,375, ATC Sires’ Produce S., Gr.1, Chris Toogood 2YO H., 2d ATC Champagne S., Gr.1, Todman S., Gr.2, TAB 2YO P., 4th ATC Breeders’ P., L.

AWAY GAME (17f, Elusive Quality, Sir Tristram). Champion 2YO Filly in Australia in 2019-20.5 wins-4 at 2-to 1200m to 2020-21, A$3,349,200, ATC Percy Sykes S., Gr.2, Widden S., Gr.3, Qld Tatt’s RC WJ Healy S., Gr.3, GCTC Magic Millions 2YO Classic, RL, BRC Calaway Gal S., L, 2d ATC Golden Slipper S., Gr.1, VRC Bobbie Lewis H., Gr.2, BRC Gold Edition P., L, MRC Regal Roller H., L, 3d ATC Light Fingers S., Gr.2, GCTC Magic Millions Guineas, RL, BRC Hinkler H., L, 4th MRC Blue Diamond S., Gr.1, Merson Cooper S., L.

SPLINTEX (16c, O’Reilly, Centaine). 7 wins-2 at 2-to 1200m to 2021-22, A$1,122,150, ATC Arrowfield 3YO Sprint S., Gr.2, VRC Bobbie Lewis H., Gr.2, ATC Hall Mark S., Gr.3, Southern Cross Turf 2YO H., Able Doors Spark of Life H., Theraces 2YO H., Bushfire Appeal H., 3d Gosford Guineas, L, ATC Easter Monday 2YO H., CES H., 4th ATC Challenge S., Gr.2, VRC Gilgai S., Gr.2, ATC Show County H., Gr.3.

SPILL THE BEANS (12c, Falbrav, Ahonoora). 5 wins-2 at 2-to 1400m, A$560,700, BRC QTC Cup, Gr.2, ATC Eskimo Prince S., Gr.3, Hawkesbury Guineas, Gr.3, ATC Australian Jewellery Liquidators 2YO P., 2d Scone RC Inglis 3YO Guineas, L, City Tatt’s RC Brian Crowley S., L, 3d VRC Schweppes Flemingtonfling S., 4th ATC Hobartville S., Gr.2.

FRENCH EMOTION (11f, Woodman, Copper Kingdom). 8 wins from 1200m to 1600m, A$886,390, VRC Blazer S., Gr.2, SAJC Queen of the South S., Gr.2, MRC VOBIS Gold Distaff-twice, MVRC TBV Newmarket Grandwest H., MRC Premier Signs H.-twice, Le Pine Funerals H., 2d VRC Myer Classic, Gr.1, MVRC Sunline S., Gr.2, VRC Melbourne Cup Tour Trophy, MRC VOBIS Gold Distaff, ATC Cellarbrations H., Schweppes P., MRC Foundation H., Ladbrokes Bet Better H.

SNITTY KITTY (13f, Tale of the Cat, Zeditave). 6 wins to 1100m, A$566,685, MRC Caulfield Sprint H., Gr.2, BRC Lightning H., L, MRC Changing Places Real Estate H., Italktravel P., 2d MRC Oakleigh P., Gr.1, WJ Adams H., L, Scone RC Denise’s Joy S., L, MRC Geoff Murphy H., 3d MRC Blue Star Group H., 4th ATC Galaxy H., Gr.1, MVRC AJ Moir S., Gr.1, SAJC RN Irwin S., Gr.3.

THRONUM (13c, Five Star Day, Danzig). 5 wins-2 at 2-to 1200m, A$441,750, MVRC Australia S., Gr.2, ATC Rosebud H., L, TAB Rewards 2YO H., 2d MVRC William Reid S., Gr.1, ATC Martin King 70th Birthday 2YO H., 3d ATC Up & Coming S., Gr.3, MRC Kevin Heffernan S., Gr.3, 4th MRC CF Orr S., Gr.1.

FOUR MOVES AHEAD (18f, Mr. Greeley, Anabaa). 3 wins-2 at 2-to 1400m to 2021-22, A$547,700, ATC Sweet Embrace S., Gr.2, Tea Rose S., Gr.2, Schweppes 2YO H., 3d ATC Silver Shadow S., Gr.2, 4th ATC Golden Slipper S., Gr.1, Sires’ Produce S., Gr.1.

MENARI (14c, General Nediym, Whiskey Road). 3 wins-1 at 2-at 1100m, 1200m, A$619,050, ATC Run to the Rose H., Gr.2, Rosebud H., L, TAB Rewards 2YO P., 2d ATC Canonbury S., Gr.3, 3d ATC Golden Rose S., Gr.1, 4th ATC Golden Slipper S., Gr.1.

SHOWTIME (14c, Timber Country, First Norman). 3 wins from 1200m to 1600m, A$624,230, MVRC Bill Stutt S., Gr.2, MRC PB Lawrence S., Gr.2, 2d ATC Arrowfield 3YO Sprint S., Gr.2, Expressway S., Gr.2, MVRC Valley Pearl, L, ATC Capital Bluestone Kirkham 2YO P., McGrath Estate Agents H., 3d ATC All Aged S., Gr.1, MRC Futurity S., Gr.1, ATC Silver Slipper S., Gr.2, 4th ATC Todman S., Gr.2, Canonbury S., Gr.3.

TIME FOR WAR (11c, Zabeel, Mukaddamah). 3 wins at 2, A$470,950, ATC Pago Pago S., Gr.2, BRC Sires’ Produce S., Gr.2, ATC CFMEU Mining & Energy 2YO P., 2d Gold Coast Guineas, Gr.3, ATC Brian Crowley S., L, SCTC Glasshouse H., L, 4th ATC Sires’ Produce S., Gr.1.

FLYING SNITZEL (09f, Hula Town, The Expatriate). 3 wins-2 at 2-at 1200m, 1400m, A$340,950, VRC AV Kewney S., Gr.2, ATC Schweppervescence H., Gr.3, Australian Turf Club 2YO H., 3d ATC Magic Night S., Gr.2, Inglis Nursery, 4th ATC Champagne S., Gr.1, NSW Tatt’s RC Furious S., Gr.2.

FARSON (13g, Gallo di Ferro, Damister). 5 wins from 1200m to 1800m, A$219,005, M$326,375, MRC Autumn Classic, Gr.2, Moorookyle Park Thoroughbred Stud H., MVRC Simpson Construction H., 3d MVRC Alister Clark S., Gr.2.

CHANCE BYE (07f, Red Ransom, Lyphard). 3 wins at 2, A$542,950, STC Silver Slipper S., Gr.2, AJC Racing NSW Inglis Nursery S., STC Inglis 2YO Classic, 3d AJC Silver Shadow S., Gr.3, 4th MVRC Champagne S., Gr.3.

LETZBEGLAM (17f, Forestry, Batonnier). 2 wins at 2, A$178,950, MRC Blue Diamond Prelude (f)
Gr.2, 4th MRC Thoroughbred Club S., Gr.3, VRC Cap d’Antibes S., L.

TANGLED (14g, Shinko King, Gleam Machine). 2 wins at 2, A$688,150, BRC Champagne Classic, Gr.2, ATC Volvo Commercial Vehicles 2YO H., 2d ATC Rosehill Guineas, Gr.1, Spring Champion S., Gr.1, Frank Packer P., Gr.3, MRC Caulfield Classic, Gr.3, 3d ATC Australian Derby, Gr.1, Carrington S., L, 4th BRC Chairman’s H., Gr.3, ATC Dulcify H., L.

PERIGNON (12f, Narita Brian, Rubiton). 2 wins-1 at 2-at 1200m, A$382,250, ATC Light Fingers S., Gr.2, TAB Rewards 2YO P., 2d ATC Magic Night S., Gr.2, NSW Tatt’s RC Furious S., Gr.2, 3d ATC Flight S., Gr.1, Birthday Card S., Gr.3, 4th Wyong Magic Millions 2YO Classic, RL.

SALADE (08c, Beautiful Crown, Bletchingly). Winner at 2, A$173,200, ATC Pago Pago S., Gr.2, 2d Illawarra TC AJ Lillye Memorial H.

AMORINO (09g, Marauding, Storm Bird). 10 wins-2 at 2-to 1500m, A$776,900, VRC TAB Rewards S., Gr.3, March S., L, MRC Anniversary Vase, L, WATC Grandstand Cup, L, Cyril Flower S., L, Bunbury S., L, ATC City Tattersalls 2YO P., Summer Super Saver Ticket 2YO H., WATC Magic Millions Raceday H., 2d Pinjarra Classic, L, WATC Golden Group H., 3d VRC Lawn H., WATC Silks H., 4th ATC Todman S., Gr.2, MRC TS Carlyon Cup, Gr.3, Gosford Guineas, L.

EXHILARATES (16f, More Than Ready, Secret Savings). 6 wins-2 at 2-at 1100m, 1200m to 2020-21, A$2,402,800, MRC Quezette S., Gr.3, GCTC Magic Millions 2YO Classic, RL, VRC MSS Security Sprint H., L, BRC Helen Coughlan S., L, MVRC Atlantic Jewel S., L, GCTC Follow at Aquisfarm on Facebook 2YO H., 2d ATC Reisling S., Gr.2, Qld Tatt’s RC WJ Healy S., Gr.3, MVRC Scarborough S., Gr.3, BRC Fred Best Classic, Gr.3, GCTC Magic Millions Guineas, RL, Wyong Magic Millions 2YO Classic, RL, GCTC Snippets P., 3d Gold Coast Guineas, Gr.3.

DANCES ON STARS (09g, Last Tycoon, Sir Tristram). 9 wins-1 at 2-from 1100m to 1600m, A$768,710, ATC Kindergarten S., Gr.3, Carrington S., L, GCTC Prime Minister’s Cup, L, ATC Blackwoods Galmet H., SAJC Greg Venn’s Significant Birthday H., Oakbank RC Harcourts Adelaide Hills H., 2d BRC Queensland Guineas, Gr.2, ATC Canterbury Classic, L, SAJC CS Hayes Memorial Cup, L, GCTC Ken Russell Memorial Classic, L, Gosford RC Takeover Target S., L, ATC Harvey Norman 2YO H., SAJC James Boag’s Premium H., Eckermann Conveyancers H., AAMI H., Gawler & Barossa JC Terrace Function Centre H., 3d ATC Ajax S., Gr.2, BRC Sires’ Produce S., Gr.2, Champagne Classic, Gr.2, GCTC Victory S., Gr.2, MRC TS Carlyon Cup, Gr.3, Gold Coast Guineas, Gr.3, BRC Mount Franklin H., SAJC Hughes Limousines H., Adelaide Festival Raceday H., John Castleman Retirement H., 4th ATC Sebring S., Gr.3, Qld Tatt’s RC Tattersall’s 150th Anniversary S., Gr.3, BRC Sprint H., Gr.3, VRC Chester Manifold S., L, Canberra RC National Sprint H., L.

MALAVIO (08g, Dehere, Zoffany). 9 wins-1 at 2-to 1500m, A$504,780, ATC Tramway S., Gr.3, Festival S., L, Civic S., L, Tooheys New Twin Willows H., 2d ATC Michael Hansell Signs H., MC Conners Racing H., 3d ATC Ajax S., Gr.2, 4th ATC Liverpool City Cup, Gr.3, Doncaster Mile Prelude, Gr.3, Show County H., Gr.3, Hawkesbury Gold Cup, Gr.3.

TAIKOMOCHI (13g, Fusaichi Pegasus, Deputy Minister). 7 wins from 1400m to 2400m to 2020-21, A$619,050, ATC Neville Sellwood S., Gr.3, Kingston Town S., Gr.3, Australia Day Cup, L, Premier’s Cup Prelude H., 2d TTC Launceston Cup, Gr.3, ATC Winter S., L, January Cup, L, Canberra Cup, L, ATC Press Statement at Vinery H., 3d ATC Summer Cup, Gr.3, Winter Challenge H., L, Hawkesbury RC Ladies Day Cup, L, 4th ATC Japan Racing Association P., Gr.3, Premier’s Cup, Gr.3, TRC Hobart Cup, Gr.3, ATC Cup, L.

PETROL POWER (10g, Charnwood Forest, Alydar). 6 wins-2 at 2-to 1400m, A$541,107, WATC Sir Ernest Lee-Steere Classic, Gr.3, Placid Ark S., L, Supremacy S., L, Westspeed Initial 2YO P., Myer Fashion H., Tabtouch H., 2d WATC Belgravia S., L, Fairetha S., L, Perth S., L, Hyperno, Kingston Rule & Let’s Elope H., Magicmillions.com.au H., Tabtouch Sprint H., 3d WATC Magic Millions Perth 2YO Classic, RL, Mitavite H., Minearc Systems H., Emirates Melbourne Cup Tour H.

YOUNG MAN POWER (12c, Sunday Silence, Nureyev). 5 wins-1 at 2-at 1600m, 220,627,000¥, Tokyo Fuji S., Gr.3, Niigata Sekiya Kinen, Gr.3, Hanshin Arlington Cup, Gr.3, Tokyo Tamagawa S., 2d Niigata Tanigawadake S., L, Fukushima Mimpo Hai, L, 3d Kyoto Yomiuri Milers Cup, Gr.2, Nakayama Keisei Hai Autumn H., Gr.3, Niigata Sekiya Kinen, Gr.3, Nakayama Junior Cup, 4th Niigata Sekiya Kinen, Gr.3-twice.

PERAST (14c, Zabeel, Success Express). 4 wins-1 at 2-to 1400m, A$478,166, MRC Caulfield Guineas Prelude, Gr.3, BRC Fred Best Classic, Gr.3, Queensland Day P., L, 3d ATC Run to the Rose H., Gr.2, VRC Chatham S., Gr.3, MRC Moonga S., Gr.3, Inglis 2YO Premier, RL.

IRITHEA (13f, French Deputy, Sadler’s Wells). 8 wins to 1400m, A$948,915, Hawkesbury Crown, Gr.3, Scone RC Dark Jewel Classic H., Gr.3, ATC Tipping Competition H., Owners Benefits Card H., Dooleys H., Theraces H., 2d ATC Sapphire S., Gr.2, Aspiration H., Gr.3, Gosford RC Belle of the Turf H., Gr.3, GCTC Magic Millions Fillies & Mares P., ATC Tab.com.au H., Ranvet H., 3d Newcastle JC Tibbie S., Gr.3, Wyong RC Mona Lisa S., L, ATC Bisley Workwear H., Summer Hospitality H., 4th BRC Kingsford-Smith Cup, Gr.1, ATC Millie Fox S., Gr.2, Hawkesbury Crown, Gr.3.

SYLVIA’S MOTHER (15f, Bel Esprit, At Talaq). 7 wins to 1400m, A$455,230, VRC Frances Tressady S., Gr.3, MRC Geoffrey Bellmaine S., Gr.3, VRC ATA Trainers’ Trust H., ATC Membership H., Australian Turf Club H., 3d MRC WW Cockram S., Gr.3, ATC TAB H.

ARBEITSAM (13g, Red Ransom, Palace Music). 7 wins from 1200m to 2000m, A$1,129,600, ATC Neville Sellwood S., Gr.3, Hawkesbury RC Rowley Mile H., L, ATC Premier’s Cup Prelude H., Sydney Spring Carnival on Sale P., Theraces H., TAB Rewards H., 2d GCTC Magic Millions Cup, RL, ATC Pro Rata Membership H.-twice, 3d ATC Doncaster H., Gr.1, Theraces P., Membership H., 4th ATC Shannon S., Gr.2, NSW Tatt’s RC Tramway S., Gr.2, ATC Craven P., Gr.3.

SPRIGHTLY LASS (13f, Gold Fever, Rory’s Jester). 6 wins to 1100m, A$321,390, SAJC DC McKay S., Gr.3, MRC Bel Esprit S., L, MVRC Ladbrokes 55 Second Challenge H., Excellence in Baking H., 2d ATC Maurice McCarten H., Gr.3, MRC Sheen Group H.

SWEET REDEMPTION (12f, Red Ransom, Danzero). 6 wins-1 at 2-from 1200m to 1600m, A$401,810, ATC Festival S., Gr.3, Toy Show H., Gr.3, TAB Rewards 2YO H., TAB Rewards H., McGrath Estate Agents Qld H., 2d MRC Summoned S., Gr.3, TTC Tasmanian Oaks, L, Goulburn City Cup, ATC TAB Place Multi 2YO H., Legea Xmas Party H., 3d MVRC Alexandra S., Gr.3, BRC Brisbane H., L, ATC Cafe Culture Insitu H.

LUBITON (13f, Zabeel, Sea Road). 5 wins-1 at 2-from 1200m to 1600m, A$367,150, MVRC Tesio S., Gr.3, Wyong RC Mona Lisa S., L, ATC Ranvet H., TAB H., 2d Illawarra TC Arrowfield Classic, Gr.3, ATC Star Mile H., Sydney Rowing Club H., McGrath Estate Agents ACT H., 3d ATC Ascend Sales Trophies H., 4th ATC Shannon S., Gr.2.

MACROURA (17f, Zabeel, Morcon). 4 wins-3 at 2-to 1200m to 2020-21, A$306,590, MVRC Typhoon Tracy S., Gr.3, Scone RC Woodlands S., L, ATC Cellarbrations 2YO H., 3d ATC Rendr Delivery Sprint H., VRC Legends Trophy H., Illawarra TC Traffic Logistics H.

ODYSSEY MOON (12c, Arch, Drone). 4 wins-1 at 2-to 1300m, A$723,275, VRC Standish H., Gr.3, ATC Inglis Nursery, RL, VRC Midwest Bellarine H., MRC Ladbrokes Cash in H., 2d ATC Sires’ Produce S., Gr.1, Skyline S., Gr.2, Carbine Club S., Gr.3, 3d ATC Pago Pago S., Gr.2, VRC AR Creswick Series Final, L, Straight Six H., L, MVRC Mitchell McKenzie S., L, Bendigo Guineas, L, 4th MRC Zeditave S., Gr.3, ATC Inglis 2YO Classic, RL.

RELOADED (16g, Tayasu Tsuyoshi, Bite the Bullet). 3 wins-1 at 2-from 1200m to 1800m to 2020-21, A$605,250, BRC Lord Mayor’s Cup, Gr.3, Members’ H., L, ATC Battle of Amiens 2YO P., 2d ATC Hobartville S., Gr.2, BRC Tails S., L, ATC Supporterhub 2YO H., 3d ATC Rosehill Guineas, Gr.1, BRC JJ Atkins P., Gr.1, ATC Tramway S., Gr.2, Shannon S., Gr.2, 4th ATC Randwick Guineas, Gr.1.

JUKEBOX (14c, Rory’s Jester, Umatilla). 3 wins-2 at 2-at 1100m, 1200m, A$356,400, MRC Vain S., Gr.3, Inglis 2YO Premier, RL, 2d VRC Danehill S., Gr.2, MRC Blue Sapphire S., Gr.3, 3d MRC Sir John Monash S., Gr.3.

OAKLEIGH GIRL (11f, Mr. Greeley, Century). 2 wins at 2, A$828,500, VRC Ottawa S., Gr.3, BRC Calaway Gal S., L, 2d GCTC Magic Millions 2YO Classic, RL, 4th BRC BJ McLachlan S., Gr.3.

SURE KNEE (15f, Encosta de Lago, Belong to Me). 7 wins from 1300m to 1700m, A$531,940, BRC Sapphire S., Gr.3, VRC Macedon & Goldfields H., TAB Trophy H., ATC Derby Day on Sale H., TAB Rewards H., Theraces H., MRC Mary Bell H., 2d VRC Rivette Series Final H., MRC Jack Elliot H., VRC So You Think Hall of Fame H., ATC Schweppes H., 3d MVRC Ace Seating H.

ELLE LOU (11f, Snippets, Famous Star). 7 wins from 1100m to 1600m, A$516,750, ATC Aspiration H., Gr.3, GCTC Magic Millions P., ATC Happy 80th Brithday Stan King H., JBS Australia H., Pluck at Vinery H., Providence H., 2d ATC Ladbrokes.com.au H., Heritage Society Anniversary H., TAB Rewards H., 3d ATC Toy Show H., Gr.3, BRC Lord Mayor’s Cup, Gr.3, ATC Winter S., L, Eric Kime H., 4th Scone RC Dark Jewel Classic, Gr.3, Newcastle JC Tibbie S., Gr.3, Hawkesbury RC Rowley Mile H., L.

VULPINE (16f, Elusive Quality, Lion Hunter). 5 wins to 1200m to 2020-21, A$252,140, ATC Wenona Girl H., Gr.3, ANZ Bloodstock News H., Bowermans Furniture H., 2d ATC Chandon H., 3d ATC De Bortoli Wines H., ANZ Bloodstock News H.

SAFIN (14g, Starcraft, Anabaa). 4 wins-1 at 2-from 1000m to 1600m, A$516,075, ATC Carbine Club S., Gr.3, MVRC William Hill 2YO P., ATC Shoot Out Mile H., MVRC Sporting Globe After Last P., 2d VRC Emirates Airline H., L, BRC Gallopers Sports Club H., Ipswich TC Channel Seven H., 3d VRC CS Hayes S., Gr.3, MRC Manfred S., Gr.3, Eclipse S., Gr.3, Canberra RC Black Opal S., Gr.3, MVRC Valley Pearl, L, MRC Jockey Celebration Day H., Pakenham RC David Bourke Memorial H.

DIDDUMS (13f, Rahy, Red Ransom). 4 wins to 1200m, A$215,380, ATC PJ Bell S., Gr.3, Tab.com.au H.-twice, 2d ATC Casino Prince at Vinery H., Myboycharlie at Vinery H.

IMMORTAL LOVE (17g, Bel Esprit, Danehill Dancer). 3 wins-2 at 2-to 1400m to 2020-21, A$176,713, MRC HDF McNeil S., Gr.3, VRC Tom Melbourne 2YO Trophy.


His sire sons include Shamus Award (16)
Time for War, Wandjina, Spill the Beans, Sizzling, etc.

?>

There are no comments yet.

Login

Register

Your personal data will be used to support your experience throughout this website, to manage access to your account, and for other purposes described in our privacy policy.

Already have account?

Lost Password

Please enter your username or email address. You will receive a link to create a new password via email.