The Autumn Sun

The spectacular star of his generation, the best colt by supersire Redoute’s Choice, the 5-time Group 1 winner at two & three and the only horse to win the Caulfield, Randwick & Rosehill Guineas. This is The Autumn Sun, and he returns to his birthplace to join the Arrowfield roster in 2019.

https://www.stallions.com.au/wp-content/uploads/2019/09/The-Autumn-Sun-4-a_AA-edited-scaled.jpg

Redoute's Choice - Azmiyna by Galileo

Bay 2015 16.0 1/2hh
Year to stud: 2019
Oldest progeny are: 1st crop racing as 2YOs this year
FYEAR: 2020 year first foals born

Standing at: Arrowfield Stud

2023 fee: $66,000 inc. GST

Fee history: 2022: $66,000, 2021: $66,000, 2020: $66,000, 2019: $77,000,

Pedigree

  • Overview
  • Grid
  • Female Line
  • Male Line

In just nine starts over 11 months The Autumn Sun rocketed to stardom with an escalating series of championship victories that rank him with Australia’s best colts of the past quarter-century, including his own legendary sire, Redoute’s Choice.

He began with a brilliant 2YO debut win at Randwick on Anzac Day 2018, sprinting over 1200 metres in class record time of 1:08.61.

Eleven months later The Autumn Sun was the head of his generation, winner of $3.4 million and 5 Group 1 races from 1400 to 2000m in 9 starts, and the only horse to win the three major Australian Guineas races at Caulfield, Randwick and Rosehill.

He retires to stud at Arrowfield with a Timeform figure of 126 – equalling Redoute’s Choice – and offers Australian breeders the complete package of a champion colt from a champion sire-line, an internationally recognised pedigree, a supremely athletic physique and a splendid racing temperament.

Toggle Cross Duplications
Show/Hide Sibling Identifiers

Five x Five Enhanced Pedigree Grid for

THE AUTUMN SUN (AUS) 2015 Bay colt
by Redoute's Choice - Azmiyna, by Galileo

 


REDOUTE'S CHOICE (AUS)
B. 1996
GW 5 wins
f:1885 r:1555 w:1217 SW:182
Danehill
B. 1986
GW 4 wins
f:2414 r:2083 w:1631 SW:347
Danzig
B. 1977
Wnr 3 wins
f:1075 r:837 w:658 SW:198
1Northern DancerNearctic14
Natalma2
Pas de NomAdmiral's Voyage4
Petitioner7
Razyana
B. 1981
Pld
f:14 r:11 w:9 SW:5
His MajestyRibot4
Flower Bowl4
1Spring AdieuBuckpasser1
Natalma2
Shantha's Choice
B. 1992
Wnr 1 win
f:13 r:10 w:10 SW:5
Canny Lad
Br. 1987
GW 8 wins
f:1436 r:1168 w:794 SW:55
BletchinglyBiscay2
Coogee7
Jesmond LassLunchtime7
Beautiful Dreamer14
Dancing Show
B. 1983
Wnr 1 win
f:10 r:8 w:7 SW:2
Nijinsky1Northern Dancer2
Flaming Page8
Show LadySir Ivor8
Best in Show8
AZMIYNA (IRE)
B. 2010
NR
f:7 r:5 w:5 SW:1
Galileo
B. 1998
GW 6 wins
f:3104 r:2516 w:1735 SW:373
Sadler's Wells
B. 1981
GW 6 wins
f:2140 r:1678 w:1082 SW:291
1Northern DancerNearctic14
Natalma2
Fairy BridgeBold Reason19
Special5
Urban Sea
Ch. 1989
GW 8 wins
f:11 r:9 w:9 SW:8
MiswakiMr. Prospector13
Hopespringseternal16
AllegrettaLombard1
Anatevka9
Asmara
B. 1993
SW 2 wins
f:11 r:9 w:8 SW:2
Lear Fan
B. 1981
GW 5 wins
f:886 r:699 w:474 SW:68
RobertoHail to Reason4
Bramalea12
WacLt Stevens5
Belthazar20
Anaza
B. 1986
SW 2 wins
f:13 r:12 w:10 SW:2
DarshaanShirley Heights1
Delsy13
AzaarikaRibero4
Arcana4

Northern Dancer (CAN) 1961 : 4m 5m x 4m
Natalma (USA) 1957 : 5m 5f x 5m

 

 THE AUTUMN SUN (AUS)

 

Bay horseFoaled in 2015

SireDanehillDanzigNorthern Dancer
REDOUTE'S CHOICE (AUS) RazyanaHis Majesty
1996Shantha's ChoiceCanny LadBletchingly
  Dancing ShowNijinsky
DamGalileoSadler's WellsNorthern Dancer
AZMIYNA (IRE) Urban SeaMiswaki
2010AsmaraLear FanRoberto
  AnazaDarshaan

REDOUTE'S CHOICE (AUS) (Bay 1996-Stud 2000). 5 wins-2 at 2, MVRC Manikato S., Gr.1. Champion Sire in Aust. 3 times. Sire of 1555 rnrs, 1212 wnrs, 182 SW, inc. Miss Finland (STC Golden Slipper S., Gr.1)
Lankan Rupee, Melito, Master of Design, Redoute's Dancer, Stratum, The Autumn Sun, Samantha Miss, Majmu, Fashions Afield, Musir, Danceteria, Nadeem, Mustaaqeem, God's Own, Lotteria, Wylie Hall, Gallica, King's Legacy, King's Rose, Snitzel, etc.

 

1st dam

AZMIYNA, by Galileo. Unraced. Three-quarter-sister to Galileo's Star, half-sister to AZAMOUR, ARAZAN, Ahsanabad - Surveyor (H.K.). Dam of seven named foals, five to race, all winners, inc:-

THE AUTUMN SUN (c. by Redoute's Choice). 8 wins. See below.

The Awesome Son (g. by Not a Single Doubt). 3 wins from 1600m to 2050m, A$197,235, MVRC Ranvet H., Pakenham RC Sportsbet Bet With Mates H., 2d MRC Ladbrokes Blended Bets H., 3d MRC James Hurley H.

Archanna (f. by Snitzel). 3 wins from 1300m to 1900m, A$193,695, ATC Fujitsu General H., Hyland Race Colours P., ANZ Bloodstock News H., 2d ATC Tresemme H., TAB H., 3d ATC Sky Racing Active H.

Field Legend (g. by Snitzel). 2 wins at 1550m, 1900m, A$94,050, to 2022-23, ATC Microphone First Yearlings H., Cyren Bar & Grill Seafood P., 2d ATC TAB H.

Azada (f. by Siyouni). Winner at 2 in 2023 in Ireland.

 

2nd dam

ASMARA, by Lear Fan. 2 wins-1 at 2-at 7f, 1¼m, Leopardstown Trigo S., L, 2d Curragh Diamond S., L, Leopardstown One Thousand Guineas Trial, L, 3d Curragh Athasi S., L. Half-sister to ASTARABAD, Astarak, Anadiyla (dam of ARYA TARA)
Ansariya (dam of CUMMISKEY)
Anazara (dam of ANZARI)
Azanara (dam of AZANO). Dam of 11 foals, 9 to race, 8 winners, inc:-

AZAMOUR (Night Shift). Top of The 2005 International 4YO+ Classification (Int.). Champion Older Horse in Europe in 2005. Champion Older Horse in England & Ireland in 2005. Champion 3YO Colt in Ireland in 2004 (Int.). Joint Champion Older Male in Ireland in 2005 (Int./Long). 6 wins-2 at 2-from 7f to 1½m, £824,714, €760,242, US$250,800, Leopardstown Irish Champion S., Gr.1, Newbury King George VI & Queen Elizabeth Diamond S., Gr.1, York Prince of Wales's S., Gr.1, Royal Ascot St James's Palace S., Gr.1, Curragh Beresford S., Gr.2, Pizza Stop 2YO S., 2d Irish Two Thousand Guineas, Gr.1, 3d Breeders' Cup Turf, Gr.1, Newmarket Champion S., Gr.1, The Two Thousand Guineas, Gr.1, 4th Curragh Tattersalls Gold Cup, Gr.1. Sire.

ARAZAN (Anabaa). 2 wins at 2, €117,210, Curragh Futurity S., Gr.2, Leopardstown Irish Stallion Farms 2YO S., 3d Curragh National S., Gr.1, 4th Curragh Solonaway S., Gr.3. Sire.

Ahsanabad - Surveyor (H.K.) (Muhtarram). 3 wins-1 at 2-from 1400m to 2050m in Ireland, Aust. and HK, HKJC Bangalore H., 2d HKJC Chun Shek H., 3d Leopardstown Derby Trial S., Gr.3, Desmond S., Gr.3, HKJC Pacific Ocean H., Ho Sheung Heung H., Devon H., Tai Hang H.

Arameen. 2 wins at 2, Leopardstown Nursery H. Producer.

Azama. Unraced. Dam of-

Azazat (Camelot). Winner at 1½m in 2023, 2d Cork Munster Oaks, Gr.3, Curragh Michael John Kennedy Memorial S., L, Naas Bluebell S., L.

Azallya (Le Havre). Winner at 1½m, 2d Galway Oyster S., L, Naas Finale S., L, 3d Curragh Sky Bet Extra Places Every Day Fillies S.

 

3rd dam

ANAZA, by Darshaan. 2 wins at 2, Maisons-Laffitte Prix Herbager, L, Prix Zariba. Dam of 13 named foals, 12 to race, 10 winners, inc:-

ASTARABAD (Alleged). 5 wins-1 at 2-from 1600m to 2200m, 2,088,000fr., US$117,378, Longchamp Prix Ganay, Gr.1, Prix d'Harcourt, Gr.2, Bordeaux Prix André Baboin, Gr.3, Del Mar Escondido H., L, 2d Longchamp Prix d'Ispahan, Gr.1, Prix Greffulhe, Gr.2, Saint-Cloud Prix Exbury, Gr.3, Longchamp Prix de Courcelles, L, 3d Chantilly Prix du Jockey Club, Gr.1, Hollywood Park Jim Murray Memorial H., L, 4th Hollywood Park Charles Whittingham H., Gr.1, Longchamp Prix Lupin, Gr.1, Prix Dollar, Gr.2. Sire.

ASMARA (Lear Fan). 2 wins. See above.

Astarak (Rainbow Quest). 2 wins at 1800m, 2000m in France and U.S.A, Deauville Prix de Troarn, 2d Maisons-Laffitte Prix Basileus, 3d Saint-Cloud Prix du Lion d'Angers, L, Maisons-Laffitte Prix Cortland.

Anadiyla. Winner at 2000m, Deauville Prix du Haras du Logis Fly to the Star. Dam of-

ARYA TARA (Dylan Thomas). 4 wins from 11¾f to 1¾m, Leopardstown Stanerra S., L, Curragh Donedeal Apprentice Derby, 3d Curragh Irish St Leger Trial, Gr.3. Dam of-

AGARTHA (Caravaggio). 3 wins-2 at 2-to 7½f, €266,615, Curragh Debutante S., Gr.2, Leopardstown Silver Flash S., Gr.3, Tipperary Fairy Bridge S., Gr.3, 2d Curragh Moyglare Stud S., Gr.1, Athasi S., Gr.3, Leopardstown One Thousand Guineas Trial, Gr.3, Cornelscourt S., Gr.3, Irish Stallion Farms 2YO Fillies S., 3d Curragh Tally Ho Stud 2YO Fillies S., 4th ParisLongchamp Prix Marcel Boussac, Gr.1.

Ansariya. 4 wins-1 at 2-from 1600m to 2100m in Ireland and Switzerland. Dam of-

CUMMISKEY (Orpen). 3 wins at 6f, 8½f, Golden Gate China Basin S., L, 2d Goodwood Celer et Audax Nursery H., 3d Lingfield Betdirect Freephone H.

Answering (King's Theatre). 5 wins from 1600m to 2400m, €127,740, Grand Handicap de Maisons-Laffitte, Maisons-Laffitte Prix de la Vallee de Chevreuse, Saint-Cloud Prix Bend Or, 3d La Teste Derby du Midi, L.

Anazara. Winner at 1m in Ireland. Dam of-

ANZARI (Nicolotte). 2 wins at 1m, 9f, £16,720, US$88,720 in Ireland and U.S.A, Leopardstown Amethyst S., L, EBF Premier Nursery H., 2d Curragh Tyros S., L, 3d Curragh Tetrarch S., Gr.3.

Galileo's Star (Galileo). Winner at 2, Sandown G6 2YO Fillies S., 2d Newbury Washington Singer S., L, 3d Del Mar CTT & Thoroughbred Owners of California H., L, 4th Hollywood Park American Oaks, Gr.1. Producer.

Azanara. Raced 3 times. Dam of-

AZANO (Oasis Dream). 5 wins-1 at 2-from 1400m to 1600m, £130,744, €51,200, to 2023, Chantilly Prix Paul de Moussac, Gr.3, Redcar Guisborough S., L, 2d Newbury Horris Hill S., Gr.3, Clairefontaine Prix du Palais-Royal, Gr.3, Newmarket King Charles II S., L, York Ganton S., L, 3d York Ganton S., L.

 

Race Record: 9 Starts 8-0-1 A$3,489,121.

Champion 3YO Colt in Australia in 2018-19. 8 wins-3 at 2-from 1200m to 2000m, A$3,489,121, ATC Golden Rose S., Gr.1, Randwick Guineas, Gr.1, Rosehill Guineas, Gr.1, MRC Caulfield Guineas, Gr.1, BRC JJ Atkins S., Gr.1, ATC Hobartville S., Gr.2, Energy Air 2YO P., Armistice 2YO P., 3d ATC Stan Fox S., Gr.2.

?>

Leading Progeny for

 

REDOUTE'S CHOICE (AUS) 1996 Bay colt
by Danehill - Shantha's Choice, by Canny Lad

 

Sire Summary

Named FoalsStartersWinnersWinsPlacingsSW (GW)EarningsAEI
18851555121235165814182 (119)over $191m.2.53
per foals82.5%64.3%1.93.19.7% (6.3%)$101,397 
 per starters77.9%2.33.711.7% (7.7%)$122,915 
NH: 1691298424840314 (7)over $16m.3.70
SH: 17161426112832685411168 (112)over $174m.2.37

REDOUTE'S CHOICE Joint Champion 3YO in Aust/NZ in 1999-2000. Champion 3YO Miler in Australia in 1999-2000. 5 wins-2 at 2-from 1100m to 1600m, A$1,567,850, VATC Blue Diamond S., Gr.1, Caulfield Guineas, Gr.1, CF Orr S., Gr.1, MVRC Manikato S., Gr.1, VATC Veuve Clicquot S., L, 2d MVRC Australia S., Gr.1, 3d VATC Futurity S., Gr.1, Vic Health Cup, Gr.1, 4th VRC Ascot Vale S., Gr.2. He entered stud in Aust. in 2000. Champion Sire in Australia in 2005-06, 2009-10, 2013-14, second in 2008-09, 2010-11, third in 2004-05, 2006-07, 2011-12. Champion Aust. Sire (AEI) in 2004-05, 2005-06, 2006-07. Leading Aust. Sire of 2YOs in 2004-05, 2005-06. Champion Broodmare Sire in Australia in 2018-19, 2019-20, 2021-22, 2022-23, second in 2020-21. Champion Broodmare Sire in Singapore in 2020. Champion Broodmare Sire in Poland in 2019. Sire of 1555 progeny to race, 1212 winners (77.0%)
earnings of over $191 million, 182 stakes winners, 139 stakes placegetters, inc.




MISS FINLAND (03f, Woodman, Sadler's Wells). Champion 2YO & 3YO Filly in Australia in 2006 & 2007.11 wins-3 at 2-from 1000m to 2500m, A$4,632,775, STC Golden Slipper S., Gr.1, VRC Australian Guineas, Gr.1, VRC Oaks, Gr.1, MRC Thousand Guineas, Gr.1, STC Arrowfield Stud S., Gr.1, MRC Memsie S., Gr.2, Angus Armanasco S., Gr.2, HDF McNeil S., Gr.3, Tranquil Star S., Gr.3, VRC Talindert S., L, MRC Pleach 2YO P., 2d AJC Champagne S., Gr.1, MRC Blue Diamond S., Gr.1, Yalumba S., Gr.1, Underwood S., Gr.1, VRC Edward Manifold S., Gr.2, 3d MRC Futurity S., Gr.1, 4th MVRC WS Cox P., Gr.1, MRC CF Orr S., Gr.1, STC Reisling Slipper Trial S., Gr.2.

LANKAN RUPEE (09g, Stravinsky, Zabeel). Horse of the Year in Australia in 2013-14. Joint Head of the 2014 WTR (Sprint). Champion Sprinter in Australia in 2013-14.11 wins to 1200m, A$4,129,510, ATC TJ Smith S., Gr.1, VRC Newmarket H., Gr.1, Lightning S., Gr.1, MVRC Manikato S., Gr.1, MRC Oakleigh P., Gr.1, Rubiton S., Gr.2, Kevin Heffernan S., Gr.3, VRC Dilmah Earl Grey S., L, MRC KS Environmental P., MVRC Essendon Mazda 55 Second Challenge Heat H., 2d MVRC AJ Moir S., Gr.1, Ian McEwen S., Gr.2, MRC Bletchingly S., Gr.3, VRC Living Legends H., 3d VRC Darley Classic, Gr.1, MRC Schillaci S., Gr.2, Caulfield Sprint H., Gr.2, Blue Sapphire S., MVRC Essendon Mazda 55 Second Challenge H., 4th VRC Darley Classic, Gr.1.

THE AUTUMN SUN (15c, Galileo, Lear Fan). Champion 3YO Colt in Australia in 2018-19.8 wins-3 at 2-from 1200m to 2000m, A$3,489,121, ATC Golden Rose S., Gr.1, Randwick Guineas, Gr.1, Rosehill Guineas, Gr.1, MRC Caulfield Guineas, Gr.1, BRC JJ Atkins S., Gr.1, ATC Hobartville S., Gr.2, Energy Air 2YO P., Armistice 2YO P., 3d ATC Stan Fox S., Gr.2.

SAMANTHA MISS (05f, Zabeel, Bold Venture). Champion 3YO Filly in Australia in 2009.7 wins-2 at 2-from 1150m to 2500m, A$1,763,260, VRC Oaks, Gr.1, AJC Champagne S., Gr.1, Flight S., Gr.1, Furious S., Gr.2, STC Tea Rose S., Gr.2, AJC Silver Shadow S., Gr.3, Wattle Grove 2YO H., 2d AJC Sires Produce S., Gr.1, Light Fingers S., Gr.2, 3d MVRC WS Cox P., Gr.1, AJC Sweet Embrace S., Gr.3, 4th STC Magic Night S., Gr.2.

LOTTERIA (01f, Sir Tristram, Zamazaan). 8 wins from 1200m to 1600m, A$1,491,560, VRC Myer Classic, Gr.1, AJC Flight S., Gr.1, Surround S., Gr.2, STC Shannon S., Gr.2, Newcastle JC Spring S., Gr.3, AJC Show County H., L, Kogarah H., 2d MVRC WS Cox P., Gr.1, STC Arrowfield Stud S., Gr.1, NSW Tatt's RC Tramway H., Gr.3, 3d AJC Epsom H., Gr.1, 4th STC Canterbury S., Gr.2.

MAJMU (11f, Hussonet, Smooth Performance). Champion 2YO Filly in South Africa in 2013-14.6 wins-3 at 2-from 1000m to 1600m, R2,325,000, Kenilworth Cape Fillies Guineas, Gr.1, Turffontein Empress Club S., Gr.1, South African Fillies Nursery, Gr.2, Starling S., Gr.3, Pretty Polly S., Gr.3, Ruffian S., L, 2d Turffontein Presidents Champions Challenge, Gr.1, 4th Turffontein Johannesburg Spring Fillies & Mares Challenge, Gr.2.

MELITO (06f, Marauding, Prince True). 5 wins-1 at 2-to 1400m, A$1,934,050, AJC TJ Smith S., Gr.1, Qld Tatt's RC Winter S., Gr.1, ATC Apollo S., Gr.2, AJC Furious S., Gr.2, STC Silver Slipper S., Gr.2, 2d ATC Queen of the Turf S., Gr.1, AJC All Aged S., Gr.1, BRC Stradbroke H., Gr.1, BTC Cup, Gr.1, MRC Thousand Guineas, Gr.1, STC Reisling S., Gr.2, Tea Rose S., Gr.2, AJC Silver Shadow S., Gr.3, Widden S., L, 3d ATC Coolmore Classic, Gr.1, BRC Doomben Ten Thousand S., Gr.1, VRC Wakeful S., Gr.2, STC Birthday Card S., Gr.3, 4th ATC All Aged S., Gr.1, AJC Flight S., Gr.1.

WYLIE HALL (09c, Ideal Planet, Sovereign Edition). 6 wins from 1400m to 2450m, R3,694,625, Turffontein Presidents Champions Challenge, Gr.1, South African Derby, Gr.1, Colorado King S., Gr.2, Derby Trial, L, Cape Summer of Champions Pinnacle S., 2d Greyville Durban July H., Gr.1, Turffontein Egoli Mile, Soccer 10 H., 3d Turffontein London News S., Gr.3, 4th Turffontein Presidents Champions Challenge, Gr.1, Horse Chestnut S., Gr.1, Greyville Daily News 2000 S., Gr.1.

GALLICA (05f, Kingmambo, Dictus). 6 wins from 1600m to 2000m, A$1,010,495, MRC Thousand Guineas, Gr.1, SAJC Schweppes Oaks, Gr.1, VRC Edward Manifold S., Gr.2, AV Kewney S., Gr.2, 2d MRC Angus Armanasco S., Gr.2, 3d STC Storm Queen S., Gr.1.

FASHIONS AFIELD (02f, Wild Again, Bletchingly). Champion 2YO Filly in Australia in 2004-05.6 wins-4 at 2-from 1200m to 1600m, A$1,974,110, AJC Sires' Produce S., Gr.1, Flight S., Gr.1, STC Reisling Slipper Trial S., Gr.2, Gold Coast Guineas, L, AJC Meriton Serviced Apartments 2YO H., STC Riverina Charm 2YO H., 2d STC Golden Slipper S., Gr.1, AJC Champagne S., Gr.1, Qld Tatt's RC Winter S., Gr.1, STC Expressway S., Gr.2, Tea Rose S., Gr.2, Queensland Guineas, Gr.2, AJC Silver Shadow S., Gr.3, GCTC Magic Millions 3YO Trophy, RL, 3d STC Premiere S., Gr.2, 4th STC Queen of the Turf S., Gr.1, VRC Ascot Vale S., Gr.2, STC Apollo S., Gr.2, Missile S., Gr.3.

KING'S LEGACY (17c, Hussonet, Sunday Silence). 3 wins at 2, A$1,013,100, ATC Sires' Produce S., Gr.1, Champagne S., Gr.1, BRC BJ McLachlan S., Gr.3, 3d ATC Golden Rose S., Gr.1, TAB Long May We Play 2YO P.

KING'S ROSE (07f, Nureyev, Manila). 8 wins-1 at 2-from 1000m to 2000m, NZ$391,390, A$772,100, New Zealand One Thousand Guineas, Gr.1, ARC Royal S., Gr.2, MVRC WH Stocks S., Gr.2, MRC Memsie S., Gr.2, Waikato RC Sir Tristram Fillies Classic, Gr.2, Manawatu RC Eulogy S., Gr.3, Ashburton RC Ray Coupland S., L, 2d VRC Emirates S., Gr.1, MRC Toorak H., Gr.1, VRC Gilgai S., Gr.2, MRC Moonga S., Gr.3, 3d ATC Coolmore Classic, Gr.1, Queen of the Turf S., Gr.1, 4th Hawkes Bay Lowland S., Gr.3.

MUSIR (06c, Encosta de Lago, Mill Reef). Champion 2YO Colt in South Africa in 2008-09. Champion 3YO Miler in UAE in 2010.8 wins-2 at 2-from 1000m to 1900m, £8,608, €270,000, R377,125, HK$1,200,000, 6,978,575Dhs, Greyville Golden Horseshoe S., Gr.1, Meydan Al Rashidiya S., Gr.2, Istanbul Topkapi Trophy, Gr.2, UAE Derby, Gr.2, Meydan Al Maktoum Challenge Round 1 S., Gr.3, UAE Two Thousand Guineas, Gr.3, UAE 2000 Guineas Trial S., 2d Meydan Al Maktoum Challenge Round 3 S., Gr.2, Zabeel Mile S., Gr.2, Firebreak S., L, Clairwood Gatecrasher S., 3d HKJC Champions Mile, Gr.1, Newbury Hungerford S., Gr.2, Meydan Burj Nahaar S., Gr.3, 4th Meydan Al Fahidi Fort S., Gr.2.

SNITZEL (02c, Snippets, Storm Bird). 7 wins-4 at 2-to 1200m, A$1,031,550, MRC Oakleigh P., Gr.1, AJC Challenge S., Gr.2, Up & Coming S., Gr.3, STC Skyline S., Gr.3, AJC Breeders' P., L, BTC Tommy Smith Slipper S., L, Wyong RC Strawberry Hill Slipper S., 2d VRC Newmarket H., Gr.1, 3d AJC TJ Smith S., Gr.1, San Domenico S., Gr.3, GCTC Magic Millions 2YO Classic S., RL, 4th AJC All-Aged S., Gr.1, MVRC Manikato S., Gr.1.

GALAXY STAR (12f, Jeune, Royal Academy). 13 wins from 1200m to 2100m, A$1,546,000, WATC Railway S., Gr.1, Ted Van Heemst S., Gr.2, Asian Beau S., Gr.3, Belmont Sprint, Gr.3, Strickland S., Gr.3, Trap for Fools H., Ascend Sales Trophies H., Marina East Apartment H., David Grays Aglink H., Penfolds H., Mumm Champagne H., DP&LK Patten H., Yellowglen H., 2d WATC Northerly S., Gr.3, Roma Cup, Gr.3, Hyperion S., Gr.3, Amelia Park Lodge H., WATC Derby Raceday H., 3d WATC Kingston Town Classic, Gr.1.

BONARIA (08f, Last Tycoon, Twig Moss). 8 wins-1 at 2-from 1100m to 1600m, A$951,319, VRC Myer Classic, Gr.1, Schweppervescence Trophy, Gr.3-twice, MRC Mannerism S., Gr.3, VRC Lort Smith Animal Hospital H., MRC Sportingbet H., The Age H., 2d VRC Blazer S., Gr.2, MRC Geoffrey Bellmaine S., Gr.3, Ladies Day Vase, Gr.3, 3d MRC Geoffrey Bellmaine S., Gr.3, Vintage Photobooth H., VRC Peter Rowland Catering H., MRC Responsible Gambling Awareness Week H., Race-Tech 2YO H., 4th VRC Let's Elope S., Gr.2-3 times, MVRC Sunline S., Gr.2, MRC WW Cockram S., Gr.3, Summoned S., Gr.3.

ANAMATO (03f, Whiskey Road, Sovereign Edition). 4 wins-1 at 2-from 1500m to 2000m, US$90,000, A$861,850, SAJC Australasian Oaks, Gr.1, VRC AV Kewney S., Gr.2, Moonee Valley Fillies Oaks Classic, Gr.2, SAJC Sires' Produce S., Gr.3, 2d VRC Danehill S., Gr.3, MRC Tranquil Star S., Gr.3, AJC Fernhill H., L, VRC Isca 2YO P., 3d Hollywood Park American Oaks, Gr.1, VRC Oaks, Gr.1, MRC Yalumba S., Gr.1, VRC Wakeful S., Gr.2, Thoroughbred Breeders S., Gr.3, MRC Kevin Hayes S., L, 4th MVRC JRA Cup, L.

DANCETERIA (15g, Cadeaux Genereux, Vettori). Champion Older Male in Germany in 2019 (Int.).7 wins from 1600m to 2000m, £89,284, €174,500, US$11,160, A$27,875, München Grosser Dallmayr Preis, Gr.1, ParisLongchamp La Coupe, Gr.3, Maisons-Laffitte Prix Jacques Laffitte, L, Newmarket BBAG-Sales.de H., Abbey Labels H., Southend Airport to Milan H., Sandown Smarkets H., 3d Sandown Brigadier Gerard S., Gr.3, Ascot Sodexo 2YO S., 4th Sandown Eclipse S., Gr.1, Chantilly Grand Prix du Nord, L.

REDIENER (19g, More Than Ready, Snippets). 6 wins from 1400m to 1600m to 2023-24, A$1,405,700, ATC Epsom H., Gr.1, Bill Ritchie H., Gr.3, BRC Gunsynd Classic, Gr.3, ATC Toyota Forklifts H., Battle of Beersheba H., Vinery Stallions H., 2d ATC Bowermans H., Gosford RC Tooheys H., 3d ATC Vinery Stallions H., MRC Ive H., 4th ATC South Pacific Classic, L.

PEEPING (11f, Encosta de Lago, Don't Say Halo). 6 wins to 1500m, A$889,535, ATC Coolmore Classic, Gr.1, Golden Pendant, Gr.2, Darby Munro S., L, Fairfield RSL Club H., Anthony Cullen H., 2d ATC PJ Bell S., Gr.3, Triscay S., Gr.3, Fireball S., L, 3d ATC Guy Walter S., Gr.2, Hyland Race Colours H.

HOWARD BE THY NAME (12g, Faltaat, Defensive Play). 5 wins from 1600m to 2500m, A$615,540, South Australian Derby, Gr.1, SAJC Chairman's S., Gr.3, Port Adelaide Guineas, L, 2d Tasmanian Derby, L, MRC Grand Hotel Frankston P., MVRC CRT Whites Rural P., 3d BRC Grand Prix S., Gr.3, 4th BRC Queensland Derby, Gr.1.

ROYAL DESCENT (09f, Kaapstad, Palace Music). 5 wins from 1200m to 2400m, A$2,709,780, Australian Oaks, Gr.1, ATC Warwick S., Gr.2, Adrian Knox S., Gr.3, Australian Turf Club H., Seasons Greetings P., 2d ATC Doncaster H., Gr.1, Epsom H., Gr.1, George Main S., Gr.1-3 times, VRC Turnbull S., Gr.1, ATC Warwick S., Gr.2, Chelmsford S., Gr.2, Toy Show H., Gr.3, Illawarra TC Keith F Nolan Classic, Gr.3, 3d ATC Queen Elizabeth S., Gr.1, Doncaster H., Gr.1, NSW Tatt's RC Chelmsford S., Gr.2, ATC Tramway S., Gr.3, Tab.com.au H., 4th ATC George Ryder S., Gr.1, Surround S., Gr.2, Millie Fox S., Gr.2.

CELEBRITY QUEEN (16f, More Than Ready, Marscay). 7 wins at 1100m, 1200m, A$826,780, MRC Oakleigh P., Gr.1, WATC Colonel Reeves S., Gr.3, Nicopolis H., Schweppes Tonic H., D'Orsogna H., Furphy H., Pinjarra RC Chaff City H., 2d WATC Winterbottom S., Gr.1, AJ Scahill S., Gr.3, Perth 3YO Classic, Amelia Park H.

MASTER OF DESIGN (05c, Last Tycoon, Ahonoora). 7 wins to 1300m, A$938,209, ATC TJ Smith S., Gr.1, Theo Marks H., Gr.2, Alpha Flight Services H., MVRC Eliza Park Sunline Suite Tour H., WATC Perth Racing Silver Members H., 3d MRC Sir Rupert Clarke S., Gr.1, ATC Sebring S., Gr.3, MRC ESP P.H., MVRC Essendon Mazda H.

RAFEEF (12c, National Assembly, Mr Eats). 6 wins to 1400m, R1,193,325, Turffontein Computaform Sprint, Gr.1, Hawaii S., Gr.2, Classic Day in April H., Vaal Itsarush.co.za P., 2d Turffontein Wolf Power H., L, Vaal Intercontinental Village Raceday H., 4th Turffontein Horse Chestnut S., Gr.1.

ALABAMA EXPRESS (16c, Encosta de Lago, Royal Applause). 4 wins-1 at 2-to 1400m, A$554,750, MRC CF Orr S., Gr.1, Gothic S., L, VRC Donate to Salvation Army H.

CHEEKY CHOICE (03f, Caerleon, Persian Bold). 4 wins-1 at 2-from 1300m to 1600m, A$625,425, AJC Flight S., Gr.1, STC Tea Rose S., Gr.2, AJC William H Ogilvie 2YO H., NSW Tatt's RC Napoleon Perdis H., 2d STC Queen of the Turf S., Gr.1, Canterbury S., Gr.2, AJC Australian Income Protection 2YO H., STC Escape to the Races 2YO H., Hyland Race Colours 2YO H., 3d MRC Thousand Guineas, Gr.1, 4th AJC Emancipation S., Gr.2.

REDOUTE'S DANCER (03c, El Gran Senor, Condorcet). Top of the 2006-07 NZ 3YO Free H. (1650m+).4 wins from 1800m to 2400m, NZ$480,000, A$87,450, New Zealand Derby, Gr.1, ARC Championship S., Gr.2, AJC Mosman H., 2d AJC Pepsi Max H., AH Beard Toparoa H.

HAMPTON COURT (11c, Broken Vow, Vice Regent). 3 wins-1 at 2-from 1400m to 2000m, A$398,230, ATC Spring Champion S., Gr.1, 2000m-in track record time, Dulcify H., L, 2d ATC Australian Turf Club 2YO H., 3d ATC TAB Early Quaddie H., 4th Newcastle JC Spring S., Gr.3.

DARIANA (06f, Last Tycoon, Busted). 3 wins from 1550m to 2400m, A$518,165, Queensland Derby, Gr.1, AJC Frank Packer P., Gr.3, STC Inglis H., 2d MRC Underwood S., Gr.1, 3d BRC Doomben Roses, Gr.3.

ALLEZ WONDER (05f, Military Plume, Jungle Boy). 3 wins at 1600m, 2050m, A$509,263, MRC Toorak H., Gr.1, Illawarra TC Keith F Nolan Classic, L, MVRC Pacific Communications H., 3d VRC Oaks, Gr.1.

EMPIRES CHOICE (03c, Star Way, Sir Tristram). 3 wins from 1500m to 2400m, A$895,075, Queensland Derby, Gr.1, BTC Rough Habit P., Gr.3, 2d STC Pago Pago S., Gr.2, AJC Skyline S., Gr.3, Frank Packer P., Gr.3, STC Golden Rose S., Gr.3, AJC Carbine Club S., L, 3d AJC George Main S., Gr.1, STC Rotary Awareness P.

NADEEM (03c, Sound Reason, Oncidium). Joint top colt on The 2005-06 Australasian 2YO Classification.2 wins at 2, A$747,500, MRC Blue Diamond S., Gr.1, VRC Maribyrnong P., Gr.3, 4th VRC Maribyrnong Trial S., L.

UNDOUBTEDLY (02c, Don't Say Halo, Manihi). 2 wins at 2, A$765,200, MRC Blue Diamond S., Gr.1, SAJC Queen Adelaide S., L, 3d VRC Ascot Vale S., Gr.2, MVRC Mitchell McKenzie S., L.

STRATUM (02c, Luskin Star, Vain). Champion 2YO Colt in Australia in 2004-05.2 wins at 2, A$2,244,500, STC Golden Slipper S., Gr.1, Pago Pago S., Gr.2, 2d VRC Age Classic S., Gr.2, MVRC Bill Stutt S., Gr.2, NSW Tatt's RC Roman Consul S., Gr.2, AJC Up & Coming S., Gr.3, STC Skyline S., Gr.3, 3d VRC Newmarket H., Gr.1, Rory's Jester P., Gr.3, 4th AJC San Domenico S., Gr.3.

ABBEY MARIE (12f, Catrail, Pleasant Colony). 3 wins from 1300m to 2000m, A$542,870, SAJC Schweppes Oaks, Gr.1, MRC JRA H., Cove Hotel P., 2d MVRC Dato' Tan Chin Nam S., Gr.2, 4th BRC Doomben Cup, Gr.1, MRC Mannerism S., Gr.3.

GOD'S OWN (02c, Sky Chase, Showdown). Joint Head of The 2005-06 Australasian 3YO Classification.3 wins-1 at 2-at 1200m, 1600m, A$999,500, MRC Caulfield Guineas, Gr.1, AJC Ladies Auxilary 2YO H., STC Mounties H., 2d VRC Lightning S., Gr.1, MRC Guineas Prelude, Gr.3, Schweppervescence Cup, Gr.3, 4th STC Golden Rose S., L.

LOIRE (16f, Traditionally, Success Express). 2 wins-1 at 2-at 1300m, 1600m, NZ$246,749, New Zealand One Thousand Guineas, Gr.1, 2d Hawkes Bay Lowland S., Gr.2, WRC Desert Gold S., Gr.3, 3d Waikato RC Sir Tristram Fillies Classic, Gr.2, Hawkes Bay Gold Trail S., Gr.3, El Roca Trophy, L.

MUSTAAQEEM (14c, National Assembly, Mr Eats). Champion 2YO Colt in South Africa in 2016-17.2 wins at 2, US$12,479, R689,975, Turffontein South African Nursery, Gr.1.

ABSOLUTELY (07f, Catrail, Pleasant Colony). Winner at 2400m, A$469,500, Australian Oaks, Gr.1, 2d SAJC Schweppes Oaks, Gr.1, MVRC Alexandra S., L, 3d Moonee Valley Fillies Classic, Gr.2, SAJC Auraria S., Gr.3.

PERFECT JEWEL (14f, Jeune, Royal Academy). 8 wins-1 at 2-from 1200m to 1800m, A$1,081,730, Western Australian Guineas, Gr.2, MRC WW Cockram S., Gr.3, WATC Belmont Sprint, Gr.3, Hyperion S., Gr.3, La Trice Classic, Gr.3, Belgravia S., L, Vili's 2YO P., 2d MVRC WH Stocks S., Gr.2, MRC Mannerism S., Gr.3, WATC Strickland S., Gr.3, 3d WATC Ted Van Heemst S., Gr.2, Asian Beau S., Gr.3, 4th WATC Kingston Town Classic, Gr.1, Railway S., Gr.1, Burgess Queen S., L, Jungle Dawn Classic, L.

ENBIHAAR (15f, Trempolino, Spectacular Bid). Champion Older Female Stayer in Europe in 2019. Champion Older Female Stayer in GB in 2019.7 wins from 11f to 16¼f, £475,948, €34,290, Goodwood Lillie Langtry S., Gr.2-twice, Doncaster Park Hill S., Gr.2, York Lonsdale Cup, Gr.2, Haydock Lancashire Oaks, Gr.2, Goodwood Daisy Warwick S., L, 2d York Bronte Cup, Gr.3, 3d ParisLongchamp Prix de Royallieu, Gr.1, 4th Newmarket Princess of Wales's S., Gr.2, Ascot Noel Murless S., L.

DOUBTING (02f, Sovereign Red, Baguette). 6 wins-2 at 2-from 1000m to 1600m, A$782,750, VRC AV Kewney S., Gr.2, MRC Blue Diamond Prelude (f)
Gr.3, Tranquil Star S., Gr.3, AJC Wiggle H., L, STC Triscay S., L, 2d STC Coolmore Classic, Gr.1, MRC Angus Armanasco S., Gr.2, 3d MRC WW Cockram S., Gr.3, Quezette S., L, Boronia S., L, 4th Qld Tatt's RC Winter S., Gr.1.

ABIDEWITHME (09f, Zabeel, Mellay). 9 wins from 1200m to 2000m, NZ$416,200, A$63,750, Cambridge JC Travis S., Gr.2, BOP RC Tauranga S., Gr.2, WRC Anniversary H., L, Ashburton RC Ray Coupland S., L, MRC Cape Grim Beef P., ARC Augusta Capital H., New Zealand Herald H., Hallmark Yearlings 3YO Mile, 2d Te Aroha JC New Zealand Thoroughbred Breeders' S., Gr.1, Cambridge JC Travis S., Gr.2, ARC Westbury Classic, Gr.3, Sofitel Luxury Hotels S., Gr.3, 3d WRC Thorndon Mile, Gr.1, Te Aroha JC New Zealand Thoroughbred Breeders' S., Gr.1, ARC Blue Bubble Taxis H., 4th Waikato RC Herbie Dyke S., Gr.1, Hawkes Bay Makfi Challenge S., Gr.1, Waikato RC Cal Isuzu S., Gr.2, ARC Westbury Classic, Gr.3.

TICKETS (06c, Success Express, Best Western). 4 wins-2 at 2-to 1500m, A$579,100, STC Pago Pago S., Gr.2, Phar Lap S., Gr.2, VRC Poseidon S., L, AJC Canonbury S., L, 2d AJC Sires Produce S., Gr.1, Champagne S., Gr.1, 4th VRC Coolmore Stud S., Gr.1, AJC Skyline S., Gr.3.

BISHOPS ROCK (01c, Sir Tristram, Kings Lake). 7 wins-1 at 2-from 1000m to 2200m, R719,910, Greyville Astrapak H., Gr.2, Turffontein Colorado King S., Gr.2, Scottsville Michael Roberts H., L, Turffontein Sun City H., 2d Turffontein South African Nursery P., Gr.1, Protea S., Gr.2, 3d Newmarket Sea Cottage S., L.

VAVASOUR (11f, Red Ransom, Last Tycoon). 5 wins from 1600m to 2400m, NZ$260,450, Waikato RC Sir Tristram Fillies Classic, Gr.2, Counties Cup, Gr.3, Waikato Cup, Gr.3, ARC Dunstan Feeds Qualifier, 2d ARC Royal S., Gr.2, Avondale 2YO Classic, Te Aroha JC Piako Rural Services 2YO H., 3d ARC Soliloquy S., L, 4th ARC Sofitel Luxury Hotels S., Gr.3.

GALAH (08c, Distorted Humor, Southern Appeal). 5 wins-1 at 2-from 1300m to 1600m, A$587,700, BRC QTC Cup, Gr.2, VRC Carbine Club S., Gr.3, MRC Gothic S., L, ATC Wyndham Estate 2YO H., Follow Royal Randwick on Facebook H., 2d VRC Tab.com.au S., Gr.3, Momentum Energy Trophy H., ATC Maroubra 2YO H., 3d MRC Sandown Guineas, Gr.2, ATC Carbine Club S., Gr.3, MRC Moonga S., Gr.3, Sandown S., Gr.3, ATC Festival S., L, 4th VRC Gilgai S., Gr.2.

SISTER MADLY (06f, Bureaucracy, Grosvenor). 4 wins at 1200m, A$680,180, VRC Seppelt Salinger S., Gr.2, ATC Southern Cross S., Gr.3, MRC How Now S., Gr.3, STC Myer H., 2d AJC Flight S., Gr.1, MVRC Manikato S., Gr.1, SAJC Yallambee Classic, Gr.2, MRC Tristarc S., Gr.2, AJC Reginald Allen H., L, 3d SAJC Robert Sangster S., Gr.1, STC Sheraco H., L, AJC Victory Vein P., 4th MRC Sir Rupert Clarke S., Gr.1.

DRUMBEATS (05c, Last Tycoon, Imperial Prince). 3 wins at 1400m, 1500m, A$497,225, STC Shannon S., Gr.2, AJC Bill Ritchie H., Gr.3, VRC Hilton S., L, 2d AJC Roman Consul S., Gr.2, MRC Winning Edge Presentations Cup, L, AJC After Party at Fringe Bar H., 3d MVRC Crystal Mile H., Gr.2, STC Theo Marks H., Gr.2, VRC Flying Spur 2YO H., 4th AJC Doncaster H., Gr.1.

TANGO'S DAUGHTER (10f, Anabaa, Gone West). 5 wins-2 at 2-from 1000m to 1600m, A$299,135, SAJC Queen of the South S., Gr.2, HC Nitschke S., L, MRC Hilton Manufacturing H., Equine Haven Racehorse Spelling 2YO P., 3d VRC MSS Security S., L, MRC Weekend Hussler S., L, 4th VRC Matriarch S., Gr.2, MVRC Tesio S., Gr.3, MRC Lord S., L.

MUTAWAAJID (03c, Vain, High Line). 5 wins-2 at 2-to 1400m, £19,454, A$305,250, AJC Royal Sovereign S., Gr.2, STC Hobartville S., Gr.2, NSW Tatt's RC Vili's H., STC Tooheys New 2YO H., 4th AJC Randwick Guineas, Gr.1, Haydock Sprint Cup, Gr.1, Newbury World Trophy, Gr.3.

REKINDLED INTEREST (07g, Rainbow Quest, The Minstrel). 3 wins-1 at 2-from 1000m to 2050m, A$921,300, MVRC Dato' Tan Chin Nam S., Gr.2, AAMI Vase, Gr.2, 2d ATC George Ryder S., Gr.1, VRC Aurie's Star H., Gr.3, MVRC Chandler Macleod S., L, 3d MVRC WS Cox P., Gr.1, VRC LKS Mackinnon S., Gr.1, MVRC Dato' Tan Chin Nam S., Gr.2, 4th MRC Memsie S., Gr.2, MVRC Mitchell McKenzie S., L.

EL DAANA (04f, Sunday Silence, Avenue of Flags). 2 wins-1 at 2-at 1100m, 1600m, A$365,400, VRC Edward Manifold S, Gr.2, SAJC Queen Adelaide S., L, 2d SAJC Schweppervescence S., L, 3d VRC Matriarch S., Gr.2, MRC Angus Armanasco S., Gr.2, 4th VRC Myer Classic, Gr.1, SAJC Schweppes Oaks, Gr.1, South Australian Derby, Gr.1, MRC Quezette S., L.

INTO THE MIST (11f, Encosta de Lago, Southern Appeal). 5 wins from 1200m to 1600m, A$229,580, SAJC Queen of the South S., Gr.2, Eddie the Eagle H., Schweppes H., William Hill H., 2d MRC Ladies Day Vase, Gr.3, SAJC Laelia S., L, 3d MVRC Adapt Australia H., 4th SAJC Adelaide Guineas, L.

HONORINE (09f, Honour and Glory, Labus). 5 wins-2 at 2-to 1200m, R484,775, Turffontein Camellia S., Gr.2, Clairwood Pinnacle S., Vaal July Day H., Clairwood Soccer 10 H., 2d Turffontein Bauhinia H., L, 3d Greyville Golden Horseshoe S., Gr.1, Pinnacle S., Vaal Computaform Express H., Turffontein Save the Date Sansui Summer Cup P.

VARENNA MISS (06f, Bite the Bullet, Afleet). 5 wins to 1300m, A$365,100, BRC QTC Cup, Gr.2, MRC Carlton Draught P., City of Glen Eira H., BRC Act for Kids H., 2d MRC Hyderabad Race Club S., Gr.3, 3d SCTC Glasshouse H., L, MRC Cendrillon H., 4th MRC Oakleigh P., Gr.1, BTC Cup, Gr.1.

KEBEDE (12f, Hussonet, Mocito Feliz). 4 wins from 1200m to 2000m, A$198,460, BRC The Roses S., Gr.2, Secutor Securities H., 2d BRC Rosie Eccles P., 3d Gold Coast Bracelet, L, 4th SCTC Princess S., L.

GIRL GONE ROCKIN' (08f, Just a Dancer, Beaufort Sea). 4 wins from 1400m to 2050m, A$291,080, VRC Matriarch S., Gr.2, MVRC Melbourne Neonatal Network H., 2d ATC Cornucopia Committee Inc H., MVRC Adapt Australia H., Corporate Interiors Australia H., 3d MRC Sportingbet H.

MUSKET (03c, Riverman, Roberto). 4 wins from 1200m to 1600m, A$308,250, STC Shannon S., Gr.2, AJC Wales Truck Repairs Welter H., National Jockeys Celebration Day H., STC Spring Carnival H., 2d AJC Japan Racing Association P., L, STC Royal Parma S., L, Sky High S., L, 3d STC Fairfield RSL H., Furniture One Group H., 4th Newcastle JC Newmarket H., Gr.3.


His sire sons include Snitzel (142)
Not a Single Doubt (83)
Stratum (47)
Nadeem (21)
Rafeef (18)
Burgundy (11)
Fast 'n' Famous (11)
Bradbury's Luck (11)
Beneteau (10)
God's Own (8)
Elzaam (7)
Time Thief (6)
Lucky Unicorn (5)
The Autumn Sun, Wylie Hall, etc.

?>

Hypothetical Mating

Progeny

  • Today's Runners
  • Current Season
  • Previous Season
  • Stallion Report
  • Crop Analysis
  • Nicking Report
14/04/2024 click on runner name for pedigree
Ella's World (AUS) 2020 The Autumn Sun - Cat by the Tale $550,000
14 Apr - Bet365 Maiden P. Terang (Other). 1406m, 3yo+ Maiden Set Weig
Grinzinger Sun (AUS) 2021 The Autumn Sun - Shirayuki $115,000
14 Apr - Christians Bus Co Maiden 2YO P. Terang (Other). 1000m, 2YO
Leading progeny result for the 2023/2024 season

Click on the name to see a 5 generation pedigree, sales results and summarised race history

Autumn Angel (AUS) 2020 3 wins, from 1300m to 2000m
    
1st: Ladbrokes Communities Maiden P., Other, Ethereal S., Gr.3, AV Kewney S., Gr.2, 2nd: Adrian Knox S., Gr.3, 3rd: Inglis Ready2race Sale H., Other, Bill Stutt S., Gr.2,
Autumn Ballet (AUS) 2020 1 wins, from 1200m to 1200m
    
1st: Silver Shadow S., Gr.2,
Vibrant Sun (AUS) 2020 2 wins, from 1600m to 1715m
    
1st: Nutrien AG Maiden P., Other, Alexandra S., Gr.3, 2nd: Wonthaggi Hotel Maiden P., Other,
Autumn Rebel (AUS) 2020 4 wins, from 1500m to 1800m
    
1st: Amelia Park Maiden P., Other, Tabtouch Same Race Multi H., Other, Haselby Renovation H., Other, Linley Valley Pork H., Other, 2nd: Amelia Park P., Other,
Autunno (AUS) 2020 3 wins, from 1600m to 1600m
    
1st: Riverview Projects P., Other, Keith Dryden Racing P., Other, Vic Elvin H., Other,
Matusalem (AUS) 2020 2 wins, from 1500m to 1800m
    
1st: Great Northern Cup Maiden P., Other, All Too Hard at Vinery Stud H., Other, 2nd: James Squire H., Other, 3rd: TAB Maiden H., Other,
The Autumn Belle (AUS) 2020 2 wins, from 1600m to 1741m
    
1st: Bet365 Maiden P., Other, Prestige Jayco Sale H., Other, 2nd: Thoroughbred Club Australia H., Other, Clare Lindop S., L, 3rd: Ultima Hotel Maiden P., Other, Drake International Maiden P., Other,
Autumn Show (AUS) 2020 2 wins, from 2200m to 2210m
    
1st: Double R Group Maiden P., Other, Events at Ieec.com.au H., Other, 2nd: Engineering & Maintenance Maiden P., Other,
Natural Deduction (AUS) 2020 2 wins, from 1600m to 1600m
    
1st: Sharp Office Maiden P., Other, XXXX Gold H., Other, 3rd: Cup Day May H., Other,
Know Thyself (AUS) 2020 2 wins, from 1200m to 1400m
    
1st: New Era Technology Maiden H., Other, Pryde's H., Other,
Colours of Autumn (AUS) 2020 1 wins, from 1350m to 1350m
    
1st: Allied the Careful Movers Maiden P., Other, 2nd: Ghaiyyath First Yearlings H., Other, 3rd: Davali Thoroughbreds H., Other,
Sparkling (AUS) 2020 1 wins, from 1300m to 1300m
    
1st: Designer Coolrooms Maiden P., Other, 2nd: Beraldo Coffee Maiden P., Other, Drake International Maiden P., Other, Stud and Stable Staff Awards H., Other,
Kosgei (AUS) 2020 1 wins, from 1400m to 1400m
    
1st: Adroit Insurance Maiden P., Other, 2nd: Buckland Roofing H., Other, 3rd: Geelong Classic, L,
Private Legacy (AUS) 2020 1 wins, from 1600m to 1600m
    
1st: Australian Steel Mill H., Other, 2nd: Kilpatrick Metal Recyclers Maiden P., Other,
Alectrona (AUS) 2020 1 wins, from 1400m to 1400m
    
1st: BRB Electrical Maiden P., Other, 2nd: James Vac Solutions Maiden P., Other, Ryland Thoroughbreds Maiden P., Other, Ladbrokes Communities H., Other,
Coco Sun (AUS) 2020 1 wins, from 1400m to 1400m
    
1st: Sportsbet H., Other,
Deciduous (AUS) 2020 1 wins, from 1600m to 1600m
    
1st: Jarrod Arentz Electrical & Solar Solutions Maiden P., Other,
Able Red (AUS) 2020 1 wins, from 1375m to 1375m
    
1st: Australian Hotel Maiden P., Other,
Sinister Sauce (AUS) 2020 1 wins, from 1600m to 1600m
    
1st: Bunyip Equipment Maiden P., Other,
Image of the Sun (AUS) 2020 1 wins, from 1450m to 1450m
    
1st: Bengalla Maiden P., Other, 3rd: Scone RSL Maiden H., Other,
Influential (AUS) 2020 1 wins, from 1400m to 1400m
    
1st: Universal Prince Super Maiden H., Other,
Autumn Acquisition (AUS) 2020 1 wins, from 2100m to 2100m
    
1st: Ken King Thoroughbreds Maiden P., Other, 3rd: Elders Insurance Maiden P., Other,
Autumn Colours (AUS) 2020 1 wins, from 1600m to 1600m
    
1st: Maxi Tankers Maiden P., Other,
Slinky (AUS) 2020 1 wins, from 1200m to 1200m
    
1st: Vale Harold Light Maiden H., Other, 2nd: PFD Food Services Maiden P., Other,
Burlington Gate (AUS) 2020 1 wins, from 1600m to 1600m
    
1st: Bonners Transport Maiden P., Other, 2nd: Southside Racing H., Other,
Harvest Moon (AUS) 2020 1 wins, from 1300m to 1300m
    
1st: Cranbourne Cup 79 Days to Go Maiden P., Other, 2nd: Tobin Brothers Funerals Maiden P., Other, 3rd: Tile Importer H., Other,
Kealoha (AUS) 2020 1 wins, from 1600m to 1600m
    
1st: Waikato Draught Maiden S., Other, 2nd: Stella Artois S., Other,
Seafall (AUS) 2020 1 wins, from 1500m to 1500m
    
1st: TAB Maiden H., Other, 3rd: Toyota Forklifts Maiden H., Other,
Red Vicar (AUS) 2020 1 wins, from 1460m to 1460m
    
1st: Evolve Interiors Maiden P., Other,
Hydrogen Power (AUS) 2020 1 wins, from 1600m to 1600m
    
1st: Joe McCracken MP Maiden P., Other, 3rd: Cranbourne Classic, Other,
Sunlord (AUS) 2020 1 wins, from 1500m to 1500m
    
1st: RAIS Super Maiden H., Other, 2nd: Agency Real Estate H., Other, 3rd: Drinkwise Maiden P., Other,
Autumn Song (AUS) 2020 0 wins, from to
    
1st: RAIS Super Maiden H., Other, 2nd: Agency Real Estate H., Other, 3rd: Drinkwise Maiden P., Other, 3rd: Drinkwise Maiden P., Other, XXXX Gold Maiden H., Other,
Sontay (AUS) 2020 0 wins, from to
    
1st: New Era Technology Maiden H., Other, Pryde's H., Other, 3rd: Bet365 Maiden P., Other, Fowles Wines Maiden P., Other,
Tulsi (AUS) 2020 0 wins, from to
    
1st: TAB Maiden H., Other, 3rd: Toyota Forklifts Maiden H., Other, 3rd: Magic Millions Raceday March Maiden P., Other, 2nd: Bent Down on One Knee Ben Masters S., Other, 3rd: Taupo Pak n Save S., Other, Matamata Veterinary Services-Equine S., Other, Soliloquy S., Gr.2, New Zealand One Thousand Guineas, Gr.1,
Autumn Slide (NZ) 2020 0 wins, from to
    
1st: TAB Maiden H., Other, 3rd: Toyota Forklifts Maiden H., Other, 3rd: Magic Millions Raceday March Maiden P., Other, 2nd: Bent Down on One Knee Ben Masters S., Other, 3rd: Taupo Pak n Save S., Other, Matamata Veterinary Services-Equine S., Other, Soliloquy S., Gr.2, New Zealand One Thousand Guineas, Gr.1, 2nd: Vinery Stud S., Gr.1, 3rd: Flight S., Gr.1, Surround S., Gr.1, 2nd: JL King and Co Maiden P., Other, 2nd: Lawn Shed Maiden P., Other, Kloster Motor Group Maiden H., Other, Precise Air Maiden H., Other, TAB Maiden H., Other, 3rd: ACY Securities Maiden P., Other, Precise Air Maiden H., Other, 3rd: Community Bank Maiden P., Other,
Northeasterly (NZ) 2020 0 wins, from to
    
1st: TAB Maiden H., Other, 3rd: Toyota Forklifts Maiden H., Other, 3rd: Magic Millions Raceday March Maiden P., Other, 2nd: Bent Down on One Knee Ben Masters S., Other, 3rd: Taupo Pak n Save S., Other, Matamata Veterinary Services-Equine S., Other, Soliloquy S., Gr.2, New Zealand One Thousand Guineas, Gr.1, 2nd: Vinery Stud S., Gr.1, 3rd: Flight S., Gr.1, Surround S., Gr.1, 2nd: JL King and Co Maiden P., Other, 2nd: Lawn Shed Maiden P., Other, Kloster Motor Group Maiden H., Other, Precise Air Maiden H., Other, TAB Maiden H., Other, 3rd: ACY Securities Maiden P., Other, Precise Air Maiden H., Other, 3rd: Community Bank Maiden P., Other, 2nd: Seymour Equine & Rural Maiden P., Other, Bendigo Mazda Maiden P., Other, 2nd: Autogroom Maiden S., Other, 3rd: Equivetsnz Maiden S., Other, 2nd: Bet365 Maiden P., Other, 2nd: Resort Mooloolaba Maiden S., Other, 3rd: Shaw's Wire Ropes Maiden S., Other,
Forbidden Apple (AUS) 2020 0 wins, from to
    
1st: Amelia Park Maiden P., Other, Tabtouch Same Race Multi H., Other, Haselby Renovation H., Other, Linley Valley Pork H., Other, 2nd: Amelia Park P., Other, 2nd: Coastal Style Constructions Maiden P., Other,
The Favorite Son (AUS) 2020 0 wins, from to
    
1st: BRB Electrical Maiden P., Other, 2nd: James Vac Solutions Maiden P., Other, Ryland Thoroughbreds Maiden P., Other, Ladbrokes Communities H., Other, 3rd: Inglis Classic Sale Maiden P., Other, I Am Invincible Maiden H., Other,
Tutta la Vita (AUS) 2020 0 wins, from to
    
1st: TAB Maiden H., Other, 3rd: Toyota Forklifts Maiden H., Other, 3rd: Magic Millions Raceday March Maiden P., Other, 2nd: Bent Down on One Knee Ben Masters S., Other, 3rd: Taupo Pak n Save S., Other, Matamata Veterinary Services-Equine S., Other, Soliloquy S., Gr.2, New Zealand One Thousand Guineas, Gr.1, 2nd: Vinery Stud S., Gr.1, 3rd: Flight S., Gr.1, Surround S., Gr.1,
Usk Valley (NZ) 2020 0 wins, from to
    
1st: TAB Maiden H., Other, 3rd: Toyota Forklifts Maiden H., Other, 3rd: Magic Millions Raceday March Maiden P., Other, 2nd: Bent Down on One Knee Ben Masters S., Other, 3rd: Taupo Pak n Save S., Other, Matamata Veterinary Services-Equine S., Other, Soliloquy S., Gr.2, New Zealand One Thousand Guineas, Gr.1, 2nd: Vinery Stud S., Gr.1, 3rd: Flight S., Gr.1, Surround S., Gr.1, 2nd: JL King and Co Maiden P., Other, 2nd: Lawn Shed Maiden P., Other, Kloster Motor Group Maiden H., Other, Precise Air Maiden H., Other, TAB Maiden H., Other, 3rd: ACY Securities Maiden P., Other, Precise Air Maiden H., Other, 3rd: Community Bank Maiden P., Other, 2nd: Seymour Equine & Rural Maiden P., Other, Bendigo Mazda Maiden P., Other,
Sneaky Sunrise (AUS) 2021 0 wins, from to
    
1st: TAB Maiden H., Other, 3rd: Toyota Forklifts Maiden H., Other, 3rd: Magic Millions Raceday March Maiden P., Other, 2nd: Bent Down on One Knee Ben Masters S., Other, 3rd: Taupo Pak n Save S., Other, Matamata Veterinary Services-Equine S., Other, Soliloquy S., Gr.2, New Zealand One Thousand Guineas, Gr.1, 2nd: Vinery Stud S., Gr.1, 3rd: Flight S., Gr.1, Surround S., Gr.1, 2nd: JL King and Co Maiden P., Other, 2nd: Lawn Shed Maiden P., Other, Kloster Motor Group Maiden H., Other, Precise Air Maiden H., Other, TAB Maiden H., Other, 3rd: ACY Securities Maiden P., Other, Precise Air Maiden H., Other, 3rd: Community Bank Maiden P., Other, 2nd: Seymour Equine & Rural Maiden P., Other, Bendigo Mazda Maiden P., Other, 2nd: Autogroom Maiden S., Other, 3rd: Equivetsnz Maiden S., Other, 2nd: Bet365 Maiden P., Other, 2nd: Resort Mooloolaba Maiden S., Other, 3rd: Shaw's Wire Ropes Maiden S., Other, 2nd: Porter Plant Maiden 2YO P., Other,
Supercrisp (AUS) 2020 0 wins, from to
    
1st: Jarrod Arentz Electrical & Solar Solutions Maiden P., Other, 2nd: Pryde's Easifeed Maiden H., Other,
Aki (AUS) 2020 0 wins, from to
    
1st: TAB Maiden H., Other, 3rd: Toyota Forklifts Maiden H., Other, 3rd: Magic Millions Raceday March Maiden P., Other, 2nd: Bent Down on One Knee Ben Masters S., Other, 3rd: Taupo Pak n Save S., Other, Matamata Veterinary Services-Equine S., Other, Soliloquy S., Gr.2, New Zealand One Thousand Guineas, Gr.1, 2nd: Vinery Stud S., Gr.1, 3rd: Flight S., Gr.1, Surround S., Gr.1, 2nd: JL King and Co Maiden P., Other,
Sol de Otono (NZ) 2020 0 wins, from to
    
1st: TAB Maiden H., Other, 3rd: Toyota Forklifts Maiden H., Other, 3rd: Magic Millions Raceday March Maiden P., Other, 2nd: Bent Down on One Knee Ben Masters S., Other, 3rd: Taupo Pak n Save S., Other, Matamata Veterinary Services-Equine S., Other, Soliloquy S., Gr.2, New Zealand One Thousand Guineas, Gr.1, 2nd: Vinery Stud S., Gr.1, 3rd: Flight S., Gr.1, Surround S., Gr.1, 2nd: JL King and Co Maiden P., Other, 2nd: Lawn Shed Maiden P., Other, Kloster Motor Group Maiden H., Other, Precise Air Maiden H., Other, TAB Maiden H., Other, 3rd: ACY Securities Maiden P., Other, Precise Air Maiden H., Other, 3rd: Community Bank Maiden P., Other, 2nd: Seymour Equine & Rural Maiden P., Other, Bendigo Mazda Maiden P., Other, 2nd: Autogroom Maiden S., Other, 3rd: Equivetsnz Maiden S., Other,
Seasons of Mist (AUS) 2020 0 wins, from to
    
1st: Vale Harold Light Maiden H., Other, 2nd: PFD Food Services Maiden P., Other, 3rd: Freemasons on the Central Coast Maiden H., Other, BHP Mt Arthur Maiden H., Other,
Time to Turn (AUS) 2020 0 wins, from to
    
1st: Jarrod Arentz Electrical & Solar Solutions Maiden P., Other, 2nd: Pryde's Easifeed Maiden H., Other, 3rd: Scone Equine Hospital Maiden P., Other, Allenstown Square Meats Maiden H., Other,
Miss New York (AUS) 2020 0 wins, from to
    
1st: Bet365 Maiden P., Other, Prestige Jayco Sale H., Other, 2nd: Thoroughbred Club Australia H., Other, Clare Lindop S., L, 3rd: Ultima Hotel Maiden P., Other, Drake International Maiden P., Other, 3rd: Set a Deposit Limit Maiden P., Other,
Risshuu (AUS) 2020 0 wins, from to
    
1st: Double R Group Maiden P., Other, Events at Ieec.com.au H., Other, 2nd: Engineering & Maintenance Maiden P., Other, 3rd: Jeannie & Danny's Birthday Maiden P., Other,
Rustenburg (AUS) 2020 0 wins, from to
    
1st: Sharp Office Maiden P., Other, XXXX Gold H., Other, 3rd: Cup Day May H., Other, 2nd: Narara Plumbing Super Maiden H., Other,
Solesun (AUS) 2020 0 wins, from to
    
1st: TAB Maiden H., Other, 3rd: Toyota Forklifts Maiden H., Other, 3rd: Magic Millions Raceday March Maiden P., Other,
Autumnmation (AUS) 2020 0 wins, from to
    
1st: TAB Maiden H., Other, 3rd: Toyota Forklifts Maiden H., Other, 3rd: Magic Millions Raceday March Maiden P., Other, 2nd: Bent Down on One Knee Ben Masters S., Other, 3rd: Taupo Pak n Save S., Other, Matamata Veterinary Services-Equine S., Other, Soliloquy S., Gr.2, New Zealand One Thousand Guineas, Gr.1, 2nd: Vinery Stud S., Gr.1, 3rd: Flight S., Gr.1, Surround S., Gr.1, 2nd: JL King and Co Maiden P., Other, 2nd: Lawn Shed Maiden P., Other, Kloster Motor Group Maiden H., Other, Precise Air Maiden H., Other, TAB Maiden H., Other, 3rd: ACY Securities Maiden P., Other, Precise Air Maiden H., Other,
Command Order (NZ) 2020 0 wins, from to
    
1st: TAB Maiden H., Other, 3rd: Toyota Forklifts Maiden H., Other, 3rd: Magic Millions Raceday March Maiden P., Other, 2nd: Bent Down on One Knee Ben Masters S., Other, 3rd: Taupo Pak n Save S., Other, Matamata Veterinary Services-Equine S., Other, Soliloquy S., Gr.2, New Zealand One Thousand Guineas, Gr.1, 2nd: Vinery Stud S., Gr.1, 3rd: Flight S., Gr.1, Surround S., Gr.1, 2nd: JL King and Co Maiden P., Other, 2nd: Lawn Shed Maiden P., Other, Kloster Motor Group Maiden H., Other, Precise Air Maiden H., Other, TAB Maiden H., Other, 3rd: ACY Securities Maiden P., Other, Precise Air Maiden H., Other, 3rd: Community Bank Maiden P., Other, 2nd: Seymour Equine & Rural Maiden P., Other, Bendigo Mazda Maiden P., Other, 2nd: Autogroom Maiden S., Other, 3rd: Equivetsnz Maiden S., Other, 2nd: Bet365 Maiden P., Other,
Leading progeny result for the 2022/2023 season

Click on the name to see a 5 generation pedigree, sales results and summarised race history

Autumn Ballet (AUS) 2020 1 wins, from 1200m to 1200m
    
1st: Black Opal, Gr.3,
Coco Sun (AUS) 2020 2 wins, from 1347m to 1400m
    
1st: JT Dixon Maiden 2YO P., Other, Oaklands P., L,
Tulsi (AUS) 2020 1 wins, from 1000m to 1000m
    
1st: Herbert Morton Accountants 2YO Maiden S., Other, 3rd: Sistema S., Gr.1,
Ashfall (AUS) 2020 1 wins, from 1400m to 1400m
    
1st: DCC Maiden 2YO P., Other, 3rd: Mount Keira 2YO Maiden H., Other,
Tutta la Vita (AUS) 2020 1 wins, from 1400m to 1400m
    
1st: Agency Real Estate 2YO H., Other, 2nd: Hyland Race Colours 2YO Maiden H., Other, TAB 2YO H., Other,
Deciduous (AUS) 2020 0 wins, from to
    
1st: JT Dixon Maiden 2YO P., Other, Oaklands P., L, 2nd: Autumn Sun at Arrowfield Maiden 2YO P., Other,
Miss New York (AUS) 2020 0 wins, from to
    
1st: JT Dixon Maiden 2YO P., Other, Oaklands P., L, 2nd: Autumn Sun at Arrowfield Maiden 2YO P., Other, 2nd: CVLX Maiden P., Other, 2nd: Silks Cranbourne 2YO Maiden P., Other, 2nd: Skye Excavations Maiden 2YO P., Other,
Influential (AUS) 2020 0 wins, from to
    
1st: Black Opal, Gr.3, 2nd: Home Affairs at Coolmore Maiden 2YO H., Other,
Alectrona (AUS) 2020 0 wins, from to
    
1st: Black Opal, Gr.3, 2nd: Home Affairs at Coolmore Maiden 2YO H., Other, 2nd: Drinkwise 2YO Maiden P., Other, 3rd: Yes Yes Yes First Yearlings 2YO Maiden P., Other, 3rd: Veolia Maiden 2YO P., Other, 3rd: Tile Importer 2YO H., Other,
Becquerel (AUS) 2020 0 wins, from to
    
1st: JT Dixon Maiden 2YO P., Other, Oaklands P., L, 2nd: Autumn Sun at Arrowfield Maiden 2YO P., Other, 2nd: CVLX Maiden P., Other,
Private Legacy (AUS) 2020 0 wins, from to
    
1st: JT Dixon Maiden 2YO P., Other, Oaklands P., L, 2nd: Autumn Sun at Arrowfield Maiden 2YO P., Other, 2nd: CVLX Maiden P., Other, 2nd: Silks Cranbourne 2YO Maiden P., Other, 2nd: Skye Excavations Maiden 2YO P., Other, 2nd: Lisa Steel Memorial Maiden 2YO H., Other, Inglis Race Series Closing 2YO H., Other,
Matusalem (AUS) 2020 0 wins, from to
    
1st: Black Opal, Gr.3, 2nd: Home Affairs at Coolmore Maiden 2YO H., Other, 2nd: Drinkwise 2YO Maiden P., Other,
Autumn Angel (AUS) 2020 0 wins, from to
    
1st: JT Dixon Maiden 2YO P., Other, Oaklands P., L, 2nd: Autumn Sun at Arrowfield Maiden 2YO P., Other, 2nd: CVLX Maiden P., Other, 2nd: Silks Cranbourne 2YO Maiden P., Other,
Sunlord (AUS) 2020 0 wins, from to
    
1st: JT Dixon Maiden 2YO P., Other, Oaklands P., L, 2nd: Autumn Sun at Arrowfield Maiden 2YO P., Other, 2nd: CVLX Maiden P., Other, 2nd: Silks Cranbourne 2YO Maiden P., Other, 2nd: Skye Excavations Maiden 2YO P., Other, 2nd: Lisa Steel Memorial Maiden 2YO H., Other, Inglis Race Series Closing 2YO H., Other, 3rd: Koonawarra Bay 2YO H., Other,
Autunno (AUS) 2020 0 wins, from to
    
1st: Black Opal, Gr.3, 2nd: Home Affairs at Coolmore Maiden 2YO H., Other, 2nd: Drinkwise 2YO Maiden P., Other, 3rd: Yes Yes Yes First Yearlings 2YO Maiden P., Other,
The Autumn Belle (AUS) 2020 0 wins, from to
    
1st: Cheryipswich.com.au Maiden H., Other, 2nd: Jim Beam White Maiden H., Other, Skypoint Race to the Top Maiden H., Other, 3rd: Ultima Hotel Maiden P., Other,
Autumn Dancer (AUS) 2020 0 wins, from to
    
1st: Black Opal, Gr.3, 2nd: Home Affairs at Coolmore Maiden 2YO H., Other, 2nd: Drinkwise 2YO Maiden P., Other, 3rd: Yes Yes Yes First Yearlings 2YO Maiden P., Other, 3rd: Veolia Maiden 2YO P., Other,

All Winners by

 

THE AUTUMN SUN (AUS) 2015 Bay colt
by Redoute's Choice - Azmiyna, by Galileo

 

Sire Summary

Named FoalsStartersWinnersWinsPlacingsSW (GW)EarningsAEI
165793452954 (3)over $4.3m.1.39
per foals47.9%20.6%0.30.62.4% (1.8%)$26,547 
 per starters43.0%0.71.25.1% (3.8%)$55,447 
Rank Winner Ctry Starts Wins Seconds Thirds Earnings Distance
1 AUTUMN ANGEL 2020 ch.f. AUS 9 4 (3) 2 (1) 2 (1) A$1,129,790 1300-2400
  [Angel of Mercy by Hussonet (USA)]
  1st 2024 ATC Australian Oaks, Gr.1
  1st 2024 VRC AV Kewney S., Gr.2
  1st 2023 MRC Ethereal S., Gr.3
  2nd 2024 ATC Adrian Knox S., Gr.3
  3rd 2023 MVRC Bill Stutt S., Gr.2
2 AUTUMN BALLET 2020 b.f. AUS 7 2 (2) 0 0 A$330,700 1200
  [Grisi by Street Cry (IRE)]
  1st 2023 ATC Silver Shadow S., Gr.2
  1st 2023 Canberra RC Black Opal, Gr.3
3 VIBRANT SUN 2020 b.f. AUS 6 2 (1) 1 0 A$150,225 1600-1715
  [Vibrant Rouge by Written Tycoon]
  1st 2024 MVRC Alexandra S., Gr.3
4 COCO SUN 2020 b.f. AUS 9 4 (1) 0 0 A$198,770 1347-1600
  [Miss Hufflepuff by Encosta de Lago]
  1st 2023 SAJC Oaklands P., L
5 Kosgei - So We Sing (H.K.) 2020 b.g. AUS 5 1 1 1 (1) A$137,625 1400
  [Sara Ann (NZ) by Stravinsky (USA)]
  3rd 2023 Geelong RC Geelong Classic, L
  4th 2023 VRC Victoria Derby, Gr.1
6 The Autumn Belle 2020 ch.f. AUS 7 2 2 (1) 2 A$76,375 1600-1741
  [Winning Belle (NZ) by Zabeel (NZ)]
  2nd 2024 SAJC Clare Lindop S., L
7 Tulsi 2020 b.f. NZ 12 1 2 (1) 4 (2) NZ$164,665 1000
  [Talimena by Lonhro]
  2nd 2023 Auckland TR Sistema S., Gr.1
  3rd 2023 CJC New Zealand One Thousand Guineas, Gr.1
  3rd 2023 Auckland TR Soliloquy S., Gr.2
  4th 2023 Hawkes Bay Gold Trail S., Gr.3
8 Tutta la Vita 2020 b.f. AUS 11 1 3 (1) 2 (2) A$517,350 1400
  [Negotiate by Red Ransom (USA)]
  2nd 2024 ATC Vinery Stud S., Gr.1
  3rd 2023 ATC Flight S., Gr.1
  3rd 2024 ATC Surround S., Gr.1
  4th 2023 ATC Spring Champion S., Gr.1
9 Able Red 2020 br.g. AUS 3 1 0 0 A$21,225 1375
  [Miss Marielle by Encosta de Lago]
10 Alectrona 2020 b.f. AUS 6 1 3 1 A$57,615 1400
  [Sagaronne by Real Saga]
11 Ashfall 2020 b.g. AUS 4 1 0 1 A$30,650 1400
  [Heart Ashley (USA) by Lion Heart (USA)]
12 Autumn Acquisition 2020 b.g. AUS 4 1 0 1 A$17,685 2100
  [Jeu de Cartes (NZ) by Stravinsky (USA)]
13 Autumn Colours 2020 br.f. AUS 3 1 0 0 A$18,950 1600
  [Centafaith by Keep the Faith]
14 Autumn Rebel 2020 b. or br.c. AUS 15 4 1 0 A$190,032 1500-1800
  [Rebel Queen by Universal Ruler]
15 Autumn Show 2020 b.g. AUS 9 2 1 0 A$41,240 2200-2210
  [Royal Tithe by Show a Heart]
16 Autunno 2020 b.g. AUS 14 3 0 1 A$61,900 1600
  [Believe Yourself by Sebring]
17 Burlington Gate 2020 b.f. AUS 5 1 1 0 A$25,525 1600
  [Runway Ready by Zoffany (IRE)]
18 Colours of Autumn 2020 br.f. AUS 8 1 1 1 A$52,575 1350
  [Kennocha by Lonhro]
19 Deciduous 2020 ch.g. AUS 4 1 1 0 A$27,075 1600
  [Bollywood (JPN) by Rulership (JPN)]
20 Harvest Moon 2020 br.f. AUS 6 1 1 1 A$41,925 1300
  [Pinot by Pierro]
  4th 2024 SAJC Auraria S., Gr.3
21 Hydrogen Power 2020 b.g. AUS 6 1 0 1 A$42,690 1600
  [Madam Tracy by Encosta de Lago]
22 Image of the Sun 2020 b.f. AUS 3 1 0 1 A$24,725 1450
  [Top Cuban by Anabaa (USA)]
23 Influential 2020 b.g. AUS 6 1 1 0 A$72,750 1400
  [Progressive by Street Cry (IRE)]
  4th 2023 BRC The Phoenix S., L
24 Kealoha 2020 ch.f. NZ 4 1 1 0 NZ$22,870 1600
  [Norzita (NZ) by Thorn Park]
25 Know Thyself 2020 b.g. AUS 2 2 0 0 A$40,200 1200-1400
  [Mantra of Life (USA) by Dubawi (IRE)]
26 Matusalem 2020 br.c. AUS 9 2 2 1 A$129,225 1500-1800
  [Miss Dodwell by Falbrav (IRE)]
27 Natural Deduction 2020 b.g. AUS 6 2 0 1 A$66,525 1600
  [Axiomatic by O'Reilly (NZ)]
  4th 2023 VRC TAB Trophy, L
28 Private Legacy 2020 b.f. AUS 11 1 3 0 A$104,150 1600
  [Private Secretary by Husson (ARG)]
  4th 2024 Illawarra TC Kembla Grange Classic, Gr.3
29 Red Vicar 2020 ch.g. AUS 4 1 0 0 A$22,810 1460
  [I Am Zelady by I Am Invincible]
30 Seafall 2020 b. or br.f. AUS 4 1 0 1 A$70,600 1500
  [Sea the Sparkle (GB) by Sea the Stars (IRE)]
31 Sinister Sauce 2020 b.f. AUS 5 1 0 0 A$29,550 1600
  [Rosa Carolina (NZ) by Savabeel]
32 Slinky 2020 b.f. AUS 4 1 1 0 A$46,900 1200
  [Late Spring (USA) by Speightstown (USA)]
33 Sparkling 2020 ch.f. AUS 6 1 3 0 A$46,150 1300
  [Champagne Run (USA) by More Than Ready (USA)]
34 Sunlord 2020 b.g. AUS 6 1 1 2 A$66,175 1500
  [Acquired (NZ) by O'Reilly (NZ)]
35 Aki 2020 b.g. AUS 4 0 1 0 A$6,900
  [Magistra (JPN) by Deep Impact (JPN)]
36 Autumn Dancer 2020 ch.f. AUS 1 0 0 1 A$3,375
  [Solid Bullet by Encosta de Lago]
37 Autumn Slide (NZ) 2020 b.f. AUS 3 0 0 2 A$6,345
  [Landslide (USA) by More Than Ready (USA)]
38 Autumn Song 2020 ch.g. AUS 8 0 0 2 A$13,600
  [Folk Song by Street Cry (IRE)]
39 Autumn Storm 2020 gr.c. AUS 1 0 0 1 A$4,950
  [Tap This by Tapit (USA)]
40 Autumnmation 2020 b.f. AUS 9 0 4 2 A$73,050
  [Little Hottie (NZ) by O'Reilly (NZ)]
41 Becquerel 2020 b.g. AUS 6 0 1 0 A$9,855
  [Solar Girl by Lonhro]
42 Command Order (NZ) 2020 b.c. AUS 2 0 1 0 A$5,805
  [Skye Rose (NZ) by O'Reilly (NZ)]
43 Forbidden Apple 2020 b.f. AUS 6 0 1 0 A$9,150
  [Tsaritsa by Dane Shadow]
44 Miss New York 2020 b.f. AUS 4 0 1 1 A$11,250
  [Fifth Avenue Lady by Encosta de Lago]
45 Northeasterly (NZ) 2020 b.g. NZ 2 0 1 1 NZ$6,030
  [Pristino by More Than Ready (USA)]
46 Risshuu 2020 ch.g. AUS 1 0 0 1 A$3,900
  [Flidais by Timber Country (USA)]
47 Royal Victory 2021 ch.g. AUS 1 0 0 1 A$2,160
  [Seventhchic by Seventh Reason]
48 Rustenburg 2020 b.g. AUS 1 0 1 0 A$10,350
  [Mooinooi by Lonhro]
49 Seasons of Mist 2020 b. or br.g. AUS 4 0 0 2 A$10,575
  [Duchess Kate (NZ) by Savabeel]
50 Sneaky Sunrise 2021 b.f. AUS 1 0 1 0 A$6,750
  [Schifty Thinker by So You Think (NZ)]
51 Sol de Otono (NZ) 2020 b.f. NZ 4 0 1 1 NZ$5,990
  [Savvy Dreams (NZ) by Savabeel]
52 Solesun 2020 b.c. AUS 3 0 0 1 A$4,850
  [Cavaloce by Testa Rossa]
53 Sontay 2020 b.f. AUS 2 0 0 2 A$7,935
  [Arabian Diamond by Lonhro]
54 Supercrisp 2020 br.c. AUS 6 0 1 0 A$12,000
  [Saavoya (NZ) by Savabeel]
55 That's Outstanding 2021 ch.c. AUS 2 0 0 1 A$3,900
  [Miss Super Quick (USA) by Rock Hard Ten (USA)]
56 The Favorite Son 2020 b.g. AUS 7 0 0 2 A$11,800
  [Perfect Lyric (GB) by Pivotal (GB)]
57 Time to Turn 2020 b.g. AUS 15 0 0 2 A$14,600
  [Keeva by Fastnet Rock]
58 Usk Valley (NZ) 2020 b.f. AUS 4 0 2 0 A$13,640
  [Valley Girl (NZ) by Mastercraftsman (IRE)]
59 Amaretto Sour 2020 gr.f. AUS 1 0 0 0 A$675
  [Girl in Flight by Commands]
60 Annoint 2020 b.g. AUS 4 0 0 0 A$4,000
  [Bishop's Pond (USA) by Curlin (USA)]
61 Artemis Arrows 2020 b.g. AUS 1 0 0 0 A$1,625
  [Artemis Rose by Lonhro]
62 Autumn Delight 2020 b.g. HK 1 0 0 0 0
  [I am Queen by Animal Kingdom (USA)]
63 Autumn Miss 2020 b. or br.f. AUS 1 0 0 0 A$800
  [Travessia (JPN) by Deep Impact (JPN)]
64 C P One 2020 b. or br.g. HK 2 0 0 0 0
  [Real Stolle by Elusive Quality (USA)]
65 Cape Size 2020 b.g. AUS 5 0 0 0 A$6,950
  [Belladini by Bernardini (USA)]
66 Cathay Bracelet (NZ) 2020 b.f. AUS 9 0 0 0 A$18,400
  [Kechika by More Than Ready (USA)]
67 Everythingisautumn 2020 b.f. AUS 1 0 0 0 A$675
  [Miss Husson by Husson (ARG)]
68 Excellor 2020 b.c. AUS 5 0 0 0 A$4,700
  [Turbo Miss by Sebring]
69 General Sensei 2020 b.g. AUS 1 0 0 0 A$1,150
  [Mount Zero by Northern Meteor]
70 Kansherun 2020 b. or br.f. AUS 2 0 0 0 A$800
  [Se Sauver by Bel Esprit]
71 Kosuke 2021 b.c. AUS 1 0 0 0 A$1,625
  [Inchita by Encosta de Lago]
72 Miracle Seven 2020 b.f. AUS 1 0 0 0 A$800
  [Miss Antaeus by I Am Invincible]
73 Omelette 2020 b.g. AUS 5 0 0 0 A$6,550
  [Egg Tart by Sebring]
74 Omikami 2020 b.f. AUS 2 0 0 0 A$3,975
  [Sunset Rock by Domesday]
75 Pathelia 2021 br.f. AUS 1 0 0 0 A$725
  [Dawnie Perfect by Big Brown (USA)]
76 Second Sun 2020 ch.g. AUS 1 0 0 0 A$500
  [Iffranesia (FR) by Iffraaj (GB)]
77 Sunbeam Legend 2020 ch.f. AUS 1 0 0 0 A$1,625
  [Windradyne (GB) by Sepoy]
78 Sunrain Sailing (NZ) 2020 ch.f. NZ 1 0 0 0 NZ$375
  [Artesian by Hard Spun (USA)]
79 Too Much Gold 2020 ch.g. AUS 3 0 0 0 A$2,475

Summary of his winners

CountryWinnersWinsGr1 WnrsGr1 WinsGWnrsGWinsSWnrsSWins
AUS3250113647
HK00000000
NZ22000000
?>

Commenced stud duties in Australia in 2019


Analysis by Crop

CropFoalsRnrsWnrsWinsSW (GW)SWs(GWs)A$
20/211097434524 (3)7 (6)4,364,020
21/22915000015,160
Totals2007934524 (3)7 (6)4,379,180

Analysis by Age

AgeRnrsWnrsPlcdWinsSW (GW)SWs(GWs)Ave Earnings A$
23251062 (1)2 (1)20,069
3733120463 (3)5 (5)51,191

Analysis by Sex

SexRnrsWnrsPlcdWinsSW (GW)SWs(GWs)Ave Earnings A$
Colts411515240027,273
Fillies38199284 (3)7 (6)85,816

Analysis by Race Distance

BandRnrsWnrsPlcdWinsSW (GW)SWs(GWs)Ave Earnings A$
< 1001m6121002,691
1001 - 1200m4131241 (1)2 (2)15,675
1201 - 1400m561216141116,514
1401 - 1600m511913232 (2)2 (2)24,047
1601 - 1800m204550010,138
1801 - 2000m111211 (1)1 (1)39,195
2001 - 2200m10222008,195
2201 - 2400m42021 (1)1 (1)184,575
> 2400m20000057,500

New Zealand

Season (Rank)RnrsWnrsRunsWinsSW (GW)SWs(GWs)A$
22/23 (140)11310066,504
23/24 (101)5120100118,204
Totals5223200184,708

Australia

Season (Rank)RnrsWnrsRunsWinsSW (GW)SWs(GWs)A$
22/23 (303)2645452(1)2(1)560,542
23/24 (54)7130289453(3)5(5)3,633,930
Totals7232343504(3)7(6)4,194,472

Worldwide - All countries, calendar year

YearRnrsWnrsRunsWinsSW (GW)SWs(GWs)A$
202220400018,400
20235921225283(2)4(3)2,130,114
20246220140242(2)3(3)2,230,666
Totals7934369524(3)7(6)4,379,180

Totals in All Countries

CountryRnrsWnrsRunsWinsSW (GW)SWs(GWs)A$
Australia7232343504(3)7(6)4,194,472
New Zealand5223200184,708
Hong Kong2030000
Totals7934369524(3)7(6)4,379,180

ARION PEDIGREES LIMITED, PO Box 941, Cambridge 3450, New Zealand

Sire Nicks Report for
THE AUTUMN SUN (AUS) 2015
Bay Stallion, by Redoute's Choice (Danehill) - Azmiyna, by Galileo
Performance of his progeny summarised by their Maternal Grandsire
Crosses highlighted in red have a higher than average SW/Rnr percentage

Maternal GrandsireNmdRnrsWnrsWinsG1GWSWSPSW/RnrEarningsBestEarnings
Crops: 216879345213445%A$4,379,180
Encosta de Lago (AUS) 199310636001016%278,935Coco Sun198,770
O'Reilly (NZ) 1993842300000%211,555Autumnmation73,050
More Than Ready (USA) 1997741100000%76,458Sparkling46,150
Lonhro (AUS) 1998662200010%234,468Tulsi152,128
Street Cry (IRE) 19985323011033%417,050Autumn Ballet330,700
Sebring (AUS) 2005531300000%73,150Autunno61,900
Savabeel (AUS) 2001541100000%57,693Sinister Sauce29,550
Deep Impact (JPN) 2002520000000%7,700Aki6,900
Stravinsky (USA) 1996422200010%155,310Kosgei - So We Sing (H.K.)137,625
Hussonet (USA) 199131141110100%1,129,790Autumn Angel1,129,790
Dubawi (IRE) 2002311200000%40,200Know Thyself40,200
I Am Invincible (AUS) 2004321100000%23,610Red Vicar22,810
Testa Rossa (AUS) 1996310000000%4,850Solesun4,850
Red Ransom (USA) 1987211100010%517,350Tutta la Vita517,350
Husson (ARG) 2003221100000%104,825Private Legacy104,150
Pierro (AUS) 2009211100000%41,925Harvest Moon41,925
Show a Heart (AUS) 1997211200000%41,240Autumn Show41,240
Rulership (JPN) 2007211100000%27,075Deciduous27,075
Anabaa (USA) 1992211100000%24,725Image of the Sun24,725
Thorn Park (AUS) 1999211100000%21,104Kealoha21,104
Tapit (USA) 2001210000000%4,950Autumn Storm4,950
Northern Meteor (AUS) 2005210000000%1,150General Sensei1,150
Bel Esprit (AUS) 1999210000000%800Kansherun800
Iffraaj (GB) 2001210000000%500Second Sun500
Elusive Quality (USA) 1993210000000%0C P One0
Universal Ruler (AUS) 2004111400000%190,032Autumn Rebel190,032
Written Tycoon (AUS) 200211120110100%150,225Vibrant Sun150,225
Falbrav (IRE) 1998111200000%129,225Matusalem129,225
Zabeel (NZ) 1986111200010%76,375The Autumn Belle76,375
Sea the Stars (IRE) 2006111100000%70,600Seafall70,600
Real Saga (AUS) 2006111100000%57,615Alectrona57,615
Speightstown (USA) 1998111100000%46,900Slinky46,900
Lion Heart (USA) 2001111100000%30,650Ashfall30,650
Zoffany (IRE) 2008111100000%25,525Burlington Gate25,525
Keep the Faith (Aus) 2000111100000%18,950Autumn Colours18,950
Fastnet Rock (AUS) 2001110000000%14,600Time to Turn14,600
Mastercraftsman (IRE) 2006110000000%13,640Usk Valley13,640
Pivotal (GB) 1993110000000%11,800The Favorite Son11,800
Dane Shadow (AUS) 2001110000000%9,150Forbidden Apple9,150
Bernardini (USA) 2003110000000%6,950Cape Size6,950
So You Think (NZ) 2006110000000%6,750Sneaky Sunrise6,750
Curlin (USA) 2004110000000%4,000Annoint4,000
Domesday (AUS) 2002110000000%3,975Omikami3,975
Rock Hard Ten (USA) 2001110000000%3,900That's Outstanding3,900
Timber Country (USA) 1992110000000%3,900Risshuu3,900
Made of Gold (USA) 1989110000000%2,475Too Much Gold2,475
Seventh Reason (AUS) 2005110000000%2,160Royal Victory2,160
Sepoy (AUS) 2008110000000%1,625Sunbeam Legend1,625
Big Brown (USA) 2005110000000%725Pathelia725
Commands (AUS) 1996110000000%675Amaretto Sour675
Hard Spun (USA) 2004110000000%345Sunrain Sailing345
Animal Kingdom (USA) 2008110000000%0Autumn Delight0
All race results

Sales Results

  • Summary
  • Top Results
  • Upcoming Sales
  • All sale results
Yearlings
'The Autumn Sun (AUS)'
Weanlings
'The Autumn Sun (AUS)'
Top 10 Results - All Time
$1,800,000 Unnamed (AUS) (F) - Via Africa (SAF) - Easter Yearling Sale - 2023
Vendor: Silverdale Farm Buyer: Arrowfield Pastoral / Hermitage T/breds
$1,200,000 Unnamed (AUS) (F) - Grisi (AUS) - Easter Yearling Sale - 2023
Vendor: Arrowfield Stud Buyer: Emirates Park
$950,000 Unnamed (AUS) (C) - Duchess Kate (NZ) - Magic Millions Gold Coast January Sale - 2022
Vendor: Kitchwin Hills, Scone, NSW (As Agent) Buyer: Bahen Bloodstock/Kris Lees Racing
$925,000 Unnamed (AUS) (F) - Champagne Run (USA) - Magic Millions Gold Coast January Sale - 2022
Vendor: Arrowfield Stud, Scone, NSW (As Agent) Buyer: Matt Laurie Racing/ARJB Racing/Andrew Williams Bloodstock (FBAA)
$900,000 Unnamed (NZ) (C) - Pristino (AUS) - National Yearling Sale - 2022
Vendor: Landsdowne Park Ltd Buyer: RA James / R Wellwood
$750,000 Unnamed (AUS) (C) - Axiomatic (AUS) - Easter Yearling Sale - 2022
Vendor: Torryburn Stud Buyer: John O'Shea Racing Pty Ltd
$750,000 Unnamed (AUS) (F) - Bagalollies (AUS) - National Yearling Sale - 2023
Vendor: Arrowfield Stud Buyer: Golden River Investments As Agent
$600,000 Unnamed (AUS) (F) - Via Africa (SAF) - Gold Coast National Weanling Sale - 2022
Vendor: Newhaven Park, Boorowa, NSW (As Agent) Buyer: Silverdale Farm/Shrone Bloodstock
$600,000 Unnamed (AUS) (F) - Time Check (USA) - Gold Coast Yearling Sale - 2023
Vendor: Arrowfield Stud Buyer: Ciaron Maher B/stock/Mystery Downs
$550,000 Unnamed (AUS) (F) - Cat by the Tale (USA) - Easter Yearling Sale - 2022
Vendor: Arrowfield Stud Buyer: Suman Hedge Bloodstock Pty Ltd (FBAA)
The Autumn Sun (AUS)803755
Coming soon
$125,000 Unnamed (AUS) (Filly) - Blueberry Smoothie (USA) Sale: Inglis Classic Yearling Sale - 2022
Vendor: Arrowfield Stud, Scone Buyer: Wahha Thoroughbreds
$80,000 Unnamed (AUS) (Filly) - Lady Chelle (AUS) Sale: Inglis Classic Yearling Sale - 2022
Vendor: Redbank North/Huntworth Stud, Harden Buyer: Ciaron Maher Bloodstock
$130,000 Unnamed (AUS) (Filly) - Mandawara (FR) Sale: Inglis Classic Yearling Sale - 2022
Vendor: Glenlogan Park, Innisplain, Qld Buyer: Griffiths de Kock Racing / Peter Ford Thoroughbreds (FBAA)
$180,000 Unnamed (AUS) (Filly) - Meraki Miss (AUS) Sale: Inglis Classic Yearling Sale - 2022
Vendor: Arrowfield Stud, Scone Buyer: Kavanagh Racing
$250,000 Coco Sun (AUS) (Filly) - Miss Hufflepuff (AUS) Sale: Inglis Classic Yearling Sale - 2022
Vendor: Tyreel Stud, Agnes Banks Buyer: McEvoy Mitchell Racing / Belmont Bloodstock (FBAA)
$550,000 Unnamed (AUS) (Filly) - Talimena (AUS) Sale: Inglis Classic Yearling Sale - 2022
Vendor: Valiant Stud, Aberdeen Buyer: Glenn Burrows Bloodstock
$50,000 Unnamed (AUS) (Colt) - Keeva (AUS) Sale: Inglis Classic Yearling Sale - 2022
Vendor: Noogee Park, Scone Buyer: Paul Perry Horse Training Pty Ltd
$0 Unnamed (AUS) (Colt) - Golden Millennium (AUS) Sale: Inglis HTBA May Yearling Sale - 2022
Vendor: HP Thoroughbreds, Hilldale Buyer:
$0 Unnamed (AUS) (Filly) - Bird of Fire (NZ) Sale: Inglis Gold Yearling Sale - 2022
Vendor: Blue Gum Farm, Euroa Buyer:

Find a Stallion

Search for a Stallion, Stud, Person.

Back to Bello home

Copyright by Stallions. All rights reserved.

Data supplied by Arion Pedigrees

Back to Bello home

Copyright by Stallions. All rights reserved.