https://www.stallions.com.au/wp-content/uploads/2024/05/Lofty-Strike.jpg

Snitzel - Overreach by Exceed and Excel

2019 hh
Year to stud: 2024
Oldest progeny are: No crops racing
FYEAR: 2025 year first foals born

Mating Systems



Previous STALLIONS PDF pages

Standing at:

Swettenham Stud

2024 fee: $22,000 inc. GST

Fee history: first year at stud

find out more

Contact Stud

2114 Northwood Rd, Nagambie VIC 3608

    Hypothetical Mating

    Pedigree

    • Grid
    • Female Line
    • Male Line
    Toggle Cross Duplications
    Show/Hide Sibling Identifiers

    Five x Five Enhanced Pedigree Grid for

    LOFTY STRIKE (AUS) 2019 Bay colt
    by Snitzel - Overreach, by Exceed and Excel

     


    SNITZEL (AUS)
    B. 2002
    GW 7 wins
    f:1830 r:1532 w:1204 SW:144
    Redoute's Choice
    B. 1996
    GW 5 wins
    f:1885 r:1555 w:1217 SW:182
    Danehill
    B. 1986
    GW 4 wins
    f:2414 r:2083 w:1631 SW:347
    Danzig1Northern Dancer2
    Pas de Nom7
    RazyanaHis Majesty4
    1Spring Adieu2
    Shantha's Choice
    B. 1992
    Wnr 1 win
    f:13 r:10 w:10 SW:5
    Canny LadBletchingly7
    Jesmond Lass14
    Dancing ShowNijinsky8
    Show Lady8
    Snippets' Lass
    B. 1993
    SW 7 wins
    f:6 r:6 w:6 SW:3
    Snippets
    B. 1984
    GW 9 wins
    f:828 r:739 w:602 SW:57
    LunchtimeSilly Season1
    Great Occasion7
    Easy DateGrand Chaudiere19
    Scampering20
    Snow Finch
    B. 1984
    SW 2 wins
    f:14 r:13 w:10 SW:2
    Storm Bird1Northern Dancer2
    South Ocean4
    A RealgirlIn Reality21
    Secret Verdict2
    OVERREACH (AUS)
    B. or Br. 2010
    GW 3 wins
    f:5 r:3 w:3 SW:1
    Exceed and Excel
    B. 2000
    GW 7 wins
    f:2890 r:2589 w:1821 SW:216
    Danehill
    B. 1986
    GW 4 wins
    f:2414 r:2083 w:1631 SW:347
    Danzig1Northern Dancer2
    Pas de Nom7
    RazyanaHis Majesty4
    1Spring Adieu2
    Patrona
    Ch. 1994
    Wnr 1 win
    f:5 r:5 w:5 SW:2
    Lomond1Northern Dancer2
    My Charmer13
    GladiolusWatch Your Step6
    Back Britches23
    Bahia
    B. 2002
    Wnr 4 wins
    f:8 r:7 w:7 SW:2
    Snippets
    B. 1984
    GW 9 wins
    f:828 r:739 w:602 SW:57
    LunchtimeSilly Season1
    Great Occasion7
    Easy DateGrand Chaudiere19
    Scampering20
    Miss Prospect
    Ch. 1990
    SW 6 wins
    f:9 r:8 w:8 SW:2
    Rory's JesterCrown Jester13
    Rory's Rocket1
    Imposing LifeImposing1
    Life at Last13

    Danehill (USA) 1986 : 3m x 3m
    Snippets (AUS) 1984 : 3f x 3f
    Northern Dancer (CAN) 1961 : 5m 5m x 5m 5m

     

     LOFTY STRIKE (AUS)

     

    Bay horseFoaled in 2019

    SireRedoute's ChoiceDanehillDanzig
    SNITZEL (AUS) Shantha's ChoiceCanny Lad
    2002Snippets' LassSnippetsLunchtime
      Snow FinchStorm Bird
    DamExceed and ExcelDanehillDanzig
    OVERREACH (AUS) PatronaLomond
    2010BahiaSnippetsLunchtime
      Miss ProspectRory's Jester

    SNITZEL (AUS) (Bay 2002-Stud 2006). 7 wins-4 at 2, MRC Oakleigh P., Gr.1. Champion Sire in Aust. 4 times. Sire of 1531 rnrs, 1193 wnrs, 144 SW, inc. Trapeze Artist (ATC TJ Smith S., Gr.1)
    Shamus Award, Estijaab, Redzel, Sword of State, Shinzo, Summer Passage, Invader, Russian Revolution, Hot Snitzel, Wild Ruler, Sweet Idea, Sizzling, Snitzerland, I Am Excited, In the Congo, Wandjina, Yearning, Heavenly Blue, Away Game, Best of Bordeaux, etc.

     

    1st dam

    OVERREACH, by Exceed and Excel. Champion 2YO Filly in Australia in 2012-13. 3 wins at 2, A$2,360,800, ATC Golden Slipper S., Gr.1, Reisling S., Gr.2, Widden S., L, 2d MRC Debutant S., L, 3d ATC Sires' Produce S., Gr.1, MRC Schillaci S., Gr.2. Sister to STANDOUT, Outreach, three-quarter-sister to REWARD FOR EFFORT. Dam of five named foals, three to race, all winners, inc:-

    LOFTY STRIKE (c. by Snitzel). 3 wins. See below.

    Talbragar (g. by Snitzel). 6 wins to 1400m, A$340,630, to 2023-24, MRC (Mornington) Polvin Fencing H., 2d ATC Newhaven Park Country Championships Final, 3d VRC Vale John Russell H.

    Excess (f. by Snitzel). 2 wins at 1000m, A$108,225, in 2023-24, MRC Whisky Wine & Fire H., 2d MRC Thoroughbred Club P., MRC Plus H.

     

    2nd dam

    BAHIA, by Snippets. 4 wins-2 at 2-at 1100m, 1200m, A$106,600, STC Lemnos 2YO H., Giddy Up Club H., Tooheys New 2YO H., Young Members H. Half-sister to REWARD FOR EFFORT, CONSULAR, Annie la Vie. Dam of 8 foals, 7 to race, 6 winners, inc:-

    OVERREACH (Exceed and Excel). 3 wins. See above.

    STANDOUT (Exceed and Excel). 4 wins at 1100m, 1200m, A$877,065, ATC Expressway S., Gr.2, Heritage S., L, Press Statement at Vinery H., 2d ATC Premiere S., Gr.2, Roman Consul S., Gr.2, Sydney S., Gr.3-twice, 3d ATC Southern Cross S., Gr.3, Classique Legend S.

    Outreach (Exceed and Excel). Placed at 2, 2d ATC Canonbury S., Gr.3. Sire.

    Skylimit. 6 wins to 1400m, A$222,985, ATC Schweppes P., BRC Qantac Pty Ltd H., Randw.com.au H., GCTC Sky Racing H., 2d BRC James Boags P., Happy 40th Adam Cecchini H., Toowoomba Guineas, 3d ATC TAB Rewards H., BRC Byrne Ford Kedron H.

    Stromboli. 4 wins at 1100m, 1200m, A$229,350, to 2023-24, ATC Furphy H., TAB H.-twice, 2d ATC Sporting Chance Cancer Foundation H., TAB H., 3d ATC Precise Air H., World Gym Castlereagh H., Precise Fire H., MVRC Schweppes P.

    Marishka. 2 wins at 1000m, 1100m, ATC Tab.com.au H., 2d ATC McGrath Estate Agents ACT H. Dam of-

    Yowie. Winner at 2, MRC Ladbroke it 2YO H., 4th MRC Redoute's Choice S., L.

     

    3rd dam

    MISS PROSPECT, by Rory's Jester. 6 wins-4 at 2-to 1200m, A$183,040, AJC Keith Mackay H., L, MVRC Great Western Champagne S., L, Silver Jubilee S., L, COA Press P., Suni-Toast H., Good Brandy 2YO H., 2d MVRC Pacific Orchard P., VATC Snow White Cleaning H., 3d STC Magic Night S., Gr.2, VRC Ottawa S., L, VATC Debutante S., L. Three-quarter-sister to CATNIPPED, Clowning (dam of CHUCKLE)
    Live Comedy (dam of BLEVEEKA)
    half-sister to LIFE'S A BOUNTY, Magic Harmony (dam of CHARMED HARMONY, SUYOOF). Dam of 9 foals, 8 to race, all winners, inc:-

    REWARD FOR EFFORT (Exceed and Excel). 4 wins-2 at 2-to 1200m, A$937,200, MRC Blue Diamond S., Gr.1, STC Concorde S., Gr.3, MRC Blue Diamond Preview (c&g)
    L, Sir John Monash S., L, 2d MRC Blue Diamond Prelude (c&g)
    Gr.3, 3d MVRC Ian McEwen S., Gr.3. Sire.

    CONSULAR (Royal Academy). 16 wins from 1050m to 1700m, A$1,020,450, Qld Tatt's RC Tattersall's Mile, L, QTC Ascot H., L-twice, GCTC Goldmarket H., L, 2d QTC Stradbroke H., Gr.1, QTC Cup, Gr.2, BTC Summer S., Gr.3, Bernborough H., L, Qld Tatt's RC Tattersall's Mile, L, QTC Ascot H., L, Bribie H., L, SCTC Glasshouse H., L, 3d VRC Blamey S., Gr.2, BTC Sprint H., Gr.3.

    Annie la Vie (Flying Spur). 5 wins-2 at 2-from 1200m to 1600m, A$152,600, MVRC Seppelt Salinger H., Gold Bake Pies H., 2d MVRC WH Stocks S., Gr.3, MRC Regal Peace H., BTC Bendigo Bank 2YO H., 3d Qld Tatt's RC Tattersall's S., L, BTC We Insure Plumbers 2YO H., 4th MRC Quezette S., L, MVRC Alexandra S., L, SAJC HC Nitschke S., L. Producer.

    Impulsive Lass. 4 wins from 1300m to 1650m, BTC Glenlogan Park H. Dam of-

    Right Or Wrong (Manhattan Rain). 7 wins from 1200m to 1650m, A$405,825, BRC Height 4 Hire H., Mullins Lawyers H., TAB H., SCTC Coastline BMW 2 Series H., Ipswich TC Ramsay Plumbing & Drainage Pty Ltd H., 2d Qld Tatt's RC Daybreak Lover S., L, 3d BRC Members' H., L, Spear Chief H., L, Qld Tatt's RC Members' Cup, L, Ipswich TC Eye Liner S., L.

     

    Race Record: 12 Starts 3-2-1 A$1,073,265.

    3 wins-2 at 2-at 1100m, A$1,073,265, to 2022-23, MRC Rubiton S., Gr.2, Blue Diamond Prelude (c&g)
    Gr.3, VRC Resimax Group Rapid Racing 2YO P., 2d VRC Newmarket H., Gr.1, MRC Oakleigh P., Gr.1, 3d MRC Blue Sapphire S., Gr.3, 4th VRC Coolmore Stud S., Gr.1, SAJC Goodwood H., Gr.1.

    ?>

    Leading Progeny for

     

    SNITZEL (AUS) 2002 Bay colt
    by Redoute's Choice - Snippets' Lass, by Snippets

     

    Sire Summary

    Named FoalsStartersWinnersWinsPlacingsSW (GW)EarningsAEI
    18241530119335075866144 (92)over $242m.2.02
    per foals83.9%65.4%1.93.27.9% (5.0%)$133,198 
     per starters78.0%2.33.89.4% (6.0%)$158,793 
    NH: 10399792604741 (1)over $18m.0.94
    SH: 17211431111432475392143 (91)over $224m.2.16

    SNITZEL 7 wins-4 at 2-to 1200m, A$1,031,550, MRC Oakleigh P., Gr.1, AJC Challenge S., Gr.2, Up & Coming S., Gr.3, STC Skyline S., Gr.3, AJC Breeders' P., L, BTC Tommy Smith Slipper S., L, Wyong RC Strawberry Hill Slipper S., 2d VRC Newmarket H., Gr.1, 3d AJC TJ Smith S., Gr.1, San Domenico S., Gr.3, GCTC Magic Millions 2YO Classic S., RL, 4th AJC All-Aged S., Gr.1, MVRC Manikato S., Gr.1. He entered stud in Aust. in 2006. Champion Sire in Australia in 2016-17, 2017-18, 2018-19, 2019-20, second in 2013-14. Leading Aust. Sire of 2YOs in 2016-17, 2017-18, 2019-20, 2022-23. Leading Aust. Sire (worldwide earnings) in 2017-18, 2018-19. Leading Aust. Sire of 3YOs in 2016-17, 2017-18. Leading Aust. Sire by Winners 2016-17, 2017-18. Sire of 1530 progeny to race, 1193 winners (77.0%)
    earnings of over $242 million, 144 stakes winners, 129 stakes placegetters, inc.




    TRAPEZE ARTIST (14c, Domesday, Bletchingly). Champion 3YO Colt in Australia in 2017-18.7 wins-2 at 2-to 1400m, A$5,568,750, ATC TJ Smith S., Gr.1, Golden Rose S., Gr.1, All Aged S., Gr.1, 1400m-in track record time, Canterbury S., Gr.1, 1300m-in track record time, Expressway S., Gr.2, Canberra RC Black Opal S., Gr.3, 2d ATC The Everest, 3d ATC Randwick Guineas, Gr.1, Sires' Produce S., Gr.1, Theo Marks S., Gr.2, 4th ATC Premiere S., Gr.2, Hobartville S., Gr.2, Stan Fox S., Gr.2, Expressway S., Gr.2.

    REDZEL (12g, Rubiton, Millionaire). Champion Sprinter & Older Horse in Australia in 2017-18.15 wins-1 at 2-to 1200m, A$16,444,000, VRC Darley Classic, Gr.1, BRC Doomben Ten Thousand S., Gr.1, ATC Challenge S., Gr.2, Shorts H., Gr.2, Hall Mark S., Gr.3, MRC Heath S., Gr.3, NSW Tatt's RC Concorde S., Gr.3-3 times, VRC Mumm S., L, ATC Fireball S., L, The Everest-twice, July Sprint H., Tab.com.au 2YO H., 2d ATC TJ Smith S., Gr.1, VRC Lightning S., Gr.1, Lightning S., Gr.1, ATC Galaxy H., Gr.1, Challenge S., Gr.2-3 times, BRC Victory S., Gr.2, ATC Spark of Life H., Hyland Race Colours H., 3d ATC TJ Smith S., Gr.1, Shorts H., Gr.2, Kindergarten S., Gr.3, 4th BRC Doomben Ten Thousand S., Gr.1.

    RUSSIAN REVOLUTION (13c, Stravinsky, Miswaki). 7 wins-2 at 2-to 1200m, A$1,284,225, ATC Galaxy H., Gr.1, MRC Oakleigh P., Gr.1, ATC Roman Consul S., Gr.2, MVRC Ian McEwen S., Gr.2, MRC Vain S., Gr.3, ATC Can Assist Volunteers 2YO P., Schweppes 2YO H., 4th VRC Coolmore Stud S., Gr.1, BRC Doomben Ten Thousand S., Gr.1.

    SHAMUS AWARD (10c, Success Express, Luskin Star). Champion 3YO Colt in Australia in 2013-14.2 wins at 1600m, 2050m, A$2,473,500, MVRC WS Cox P., Gr.1, VRC Australian Guineas, Gr.1, 2d VRC Sires' Produce S., Gr.2, MVRC Bill Stutt S., Gr.2, Mitchell McKenzie S., L, 3d MRC Caulfield Guineas, Gr.1, CF Orr S., Gr.1, VRC Maribyrnong P., Gr.3, MVRC Inglis Banner 2YO S., RL, MRC Chairman's S., L.

    HOT SNITZEL (08g, Blushing Groom, Balidar). 8 wins-3 at 2-to 1400m, A$1,334,850, BRC BTC Cup, Gr.1, ATC Royal Sovereign S., Gr.2, BRC Sires' Produce S., Gr.2, ATC Hall Mark S., Gr.3, Sebring S., Gr.3, Brian Crowley S., L, GCTC Ken Russell Memorial Classic, L, STC Rosehill Gardens Events Centre 2YO H., 2d BRC TJ Smith S., Gr.1, VRC Tab.com.au S., Gr.2, ATC Sebring S., Gr.3, Skyline S., Gr.3, MRC Kevin Heffernan S., Gr.3, Kevin Heffernan S., L, 3d BRC Champagne Classic, Gr.2, ATC Star Kingdom S., Gr.3, Kindergarten S., Gr.3, 4th ATC Shorts H., Gr.2, VRC MSS Security Sprint H., L.

    SWEET IDEA (10f, Timber Country, First Norman). 8 wins-2 at 2-to 1400m, A$2,415,350, ATC Galaxy H., Gr.1, Silver Slipper S., Gr.2, Light Fingers S., Gr.2, Missile S., Gr.2, MRC Tristarc S., Gr.2, GCTC Magic Millions Guineas, RL, Wyong Magic Millions 3YO S., ATC TAB Sprint 2YO P., 2d ATC Coolmore Classic, Gr.1, VRC Myer Classic, Gr.1, MRC Memsie S., Gr.1, ATC Silver Shadow S., Gr.2, BRC BJ McLachlan S., Gr.3, GCTC Magic Millions 2YO Classic, RL, ATC Lidoran Group 2YO P., 3d ATC Golden Slipper S., Gr.1, 4th MRC Sir Rupert Clarke S., Gr.1.

    SNITZERLAND (09f, Fraar, Zephyr Bay). 8 wins-2 at 2-to 1200m, A$1,974,500, VRC Lightning S., Gr.1, Danehill S., Gr.2, ATC Challenge S., Gr.2, 1000m-in track record time, VRC Thoroughbred Breeders S., Gr.3, ATC San Domenico S., Gr.3, MVRC Champagne S., Gr.3, MRC (Mornington) Inglis Premier 2YO S., MRC Blue Sapphire S., 2d ATC Golden Slipper S., Gr.1, Galaxy H., Gr.1, Challenge S., Gr.2, VRC Dilmah Earl Grey S., L, Ottawa S., L, 3d BRC Victory S., Gr.2, 4th ATC Reisling S., Gr.2.

    SIZZLING (09c, General Nediym, Alzao). 7 wins-5 at 2-from 1000m to 1600m, A$1,332,375, BRC TJ Smith S., Gr.1, Queensland Guineas, Gr.2, Sires' Produce S., Gr.2, Champagne Classic, Gr.2, Gold Edition P., L, GCTC Ken Russell Memorial Classic, L, BRC Tyquin Speech & Reading 2YO H., 2d BRC BJ McLachlan S., Gr.3, Vo Rogue P., Gr.3, GCTC Magic Millions Guineas, RL, BRC Phelan Ready S., L, 3d ATC Expressway S., Gr.2, 4th ATC Bill Ritchie H., Gr.3, GCTC Magic Millions 2YO Classic, RL.

    WILD RULER (17c, Daaher, Indian Charlie). 6 wins-1 at 2-to 1200m, A$2,618,125, MVRC AJ Moir S., Gr.1, ATC Arrowfield 3YO Sprint S., Gr.2, Roman Consul S., Gr.2, Inglis Nursery, RL, Heritage S., L, Fireball S., L, 2d ATC Concorde S., Gr.3, Cellarbrations 2YO H., 3d VRC Coolmore Stud S., Gr.1, BRC Champagne Classic, Gr.2.

    I AM EXCITED (14f, General Nediym, Nashwan). 7 wins-1 at 2-at 1100m, 1200m, A$1,231,075, ATC Galaxy H., Gr.1, VRC Gilgai S., Gr.2, BRC Victory S., Gr.2, ATC Fireball S., L, Darby Munro S., L, Spark of Life H., All Too Hard at Vinery 2YO P., 2d VRC Kennedy P., Gr.3, ATC Wenona Girl H., Gr.3, MRC WW Cockram S., Gr.3, 3d ATC Arrowfield 3YO Sprint S., Gr.2, BRC Victory S., Gr.2, NSW Tatt's RC Furious S., Gr.2, VRC Furphy Sprint, Gr.3, ATC Triscay S., Gr.3, Scone RC Woodlands S., L, 4th BRC Moreton Cup, Gr.2, MRC How Now S., Gr.3.

    SWORD OF STATE (18c, Encosta de Lago, Danzero). Champion 2YO in NZ in 2020-21.6 wins-4 at 2-at 1100m, 1200m, NZ$295,150, A$37,850, ARC Diamond S., Gr.1, Auckland TR Almanzor Trophy, Gr.3, King's P., Gr.3, Matamata RC Slipper S., Gr.3, Waikato RC Lowe Schollum Jones 2YO S., 2d GCTC Gold Coast Guineas, Gr.3, 3d ARC Eclipse S., Gr.2.

    IN THE CONGO (18c, Var, Qui Danzig). 3 wins-1 at 2-at 1100m, 1400m, A$1,769,075, ATC Golden Rose S., Gr.1, San Domenico S., Gr.3, Heineken 2YO H., 2d ATC Arrowfield 3YO Sprint S., Gr.2, Run to the Rose, Gr.2, Sydney S., Gr.3, Rosebud H., L, Fujitsu General 2YO H., Newcastle JC Hunter H., 3d ATC Galaxy H., Gr.1.

    ESTIJAAB (15f, Charge Forward, Match Winner). Champion 2YO in Australia in 2017-18.3 wins at 2, A$2,540,825, ATC Golden Slipper S., Gr.1, Reisling S., Gr.2, Australian Fire Hose 2YO P., 2d ATC Silver Slipper S., Gr.2, Inglis 3YO Sprint.

    SUMMER PASSAGE (14g, Encosta de Lago, Lure). Top Male on The 2016-17 NZ 2YO Free H.3 wins-2 at 2-at 1200m, NZ$206,725, A$232,500, ARC Diamond S., Gr.1, Matamata RC Slipper S., L, Comag H., 2d ATC Sires' Produce S., Gr.1, MRC Caulfield Guineas Prelude, Gr.3, Counties Bowl, L, Manawatu RC Ashhurst Pohangina Cup, BOP RC Triton Pacific Owens P., Counties RC Haunui Farm 2YO S.

    WANDJINA (11c, Last Tycoon, Lunchtime). 3 wins-1 at 2-from 1000m to 1600m, £7,088, A$638,800, VRC Australian Guineas, Gr.1, CS Hayes S., Gr.3, ATC Australian Turf Club H., 2d ATC All Aged S., Gr.1, 3d MRC Caulfield Guineas, Gr.1, 4th ATC Todman S., Gr.2, San Domenico S., Gr.3, MRC Caulfield Guineas Prelude, Gr.3, ATC Lonhro P., L.

    SHINZO (20c, More Than Ready, Secret Savings). Champion 2YO in Australia in 2022-23.2 wins at 2 in 2022-23, A$3,917,250, ATC Golden Slipper S., Gr.1, Pago Pago S., Gr.3, 2d ATC Skyline S., Gr.2, 3d VRC Coolmore Stud S., Gr.1, ATC Canonbury S., Gr.3, 4th ATC Star Kingdom S., Gr.3.

    HEAVENLY BLUE (13c, El Prado, Theatrical). 3 wins-2 at 2-from 1400m to 1800m, R1,822,000, Turffontein South African Classic, Gr.1, Lad Brokers Juvenile P., 2d Turffontein Dingaans H., Gr.2, Graham Beck S., Gr.3, 3d Turffontein South African Derby, Gr.1, Gauteng Guineas, Gr.2.

    YEARNING (18f, Ekraar, Postponed). 2 wins at 1400m, 1600m, A$826,200, MRC Thousand Guineas, Gr.1, 2d VRC Edward Manifold S., Gr.2, ATC Bowermans Furniture 2YO P., 3d VRC Let's Elope S., Gr.2, MRC Angus Armanasco S., Gr.2, 4th VRC Wakeful S., Gr.2.

    INVADER (14c, Encosta de Lago, Clay Hero). Co-champion 2YO Colt in Australia in 2016-17.2 wins at 2, A$968,375, ATC Sires' Produce S., Gr.1, Chris Toogood 2YO H., 2d ATC Champagne S., Gr.1, Todman S., Gr.2, TAB 2YO P., 4th ATC Breeders' P., L.

    AWAY GAME (17f, Elusive Quality, Sir Tristram). Champion 2YO Filly in Australia in 2019-20.5 wins-4 at 2-to 1200m, A$3,750,225, ATC Percy Sykes S., Gr.2, Widden S., Gr.3, Qld Tatt's RC WJ Healy S., Gr.3, GCTC Magic Millions 2YO Classic, RL, BRC Calaway Gal S., L, 2d ATC Golden Slipper S., Gr.1, MRC Oakleigh P., Gr.1, SAJC Robert Sangster S., Gr.1, VRC Bobbie Lewis H., Gr.2, BRC Gold Edition P., L, MRC Christmas S., L, Regal Roller H., L, 3d ATC Light Fingers S., Gr.2, GCTC Magic Millions Guineas, RL, BRC Hinkler H., L, GCTC Snippets P., 4th MRC Blue Diamond S., Gr.1, Merson Cooper S., L.

    MR MOZART (18c, Rip Van Winkle, Polish Precedent). 5 wins-1 at 2-to 1500m, A$796,900, ATC Phar Lap S., Gr.2, Doncaster Prelude H., Gr.3, Hawkesbury Guineas, Gr.3, VRC Exford P., L, ATC Vinery Stud 2YO H., 2d ATC Theo Marks H., Gr.2, MVRC Bill Stutt S., Gr.2, ATC Silver Eagle, 4th ATC Southern Cross S., Gr.3, Schweppervescence H., Gr.3, MRC Vain S., Gr.3.

    SPLINTEX (16c, O'Reilly, Centaine). 7 wins-2 at 2-to 1200m, A$1,187,900, ATC Arrowfield 3YO Sprint S., Gr.2, VRC Bobbie Lewis H., Gr.2, ATC Hall Mark S., Gr.3, Able Doors Spark of Life H., Southern Cross Turf 2YO H., Theraces 2YO H., Bushfire Appeal H., 3d Gosford Guineas, L, ATC Easter Monday 2YO H., CES H., 4th ATC Challenge S., Gr.2-twice, VRC Gilgai S., Gr.2, ATC Show County H., Gr.3.

    SPILL THE BEANS (12c, Falbrav, Ahonoora). 5 wins-2 at 2-to 1400m, A$560,700, BRC QTC Cup, Gr.2, ATC Eskimo Prince S., Gr.3, Hawkesbury Guineas, Gr.3, ATC Australian Jewellery Liquidators 2YO P., 2d Scone RC Inglis 3YO Guineas, L, City Tatt's RC Brian Crowley S., L, 3d VRC Schweppes Flemingtonfling S., 4th ATC Hobartville S., Gr.2.

    BEST OF BORDEAUX (19c, High Chaparral, Last Tycoon). Joint Champion 2YO Colt in Australia in 2021-22.3 wins-2 at 2-at 1100m, 1200m to 2022-23, A$1,469,750, ATC Roman Consul S., Gr.2, Silver Slipper S., Gr.2, Canonbury S., Gr.3, 2d ATC Golden Slipper S., Gr.1, Run to the Rose, Gr.2, 3d MVRC Manikato S., Gr.1.

    FRENCH EMOTION (11f, Woodman, Copper Kingdom). 8 wins from 1200m to 1600m, A$886,390, VRC Blazer S., Gr.2, SAJC Queen of the South S., Gr.2, MRC VOBIS Gold Distaff-twice, MVRC TBV Newmarket Grandwest H., MRC Premier Signs H.-twice, Le Pine Funerals H., 2d VRC Myer Classic, Gr.1, MVRC Sunline S., Gr.2, VRC Melbourne Cup Tour Trophy, MRC VOBIS Gold Distaff, ATC Cellarbrations H., Schweppes P., MRC Foundation H., Ladbrokes Bet Better H.

    SNITTY KITTY (13f, Tale of the Cat, Zeditave). 6 wins to 1100m, A$566,685, MRC Caulfield Sprint H., Gr.2, BRC Lightning H., L, MRC Changing Places Real Estate H., Italktravel P., 2d MRC Oakleigh P., Gr.1, WJ Adams H., L, Scone RC Denise's Joy S., L, MRC Geoff Murphy H., 3d MRC Blue Star Group H., 4th ATC Galaxy H., Gr.1, MVRC AJ Moir S., Gr.1, SAJC RN Irwin S., Gr.3.

    THRONUM (13c, Five Star Day, Danzig). 5 wins-2 at 2-to 1200m, A$441,750, MVRC Australia S., Gr.2, ATC Rosebud H., L, TAB Rewards 2YO H., 2d MVRC William Reid S., Gr.1, ATC Martin King 70th Birthday 2YO H., 3d ATC Up & Coming S., Gr.3, MRC Kevin Heffernan S., Gr.3, 4th MRC CF Orr S., Gr.1.

    WEE NESSY (19f, More Than Ready, Flying Spur). 4 wins at 1000m, 1200m to 2023-24, A$769,825, ATC Sapphire S., Gr.2, MVRC William Crockett S., L, MRC (Mornington) No Fuss Event Hire H., 2d ATC Arrowfield 3YO Sprint, Gr.2, BRC Victory S., Gr.2, MRC Zeditave S., Gr.3, MVRC Typhoon Tracy S., Gr.3, VRC Foundation P., L, 3d ATC Wenona Girl H., Gr.3, Birthday Card S., Gr.3, SAJC Dequetteville S., L, 4th SAJC Tobin Bronze S., Gr.2.

    LOFTY STRIKE (19c, Exceed and Excel, Snippets). 3 wins-2 at 2-at 1100m to 2022-23, A$1,073,265, MRC Rubiton S., Gr.2, Blue Diamond Prelude (c&g)
    Gr.3, VRC Resimax Group Rapid Racing 2YO P., 2d VRC Newmarket H., Gr.1, MRC Oakleigh P., Gr.1, 3d MRC Blue Sapphire S., Gr.3, 4th VRC Coolmore Stud S., Gr.1, SAJC Goodwood H., Gr.1.

    ZENNZELLA (19f, Zenno Rob Roy, Maroof). 3 wins from 1600m to 2000m to 2023-24, A$483,900, VRC Wakeful S., Gr.2, MRC Lord S., L, 2d MVRC Ladbrokes Same Race Multi 2YO H., 3d MRC Summoned S., Gr.3, GCTC Magic Millions Subzero H., 4th VRC Oaks, Gr.1.

    FOUR MOVES AHEAD (18f, Mr. Greeley, Anabaa). 3 wins-2 at 2-to 1400m, A$554,950, ATC Sweet Embrace S., Gr.2, Tea Rose S., Gr.2, Schweppes 2YO H., 3d ATC Silver Shadow S., Gr.2, 4th ATC Golden Slipper S., Gr.1, Sires' Produce S., Gr.1.

    LETZBEGLAM (17f, Forestry, Batonnier). 3 wins-2 at 2-at 1100m to 2022-23, NZ$74,225, A$199,325, MRC Blue Diamond Prelude (f)
    Gr.2, Auckland TR Counties Bowl, Gr.3, 2d Auckland TR Vertical Logistics H., 3d BRC Bright Shadow H., L, 4th MRC Thoroughbred Club S., Gr.3, VRC Cap d'Antibes S., L.

    MENARI (14c, General Nediym, Whiskey Road). 3 wins-1 at 2-at 1100m, 1200m, A$619,050, ATC Run to the Rose H., Gr.2, Rosebud H., L, TAB Rewards 2YO P., 2d ATC Canonbury S., Gr.3, 3d ATC Golden Rose S., Gr.1, 4th ATC Golden Slipper S., Gr.1.

    SHOWTIME (14c, Timber Country, First Norman). 3 wins from 1200m to 1600m, A$624,230, MRC PB Lawrence S., Gr.2, MVRC Bill Stutt S., Gr.2, 2d ATC Arrowfield 3YO Sprint S., Gr.2, Expressway S., Gr.2, MVRC Valley Pearl, L, ATC Capital Bluestone Kirkham 2YO P., McGrath Estate Agents H., 3d ATC All Aged S., Gr.1, MRC Futurity S., Gr.1, ATC Silver Slipper S., Gr.2, 4th ATC Todman S., Gr.2, Canonbury S., Gr.3.

    TIME FOR WAR (11c, Zabeel, Mukaddamah). 3 wins at 2, A$470,950, ATC Pago Pago S., Gr.2, BRC Sires' Produce S., Gr.2, ATC CFMEU Mining & Energy 2YO P., 2d Gold Coast Guineas, Gr.3, ATC Brian Crowley S., L, SCTC Glasshouse H., L, 4th ATC Sires' Produce S., Gr.1.

    FLYING SNITZEL (09f, Hula Town, The Expatriate). 3 wins-2 at 2-at 1200m, 1400m, A$340,950, VRC AV Kewney S., Gr.2, ATC Schweppervescence H., Gr.3, Australian Turf Club 2YO H., 3d ATC Magic Night S., Gr.2, Inglis Nursery, 4th ATC Champagne S., Gr.1, NSW Tatt's RC Furious S., Gr.2.

    FARSON (13g, Gallo di Ferro, Damister). 5 wins from 1200m to 1800m, A$219,005, M$326,375, MRC Autumn Classic, Gr.2, Moorookyle Park Thoroughbred Stud H., MVRC Simpson Construction H., 3d MVRC Alister Clark S., Gr.2.

    SWITZERLAND (21c, Blame, Stormy Atlantic). 3 wins at 2 in 2023-24, A$442,000, ATC Todman S., Gr.2, Membership 2YO H., Pierro 2YO P.

    DOULL (19c, Shamardal, General Nediym). 3 wins-1 at 2-to 1100m to 2023-24, A$313,415, MRC Caulfield Sprint, Gr.2, VRC Next Generation Sprinters 2YO S., 3d ATC Racing and Sports H., 4th VRC Danehill S., Gr.2, MVRC Abell S., L.

    CASTLEREAGH KID (18g, Zabeel, Danehill). 3 wins at 1600m, 1800m, A$293,665, MRC Autumn Classic, Gr.2, Remembering J Fotopoulos H., 2d ATC Bowermans Furniture P.

    CHANCE BYE (07f, Red Ransom, Lyphard). 3 wins at 2, A$542,950, STC Silver Slipper S., Gr.2, AJC Racing NSW Inglis Nursery S., STC Inglis 2YO Classic, 3d AJC Silver Shadow S., Gr.3, 4th MVRC Champagne S., Gr.3.

    SERASANA (20f, Testa Rossa, Royal Academy). 2 wins-1 at 2-at 1000m, 1600m to 2023-24, A$328,940, MRC Sandown Guineas, Gr.2, Ladbroke it H., 3d MRC Angus Armanasco S., Gr.2, Evergreen Turf H., 4th MRC Chairman's S., Gr.3.

    TANGLED (14g, Shinko King, Gleam Machine). 2 wins at 2, A$688,150, BRC Champagne Classic, Gr.2, ATC Volvo Commercial Vehicles 2YO H., 2d ATC Rosehill Guineas, Gr.1, Spring Champion S., Gr.1, Frank Packer P., Gr.3, MRC Caulfield Classic, Gr.3, 3d ATC Australian Derby, Gr.1, Carrington S., L, 4th BRC Chairman's H., Gr.3, ATC Dulcify H., L.

    PERIGNON (12f, Narita Brian, Rubiton). 2 wins-1 at 2-at 1200m, A$382,250, ATC Light Fingers S., Gr.2, TAB Rewards 2YO P., 2d ATC Magic Night S., Gr.2, NSW Tatt's RC Furious S., Gr.2, 3d ATC Flight S., Gr.1, Birthday Card S., Gr.3, 4th Wyong Magic Millions 2YO Classic, RL.

    BITTERCREEK (21c, Bite the Bullet, Afleet). Winner at 2 in 2023-24, A$221,250, BRC Spirit of Boom Classic, Gr.2, 2d MVRC Valley Pearl S., L, 3d VRC Talindert S., L.

    SALADE (08c, Beautiful Crown, Bletchingly). Winner at 2, A$173,200, ATC Pago Pago S., Gr.2, 2d Illawarra TC AJ Lillye Memorial H.

    SCALLOPINI (14g, More Than Ready, Bigstone). 13 wins to 1400m to 2022-23, A$1,154,208, VRC Shaftesbury Avenue H., Gr.3, Elms H., L, Sofitel H., L, BRC Hinkler H., L, Sunshine Coast Cup, L-twice, BRC Sporting Chance Foundation H., UMS School Wear H., Midori P., Blight Rayner Architect H., Ipswich TC Ray White H., GCTC Ladies Day P., 2d BRC Victory S., Gr.2, MRC Bletchingly S., Gr.3, BRC Falvelon H., L, Spear Chief H., L, James Squire H., Juiced TV H., Jim Beam Black H., Weddings P., 3d BRC Ascot H., L, GCTC Magic Millions Syndicate P., BRC Japan Racing Association P., Gallopers Sports Club H., LUCRF Super P., SCTC Yalumba Wines H., 4th BRC Sprint H., Gr.3.

    AMORINO (09g, Marauding, Storm Bird). 10 wins-2 at 2-to 1500m, A$776,900, VRC TAB Rewards S., Gr.3, March S., L, MRC Anniversary Vase, L, WATC Grandstand Cup, L, Cyril Flower S., L, Bunbury S., L, ATC City Tattersalls 2YO P., Summer Super Saver Ticket 2YO H., WATC Magic Millions Raceday H., 2d Pinjarra Classic, L, WATC Golden Group H., 3d VRC Lawn H., WATC Silks H., 4th ATC Todman S., Gr.2, MRC TS Carlyon Cup, Gr.3, Gosford Guineas, L.

    EXHILARATES (16f, More Than Ready, Secret Savings). 6 wins-2 at 2-at 1100m, 1200m, A$2,402,800, MRC Quezette S., Gr.3, GCTC Magic Millions 2YO Classic, RL, VRC MSS Security Sprint H., L, BRC Helen Coughlan S., L, MVRC Atlantic Jewel S., L, GCTC Follow at Aquisfarm on Facebook 2YO H., 2d ATC Reisling S., Gr.2, Qld Tatt's RC WJ Healy S., Gr.3, MVRC Scarborough S., Gr.3, BRC Fred Best Classic, Gr.3, GCTC Magic Millions Guineas, RL, Wyong Magic Millions 2YO Classic, RL, GCTC Snippets P., 3d Gold Coast Guineas, Gr.3.

    DANCES ON STARS (09g, Last Tycoon, Sir Tristram). 9 wins-1 at 2-from 1100m to 1600m, A$768,710, ATC Kindergarten S., Gr.3, Carrington S., L, GCTC Prime Minister's Cup, L, ATC Blackwoods Galmet H., SAJC Greg Venn's Significant Birthday H., Oakbank RC Harcourts Adelaide Hills H., 2d BRC Queensland Guineas, Gr.2, ATC Canterbury Classic, L, SAJC CS Hayes Memorial Cup, L, GCTC Ken Russell Memorial Classic, L, Gosford RC Takeover Target S., L, ATC Harvey Norman 2YO H., SAJC AAMI H., Eckermann Conveyancers H., James Boag's Premium H., Gawler & Barossa JC Terrace Function Centre H., 3d ATC Ajax S., Gr.2, BRC Sires' Produce S., Gr.2, Champagne Classic, Gr.2, GCTC Victory S., Gr.2, MRC TS Carlyon Cup, Gr.3, Gold Coast Guineas, Gr.3, BRC Mount Franklin H., SAJC Hughes Limousines H., Adelaide Festival Raceday H., John Castleman Retirement H., 4th ATC Sebring S., Gr.3, Qld Tatt's RC Tattersall's 150th Anniversary S., Gr.3, BRC Sprint H., Gr.3, VRC Chester Manifold S., L, Canberra RC National Sprint H., L.

    MALAVIO (08g, Dehere, Zoffany). 9 wins-1 at 2-to 1500m, A$504,780, ATC Tramway S., Gr.3, Festival S., L, Civic S., L, Tooheys New Twin Willows H., 2d ATC Michael Hansell Signs H., MC Conners Racing H., 3d ATC Ajax S., Gr.2, 4th ATC Liverpool City Cup, Gr.3, Doncaster Mile Prelude, Gr.3, Show County H., Gr.3, Hawkesbury Gold Cup, Gr.3.

    VULPINE (16f, Elusive Quality, Lion Hunter). 7 wins to 1200m, A$615,090, ATC Wenona Girl H., Gr.3, Starlight S., L, Scone RC Ortensia S., L, ATC ANZ Bloodstock News H., Bowermans Furniture H., 2d GCTC Magic Millions Fillies & Mares H., ATC Southern Cross Group H., Chandon H., 3d ATC De Bortoli Wines H., ANZ Bloodstock News H.

    TAIKOMOCHI (13g, Fusaichi Pegasus, Deputy Minister). 7 wins from 1400m to 2400m, A$627,050, ATC Neville Sellwood S., Gr.3, Kingston Town S., Gr.3, Australia Day Cup, L, Premier's Cup Prelude H., 2d TTC Launceston Cup, Gr.3, ATC Winter S., L, January Cup, L, Canberra Cup, L, ATC Press Statement at Vinery H., 3d ATC Summer Cup, Gr.3, Winter Challenge H., L, Hawkesbury RC Ladies Day Cup, L, 4th ATC Japan Racing Association P., Gr.3, Premier's Cup, Gr.3, TRC Hobart Cup, Gr.3, ATC Cup, L.

    PETROL POWER (10g, Charnwood Forest, Alydar). 6 wins-2 at 2-to 1400m, A$541,107, WATC Sir Ernest Lee-Steere Classic, Gr.3, Placid Ark S., L, Supremacy S., L, Westspeed Initial 2YO P., Myer Fashion H., Tabtouch H., 2d WATC Belgravia S., L, Fairetha S., L, Perth S., L, Hyperno, Kingston Rule & Let's Elope H., Magicmillions.com.au H., Tabtouch Sprint H., 3d WATC Magic Millions Perth 2YO Classic, RL, Mitavite H., Minearc Systems H., Emirates Melbourne Cup Tour H.

    YOUNG MAN POWER (12c, Sunday Silence, Nureyev). 5 wins-1 at 2-at 1600m, 220,627,000¥, Tokyo Fuji S., Gr.3, Niigata Sekiya Kinen, Gr.3, Hanshin Arlington Cup, Gr.3, Tokyo Tamagawa S., 2d Niigata Tanigawadake S., L, Fukushima Mimpo Hai, L, 3d Kyoto Yomiuri Milers Cup, Gr.2, Nakayama Keisei Hai Autumn H., Gr.3, Niigata Sekiya Kinen, Gr.3, Nakayama Junior Cup, 4th Niigata Sekiya Kinen, Gr.3-twice.

    WILLIAMSBURG (19c, High Chaparral, Zabeel). 4 wins-3 at 2-from 1300m to 1600m to 2022-23, A$883,090, ATC Schweppervescence H., Gr.3, Dulcify S., L, Fernhill H., L, 2d ATC Shannon S., Gr.2, Festival S., Gr.3, Gosford RC The Coast, ATC XXXX 2YO P., 3d ATC Rosehill Guineas, Gr.1, Champagne S., Gr.1, Gloaming S., Gr.3, Frank Packer P., Gr.3, 4th ATC Hobartville S., Gr.2, Pago Pago S., Gr.3, Qld Tatt's RC Members Cup, L.

    PERAST (14c, Zabeel, Success Express). 4 wins-1 at 2-to 1400m, A$478,166, MRC Caulfield Guineas Prelude, Gr.3, BRC Fred Best Classic, Gr.3, Queensland Day P., L, 3d ATC Run to the Rose H., Gr.2, VRC Chatham S., Gr.3, MRC Moonga S., Gr.3, Inglis 2YO Premier, RL.

    IRITHEA (13f, French Deputy, Sadler's Wells). 8 wins to 1400m, A$948,915, Hawkesbury Crown, Gr.3, Scone RC Dark Jewel Classic H., Gr.3, ATC Tipping Competition H., Owners Benefits Card H., Dooleys H., Theraces H., 2d ATC Sapphire S., Gr.2, Aspiration H., Gr.3, Gosford RC Belle of the Turf H., Gr.3, GCTC Magic Millions Fillies & Mares P., ATC Ranvet H., Tab.com.au H., 3d Newcastle JC Tibbie S., Gr.3, Wyong RC Mona Lisa S., L, ATC Bisley Workwear H., Summer Hospitality H., 4th BRC Kingsford-Smith Cup, Gr.1, ATC Millie Fox S., Gr.2, Hawkesbury Crown, Gr.3.

    SYLVIA'S MOTHER (15f, Bel Esprit, At Talaq). 7 wins to 1400m, A$455,230, VRC Frances Tressady S., Gr.3, MRC Geoffrey Bellmaine S., Gr.3, VRC ATA Trainers’ Trust H., ATC Membership H., Australian Turf Club H., 3d MRC WW Cockram S., Gr.3, ATC TAB H.

    ARBEITSAM (13g, Red Ransom, Palace Music). 7 wins from 1200m to 2000m, A$1,129,600, ATC Neville Sellwood S., Gr.3, Hawkesbury RC Rowley Mile H., L, ATC Sydney Spring Carnival on Sale P., Premier's Cup Prelude H., TAB Rewards H., Theraces H., 2d GCTC Magic Millions Cup, RL, ATC Pro Rata Membership H.-twice, 3d ATC Doncaster H., Gr.1, Theraces P., Membership H., 4th ATC Shannon S., Gr.2, NSW Tatt's RC Tramway S., Gr.2, ATC Craven P., Gr.3.


    His sire sons include Shamus Award (25)
    Russian Revolution (11)
    Time for War (5)
    Wandjina (5)
    Trapeze Artist, Spill the Beans, Sooboog, Sizzling, Invader, Thronum, Jukebox, Showtime, Stratosphere, Heavenly Blue, Bondi, etc.

    ?>

    Performance

    • Race Record

    (in Australia)

    AgeRuns1st2nd3rdEarnings
    222--A$252,500
    38121A$814,765
    42---A$6,000
    Totals:12321A$1,073,265
    At 2 : MRC Blue Diamond Prelude (c&g)
    Gr.3 (1100m beating Semillion and Daumier)
    VRC Resimax Group Rapid Racing 2YO P. (1100m)
    At 3 : MRC Rubiton S., Gr.2 (1100m beating Uncommon James and Chain of Lightning)
    2d VRC Newmarket H., Gr.1 (1200m to In Secret and beating I Wish I Win)
    MRC Oakleigh P., Gr.1 (1100m to Uncommon James and beating Asfoora)
    3d MRC Blue Sapphire S., Gr.3 (1200m to Grand Impact and Shalailed)
    4th VRC Coolmore Stud S., Gr.1 (1200m)
    SAJC Goodwood H., Gr.1 (1200m)

    World Thoroughbred Ranking: 116 (in 2023).

    Find a Stallion

    Search for a Stallion, Stud, Person.

    Back to Bello home

    Copyright by Stallions. All rights reserved.

    Data supplied by Arion Pedigrees

    Back to Bello home

    Copyright by Stallions. All rights reserved.