FreshmanStallionWiddenAnders

Fee $16,500.00

Not a Single Doubt - Madame Andree by War Emblem

Chestnut 2017 hh
Year to stud: 2021
(other countries): ()
Oldest progeny are: Entered stud in 2021
FYEAR: 2022

Standing at: Widden Stud

2021 fee: $16,500

Fee history:

https://www.stallions.com.au/wp-content/uploads/2021/04/ANDERS_2-.jpg

Hypothetical Mating

Performance

  • Race Performances
  • Race Record
https://www.stallions.com.au/wp-content/uploads/2021/04/Anders_1.jpg
  • Race Record breaking win in the San Domenico

  • Defeated multiple Group 1 winner OLE KIRK in the Rosebud

  • By Champion sire Not A Single Doubt, the sire of
    EXTREME CHOICE

  • Incredible physical and $670,000 yearling

“He is the fastest racehorse I have ever trained”
Ciaron Maher

(in Australia)

AgeRuns1st2nd3rdEarnings
26211A$114,615
3521A$212,000
Totals:11412A$326,615
At 2 : ATC (Rosehill) Darley 2YO H. (1100m)
Wyong RC Coca-Cola Maiden 2YO P. (1100m)
At 3 : ATC (Rosehill) San Domenico S., Gr.3 (1100m beating Peltzer and Mamaragan)
Rosebud H., L (1100m beating Ole Kirk and The Face)
3d MRC Blue Sapphire S., Gr.3 (1200m to Ranting and Hanseatic)

World Thoroughbred Ranking: 115 (in 2020).

Pedigree

  • Grid
  • Female Line
  • Male Line
Toggle Cross Duplications
Show/Hide Sibling Identifiers

Five x Five Enhanced Pedigree Grid for

ANDERS (AUS) 2017 Chestnut colt
by Not a Single Doubt - Madame Andree, by War Emblem

 


NOT A SINGLE DOUBT (AUS)
B. 2001
SW 4 wins
f:1141 r:1009 w:737 SW:75
Redoute's Choice
B. 1996
GW 5 wins
f:1867 r:1514 w:1178 SW:178
Danehill
B. 1986
GW 4 wins
f:2414 r:2083 w:1631 SW:347
Danzig1Northern Dancer2
Pas de Nom7
RazyanaHis Majesty4
1Spring Adieu2
Shantha's Choice
B. 1992
Wnr 1 win
f:13 r:10 w:10 SW:5
Canny LadBletchingly7
Jesmond Lass14
Dancing ShowNijinsky8
Show Lady8
Singles Bar
Ch. 1991
SP 2 wins
f:13 r:10 w:8 SW:1
Rory's Jester
Ch. 1982
GW 7 wins
f:982 r:878 w:678 SW:76
Crown JesterBaguette6
Anjudy13
Rory's RocketRoan Rocket13
Cantadora1
Easy Date
B. 1977
Wnr 1 win
f:16 r:15 w:11 SW:4
Grand Chaudiere1Northern Dancer2
Lachine19
ScamperingMisty Day5
Scamper Away20
MADAME ANDREE (AUS)
B. or Br. 2009
NR
f:6 r:3 w:3 SW:1
War Emblem
Blk. or Br 1999
GW 7 wins
f:121 r:111 w:82 SW:9
Our Emblem
B. 1991
SP 5 wins
f:710 r:586 w:407 SW:22
Mr. ProspectorRaise a Native8
Gold Digger13
Personal EnsignPrivate Account1
Grecian Banner6
Sweetest Lady
B. 1990
Wnr 5 wins
f:4 r:4 w:4 SW:2
Lord at WarGeneral1
Luna de Miel19
Sweetest RomanThe Pruner19
I Also20
Glamour Stock
Ch. 2002
NP
f:8 r:6 w:3
Sunday Silence
Br. 1986
GW 9 wins
f:1441 r:1363 w:906 SW:168
HaloHail to Reason4
Cosmah2
Wishing WellUnderstanding1
Mountain Flower3
Appealing Story
Ch. 1988
NR
f:12 r:10 w:8 SW:4
Valid AppealIn Reality21
Desert Trial2
Charming StoryHail to Reason4
Dame Fritchie9

Northern Dancer (CAN) 1961 : 5m 5m x
Hail to Reason (USA) 1958 : x 5m 5f

 

 ANDERS (AUS)

 

Chestnut horseFoaled in 2017

SireRedoute’s ChoiceDanehillDanzig
NOT A SINGLE DOUBT (AUS) Shantha’s ChoiceCanny Lad
2001Singles BarRory’s JesterCrown Jester
  Easy DateGrand Chaudiere
DamWar EmblemOur EmblemMr. Prospector
MADAME ANDREE (AUS) Sweetest LadyLord at War
2009Glamour StockSunday SilenceHalo
  Appealing StoryValid Appeal

NOT A SINGLE DOUBT (AUS) (Bay 2001-Stud 2005). 4 wins-3 at 2, AJC Canonbury S., L. Leading Sire of 3YOs in Aust. in 2015-16. Sire of 1009 rnrs, 733 wnrs, 75 SW, inc. Farnan (ATC Golden Slipper S., Gr.1)
Kenedna, Scales of Justice, Miracles of Life, Extreme Choice, Shout the Bar, Southern Legend, Secret Agenda, Single Gaze, Instant Celebrity, Qafila, Samadoubt, Clearly Innocent, Mighty Boss, Good Project, Classique Legend, Not an Option, etc.

 

1st dam

MADAME ANDREE, by War Emblem. Unraced. Dam of six named foals, three to race, all winners, inc:-

ANDERS (c. by Not a Single Doubt). 4 wins. See below.

Battleground (g. by Snitzel). Winner at 1200m, A$99,375, 2d Gosford Guineas, L, ATC Precise Air H., Sky Racing Active H., Hyland Race Colours P.

Madame Pauline (f. by Redoute’s Choice). 2 wins at 1100m, 1300m, 2d ATC TAB Highway H.

 

2nd dam

GLAMOUR STOCK, by Sunday Silence. Unplaced. Half-sister to EXCITING STORY, DIABLO’S STORY (dam of OPEN STORY)
STRONG MEMORY, SWEEPING STORY, Ivory Color (dam of COLORFUL DAYS). Dam of 8 named foals, 6 to race, 3 winners, inc:-

Red Samurai. 3 wins-1 at 2-at 1000m, 1200m, 3d MRC Schweppes H., MRC (Mornington) EJ & NA Turner H.

 

3rd dam

APPEALING STORY, by Valid Appeal. Unraced. Half-sister to Charming Fappiano (dam of CUT THE CHARM, ALLURING ACT). Dam of 12 foals, 10 to race, 8 winners, inc:-

EXCITING STORY (Diablo). Champion 2YO Colt in Canada in 1999. 7 wins-3 at 2-from 5f to 1m, US$911,270, Belmont Metropolitan H., Gr.1, Woodbine Vigil H., Gr.3, Swynford S., Gr.3, Silver Deputy S., L, Philadelphia Park Keystone State Sprint H., L, Woodbine Allowance, 2d Aqueduct Fall Highweight H., Gr.2, Woodbine Vigil H., Gr.3, Seagram Cup, L, Jacques Cartier S., L, 3d Saratoga Hopeful S., Gr.1, 4th Aqueduct Gravesend H., Gr.3, Woodbine Jacques Cartier S., L. Sire.

STRONG MEMORY (End Sweep). 5 wins-1 at 2-to 1400m, 81,682,000¥, Niigata BSN Sho, L, 2d Fukushima Tsurugajo Tokubetsu. Producer.

SWEEPING STORY (End Sweep). 5 wins-1 at 2-from 5f to 8½f, US$352,762, Ellis Park Breeders’ Cup H., L, Turfway Park Bourbonette S., L, 2d Calder Jack Smallwood S., L, 3d Kentucky Oaks, Gr.1, Ellis Park HBPA H., L, Prairie Meadows Iowa Oaks, L, 4th Churchill Downs Dogwood S., Gr.3, Calder Desert Vixen S., L. Dam of-

Bay Story (Kris S). 2 wins at 1½m, £30,835, A$134,250, Newbury Monty Charles Diamond H., 2d WATC Perth Cup, Gr.2, VRC Lavazza Long Black H., 3d VRC Bart Cummings H., 4th VRC Queen Elizabeth S., Gr.3.

C. S. Royce. 2 wins at 8½f, US$77,899 in U.S.A. Dam of-

SWEEPING PADDY (Paddy O’Prado). 2 wins-1 at 2-at 1m, 9f, US$187,260, Churchill Downs Regret S., Gr.3, 3d Churchill Downs Edgewood S., Gr.3, 4th Keeneland Jessamine S., Gr.3.

C. S. INCHARGE (Take Charge Indy). 2 wins at 8¼f, 8½f, US$111,727, Tampa Bay Downs Suncoast S., L.

DIABLO’S STORY (Diablo). 3 wins-2 at 2-from 4½f to 1m, US$195,650, Woodbine Natalma S., L, 2d Churchill Downs WHAS-11 S., L, Woodbine Mazarine S., L, Fort Erie Ontario Debutante S., L, 3d Woodbine Victoria S., L, Glorious Song S., L, 4th Woodbine Royal North H., L, Diamonds Galore H., L. Dam of-

OPEN STORY (Open Forum). Winner at 2, US$76,290, Churchill Downs Three Chimneys Juvenile S., L, 4th Churchill Downs Kentucky Breeders’ Cup S., Gr.3. Producer.

Dual Story. 4 wins-1 at 2-at 1200m, Nakayama January S., Hatsuharu Sho, Kuretake Sho. Dam of-

DUALIST (Mikki Isle). 3 wins at 2, Sonoda Hyogo Junior Grand Prix, L, 2d Chukyo Shoryu S.

Share the Story. Winner at 1200m in Japan. Dam of-

RED CLAUDIA (Agnes Tachyon). 5 wins-2 at 2-from 1400m to 1800m, 108,324,000¥, Funabashi Queen Sho, L, 2d Funabashi Marine Cup, L, 3d Ohi Ladies Prelude, L, TCK Jo-O Hai, L, Kawasaki Sparking Lady Cup, L. Producer.

Histoire. 3 wins-1 at 2-from 1600m to 2000m in Japan. Dam of-

Whey Sauce (Kurofune). Winner at 8¾f, 3d York Musidora S., Gr.3. Producer.

Ivory Color. 2 wins-1 at 2-at 1200m in Japan. Dam of-

COLORFUL DAYS (Fuji Kiseki). 4 wins-1 at 2-from 1200m to 2100m, 116,687,000¥, Kawasaki Kanto Oaks, L, Kyoto Yamashiro S., 2d Ohi TCK Jo-O Hai, L, 3d Ohi JBC Ladies’ Classic, L, TCK Jo O Hai, L, Funabashi Queen Sho, L-twice. Producer.

 

Race Record: 11 Starts 4-1-2 A$326,615.

4 wins-2 at 2-at 1100m, A$326,615, to 2020-21, ATC San Domenico S., Gr.3, Rosebud H., L, Darley 2YO H., 3d MRC Blue Sapphire S., Gr.3, BRC Basil Nolan Jr 2YO P.

?>

Leading Progeny for

 

NOT A SINGLE DOUBT (AUS) 2001 Bay colt
by Redoute’s Choice – Singles Bar, by Rory’s Jester

 

Sire Summary

Named FoalsStartersWinnersWinsPlacingsSW (GW)EarningsAEI
114110087332301407175 (48)over $139m.1.76
per foals88.3%64.2%2.03.66.6% (4.2%)$122,273 
 per starters72.7%2.34.07.4% (4.8%)$138,406 

NOT A SINGLE DOUBT 4 wins-3 at 2-to 1200m, A$392,000, AJC Canonbury S., L, MRC Zeditave S., L, STC Cabe-Vision Made Real 2YO H., Wyong RC Strawberry Hill Slipper, 2d MRC Schweppervescence Cup, Gr.3, GCTC Magic Millions 2YO Classic S., RL, 4th STC Todman Slipper Trial S., Gr.2. He entered stud in Aust. in 2005. Leading Aust. Sire (worldwide) in 2015-16. Leading Aust. Sire of 3YOs in 2015-16. Second on Aust. Sires List in 2015-16. Sire of 1008 progeny to race, 733 winners (72.0%)
earnings of over $139 million, 75 stakes winners, 64 stakes placegetters, inc.




KENEDNA (13f, Falbrav, Ahonoora). 10 wins-1 at 2-from 1200m to 2200m, A$2,122,895, ATC Queen of the Turf S., Gr.1, BRC Doomben Cup, Gr.1, VRC Matriarch S., Gr.2, BRC PJ O’Shea S., Gr.2, The Roses, Gr.2, VRC Vanity S., Gr.3, SAJC Auraria S., Gr.3, Laelia S., L, 2d SAJC Schweppes Oaks, Gr.1, MRC Ladies Day Vase, Gr.3, 3d VRC AV Kewney S., Gr.2, MVRC Sunline S., Gr.2, MRC Ladbrokes.com.au 2YO Fillies H., Clanbrooke Racing H., 4th BRC Queensland Oaks, Gr.1, MVRC WH Stocks S., Gr.2.

SCALES OF JUSTICE (12g, Umatilla, Lord Seymour). 12 wins-1 at 2-from 1100m to 2000m, A$2,311,600, WATC Railway S., Gr.1, MRC Memsie S., Gr.1, MVRC Australia S., Gr.2, MRC Bletchingly S., Gr.3, WATC Hyperion S., Gr.3, Strickland S., Gr.3, RJ Peters S., Gr.3, Perth Racing Young Membership P., Pink Ladies Day Luncheon H., Young Membership H., Champion Fillies Raceday H., 2d WATC Kingston Town Classic, Gr.1, VRC Bobbie Lewis H., Gr.2, WATC Belmont Sprint, Gr.3, SAJC Spring S., Gr.3, WATC Free Wi-Fi Available P., Westspeed 2YO P., Muscular Dystrophy H., Westspeed 3YO H., Bunbury TC Monster Storage H., 3d WATC Lee Steere S., Gr.2, Colonel Reeves S., Gr.3, Town of Victoria Park H.

MIRACLES OF LIFE (10f, More Than Ready, Snippets). 8 wins-4 at 2-to 1200m, A$1,578,270, MRC Blue Diamond S., Gr.1, SAJC Robert Sangster S., Gr.1, ATC Challenge S., Gr.2, SAJC Sportingbet S., Gr.2, MRC Caulfield Sprint H., Gr.2, Blue Diamond Preview (f)
L, SAJC Centrebet 2YO P., Adelaide Cup 11th March 2YO H., 2d MVRC Champagne S., Gr.3, SAJC Manihi Classic, L, Redelva S., L, 3d ATC Galaxy H., Gr.1, 4th MRC HDF McNeil S., Gr.3.

EXTREME CHOICE (13c, Hussonet, Nasty and Bold). 4 wins-3 at 2-at 1000m, 1200m, A$1,736,250, MRC Blue Diamond S., Gr.1, MVRC AJ Moir S., Gr.1, MRC Chairman’s S., Gr.3, ATC Inglis Nursery, RL, 3d MRC Oakleigh P., Gr.1.

SHOUT THE BAR (16f, O’Reilly, Centaine). 4 wins from 1150m to 2000m to 2020-21, A$1,145,325, VRC Empire Rose S., Gr.1, ATC Vinery Stud S., Gr.1, Street Boss at Darley H., 2d Illawarra TC Kembla Grange Classic, Gr.3, 3d VRC Frances Tressady S., Gr.3, 4th VRC LKS Mackinnon S., Gr.1.

SOUTHERN LEGEND (12g, Carnegie, Anabaa). 13 wins from 1000m to 1800m to 2020-21, A$245,580, S$1,593,000, HK$48,073,775, 440,400Dhs, HKJC Champions Mile, Gr.1, Premier P., Gr.3, Sa Sa Ladies’ Purse H., Gr.3, ATC Darby Munro S., L, Singapore TC Kranji Mile, L-twice, HKJC Rapper Dragon H., ATC Sydney Markets Foundation H., Bowermans Office Furniture P., Mark Eaves H., HKJC Sweet Orange H., Flying Dancer H., Yip Fat H., 2d HKJC Longines Hong Kong Mile, Gr.1, Stewards’ Cup, Gr.1, Queen’s Silver Jubilee Cup, Gr.1, Citi Hong Kong Gold Cup, Gr.1, Chairman’s Trophy, Gr.2, BOCHK Wealth Management Jockey Club Mile, Gr.2, Lion Rock Trophy H., Gr.3, Beijing H., 3d HKJC Longines Hong Kong Mile, Gr.1, Champions Mile, Gr.1-twice, Stewards’ Cup, Gr.1, VRC Tab.com.au S., Gr.2, ATC Theo Marks S., Gr.2, HKJC Oriental Watch Sha Tin Trophy, Gr.2, Jockey Club Mile, Gr.2, Jockey Club Cup, Gr.2, Chairman’s Trophy, Gr.2, 4th HKJC Stewards’ Cup, Gr.1, Sa Sa Ladies’ Purse H., Gr.3, Celebration Cup, Gr.3-twice.

SECRET AGENDA (12f, Red Ransom, Marauding). 7 wins-1 at 2-to 1200m, A$1,549,400, SAJC Robert Sangster S., Gr.1, ATC Sapphire S., Gr.2, VRC Gucci S., Gr.3, MRC How Now S., Gr.3, VRC Bob Hoysted H., L, MVRC CRT Whites Wires 2YO P., MRC Grand Hotel Frankston H., 2d SAJC Robert Sangster S., Gr.1, ATC Sapphire S., Gr.2, MVRC Typhoon Tracy S., Gr.3, Champagne S., Gr.3, MRC Thoroughbred Club S., Gr.3, 3d SAJC RN Irwin S., Gr.3, 4th SAJC Goodwood H., Gr.1, Euclase S., Gr.2.

FARNAN (17c, Street Cry, Lion Hunter). Champion 2YO in Australia in 2019-20.5 wins at 2, A$2,507,450, ATC Golden Slipper S., Gr.1, Todman S., Gr.2, Silver Slipper S., Gr.2, Wyong Magic Millions 2YO Classic, RL.

SINGLE GAZE (12f, Intergaze, Sanction). 5 wins-1 at 2-from 1100m to 2200m, A$2,361,600, ATC Vinery Stud S., Gr.1, BRC PJ O’Shea S., Gr.2, Illawarra TC Arrowfield Classic, Gr.3, BRC Tails H., L, ATC CFMEU West Tradies 2YO P., 2d MRC Caulfield Cup, Gr.1, ATC Ranvet S., Gr.1, MRC CF Orr S., Gr.1, ATC Surround S., Gr.2, MRC Peter Young S., Gr.2, Brisbane Cup, Gr.2, GCTC AD Hollindale S., Gr.2, Canberra RC Black Opal S., Gr.3, GCTC Magic Millions Guineas, RL, 3d ATC Neville Sellwood S., Gr.3, GCTC Magic Millions 2YO Classic, RL, Wyong Magic Millions 2YO Classic, RL, 4th MRC Caulfield S., Gr.1, Underwood S., Gr.1.

SAMADOUBT (13g, Gold Fever, Yallah Native). 10 wins from 1100m to 2000m, A$1,073,760, ATC Winx S., Gr.1, Chelmsford S., Gr.2, Canberra Cup, L, ATC Bowness Stud Mile H., Aviary at Randwick H., Kia Evening Star H., Ranvet Salkavite H., Schweppes H., 2d ATC Hill S., Gr.2, Turf Club H., Theraces H., TAB H., 3d ATC Club Marconi H., Turf Club H., Chris Toogood Farewell H., 4th ATC Craven P., Gr.3.

CLEARLY INNOCENT (11g, Zabeel, Prince Echo). 9 wins to 1400m, A$1,505,350, BRC Kingsford-Smith Cup, Gr.1, Scone RC Luskin Star S., L-twice, ATC Country Championship Final, Scone RC Country Championships Qualifer, 2d ATC TAB Highway H., 3d BRC Stradbroke H., Gr.1, ATC Premiere S., Gr.2, Sydney S., Gr.3, 4th MRC Italktravel S., L.

INSTANT CELEBRITY (17f, Starcraft, Keltrice). 5 wins-2 at 2-to 1400m to 2020-21, A$728,775, SAJC Robert Sangster S., Gr.1, MRC Thousand Guineas Prelude, Gr.2, SAJC Oaklands P., L, Holdfast Insurance 2YO H., SAJA Supporting NJT H., 2d SAJC Goodwood H., Gr.1, 3d MRC Thousand Guineas, Gr.1, 4th SAJC Redelva S., L.

QAFILA (15f, Tapit, Belong to Me). 3 wins-1 at 2-from 1000m to 2500m, A$731,420, South Australian Derby, Gr.1, MRC Angus Armanasco S., Gr.2, Debutant S., L, 2d VRC Wakeful S., Gr.2, MRC Ladbrokes Odds Boost H., 4th SAJC Schweppes Oaks, Gr.1, ATC Phar Lap S., Gr.2, VRC Ottawa S., Gr.3, MRC Quezette S., Gr.3, Canberra RC Black Opal S., Gr.3.

GOOD PROJECT (11c, Final Card, Marooned). 5 wins-1 at 2-from 1200m to 1600m, A$1,332,860, WATC Railway S., Gr.1, ATC TAB Place Multi H., Mack Trucks H., TAB Early Quaddie 2YO P., City Tatt’s RC Bartier Perry Lawyers H., 2d WATC Railway S., Gr.1, ATC Bill Gilmour Tennis Centre P., TAB Early Quaddie 2YO H., VRC Lavazza Short Black H., ATC TAB More Than Winning H., Membership on Sale H., Rexel H., TAB Rewards 2YO H., NSW Tatt’s RC Tab.com.au H., 3d ATC Liverpool City Cup, Gr.3, Dissident at Newgate Farm P., Inglis Premier Yearling Sale H., Lindblad Expeditions H., 4th MRC Moonga S., Gr.3.

MIGHTY BOSS (14c, Encosta de Lago, Laranto). 2 wins-1 at 2-at 1200m, 1600m, A$1,274,000, MRC Caulfield Guineas, Gr.1, 2d MRC M&D Dillon Contructions H., 4th MVRC Bill Stutt S., Gr.2.

DON’T DOUBT MAMMA (12f, Fantastic Light, Geiger Counter). 7 wins-1 at 2-from 1000m to 1600m, A$640,610, VRC Let’s Elope S., Gr.2, MVRC WH Stocks S., Gr.2, VRC Vanity S., Gr.3, Lexus Hybrid P., L, SAJC Redelva S., L, MRC Foundation P., SAJC Kingsman Secret Service 2YO H., 2d VRC AV Kewney S., Gr.2, 3d MRC Sandown Guineas, Gr.2, SAJC Book Your Event at Morphettville 2YO H., Guardian Insurance H., 4th MVRC Atlantic Jewel S., L.

FELL SWOOP (11g, Fasliyev, Akaaber). 10 wins to 1200m, A$1,998,920, BRC Victory S., Gr.2, ATC Razor Sharp H., L, MVRC Chandler Macleod S., L, MRC Testa Rossa S., L, ATC Selleys H., TAB Rewards H., Tab.com.au H., 2d ATC TJ Smith S., Gr.1, MVRC Manikato S., Gr.1, MRC Oakleigh P., Gr.1, MVRC Australia S., Gr.2, 3d ATC TJ Smith S., Gr.1, VRC Darley Classic, Gr.1, MRC Schillaci S., Gr.2, ATC Christmas Classic H., L, 4th ATC Galaxy H., Gr.1.

CLASSIQUE LEGEND (15g, Encosta de Lago, Kenny’s Best Pal). Joint Head of the 2020 WTR (Sprint).6 wins to 1250m to 2020-21, A$8,635,500, ATC Arrowfield 3YO Sprint S., Gr.2, Shorts H., Gr.2, June S., L, The Everest, Tab.com.au H., TAB Rewards P., 2d ATC Premiere S., Gr.2, Shorts H., Gr.2, 3d ATC Premiere S., Gr.2, Darby Munro S., L.

GYPSY DIAMOND (10f, Zabeel, End Sweep). 4 wins-1 at 2-from 1200m to 2000m, A$756,010, Moonee Valley Fillies Classic, Gr.2, ATC Carbine Club S., Gr.3, Japan Racing Association P., Gr.3, 2d ATC Queen of the Turf S., Gr.1, Light Fingers S., Gr.2, BRC The Phoenix S., L, 3d ATC Emancipation S., Gr.2, Liverpool City Cup, Gr.3, Murrumbidgee TC Wagga Wagga Gold Cup, L, ATC Warwick Farm H., 4th VRC Oaks, Gr.1, ATC Surround S., Gr.2, Newcastle JC Newmarket H., Gr.3.

VILLA VERDE (10f, Kenmare, Salmon Leap). 3 wins-2 at 2-at 1000m, A$653,950, ATC Challenge S., Gr.2, VRC Ottawa S., L, MRC Debutant S., L, 2d ATC Reisling S., Gr.2, MRC Nine West P., 3d ATC Galaxy H., Gr.1, 4th VRC Coolmore Stud S., Gr.1, SAJC Robert Sangster S., Gr.1.

QUACKERJACK (15g, Ustinov, Magic Ring). 8 wins-2 at 2-from 1000m to 1600m, A$947,830, ATC Villiers H., Gr.2, Liverpool City Cup, Gr.3, New Years Day at Randwick 2YO P., Goulburn Cup, ATC TLE Alexandria H., Daily Press H., Australian Turf Club H., 2d ATC Carrington S., L, Illawarra TC The Gong, ATC Candana Bathroom Ware H., 3d Hawkesbury Guineas, Gr.3, ATC Cerrone H., 4th ATC Ajax S., Gr.2, Dulcify H., L.

CHAMPAGNE CUDDLES (14f, Snippets, Al Hareb). 4 wins-2 at 2-to 1200m, A$1,464,225, ATC Breeders Classic, Gr.2, Gold Coast Guineas, Gr.3, ATC Pierro 2YO P., Club Redfern 2YO P., 2d ATC Golden Rose S., Gr.1, Flight S., Gr.1, Golden Pendant, Gr.2-twice, Tea Rose S., Gr.2, NSW Tatt’s RC Furious S., Gr.2, ATC Sydney S., Gr.3, 3d BRC Stradbroke H., Gr.1, Kingsford-Smith Cup, Gr.1, ATC Sheraco S., Gr.2-twice, Silver Shadow S., Gr.2, VRC Kensington S., L, 4th ATC TJ Smith S., Gr.1, All Aged S., Gr.1.

DOUBTLAND (17c, Ustinov, Kenmare). 3 wins-2 at 2-at 1100m, 1200m to 2020-21, A$373,750, VRC Danehill S., Gr.2, ATC Kindergarten S., Gr.3, Vinery Stallions 2YO H., 3d ATC Roman Consul S., Gr.2, 4th VRC Coolmore Stud S., Gr.1.

DUBIOUS (16c, Elusive City, Night Shift). 3 wins at 2, A$1,282,517, BRC Champagne Classic, Gr.2, ATC Breeders’ P., Gr.3, BRC Basil Nolan Jr 2YO H., 2d VRC Danehill S., Gr.2, GCTC Magic Millions 2YO Classic, RL, 3d ATC Todman S., Gr.2, 4th MRC Vain S., Gr.3.

GUNNISON (14g, Hussonet, Flying Spur). 4 wins-2 at 2-at 1000m, 1200m, A$196,600, HK$8,452,425, ATC Todman S., Gr.2, HKJC Penfold Park H., France Galop Cup, 2d HKJC Flamingo Flower H., High Island H., Cha Kwo Ling H., Cornwall H., Nathan H., Sun Jewellery H., Hoi Mei Wan H., 3d HKJC Happy Valley Trophy H., Arculli Trophy H., Peacock H., Chai Wan Kok H., High Island H., Kat O H., 4th HKJC National Day Cup, Gr.3.

NOT AN OPTION (17c, Savabeel, O’Reilly). Third NZ 2YO Colt on 2019-20 International Ratings.3 wins-2 at 2-to 1400m to 2020-21, NZ$121,060, A$44,750, WRC Wakefield Challenge S., Gr.2, Matamata RC Fairview Motors Matamata S., Counties RC Ssangyong 2YO H., 2d ARC Eclipse S., Gr.2, 3d ATC Kindergarten S., Gr.3, SCTC Winx Guineas, Gr.3.

SUMMER SHAM (14f, Fusaichi Pegasus, Giant’s Causeway). 3 wins to 1400m, A$192,550, MRC Angus Armanasco S., Gr.2, MVRC Independent Turf Services H.

NOT A SINGLE CENT (15g, Encosta de Lago, Tierce). 2 wins-1 at 2-at 1400m, 2500m, A$280,350, VRC Sires’ Produce S., Gr.2, Mahogany Challenge Final H., 2d MRC Mypunter.com H., 3d VRC Mahogany Challenge H.

INTO THE RED (10g, Clay Hero, Czaravich). 5 wins to 1200m, A$453,450, Qld Tatt’s RC WJ Healy S., Gr.3, BRC Ascot H., L, Gold Edition P., L, Bribie H., L, Love My Wines H., 2d BRC BTC Classic, Gr.3, Sunshine Coast Cup, L, Qld Tatt’s RC Hardy Brothers Jewellers H., BRC National Jockeys Celebration H., Northside Women’s Health H., GCTC Ladies Day H., 3d BRC Hinkler H., L, 4th BRC George Moore S., Gr.3.

COOL PASSION (11f, Mister C, Salieri). 11 wins to 1400m, A$811,875, VRC Hong Kong Jockey Club S., Gr.3, MRC Kevin Heffernan S., Gr.3, Cape Grim Beef Steaks S., Gr.3, WATC Schweppes H., Pink Ladies Raceday H., Mumm Champagne H., Kai Construction H., Belmont Bonanza H., Perth Racing Facebook H., Non Race Day Functions H., 2d SAJC Robert Sangster S., Gr.1, ATC Breeders Classic, Gr.2, MRC Tristarc S., Gr.2, VRC Hong Kong Jockey Club S., Gr.3, WATC Amanda Energy H., Five Star Wholesale Meats H., 3d SAJC WH Wylie H., L, MRC Sandown Park (U.K) H., WATC Fasttrack Membership H., 4th ATC Canterbury S., Gr.1.

WINTER BRIDE (14f, Perugino, Rustic Amber). 9 wins-1 at 2-to 1200m, NZ$44,875, A$631,350, ATC Wenona Girl H., Gr.3, MRC How Now S., Gr.3, Cape Grim Beef Steaks S., Gr.3, BRC Japan Racing Association P., SCTC BOQ Mooloolaba H., Qld Tatt’s RC GH Mumm P., BRC Pullman Brisbane Airport P., 2d ARC Railway S., Gr.1, BRC Moreton Cup, Gr.2, Mode P., L, Ipswich TC Sky Thoroughbred Central H., Meadowbrook Hotel H., 3d ATC Sapphire S., Gr.2, BRC Dane Ripper S., Gr.2, SCTC Daybreak Lover P., L, 4th ATC Sapphire S., Gr.2, BRC Victory S., Gr.2.

DOUBTFUL JACK (06g, Marscay, Sir Tristram). 9 wins-1 at 2-from 1000m to 1600m, A$717,128, VRC Bobbie Lewis H., Gr.3, Winter Championship Final H., L, TTC Premium S., L, VRC Brian Beattie H., 2010 VRC-CRV Winter Championship Heat H., MVRC Pulse Pharmacy H., MRC Jim Conway 2YO H., MRC (Mornington) EJ & Nellie Anne Turner H., 2d MVRC Schweppes S., Gr.2, MRC Sportsbet.com.au Thing H., Dennis Hanrahan H., BRC Brothers Grange Community Sports H., 3d MVRC Australia S., Gr.2, MRC Kevin Heffernan S., L, Samson H., BRC Iceworks H.

SAMIZDAT (15g, More Than Ready, Bluebird). 6 wins-1 at 2-to 1400m to 2020-21, A$509,550, WATC Asian Beau S., Gr.3, Pinjarra RC Magic Millions WA 3YO Trophy, RL, WATC Scenic Blast S., L, Crown Towers 2YO P., Pink Ladies Luncheon H., 2d WATC Grandstand Cup, L, 3d WATC Mark Peterson 60th Birthday H., 4th WATC Miss Andretti S., L, Pinjarra Classic H., L.

KARUTA QUEEN (08f, Final Card, Vite Cheval). 6 wins-4 at 2-to 1200m, A$1,857,675, MVRC Red Anchor S., Gr.3, GCTC Magic Millions 2YO Classic, RL, ATC Heritage S., L, Wyong RC Magic Millions 2YO Classic, STC Rosehill Gardens Event Centre 2YO P.-twice, 2d MVRC William Reid S., Gr.1, MRC Schillaci S., Gr.2, Canberra RC Black Opal S., L, GCTC Silk Stocking H., L, VRC Schweppes Tonic P., 3d ATC San Domenico S., Gr.3, VRC Bob Hoysted H., L, 4th ATC Run to the Rose H., Gr.3, MRC Rubiton S., Gr.3.

PAYROLL (12f, Red Ransom, Palace Music). 5 wins-1 at 2-from 1200m to 1800m, A$539,200, MRC Eclipse S., Gr.3, Lord S., L, BRC Spear Chief H., L, 2d VRC Matriarch S., Gr.2, MRC Thousand Guineas Prelude, Gr.2, Redoute’s Choice S., L, Qld Tatt’s RC GH Mumm H., L, BRC Merchandise H., 3d VRC Blazer S., Gr.2, GCTC Magic Millions Trophy H., VRC Rivette Series Final H., Trevor Clarke H.

CASTLETHORPE (07g, Sadler’s Wells, Ahonoora). 9 wins from 1200m to 1600m, R972,815, Kenilworth Winter Guineas, Gr.3, Fairview East Cape Sprint Cup, L, Kenilworth Official J&B Met After Party H., Clairwood GPS Plastics S., Kenilworth Racing. It’s a Rush S., Greyville Morris Vee H., 2d Clairwood Gold Challenge, Gr.1, Kenilworth Diadem S., Gr.2, BMW Pinnacle S., Clairwood Betting World Numbers P., Kenilworth First National Bank S., Racing, Its a Rush H., 3d Durbanville Matchem S., Gr.3, Kenilworth Magnum Mile, Rubgy 5 Tackle it P., 4th Clairwood Gold Challenge, Gr.1, Kenilworth Selangor Cup, Gr.2, Merchants S., Gr.2, Clairwood In Full Flight H., L.

ANDERS (17c, War Emblem, Sunday Silence). 4 wins-2 at 2-at 1100m to 2020-21, A$326,615, ATC San Domenico S., Gr.3, Rosebud H., L, Darley 2YO H., 3d MRC Blue Sapphire S., Gr.3, BRC Basil Nolan Jr 2YO P.

SQUAMOSA (07c, Success Express, Bletchingly). 4 wins-2 at 2-to 1400m, A$433,000, STC Run to the Rose H., Gr.3, ATC June S., L, AJC Schweppes 2YO H., Free Entry Today 2YO H., 2d STC Golden Rose S., Gr.1.

SELENIA (13f, Hussonet, Flying Spur). 2 wins-1 at 2-at 1000m, 1200m, A$266,500, MVRC Champagne S., Gr.3, VRC Festival of Racing S., L, 2d MRC Le Pine Funerals H., 3d MVRC Typhoon Tracy S., Gr.3, MRC Geoff Murphy H., 4th MRC Blue Diamond Prelude (f)
Gr.2, VRC Crown Resorts P., Gr.3, Thoroughbred Breeders S., Gr.3, MRC Blue Diamond Preview (f)
Gr.3.

MY EX MATE (07g, Kenny’s Best Pal, New Regent). 9 wins from 1200m to 2600m, A$225,485, SAJC Lord Reims S., Gr.3, Schweppes Cocktail Revolution H., Blevic Tribute H., Centrebet Super Best Plus H., Schweppes H., Oakbank RC Tourism SA Johnston Country Cup, 2d SAJC Adelaide Casino P., 3d SAJC Centrebet Rain Lover P.

SUGAR BELLA (13f, Hula Chief, Aurilandy). 6 wins-2 at 2-to 1400m, A$275,640, ATC Wenona Girl H., Gr.3, Owners Benefit Card H.-twice, Tab.com.au H., 2d ATC Birthday Card S., Gr.3.

PETTY CURY (08f, Volksraad, Virginia Privateer). 6 wins to 1400m, NZ$117,800, A$6,000, ARC Darley P., Gr.3, Curraghmore Stud H., Cardinal Logistics H., Portofino Restaurants H., Counties RC Pallecon H., 4th GCTC Silk Stocking H., L.

STRONGER (16c, Starcraft, Nothin’ Leica Dane). 5 wins-3 at 2-to 1200m to 2020-21, A$185,465, HK$7,837,500, GCTC Ken Russell Memorial Classic, Gr.3, ATC No Nay Never Yearlings 2YO H., HKJC Aster H., Fanling H., 2d HKJC Sprint Cup, Gr.2, Sha Tin Vase, Gr.3, Bauhinia Sprint Trophy, Gr.3, Blue Pool H., Racehorse Owners Association H., Amethyst H., Peninsula Golden Jubilee H., 3d ATC Pago Pago S., Gr.3, Elderton Homes Made You Look 2YO H., 4th ATC Kindergarten S., Gr.3.

SINGLE BULLET (14g, More Than Ready, Danehill). 4 wins-1 at 2-at 1000m, 1200m, A$538,165, ATC Pago Pago S., Gr.3, Summer Sprint H., BRC Memberships H., ATC Chandon H., 2d ATC Roman Consul S., Gr.2, MVRC Red Anchor S., Gr.3, Wyong Magic Millions 2YO Classic, RL, ATC Heritage S., L, Wyong Magic Millions S., ATC Happy 2017 2YO H., Thank U Stable Staff H., 3d ATC Skyline S., Gr.2, Wilkes H., Lindt H.

FARAWAY TOWN (13f, Dehere, Bletchingly). 3 wins-1 at 2-at 1100m, 1200m, A$843,475, ATC Triscay S., Gr.3, Cellarbrations Penrith 2YO P., Rebecca Louise H., 2d ATC Spring S., Gr.3, Viridian Lightbridge 2YO P., 3d ATC Sires’ Produce S, Gr.1, Illawarra TC Arrowfield Classic, Gr.3, City Tatt’s RC Brian Crowley S., L, ATC Schweppes 2YO P., Elite Haulage H., 4th ATC Champagne S., Gr.1, MRC Sandown Guineas, Gr.2.

SPECIAL ALERT (14f, Jeune, Military Plume). 2 wins at 1500m, 2400m, A$249,290, Western Australian Oaks, Gr.3, WATC Tabtouch P., 2d MVRC Westin Melbourne H., WATC Perth Racing Club Membership H., 3d MRC Drinkwise P., WATC Lycopodium Limited H., 4th WATC Champion Fillies S., Gr.3.

THE GREY FLASH (12f, More Than Ready, Unbridled’s Song). 2 wins-1 at 2-at 1400m, 1600m, A$144,950, SAJC Sires’ Produce S., Gr.3, 2d SAJC Breeders’ S., Gr.3, 3d BRC Coke Zero H.

MALLORY (18f, Empire Maker, Storm Cat). Winner at 2 in 2020-21, A$181,150, ATC Widden S., Gr.3, 2d ATC Gimcrack S., Gr.3, 3d ATC Sweet Embrace S., Gr.2.


His sire sons include Extreme Choice, Squamosa, etc.

?>
Tags

There are no comments yet.

Login

Register

Your personal data will be used to support your experience throughout this website, to manage access to your account, and for other purposes described in our privacy policy.

Already have account?

Lost Password

Please enter your username or email address. You will receive a link to create a new password via email.