Best of Bordeaux

One of the Fastest 2YOs by SNITZEL

DSC_5734

Snitzel - Chateau Cheval by High Chaparral

2019 hh
Year to stud: 2023
Oldest progeny are:
FYEAR: 2024 year first foals born

Mating Systems



Previous STALLIONS PDF pages

Standing at:

Coolmore Australia

2023 fee: $27,500 inc. GST
*Check with stud

Fee history: 2022: $27,500,

find out more

One of the fastest 2YOs ever by champion sire SNITZEL.

  • The highest-rated 2YO colt of his generation.
  • Brilliant Gr.2 winner at 2 and Gr.1 WFA sprinter at 3.
Contact Stud

Contact Stud

Denman Rd, Jerrys Plains NSW

    Hypothetical Mating

    Pedigree

    • Grid
    • Female Line
    • Male Line
    Toggle Cross Duplications
    Show/Hide Sibling Identifiers

    Five x Five Enhanced Pedigree Grid for

    BEST OF BORDEAUX (AUS) 2019 Bay colt
    by Snitzel - Chateau Cheval, by High Chaparral

     


    SNITZEL (AUS)
    B. 2002
    GW 7 wins
    f:1826 r:1517 w:1190 SW:142
    Redoute's Choice
    B. 1996
    GW 5 wins
    f:1885 r:1555 w:1217 SW:182
    Danehill
    B. 1986
    GW 4 wins
    f:2414 r:2083 w:1631 SW:347
    Danzig1Northern Dancer2
    Pas de Nom7
    RazyanaHis Majesty4
    1Spring Adieu2
    Shantha's Choice
    B. 1992
    Wnr 1 win
    f:13 r:10 w:10 SW:5
    Canny LadBletchingly7
    Jesmond Lass14
    Dancing ShowNijinsky8
    3Show Lady8
    Snippets' Lass
    B. 1993
    SW 7 wins
    f:6 r:6 w:6 SW:3
    Snippets
    B. 1984
    GW 9 wins
    f:828 r:739 w:602 SW:57
    LunchtimeSilly Season1
    Great Occasion7
    Easy DateGrand Chaudiere19
    Scampering20
    Snow Finch
    B. 1984
    SW 2 wins
    f:14 r:13 w:10 SW:2
    Storm Bird1Northern Dancer2
    South Ocean4
    A RealgirlIn Reality21
    Secret Verdict2
    CHATEAU CHEVAL (AUS)
    B. or Br. 2011
    Wnr 3 wins
    f:2 r:1 w:1 SW:1
    High Chaparral
    B. 1999
    GW 10 wins
    f:2100 r:1781 w:1156 SW:134
    Sadler's Wells
    B. 1981
    GW 6 wins
    f:2140 r:1678 w:1082 SW:291
    1Northern DancerNearctic14
    Natalma2
    Fairy BridgeBold Reason19
    Special5
    Kasora
    B. 1993
    NR
    f:14 r:12 w:9 SW:2
    DarshaanShirley Heights1
    Delsy13
    KozanaKris2
    Koblenza1
    Lady Capel
    Br. 1993
    SP 4 wins
    f:12 r:10 w:9 SW:4
    Last Tycoon
    B. 1983
    GW 8 wins
    f:1591 r:1345 w:924 SW:80
    Try My Best1Northern Dancer2
    3Sex Appeal8
    Mill PrincessMill Reef22
    Irish Lass8
    Kew Gardens
    B. 1981
    SP 2 wins
    f:9 r:9 w:8 SW:2
    KenmareKalamoun9
    Belle of Ireland1
    Garden GreenPinturischio4
    Focal21

    Northern Dancer (CAN) 1961 : 5m 5m x 4m 5m

     

     BEST OF BORDEAUX (AUS)

     

    Bay horseFoaled in 2019

    SireRedoute's ChoiceDanehillDanzig
    SNITZEL (AUS) Shantha's ChoiceCanny Lad
    2002Snippets' LassSnippetsLunchtime
      Snow FinchStorm Bird
    DamHigh ChaparralSadler's WellsNorthern Dancer
    CHATEAU CHEVAL (AUS) KasoraDarshaan
    2011Lady CapelLast TycoonTry My Best
      Kew GardensKenmare

    SNITZEL (AUS) (Bay 2002-Stud 2006). 7 wins-4 at 2, MRC Oakleigh P., Gr.1. Champion Sire in Aust. 4 times. Sire of 1517 rnrs, 1178 wnrs, 142 SW, inc. Trapeze Artist (ATC TJ Smith S., Gr.1)
    Shamus Award, Estijaab, Redzel, Sword of State, Shinzo, Summer Passage, Invader, Russian Revolution, Hot Snitzel, Wild Ruler, Sweet Idea, Sizzling, Snitzerland, I Am Excited, In the Congo, Wandjina, Yearning, Heavenly Blue, Away Game, Best of Bordeaux, etc.

     

    1st dam

    CHATEAU CHEVAL, by High Chaparral. 3 wins at 1200m, A$105,635, MRC Ladbrokes Boost Extra H., 2d MRC Ladbrokes Odds Boost H., Hamilton Reid Chartered Accountants H., Mypunter.com H., SAJC Quayclean H., 3d VRC York Racecourse H. Half-sister to CASINO PRINCE, TAGUS, LORD OF THE LAND, METALLURGICAL, Reflectance, Lady Paget (dam of PRINCE FAWAZ)
    Graciousness (dam of VIENNA PRINCESS). Dam of two named foals, one to race, inc:-

    BEST OF BORDEAUX (c. by Snitzel). 3 wins. See below.

     

    2nd dam

    Lady Capel, by Last Tycoon. 4 wins at 1000m, 1100m, A$128,005, VRC Food & Wine Festival H., MVRC MV Gazette Flying H., 2d VRC Moomba P., L, Geoffrey Levett H., MVRC S Kernahan Testimonial H., VATC Scarlet Bisque H., 3d VATC Sturt H. Sister to PALIA (dam of ONEMORENOMORE, DR GREEN)
    JUST AWESOME, Mrs. Squillionaire (dam of GREEN BIRDIE)
    half-sister to Rainbow Alley, Markane. Dam of 12 foals, 10 to race, 9 winners, inc:-

    CASINO PRINCE (Flying Spur). 5 wins-3 at 2-from 1100m to 1600m, A$1,166,500, AJC Chipping Norton S., Gr.1, MVRC Alister Clark S., Gr.2, AJC Skyline S., Gr.3, Telstra Stadium Charity Shield 2YO H., STC Flora 2YO H., 2d AJC Doncaster H., Gr.1, VRC Australian Guineas, Gr.1, AJC Diggers Bistro 2YO P., 3d VRC Australian Cup, Gr.1, AJC All Aged S., Gr.1, STC George Ryder S., Gr.1, MVRC Norman Carlyon S., Gr.2, 4th STC George Ryder S., Gr.1. Sire.

    TAGUS (Encosta de Lago). 10 wins from 1300m to 1800m, A$551,080, NSW Tatt's RC Tramway H., Gr.3, VRC Bundaberg Distilling Company S., L, SAJC City of Adelaide H., L, STC Protect the Hunter Valley H., AJC Jim Beam H., STC Golden Slipper Festival on Sale H., Spring Valley Smart Water H., Freeway Republic Beer H., 2d STC Caravan & Camping Supershow H., 3d SAJC RA Lee S., Gr.3, BRC Lord Mayor's Cup, Gr.3, ATC Hall Mark S., L, BRC Bernborough H., L, Scone Cup, L, MRC Harrolds Fashion P., 4th BTC Doomben Classic, Gr.3.

    LORD OF THE LAND (Timber Country). 7 wins from 1500m to 2400m, A$310,650, AJC Aspiration H., L, STC Christmas Cup, L, Roxy Hotel Parramatta H., WSFM 101.7 H., AJC Red Bull H., McGrath Estate Agents H., STC Centenary Insitute H., 2d STC Jacob's Creek H., City Tatt's RC Omega Welter H., Canberra Quality Guineas, AJC James White H., 4th STC Rosehill Guineas, Gr.1, AJC Summer Cup, Gr.3.

    METALLURGICAL (Redoute's Choice). 6 wins at 1000m, 1200m, A$312,040, BRC Hinkler H., L, Metricon Homes De Blancs H., Replica Trophies at Winningedge.net.au H., Toyota Fleet Management H., Game on International H., 2d Qld Tatt's RC WJ Healy S., Gr.3, BRC Chief de Beers H., L, Ascot H., L, Bribie H., L-twice, STC Di Lorenzo Ceramics H., BRC Skyracing.tv H., 4th VRC Seppelt Salinger S., Gr.2, BRC Lightning H., L, Chief de Beers H., L.

    Reflectance (Redoute's Choice). 8 wins-1 at 2-to 1500m, A$379,865, BRC Jim Beam H., T&J Whitehouse H., ATC PJ's Irish Pub Parramatta H., WATC Merry Xmas From Racing H., 2d Kalgoorlie Boulder RC Hannan's H., L, BRC Termidor H., Ormiston College Redback H., ATC Darley Bush Fire Support H., TAB Rewards H., De Bortoli Wines H., WATC Black Widow H., 3d BRC Ambassador Travel H., WATC Young Membership H.

    Lady Larissa. Winner at 1150m, 2d VRC Nouvelle Star H., MRC Trunnion H. Dam of-

    Typhoon Witness (Star Witness). Winner at 1250m, SAJC Rewaaya P., 2d SAJC Dequetteville S., L, 4th SAJC Queen Adelaide S., L.

    Fandom. 2 wins at 2, MRC (Mornington) Hyland Race Colours 2YO H., 3d VRC Fitzpatrick & Lombardo H. Dam of-

    Distrustful. Unraced. Dam of-

    Distrustful Award (Shamus Award). Winner at 2000m in 2022-23, 3d MRC Caulfield Classic, Gr.3.

    Lady Paget. 2 wins at 1200m, 1400m in Aust. Dam of-

    PRINCE FAWAZ (Fastnet Rock). 2 wins at 2, A$605,450, BRC JJ Atkins P., Gr.1, ATC Supporterhub 2YO H., 2d ATC Rosehill Guineas, Gr.1.

    Graciousness. Winner at 1600m in Aust. Dam of-

    VIENNA PRINCESS (Snitzel). 4 wins at 1300m, 1400m, A$1,175,400, to 2023-24, MRC Twilight Glow S., L, ATC Silver Eagle, Chandon H., Fujitsu Airstage H., 2d ATC Reginald Allen H., L, Cancer Foundation H., TAB H., TAB 2YO H., 4th ATC Millie Fox S., Gr.2.

     

    Race Record: 8 Starts 3-2-1 A$1,469,750.

    Joint Champion 2YO Colt in Australia in 2021-22. 3 wins-2 at 2-at 1100m, 1200m, A$1,469,750, to 2022-23, ATC Roman Consul S., Gr.2, Silver Slipper S., Gr.2, Canonbury S., Gr.3, 2d ATC Golden Slipper S., Gr.1, Run to the Rose, Gr.2, 3d MVRC Manikato S., Gr.1.

    ?>

    Leading Progeny for

     

    SNITZEL (AUS) 2002 Bay colt
    by Redoute's Choice - Snippets' Lass, by Snippets

     

    Sire Summary

    Named FoalsStartersWinnersWinsPlacingsSW (GW)EarningsAEI
    18211517117834775816142 (90)over $240m.2.03
    per foals83.3%64.7%1.93.27.8% (4.9%)$132,268 
     per starters77.7%2.33.89.4% (5.9%)$158,774 
    NH: 10399792604741 (1)over $18m.0.95
    SH: 17181418109932175342141 (89)over $222m.2.16

    SNITZEL 7 wins-4 at 2-to 1200m, A$1,031,550, MRC Oakleigh P., Gr.1, AJC Challenge S., Gr.2, Up & Coming S., Gr.3, STC Skyline S., Gr.3, AJC Breeders' P., L, BTC Tommy Smith Slipper S., L, Wyong RC Strawberry Hill Slipper S., 2d VRC Newmarket H., Gr.1, 3d AJC TJ Smith S., Gr.1, San Domenico S., Gr.3, GCTC Magic Millions 2YO Classic S., RL, 4th AJC All-Aged S., Gr.1, MVRC Manikato S., Gr.1. He entered stud in Aust. in 2006. Champion Sire in Australia in 2016-17, 2017-18, 2018-19, 2019-20, second in 2013-14. Leading Aust. Sire of 2YOs in 2016-17, 2017-18, 2019-20, 2022-23. Leading Aust. Sire (worldwide earnings) in 2017-18, 2018-19. Leading Aust. Sire of 3YOs in 2016-17, 2017-18. Leading Aust. Sire by Winners 2016-17, 2017-18. Sire of 1517 progeny to race, 1178 winners (77.0%)
    earnings of over $240 million, 142 stakes winners, 129 stakes placegetters, inc.




    TRAPEZE ARTIST (14c, Domesday, Bletchingly). Champion 3YO Colt in Australia in 2017-18.7 wins-2 at 2-to 1400m, A$5,568,750, ATC TJ Smith S., Gr.1, Golden Rose S., Gr.1, All Aged S., Gr.1, 1400m-in track record time, Canterbury S., Gr.1, 1300m-in track record time, Expressway S., Gr.2, Canberra RC Black Opal S., Gr.3, 2d ATC The Everest, 3d ATC Randwick Guineas, Gr.1, Sires' Produce S., Gr.1, Theo Marks S., Gr.2, 4th ATC Premiere S., Gr.2, Hobartville S., Gr.2, Stan Fox S., Gr.2, Expressway S., Gr.2.

    REDZEL (12g, Rubiton, Millionaire). Champion Sprinter & Older Horse in Australia in 2017-18.15 wins-1 at 2-to 1200m, A$16,444,000, VRC Darley Classic, Gr.1, BRC Doomben Ten Thousand S., Gr.1, ATC Challenge S., Gr.2, Shorts H., Gr.2, Hall Mark S., Gr.3, MRC Heath S., Gr.3, NSW Tatt's RC Concorde S., Gr.3-3 times, VRC Mumm S., L, ATC Fireball S., L, The Everest-twice, July Sprint H., Tab.com.au 2YO H., 2d ATC TJ Smith S., Gr.1, VRC Lightning S., Gr.1, Lightning S., Gr.1, ATC Galaxy H., Gr.1, Challenge S., Gr.2-3 times, BRC Victory S., Gr.2, ATC Spark of Life H., Hyland Race Colours H., 3d ATC TJ Smith S., Gr.1, Shorts H., Gr.2, Kindergarten S., Gr.3, 4th BRC Doomben Ten Thousand S., Gr.1.

    RUSSIAN REVOLUTION (13c, Stravinsky, Miswaki). 7 wins-2 at 2-to 1200m, A$1,284,225, ATC Galaxy H., Gr.1, MRC Oakleigh P., Gr.1, ATC Roman Consul S., Gr.2, MVRC Ian McEwen S., Gr.2, MRC Vain S., Gr.3, ATC Can Assist Volunteers 2YO P., Schweppes 2YO H., 4th VRC Coolmore Stud S., Gr.1, BRC Doomben Ten Thousand S., Gr.1.

    SHAMUS AWARD (10c, Success Express, Luskin Star). Champion 3YO Colt in Australia in 2013-14.2 wins at 1600m, 2050m, A$2,473,500, MVRC WS Cox P., Gr.1, VRC Australian Guineas, Gr.1, 2d VRC Sires' Produce S., Gr.2, MVRC Bill Stutt S., Gr.2, Mitchell McKenzie S., L, 3d MRC Caulfield Guineas, Gr.1, CF Orr S., Gr.1, VRC Maribyrnong P., Gr.3, MVRC Inglis Banner 2YO S., RL, MRC Chairman's S., L.

    HOT SNITZEL (08g, Blushing Groom, Balidar). 8 wins-3 at 2-to 1400m, A$1,334,850, BRC BTC Cup, Gr.1, ATC Royal Sovereign S., Gr.2, BRC Sires' Produce S., Gr.2, ATC Hall Mark S., Gr.3, Sebring S., Gr.3, Brian Crowley S., L, GCTC Ken Russell Memorial Classic, L, STC Rosehill Gardens Events Centre 2YO H., 2d BRC TJ Smith S., Gr.1, VRC Tab.com.au S., Gr.2, ATC Sebring S., Gr.3, Skyline S., Gr.3, MRC Kevin Heffernan S., Gr.3, Kevin Heffernan S., L, 3d BRC Champagne Classic, Gr.2, ATC Star Kingdom S., Gr.3, Kindergarten S., Gr.3, 4th ATC Shorts H., Gr.2, VRC MSS Security Sprint H., L.

    SWEET IDEA (10f, Timber Country, First Norman). 8 wins-2 at 2-to 1400m, A$2,415,350, ATC Galaxy H., Gr.1, Silver Slipper S., Gr.2, Light Fingers S., Gr.2, Missile S., Gr.2, MRC Tristarc S., Gr.2, GCTC Magic Millions Guineas, RL, Wyong Magic Millions 3YO S., ATC TAB Sprint 2YO P., 2d ATC Coolmore Classic, Gr.1, VRC Myer Classic, Gr.1, MRC Memsie S., Gr.1, ATC Silver Shadow S., Gr.2, BRC BJ McLachlan S., Gr.3, GCTC Magic Millions 2YO Classic, RL, ATC Lidoran Group 2YO P., 3d ATC Golden Slipper S., Gr.1, 4th MRC Sir Rupert Clarke S., Gr.1.

    SNITZERLAND (09f, Fraar, Zephyr Bay). 8 wins-2 at 2-to 1200m, A$1,974,500, VRC Lightning S., Gr.1, Danehill S., Gr.2, ATC Challenge S., Gr.2, 1000m-in track record time, VRC Thoroughbred Breeders S., Gr.3, ATC San Domenico S., Gr.3, MVRC Champagne S., Gr.3, MRC (Mornington) Inglis Premier 2YO S., MRC Blue Sapphire S., 2d ATC Golden Slipper S., Gr.1, Galaxy H., Gr.1, Challenge S., Gr.2, VRC Dilmah Earl Grey S., L, Ottawa S., L, 3d BRC Victory S., Gr.2, 4th ATC Reisling S., Gr.2.

    SIZZLING (09c, General Nediym, Alzao). 7 wins-5 at 2-from 1000m to 1600m, A$1,332,375, BRC TJ Smith S., Gr.1, Queensland Guineas, Gr.2, Sires' Produce S., Gr.2, Champagne Classic, Gr.2, Gold Edition P., L, GCTC Ken Russell Memorial Classic, L, BRC Tyquin Speech & Reading 2YO H., 2d BRC BJ McLachlan S., Gr.3, Vo Rogue P., Gr.3, GCTC Magic Millions Guineas, RL, BRC Phelan Ready S., L, 3d ATC Expressway S., Gr.2, 4th ATC Bill Ritchie H., Gr.3, GCTC Magic Millions 2YO Classic, RL.

    WILD RULER (17c, Daaher, Indian Charlie). 6 wins-1 at 2-to 1200m, A$2,618,125, MVRC AJ Moir S., Gr.1, ATC Arrowfield 3YO Sprint S., Gr.2, Roman Consul S., Gr.2, Inglis Nursery, RL, Heritage S., L, Fireball S., L, 2d ATC Concorde S., Gr.3, Cellarbrations 2YO H., 3d VRC Coolmore Stud S., Gr.1, BRC Champagne Classic, Gr.2.

    I AM EXCITED (14f, General Nediym, Nashwan). 7 wins-1 at 2-at 1100m, 1200m, A$1,231,075, ATC Galaxy H., Gr.1, VRC Gilgai S., Gr.2, BRC Victory S., Gr.2, ATC Fireball S., L, Darby Munro S., L, Spark of Life H., All Too Hard at Vinery 2YO P., 2d VRC Kennedy P., Gr.3, ATC Wenona Girl H., Gr.3, MRC WW Cockram S., Gr.3, 3d ATC Arrowfield 3YO Sprint S., Gr.2, BRC Victory S., Gr.2, NSW Tatt's RC Furious S., Gr.2, VRC Furphy Sprint, Gr.3, ATC Triscay S., Gr.3, Scone RC Woodlands S., L, 4th BRC Moreton Cup, Gr.2, MRC How Now S., Gr.3.

    SWORD OF STATE (18c, Encosta de Lago, Danzero). Champion 2YO in NZ in 2020-21.6 wins-4 at 2-at 1100m, 1200m, NZ$295,150, A$37,850, ARC Diamond S., Gr.1, Auckland TR Almanzor Trophy, Gr.3, King's P., Gr.3, Matamata RC Slipper S., Gr.3, Waikato RC Lowe Schollum Jones 2YO S., 2d GCTC Gold Coast Guineas, Gr.3, 3d ARC Eclipse S., Gr.2.

    IN THE CONGO (18c, Var, Qui Danzig). 3 wins-1 at 2-at 1100m, 1400m, A$1,769,075, ATC Golden Rose S., Gr.1, San Domenico S., Gr.3, Heineken 2YO H., 2d ATC Arrowfield 3YO Sprint S., Gr.2, Run to the Rose, Gr.2, Sydney S., Gr.3, Rosebud H., L, Fujitsu General 2YO H., Newcastle JC Hunter H., 3d ATC Galaxy H., Gr.1.

    ESTIJAAB (15f, Charge Forward, Match Winner). Champion 2YO in Australia in 2017-18.3 wins at 2, A$2,540,825, ATC Golden Slipper S., Gr.1, Reisling S., Gr.2, Australian Fire Hose 2YO P., 2d ATC Silver Slipper S., Gr.2, Inglis 3YO Sprint.

    SUMMER PASSAGE (14g, Encosta de Lago, Lure). Top Male on The 2016-17 NZ 2YO Free H.3 wins-2 at 2-at 1200m, NZ$206,725, A$232,500, ARC Diamond S., Gr.1, Matamata RC Slipper S., L, Comag H., 2d ATC Sires' Produce S., Gr.1, MRC Caulfield Guineas Prelude, Gr.3, Counties Bowl, L, Manawatu RC Ashhurst Pohangina Cup, BOP RC Triton Pacific Owens P., Counties RC Haunui Farm 2YO S.

    WANDJINA (11c, Last Tycoon, Lunchtime). 3 wins-1 at 2-from 1000m to 1600m, £7,088, A$638,800, VRC Australian Guineas, Gr.1, CS Hayes S., Gr.3, ATC Australian Turf Club H., 2d ATC All Aged S., Gr.1, 3d MRC Caulfield Guineas, Gr.1, 4th ATC Todman S., Gr.2, San Domenico S., Gr.3, MRC Caulfield Guineas Prelude, Gr.3, ATC Lonhro P., L.

    SHINZO (20c, More Than Ready, Secret Savings). Champion 2YO in Australia in 2022-23.2 wins at 2 in 2022-23, A$3,917,250, ATC Golden Slipper S., Gr.1, Pago Pago S., Gr.3, 2d ATC Skyline S., Gr.2, 3d VRC Coolmore Stud S., Gr.1, ATC Canonbury S., Gr.3, 4th ATC Star Kingdom S., Gr.3.

    HEAVENLY BLUE (13c, El Prado, Theatrical). 3 wins-2 at 2-from 1400m to 1800m, R1,822,000, Turffontein South African Classic, Gr.1, Lad Brokers Juvenile P., 2d Turffontein Dingaans H., Gr.2, Graham Beck S., Gr.3, 3d Turffontein South African Derby, Gr.1, Gauteng Guineas, Gr.2.

    YEARNING (18f, Ekraar, Postponed). 2 wins at 1400m, 1600m, A$826,200, MRC Thousand Guineas, Gr.1, 2d VRC Edward Manifold S., Gr.2, ATC Bowermans Furniture 2YO P., 3d VRC Let's Elope S., Gr.2, MRC Angus Armanasco S., Gr.2, 4th VRC Wakeful S., Gr.2.

    INVADER (14c, Encosta de Lago, Clay Hero). Co-champion 2YO Colt in Australia in 2016-17.2 wins at 2, A$968,375, ATC Sires' Produce S., Gr.1, Chris Toogood 2YO H., 2d ATC Champagne S., Gr.1, Todman S., Gr.2, TAB 2YO P., 4th ATC Breeders' P., L.

    AWAY GAME (17f, Elusive Quality, Sir Tristram). Champion 2YO Filly in Australia in 2019-20.5 wins-4 at 2-to 1200m, A$3,750,225, ATC Percy Sykes S., Gr.2, Widden S., Gr.3, Qld Tatt's RC WJ Healy S., Gr.3, GCTC Magic Millions 2YO Classic, RL, BRC Calaway Gal S., L, 2d ATC Golden Slipper S., Gr.1, MRC Oakleigh P., Gr.1, SAJC Robert Sangster S., Gr.1, VRC Bobbie Lewis H., Gr.2, BRC Gold Edition P., L, MRC Christmas S., L, Regal Roller H., L, 3d ATC Light Fingers S., Gr.2, GCTC Magic Millions Guineas, RL, BRC Hinkler H., L, GCTC Snippets P., 4th MRC Blue Diamond S., Gr.1, Merson Cooper S., L.

    MR MOZART (18c, Rip Van Winkle, Polish Precedent). 5 wins-1 at 2-to 1500m, A$796,900, ATC Phar Lap S., Gr.2, Doncaster Prelude H., Gr.3, Hawkesbury Guineas, Gr.3, VRC Exford P., L, ATC Vinery Stud 2YO H., 2d ATC Theo Marks H., Gr.2, MVRC Bill Stutt S., Gr.2, ATC Silver Eagle, 4th ATC Southern Cross S., Gr.3, Schweppervescence H., Gr.3, MRC Vain S., Gr.3.

    SPLINTEX (16c, O'Reilly, Centaine). 7 wins-2 at 2-to 1200m, A$1,187,900, ATC Arrowfield 3YO Sprint S., Gr.2, VRC Bobbie Lewis H., Gr.2, ATC Hall Mark S., Gr.3, Able Doors Spark of Life H., Southern Cross Turf 2YO H., Theraces 2YO H., Bushfire Appeal H., 3d Gosford Guineas, L, ATC Easter Monday 2YO H., CES H., 4th ATC Challenge S., Gr.2-twice, VRC Gilgai S., Gr.2, ATC Show County H., Gr.3.

    SPILL THE BEANS (12c, Falbrav, Ahonoora). 5 wins-2 at 2-to 1400m, A$560,700, BRC QTC Cup, Gr.2, ATC Eskimo Prince S., Gr.3, Hawkesbury Guineas, Gr.3, ATC Australian Jewellery Liquidators 2YO P., 2d Scone RC Inglis 3YO Guineas, L, City Tatt's RC Brian Crowley S., L, 3d VRC Schweppes Flemingtonfling S., 4th ATC Hobartville S., Gr.2.

    BEST OF BORDEAUX (19c, High Chaparral, Last Tycoon). Joint Champion 2YO Colt in Australia in 2021-22.3 wins-2 at 2-at 1100m, 1200m to 2022-23, A$1,469,750, ATC Roman Consul S., Gr.2, Silver Slipper S., Gr.2, Canonbury S., Gr.3, 2d ATC Golden Slipper S., Gr.1, Run to the Rose, Gr.2, 3d MVRC Manikato S., Gr.1.

    FRENCH EMOTION (11f, Woodman, Copper Kingdom). 8 wins from 1200m to 1600m, A$886,390, VRC Blazer S., Gr.2, SAJC Queen of the South S., Gr.2, MRC VOBIS Gold Distaff-twice, MVRC TBV Newmarket Grandwest H., MRC Premier Signs H.-twice, Le Pine Funerals H., 2d VRC Myer Classic, Gr.1, MVRC Sunline S., Gr.2, VRC Melbourne Cup Tour Trophy, MRC VOBIS Gold Distaff, ATC Cellarbrations H., Schweppes P., MRC Foundation H., Ladbrokes Bet Better H.

    SNITTY KITTY (13f, Tale of the Cat, Zeditave). 6 wins to 1100m, A$566,685, MRC Caulfield Sprint H., Gr.2, BRC Lightning H., L, MRC Changing Places Real Estate H., Italktravel P., 2d MRC Oakleigh P., Gr.1, WJ Adams H., L, Scone RC Denise's Joy S., L, MRC Geoff Murphy H., 3d MRC Blue Star Group H., 4th ATC Galaxy H., Gr.1, MVRC AJ Moir S., Gr.1, SAJC RN Irwin S., Gr.3.

    THRONUM (13c, Five Star Day, Danzig). 5 wins-2 at 2-to 1200m, A$441,750, MVRC Australia S., Gr.2, ATC Rosebud H., L, TAB Rewards 2YO H., 2d MVRC William Reid S., Gr.1, ATC Martin King 70th Birthday 2YO H., 3d ATC Up & Coming S., Gr.3, MRC Kevin Heffernan S., Gr.3, 4th MRC CF Orr S., Gr.1.

    ZENNZELLA (19f, Zenno Rob Roy, Maroof). 3 wins from 1600m to 2000m to 2023-24, A$483,900, VRC Wakeful S., Gr.2, MRC Lord S., L, 2d MVRC Ladbrokes Same Race Multi 2YO H., 3d MRC Summoned S., Gr.3, GCTC Magic Millions Subzero H., 4th VRC Oaks, Gr.1.

    LOFTY STRIKE (19c, Exceed and Excel, Snippets). 3 wins-2 at 2-at 1100m to 2022-23, A$1,073,265, MRC Rubiton S., Gr.2, Blue Diamond Prelude (c&g)
    Gr.3, VRC Resimax Group Rapid Racing 2YO P., 2d VRC Newmarket H., Gr.1, MRC Oakleigh P., Gr.1, 3d MRC Blue Sapphire S., Gr.3, 4th VRC Coolmore Stud S., Gr.1, SAJC Goodwood H., Gr.1.

    FOUR MOVES AHEAD (18f, Mr. Greeley, Anabaa). 3 wins-2 at 2-to 1400m, A$554,950, ATC Tea Rose S., Gr.2, Sweet Embrace S., Gr.2, Schweppes 2YO H., 3d ATC Silver Shadow S., Gr.2, 4th ATC Golden Slipper S., Gr.1, Sires' Produce S., Gr.1.

    LETZBEGLAM (17f, Forestry, Batonnier). 3 wins-2 at 2-at 1100m to 2022-23, NZ$74,225, A$199,325, MRC Blue Diamond Prelude (f)
    Gr.2, Auckland TR Counties Bowl, Gr.3, 2d Auckland TR Vertical Logistics H., 3d BRC Bright Shadow H., L, 4th MRC Thoroughbred Club S., Gr.3, VRC Cap d'Antibes S., L.

    MENARI (14c, General Nediym, Whiskey Road). 3 wins-1 at 2-at 1100m, 1200m, A$619,050, ATC Run to the Rose H., Gr.2, Rosebud H., L, TAB Rewards 2YO P., 2d ATC Canonbury S., Gr.3, 3d ATC Golden Rose S., Gr.1, 4th ATC Golden Slipper S., Gr.1.

    SHOWTIME (14c, Timber Country, First Norman). 3 wins from 1200m to 1600m, A$624,230, MRC PB Lawrence S., Gr.2, MVRC Bill Stutt S., Gr.2, 2d ATC Arrowfield 3YO Sprint S., Gr.2, Expressway S., Gr.2, MVRC Valley Pearl, L, ATC Capital Bluestone Kirkham 2YO P., McGrath Estate Agents H., 3d ATC All Aged S., Gr.1, MRC Futurity S., Gr.1, ATC Silver Slipper S., Gr.2, 4th ATC Todman S., Gr.2, Canonbury S., Gr.3.

    TIME FOR WAR (11c, Zabeel, Mukaddamah). 3 wins at 2, A$470,950, ATC Pago Pago S., Gr.2, BRC Sires' Produce S., Gr.2, ATC CFMEU Mining & Energy 2YO P., 2d Gold Coast Guineas, Gr.3, ATC Brian Crowley S., L, SCTC Glasshouse H., L, 4th ATC Sires' Produce S., Gr.1.

    FLYING SNITZEL (09f, Hula Town, The Expatriate). 3 wins-2 at 2-at 1200m, 1400m, A$340,950, VRC AV Kewney S., Gr.2, ATC Schweppervescence H., Gr.3, Australian Turf Club 2YO H., 3d ATC Magic Night S., Gr.2, Inglis Nursery, 4th ATC Champagne S., Gr.1, NSW Tatt's RC Furious S., Gr.2.

    FARSON (13g, Gallo di Ferro, Damister). 5 wins from 1200m to 1800m, A$219,005, M$326,375, MRC Autumn Classic, Gr.2, Moorookyle Park Thoroughbred Stud H., MVRC Simpson Construction H., 3d MVRC Alister Clark S., Gr.2.

    SWITZERLAND (21c, Blame, Stormy Atlantic). 3 wins at 2 in 2023-24, A$442,000, ATC Todman S., Gr.2, Membership 2YO H., Pierro 2YO P.

    DOULL (19c, Shamardal, General Nediym). 3 wins-1 at 2-to 1100m to 2023-24, A$313,415, MRC Caulfield Sprint, Gr.2, VRC Next Generation Sprinters 2YO S., 3d ATC Racing and Sports H., 4th VRC Danehill S., Gr.2, MVRC Abell S., L.

    CASTLEREAGH KID (18g, Zabeel, Danehill). 3 wins at 1600m, 1800m, A$293,665, MRC Autumn Classic, Gr.2, Remembering J Fotopoulos H., 2d ATC Bowermans Furniture P.

    CHANCE BYE (07f, Red Ransom, Lyphard). 3 wins at 2, A$542,950, STC Silver Slipper S., Gr.2, AJC Racing NSW Inglis Nursery S., STC Inglis 2YO Classic, 3d AJC Silver Shadow S., Gr.3, 4th MVRC Champagne S., Gr.3.

    SERASANA (20f, Testa Rossa, Royal Academy). 2 wins-1 at 2-at 1000m, 1600m to 2023-24, A$328,940, MRC Sandown Guineas, Gr.2, Ladbroke it H., 3d MRC Angus Armanasco S., Gr.2, Evergreen Turf H., 4th MRC Chairman's S., Gr.3.

    TANGLED (14g, Shinko King, Gleam Machine). 2 wins at 2, A$688,150, BRC Champagne Classic, Gr.2, ATC Volvo Commercial Vehicles 2YO H., 2d ATC Rosehill Guineas, Gr.1, Spring Champion S., Gr.1, Frank Packer P., Gr.3, MRC Caulfield Classic, Gr.3, 3d ATC Australian Derby, Gr.1, Carrington S., L, 4th BRC Chairman's H., Gr.3, ATC Dulcify H., L.

    PERIGNON (12f, Narita Brian, Rubiton). 2 wins-1 at 2-at 1200m, A$382,250, ATC Light Fingers S., Gr.2, TAB Rewards 2YO P., 2d ATC Magic Night S., Gr.2, NSW Tatt's RC Furious S., Gr.2, 3d ATC Flight S., Gr.1, Birthday Card S., Gr.3, 4th Wyong Magic Millions 2YO Classic, RL.

    SALADE (08c, Beautiful Crown, Bletchingly). Winner at 2, A$173,200, ATC Pago Pago S., Gr.2, 2d Illawarra TC AJ Lillye Memorial H.

    SCALLOPINI (14g, More Than Ready, Bigstone). 13 wins to 1400m to 2022-23, A$1,154,208, VRC Shaftesbury Avenue H., Gr.3, Elms H., L, Sofitel H., L, BRC Hinkler H., L, Sunshine Coast Cup, L-twice, BRC Sporting Chance Foundation H., UMS School Wear H., Midori P., Blight Rayner Architect H., Ipswich TC Ray White H., GCTC Ladies Day P., 2d BRC Victory S., Gr.2, MRC Bletchingly S., Gr.3, BRC Falvelon H., L, Spear Chief H., L, James Squire H., Juiced TV H., Jim Beam Black H., Weddings P., 3d BRC Ascot H., L, GCTC Magic Millions Syndicate P., BRC Japan Racing Association P., Gallopers Sports Club H., LUCRF Super P., SCTC Yalumba Wines H., 4th BRC Sprint H., Gr.3.

    AMORINO (09g, Marauding, Storm Bird). 10 wins-2 at 2-to 1500m, A$776,900, VRC TAB Rewards S., Gr.3, March S., L, MRC Anniversary Vase, L, WATC Grandstand Cup, L, Cyril Flower S., L, Bunbury S., L, ATC City Tattersalls 2YO P., Summer Super Saver Ticket 2YO H., WATC Magic Millions Raceday H., 2d Pinjarra Classic, L, WATC Golden Group H., 3d VRC Lawn H., WATC Silks H., 4th ATC Todman S., Gr.2, MRC TS Carlyon Cup, Gr.3, Gosford Guineas, L.

    EXHILARATES (16f, More Than Ready, Secret Savings). 6 wins-2 at 2-at 1100m, 1200m, A$2,402,800, MRC Quezette S., Gr.3, GCTC Magic Millions 2YO Classic, RL, VRC MSS Security Sprint H., L, BRC Helen Coughlan S., L, MVRC Atlantic Jewel S., L, GCTC Follow at Aquisfarm on Facebook 2YO H., 2d ATC Reisling S., Gr.2, Qld Tatt's RC WJ Healy S., Gr.3, MVRC Scarborough S., Gr.3, BRC Fred Best Classic, Gr.3, GCTC Magic Millions Guineas, RL, Wyong Magic Millions 2YO Classic, RL, GCTC Snippets P., 3d Gold Coast Guineas, Gr.3.

    DANCES ON STARS (09g, Last Tycoon, Sir Tristram). 9 wins-1 at 2-from 1100m to 1600m, A$768,710, ATC Kindergarten S., Gr.3, Carrington S., L, GCTC Prime Minister's Cup, L, ATC Blackwoods Galmet H., SAJC Greg Venn's Significant Birthday H., Oakbank RC Harcourts Adelaide Hills H., 2d BRC Queensland Guineas, Gr.2, ATC Canterbury Classic, L, SAJC CS Hayes Memorial Cup, L, GCTC Ken Russell Memorial Classic, L, Gosford RC Takeover Target S., L, ATC Harvey Norman 2YO H., SAJC AAMI H., Eckermann Conveyancers H., James Boag's Premium H., Gawler & Barossa JC Terrace Function Centre H., 3d ATC Ajax S., Gr.2, BRC Sires' Produce S., Gr.2, Champagne Classic, Gr.2, GCTC Victory S., Gr.2, MRC TS Carlyon Cup, Gr.3, Gold Coast Guineas, Gr.3, BRC Mount Franklin H., SAJC Hughes Limousines H., Adelaide Festival Raceday H., John Castleman Retirement H., 4th ATC Sebring S., Gr.3, Qld Tatt's RC Tattersall's 150th Anniversary S., Gr.3, BRC Sprint H., Gr.3, VRC Chester Manifold S., L, Canberra RC National Sprint H., L.

    MALAVIO (08g, Dehere, Zoffany). 9 wins-1 at 2-to 1500m, A$504,780, ATC Tramway S., Gr.3, Festival S., L, Civic S., L, Tooheys New Twin Willows H., 2d ATC Michael Hansell Signs H., MC Conners Racing H., 3d ATC Ajax S., Gr.2, 4th ATC Liverpool City Cup, Gr.3, Doncaster Mile Prelude, Gr.3, Show County H., Gr.3, Hawkesbury Gold Cup, Gr.3.

    VULPINE (16f, Elusive Quality, Lion Hunter). 7 wins to 1200m, A$615,090, ATC Wenona Girl H., Gr.3, Starlight S., L, Scone RC Ortensia S., L, ATC ANZ Bloodstock News H., Bowermans Furniture H., 2d GCTC Magic Millions Fillies & Mares H., ATC Southern Cross Group H., Chandon H., 3d ATC De Bortoli Wines H., ANZ Bloodstock News H.

    TAIKOMOCHI (13g, Fusaichi Pegasus, Deputy Minister). 7 wins from 1400m to 2400m, A$627,050, ATC Neville Sellwood S., Gr.3, Kingston Town S., Gr.3, Australia Day Cup, L, Premier's Cup Prelude H., 2d TTC Launceston Cup, Gr.3, ATC Winter S., L, January Cup, L, Canberra Cup, L, ATC Press Statement at Vinery H., 3d ATC Summer Cup, Gr.3, Winter Challenge H., L, Hawkesbury RC Ladies Day Cup, L, 4th ATC Japan Racing Association P., Gr.3, Premier's Cup, Gr.3, TRC Hobart Cup, Gr.3, ATC Cup, L.

    PETROL POWER (10g, Charnwood Forest, Alydar). 6 wins-2 at 2-to 1400m, A$541,107, WATC Sir Ernest Lee-Steere Classic, Gr.3, Placid Ark S., L, Supremacy S., L, Westspeed Initial 2YO P., Myer Fashion H., Tabtouch H., 2d WATC Belgravia S., L, Fairetha S., L, Perth S., L, Hyperno, Kingston Rule & Let's Elope H., Magicmillions.com.au H., Tabtouch Sprint H., 3d WATC Magic Millions Perth 2YO Classic, RL, Mitavite H., Minearc Systems H., Emirates Melbourne Cup Tour H.

    YOUNG MAN POWER (12c, Sunday Silence, Nureyev). 5 wins-1 at 2-at 1600m, 220,627,000¥, Tokyo Fuji S., Gr.3, Niigata Sekiya Kinen, Gr.3, Hanshin Arlington Cup, Gr.3, Tokyo Tamagawa S., 2d Niigata Tanigawadake S., L, Fukushima Mimpo Hai, L, 3d Kyoto Yomiuri Milers Cup, Gr.2, Nakayama Keisei Hai Autumn H., Gr.3, Niigata Sekiya Kinen, Gr.3, Nakayama Junior Cup, 4th Niigata Sekiya Kinen, Gr.3-twice.

    WILLIAMSBURG (19c, High Chaparral, Zabeel). 4 wins-3 at 2-from 1300m to 1600m to 2022-23, A$785,340, ATC Schweppervescence H., Gr.3, Dulcify S., L, Fernhill H., L, 2d ATC Shannon S., Gr.2, Festival S., Gr.3, XXXX 2YO P., 3d ATC Rosehill Guineas, Gr.1, Champagne S., Gr.1, Gloaming S., Gr.3, Frank Packer P., Gr.3, 4th ATC Hobartville S., Gr.2, Pago Pago S., Gr.3, Qld Tatt's RC Members Cup, L.

    PERAST (14c, Zabeel, Success Express). 4 wins-1 at 2-to 1400m, A$478,166, MRC Caulfield Guineas Prelude, Gr.3, BRC Fred Best Classic, Gr.3, Queensland Day P., L, 3d ATC Run to the Rose H., Gr.2, VRC Chatham S., Gr.3, MRC Moonga S., Gr.3, Inglis 2YO Premier, RL.

    IRITHEA (13f, French Deputy, Sadler's Wells). 8 wins to 1400m, A$948,915, Hawkesbury Crown, Gr.3, Scone RC Dark Jewel Classic H., Gr.3, ATC Tipping Competition H., Owners Benefits Card H., Dooleys H., Theraces H., 2d ATC Sapphire S., Gr.2, Aspiration H., Gr.3, Gosford RC Belle of the Turf H., Gr.3, GCTC Magic Millions Fillies & Mares P., ATC Ranvet H., Tab.com.au H., 3d Newcastle JC Tibbie S., Gr.3, Wyong RC Mona Lisa S., L, ATC Bisley Workwear H., Summer Hospitality H., 4th BRC Kingsford-Smith Cup, Gr.1, ATC Millie Fox S., Gr.2, Hawkesbury Crown, Gr.3.

    SYLVIA'S MOTHER (15f, Bel Esprit, At Talaq). 7 wins to 1400m, A$455,230, VRC Frances Tressady S., Gr.3, MRC Geoffrey Bellmaine S., Gr.3, VRC ATA Trainers’ Trust H., ATC Membership H., Australian Turf Club H., 3d MRC WW Cockram S., Gr.3, ATC TAB H.

    ARBEITSAM (13g, Red Ransom, Palace Music). 7 wins from 1200m to 2000m, A$1,129,600, ATC Neville Sellwood S., Gr.3, Hawkesbury RC Rowley Mile H., L, ATC Sydney Spring Carnival on Sale P., Premier's Cup Prelude H., TAB Rewards H., Theraces H., 2d GCTC Magic Millions Cup, RL, ATC Pro Rata Membership H.-twice, 3d ATC Doncaster H., Gr.1, Theraces P., Membership H., 4th ATC Shannon S., Gr.2, NSW Tatt's RC Tramway S., Gr.2, ATC Craven P., Gr.3.

    SPRIGHTLY LASS (13f, Gold Fever, Rory's Jester). 6 wins to 1100m, A$321,390, SAJC DC McKay S., Gr.3, MRC Bel Esprit S., L, MVRC Ladbrokes 55 Second Challenge H., Excellence in Baking H., 2d ATC Maurice McCarten H., Gr.3, MRC Sheen Group H.

    SWEET REDEMPTION (12f, Red Ransom, Danzero). 6 wins-1 at 2-from 1200m to 1600m, A$401,810, ATC Festival S., Gr.3, Toy Show H., Gr.3, TAB Rewards 2YO H., TAB Rewards H., McGrath Estate Agents Qld H., 2d MRC Summoned S., Gr.3, TTC Tasmanian Oaks, L, Goulburn City Cup, ATC TAB Place Multi 2YO H., Legea Xmas Party H., 3d MVRC Alexandra S., Gr.3, BRC Brisbane H., L, ATC Cafe Culture Insitu H.


    His sire sons include Shamus Award (25)
    Russian Revolution (11)
    Time for War (5)
    Wandjina (5)
    Trapeze Artist, Spill the Beans, Sizzling, Invader, Sooboog, Jukebox, Stratosphere, Showtime, Heavenly Blue, Bondi, etc.

    ?>

    Performance

    • Race Record

    (in Australia)

    AgeRuns1st2nd3rdEarnings
    2321-A$1,026,250
    35111A$443,500
    Totals:8321A$1,469,750
    At 2 : ATC (Rosehill) Silver Slipper S., Gr.2 (1100m beating Magic and Cythera)
    Canonbury S., Gr.3 (1100m beating Rakomelo and Flashing Steel)
    2d ATC (Rosehill) Golden Slipper S., Gr.1 (1200m to Fireburn and beating Coolangatta)
    At 3 : ATC (Randwick) Roman Consul S., Gr.2 (1200m beating Sweet Ride and Willinga Beast)
    2d ATC (Rosehill) Run to the Rose, Gr.2 (1200m to In Secret and beating Sweet Ride)
    3d MVRC Manikato S., Gr.1 (1200m to Bella Nipotina and Rothfire)

    Joint Champion 2YO Colt in Australia in 2021-22.

    Find a Stallion

    Search for a Stallion, Stud, Person.

    Back to Bello home

    Copyright by Stallions. All rights reserved.

    Data supplied by Arion Pedigrees

    Back to Bello home

    Copyright by Stallions. All rights reserved.