One of the fastest by sire of sires Lonhro and the first three-year-old in a decade to win the G1 Stradbroke.

https://www.stallions.com.au/wp-content/uploads/2019/09/conf_Impending_KP_0279_thoroughbred_stallion.jpg

Lonhro - Mnemosyne by Encosta de Lago

Bay 2013 15.3hh
Year to stud: 2018
Oldest progeny are: 1st crop racing as 2YOs in 2021
FYEAR: 2019 year first foals born

Standing at: Darley Northwood Park

2023 fee: $8,800 inc. GST

Fee history: 2022: $22,000, 2021: $22,000, 2020: $19,800, 2019: $22,000, 2018: $22,000,

Overview

A dual G1 winner himself and the product of two champions. Impressive sales results: first-crop yearlings returned on average five times their service fee. Impressive rising two-year-olds include colts from champions Guelph ( James Cummings) and Jameka (Maher and Eustace) as well as siblings to In Her Time (Hawkes Racing) and Pierro ( James Cummings).

Hypothetical Mating

Pedigree

  • Grid
  • Female Line
  • Male Line
Toggle Cross Duplications
Show/Hide Sibling Identifiers

Five x Five Enhanced Pedigree Grid for

IMPENDING (AUS) 2013 Bay colt
by Lonhro - Mnemosyne, by Encosta de Lago

 


LONHRO (AUS)
Br. 1998
GW 26 wins
f:1723 r:1460 w:1043 SW:97
Octagonal
Br. 1992
GW 14 wins
f:1149 r:891 w:539 SW:25
Zabeel
B. 1986
GW 7 wins
f:1808 r:1525 w:1113 SW:166
Sir TristramSir Ivor8
Isolt6
Lady Giselle1Nureyev5
Valderna16
Eight Carat
Blk. 1975
NP
f:10 r:7 w:6 SW:5
Pieces of EightRelic8
Baby Doll3
KlairessaKlairon1
Courtessa9
Shadea
Br. 1988
GW 2 wins
f:11 r:8 w:7 SW:3
Straight Strike
B. 1977
SP 4 wins
f:883 r:775 w:474 SW:41
Mr. ProspectorRaise a Native8
Gold Digger13
Bend Not3Never Bend19
Jennie Sue11
Concia
Br. 1978
Wnr 2 wins
f:5 r:4 w:4 SW:2
First ConsulForli3
Bold Consort5
My TriciaHermes11
Gay Poss8
MNEMOSYNE (AUS)
B. 2002
GW 6 wins
f:8 r:7 w:6 SW:3
Encosta de Lago
B. 1993
GW 3 wins
f:1907 r:1630 w:1161 SW:115
Fairy King
B. 1982
NP
f:800 r:598 w:402 SW:73
Northern DancerNearctic14
Natalma2
1Fairy Bridge3Bold Reason19
Special5
Shoal Creek
Ch. 1988
Wnr 2 wins
f:5 r:4 w:2 SW:1
Star WayStar Appeal5
New Way6
RollsMr. Prospector13
Grand Luxe4
My Juliet
B. 1995
SW 5 wins
f:7 r:7 w:7 SW:1
Canny Lad
Br. 1987
GW 8 wins
f:1436 r:1168 w:794 SW:55
BletchinglyBiscay2
Coogee7
Jesmond LassLunchtime7
Beautiful Dreamer14
Perfect Draw
Ch. 1988
SP 4 wins
f:7 r:7 w:6 SW:1
Whiskey RoadNijinsky8
Bowl of Flowers4
Proud DrawVainA10
Better Draw13

Mr. Prospector (USA) 1970 : 4m x 5f

 

 IMPENDING (AUS)

 

Bay horseFoaled in 2013

SireOctagonalZabeelSir Tristram
LONHRO (AUS) Eight CaratPieces of Eight
1998ShadeaStraight StrikeMr. Prospector
  ConciaFirst Consul
DamEncosta de LagoFairy KingNorthern Dancer
MNEMOSYNE (AUS) Shoal CreekStar Way
2002My JulietCanny LadBletchingly
  Perfect DrawWhiskey Road

LONHRO (AUS) (Brown 1998-Stud 2004). 26 wins-2 at 2, VRC Australian Cup, Gr.1. Champion Sire in Aust. in 2010-11. Sire of 1460 rnrs, 1040 wnrs, 97 SW, inc. Pierro (ATC Golden Slipper S., Gr.1)
The Conglomerate, Bounding, Mental, Impending, Kementari, Denman, Beaded, Exosphere, Lindermann, Lyre, Aristia, Benfica, Pinwheel, Heatherly, Wawail, Academus, Messene, Pareanui Bay, Cardsharp, Encryption, War Heroine, Holding Gold, Isotherm, Souchez, etc.

 

1st dam

MNEMOSYNE, by Encosta de Lago. Joint top filly on The 2005-06 Australasian 3YO Classification. 6 wins-1 at 2-from 1100m to 1600m, A$1,371,975, MRC Thousand Guineas, Gr.1, STC Queen of the Turf S., Gr.1, Tea Rose S., Gr.2, NSW Tatt's RC Furious S., Gr.2, AJC Silver Shadow S., Gr.3, STC Bradley Photographers 2YO H., 2d AJC Sires' Produce S., Gr.1, Surround S., Gr.2, STC Reisling Slipper Trial S., Gr.2, AJC Kindergarten S., Gr.3, 3d AJC Flight S., Gr.1, STC Coolmore Classic, Gr.1, 4th STC Golden Slipper S., Gr.1, AJC George Main S., Gr.1, Light Fingers S., Gr.2. Half-sister to Tantat Secret. Dam of eight foals, seven to race, six winners, inc:-

IMPENDING (c. by Lonhro). 5 wins. See below.

FORGET (g. by Exceed and Excel). 9 wins-1 at 2-to 1500m, A$415,075, Newcastle JC Cameron H., Gr.3, ATC Hungry Jacks H., Mostyn Copper Group H., Tab.com.au H., Pro-Ride H., Cellarbrations H., 2d ATC Phillip Hughes Tribute H., NSW Tatt's RC TAB Supports Jockey Trust H., 3d VRC Henry Bucks Best Dressed S., L, ATC July Sprint H., MVRC Sportingbet H., ATC Wallabies Cup, Vale Ian Anderson H.

EPIDEMIC (f. by Lonhro). 5 wins at 1100m, 1200m, A$366,180, SCTC Helen Coughlan S., L, ATC Flexi 6 Membership H., M Johnston Hall of Fame H., Membership H., APN Outdoor P., 3d Gosford Guineas, L, ATC TAB H., All Too Hard at Vinery H. Dam of-

Fortress Australia. Winner at 1300m in 2023-24 in Aust.

Memorial (f. by Street Cry). 2 wins at 2, A$337,250, ATC Blackwoods AAP Industries 2YO P., Cellarbrations Alexandria 2YO P., 2d ATC Silver Shadow S., Gr.2, Lonhro P., L. Dam of-

Lion Tower. 8 wins from 6f to 1m, £113,529, York JCB H., 2d York Sky Bet Mile H., 3d York Hambleton H.

Contemporary. 3 wins-1 at 2-to 1200m, A$298,450, to 2023-24, ATC Toyota Forklifts H., TAB 2YO H., 2d VRC Darley Spring 2YO Preview, ATC Petaluma H., Rosehill Bowling Club H., 3d ATC Taylor H., Agency Real Estate H., Vinery Stallions H., Home Affairs at Coolmore H., Ranvet P., Illawarra TC Evergreen Turf Australia H.

Commemorative. 2 wins-1 at 2-at 1100m, 1200m, A$129,000, to 2023-24, ATC Brandt Fertilisers H., Casino Prince at Vinery Stud 2YO H., 2d ATC Precise Air H., 4th ATC PJ Bell S., Gr.3, MRC Thoroughbred Club S., Gr.3.

Eleuther (g. by Commands). Winner at 2, A$98,132, ATC Kingsford 2YO H., 2d ATC Bronte 2YO H., TJ's Champagne Bar P., MRC Ahern's at Highways After the Last H.-twice, Slickpix H., Mitavite H., 3d STC Kyle & Jackie O Show 2YO H., MRC BMW H., The Cove Hotel H., Le Pine Funerals H.

Dark Energy - Hostwin Apollo (Mac.) (g. by Exosphere). 2 wins at 1200m, 1600m to 2022-23 in Aust. and Macau.

Erato (f. by Street Cry). Placed at 3 in Aust. Dam of-

LYRE (Lonhro). 3 wins at 2, A$1,783,015, MRC Blue Diamond S., Gr.1, Blue Diamond Prelude (f)
Gr.2, 2d SAJC Robert Sangster S., Gr.1, ATC Light Fingers S., Gr.2, VRC Hong Kong Jockey Club S., Gr.3, MRC Heath S., Gr.3, Bel Esprit H., L, SAJC Manihi Classic, L, MRC Green Distillation Tech H., 3d ATC Golden Slipper S., Gr.1, SAJC Goodwood H., Gr.1, 4th ATC Surround S., Gr.1, MRC Thousand Guineas, Gr.1, Northwood Plume S., Gr.3, Quezette S., Gr.3, BRC Helen Coughlan S., L, MRC Bel Esprit S., L.

Ersa. Winner at 1600m in 2023-24, 2d MRC Ive H., 4th VRC Carbine Club S., Gr.3.

Malos. 3 wins to 1400m in Aust.

 

2nd dam

MY JULIET, by Canny Lad. 5 wins-1 at 2-to 1300m, A$127,510, VATC Gwyn Nursery S., L, Thomas North H., SAJC Alan Sheppard Homes H., Diecaster H., 2d MVRC Andale Beer Dispensing Equipment H., 3d MVRC New Asia Singapore Cup H., VATC Franklins Ltd H., 4th VRC Red Roses S., L. Half-sister to Perfect Crime - Best Glory (Mac.). Dam of 7 foals, all winners, inc:-

MNEMOSYNE (Encosta de Lago). 6 wins. See above.

Tantat Secret (Secret Savings). 12 wins-3 at 2-from 1100m to 1600m, A$416,590, VRC Hilton Nicholas 2YO H., MRC Gippsland Sprint Final H., MVRC Metropolitan Hotel 2YO P.H., Echuca Cup, 2d VRC True Version H., MRC Nicopolis H., MVRC Budget Rent a Car H., MRC Burrabil H., St Jude H., 3d MRC Vain S., L, MVRC El Segundo H., Get Wines Direct H., Kenworth Austalian Made World's Best H.

 

Race Record: 18 Starts 5-2-6 A$2,403,989.

5 wins-1 at 2-to 1500m, A$2,403,989, BRC Stradbroke H., Gr.1, Kingsford-Smith Cup, Gr.1, ATC Stan Fox S., Gr.2, BRC Victory S., Gr.2, ATC Pluck at Vinery 2YO H., 2d BRC Doomben Ten Thousand S., Gr.1, ATC Sydney S., L, 3d ATC Golden Rose S., Gr.1, VRC Darley Classic, Gr.1, ATC Arrowfield 3YO Sprint S., Gr.2, Run to the Rose H., Gr.2, Star Kingdom H., Gr.3, GCTC Ken Russell Memorial Classic, Gr.3, 4th ATC Canterbury S., Gr.1, MRC Caulfield Guineas, Gr.1, BRC Kingsford-Smith Cup, Gr.1.

?>

Leading Progeny for

 

LONHRO (AUS) 1998 Brown colt
by Octagonal - Shadea, by Straight Strike

 

Sire Summary

Named FoalsStartersWinnersWinsPlacingsSW (GW)EarningsAEI
1708146010403286632497 (58)over $154m.1.61
per foals85.5%60.9%1.93.75.7% (3.4%)$90,291 
 per starters71.2%2.34.36.6% (4.0%)$105,628 
NH: 23819911536270611 (6)over $19m.1.59
SH: 147012619252924561886 (52)over $134m.1.62

LONHRO Horse of the Year in Australia in 2003-04. Champion 3YO in Australia in 2001-02 & Joint top of the 2004 World Rankings (mile). Top of the 2001-02 Australasian 3YO Classification (middle). 26 wins-2 at 2-from 1100m to 2000m, A$5,790,510, AJC Queen Elizabeth S., Gr.1, VRC Australian Cup, Gr.1, LKS Mackinnon S., Gr.1, AJC George Main S., Gr.1, Chipping Norton S., Gr.1, VATC Caulfield Guineas, Gr.1, STC George Ryder S., Gr.1-twice, MRC Yalumba S., Gr.1-twice, CF Orr S., Gr.1, AJC Stan Fox S., Gr.2, Warwick S., Gr.2-twice, Royal Sovereign S., Gr.2, Hobartville S., Gr.2, Expressway S., Gr.2, Apollo S., Gr.2, MRC St George S., Gr.2, NSW Tatt's RC Chelmsford S., Gr.2-twice, VATC Blue Diamond Prelude (c&g)
Gr.3, STC Missile S., Gr.3, NSW Tatt's RC Ming Dynasty H., Gr.3, STC Heritage S., L, Parramatta Leagues Club 2YO H., 2d AJC Queen Elizabeth S., Gr.1, Warwick S., Gr.2, STC Wests Illawarra 2YO H., 3d MVRC WS Cox P., Gr.1, STC Missile S., Gr.3, 4th AJC Doncaster H., Gr.1, George Main S., Gr.1, VATC Blue Diamond S., Gr.1. He entered stud in Aust. in 2004. Champion Aust. Sire in 2010-11, second in 2011-12, third in 2009-10. Leading Aust. Sire of 2YOs in 2011-12. Leading Aust. Sire of 3YOs in 2010-11. Leading Aust. Sire by Winners in 2013-14, 2014-15. Sire of 1460 progeny to race, 1040 winners (71.0%)
earnings of over $154 million, 97 stakes winners, 78 stakes placegetters, inc.




PIERRO (09c, Daylami, Sadler's Wells). Champion 2YO in Australia in 2011-12. Leading 3YO Male on the 2013 WTR (Sprint).11 wins-6 at 2-from 1000m to 1600m, A$4,536,650, ATC Golden Slipper S., Gr.1, Sires' Produce S., Gr.1, Champagne S., Gr.1, George Ryder S., Gr.1, Canterbury S., Gr.1, Todman S., Gr.2, Hobartville S., Gr.2, Silver Slipper S., Gr.2, MVRC Bill Stutt S., Gr.2, ATC Run to the Rose H., Gr.3, Breeders' P., L, 2d ATC Doncaster H., Gr.1, MRC Caulfield Guineas, Gr.1, 3d MVRC WS Cox P., Gr.1.

IMPENDING (13c, Encosta de Lago, Canny Lad). 5 wins-1 at 2-to 1500m, A$2,403,989, BRC Stradbroke H., Gr.1, Kingsford-Smith Cup, Gr.1, ATC Stan Fox S., Gr.2, BRC Victory S., Gr.2, ATC Pluck at Vinery 2YO H., 2d BRC Doomben Ten Thousand S., Gr.1, ATC Sydney S., L, 3d ATC Golden Rose S., Gr.1, VRC Darley Classic, Gr.1, ATC Arrowfield 3YO Sprint S., Gr.2, Run to the Rose H., Gr.2, Star Kingdom H., Gr.3, GCTC Ken Russell Memorial Classic, Gr.3, 4th ATC Canterbury S., Gr.1, MRC Caulfield Guineas, Gr.1, BRC Kingsford-Smith Cup, Gr.1.

DENMAN (06c, Vain, Marscay). 9 wins-3 at 2-to 1400m, A$1,227,875, STC Golden Rose S., Gr.1, AJC Stan Fox S., Gr.2, MRC D'Urban S., Gr.2, STC Run to the Rose H., Gr.3, MRC Zeditave S., L, Wellington Racing Club S., L, MVRC Inglis 2YO Bonus H., VRC SMS Scaffolding 2YO H., 3d VRC Western Health P., 4th VRC Australian Guineas, Gr.1.

KEMENTARI (14g, Redoute's Choice, Loup Sauvage). 8 wins-1 at 2-from 1200m to 1600m, A$4,777,625, ATC Randwick Guineas, Gr.1, Hobartville S., Gr.2, VRC Gilgai S., Gr.2, ATC Hall Mark S., Gr.3, Eskimo Prince S., Gr.3, WATC AJ Scahill S., Gr.3, ATC Seven News 2YO P., BRC The Buffering, 2d MRC Caulfield Guineas, Gr.1, Memsie S., Gr.1, CF Orr S., Gr.1, ATC Missile S., Gr.2, BRC Wayne Wilson P., L, ATC Rubick at Coolmore 2YO P., 3d ATC George Ryder S., Gr.1, MVRC Manikato S., Gr.1, BRC Moreton Cup, Gr.2, WATC Lee Steere S., Gr.2, ATC Star Kingdom H., Gr.3, Hall Mark S., Gr.3, MRC Caulfield Guineas Prelude, Gr.3, ATC Nature Strip S., 4th VRC Makybe Diva S., Gr.1, ATC Winx S., Gr.1, Premiere S., Gr.2, Run to the Rose H., Gr.2, VRC Gilgai S., Gr.2, ATC Sydney S., Gr.3.

BOUNDING (10f, Exceed and Excel, Gone West). Champion Sprinter in NZ in 2013-14. Top Filly on The 2013-14 NZ 3YO Free H (1200m-1600m).8 wins-2 at 2-to 1400m, NZ$408,675, A$289,250, ARC Railway S., Gr.1, Mr Tiz Trophy, Gr.3, MRC Heath S., Gr.3, Hawkes Bay Gold Trail S., Gr.3, Waikato RC James & Annie Sarten Memorial S., Gr.3, Counties RC Murdoch Newell S., L, ARC Barfoot & Thompson 2YO S., 2d ARC Diamond S., Gr.1, New Zealand One Thousand Guineas, Gr.1, ATC Royal Sovereign S., Gr.2, VRC Gilgai S., Gr.2, Matamata Breeders' S., Gr.2, VRC GH Mumm S., Gr.3, 3d ATC Sheraco S., Gr.3.

BEADED (05f, Night Shift, Bletchingly). 10 wins to 1350m, A$1,618,780, BRC Doomben Ten Thousand S., Gr.1, MRC Hyderabad Race Club S., Gr.3, BRC Sprint H., Gr.3, AJC Wenona Girl H., L, Hawkesbury RC Yalumba Cup, L, STC Big 6 Cox Plate Jackpot H., Wicked Energy H., Theraces.com.au H., Rosehill Gardens Event Centre H., 2d BRC Stradbroke H., Gr.1, Qld Tatt's RC Tattersall's Tiara, Gr.1, SAJC Robert Sangster S., Gr.1, VRC Seppelt Salinger S., Gr.2, ATC Breeders Classic, Gr.2, AJC Sapphire S., Gr.2, STC Birthday Card S., Gr.3, 3d VRC Newmarket H., Gr.1, AJC All Aged S., Gr.1, Qld Tatt's RC Winter S., Gr.1, BTC Cup, Gr.1, AJC Jim Beam H., STC Tooheys New & Brown Brothers H., 4th BRC Stradbroke H., Gr.1.

MENTAL (08g, Night Shift, Biscay). Leading Older Male on the 2013 WTR (Sprint).8 wins from 1200m to 1600m, A$1,092,560, 440,400Dhs, VRC Patinack Classic, Gr.1, BRC BTC Classic, Gr.3, Meydan Al Shindagha Sprint S., Gr.3, BRC Daybreak Lover S., L, ATC Sportingbet H., Royal Randwick TV on Youtube H., 2d MVRC Manikato S., Gr.1, 3d ATC Tyreel Stud 2YO H., 4th VRC Hilton Hotels S., L.

EXOSPHERE (12c, Danzero, Marscay). 5 wins-2 at 2-to 1400m, A$1,091,600, ATC Golden Rose S., Gr.1, Roman Consul S., Gr.2, Run to the Rose H., Gr.2, Skyline S., Gr.2, 4th VRC Lightning S., Gr.1, Coolmore Stud S., Gr.1.

THE CONGLOMERATE (11c, Canny Lad, Cox's Ridge). 6 wins-1 at 2-from 1300m to 2200m, R3,825,325, Greyville Durban July H., Gr.1, KRA Guineas, Gr.2, Kenilworth Politician S., Gr.3, Durbanville Thank You for Your Patronage H., Kenilworth Noordhoek Flyer H., 2d Turffontein Summer Cup, Gr.1, 3d Greyville Daily News 2000 S., Gr.1, 4th Greyville Betting World 1900, Gr.2, Cup Trial, Gr.3.

LINDERMANN (19g, Stratum, Zeditave). 4 wins-1 at 2-from 1200m to 2000m to 2023-24, A$1,067,550, ATC Rosehill Guineas, Gr.1, Sky High S., Gr.3, Quayclean H., 2d ATC Randwick Guineas, Gr.1, VRC TAB Trophy, L, ATC Vinery Stallions H., Download the TAB App H., 3d ATC Chipping Norton S., Gr.1, 4th ATC Chelmsford S., Gr.2.

LYRE (16f, Street Cry, Encosta de Lago). 3 wins at 2, A$1,783,015, MRC Blue Diamond S., Gr.1, Blue Diamond Prelude (f)
Gr.2, 2d SAJC Robert Sangster S., Gr.1, ATC Light Fingers S., Gr.2, VRC Hong Kong Jockey Club S., Gr.3, MRC Heath S., Gr.3, Bel Esprit H., L, SAJC Manihi Classic, L, MRC Green Distillation Tech H., 3d ATC Golden Slipper S., Gr.1, SAJC Goodwood H., Gr.1, 4th ATC Surround S., Gr.1, MRC Thousand Guineas, Gr.1, Northwood Plume S., Gr.3, Quezette S., Gr.3, BRC Helen Coughlan S., L, MRC Bel Esprit S., L.

BENFICA (08c, Danehill, Star Way). 3 wins at 2, A$467,150, BRC TJ Smith S., Gr.1, Hampden S., L, STC Blackwoods 2YO H., 2d AJC Corporate Membership 2YO H.

ARISTIA (15f, Tiger Hill, Marwina). 2 wins at 2000m, 2500m, A$1,241,950, VRC Oaks, Gr.1, VRC Wakeful S., Gr.2, 2d VRC Empire Rose S., Gr.1, SAJC National S., Gr.3, MRC Ethereal S., Gr.3, 3d ATC Vinery Stud S., Gr.1, Phar Lap S., Gr.2, VRC Frances Tressady S., Gr.3, Winning Edge Presentations H., MVRC 1print H., CRT & Whites Rural 2YO P.

PINWHEEL (05g, Danehill, Bletchingly). 12 wins to 1400m, A$1,230,875, ATC Warwick S., Gr.2-twice, Missile S., Gr.3, Qld Tatt's RC WJ Healy S., Gr.3, STC Canterbury Classic, L, Clarence River JC Ramornie H., L, MRC Jellis Craig Pink Ribbon Cup, Hawkesbury RC NCP Printing Sweepstakes H., AJC Orange Grove H., STC TAB Number 1 Club H., Rosehill Event Centre H., Hyland Race Colours H., 2d MVRC Australia S., Gr.2, ATC Southern Cross S., Gr.3, Qld Tatt's RC WJ Healy S., Gr.3, AJC Show County H., L, ATC Hall Mark S., L, STC Canterbury Classic, L, AJC Randwick's 150th Anniversary H., Blackwoods H., Catalan Opening H., STC Grand Pavilion H., 3d MRC Futurity S., Gr.1, SAJC Goodwood H., Gr.1, ATC Missile S., Gr.3, MRC Betfair S., Gr.3, SAJC DC McKay S., Gr.3, 4th BRC Stradbroke H., Gr.1, WATC Winterbottom S., Gr.1, ATC Premiere S., Gr.2, Expressway S., Gr.2, Theo Marks H., Gr.2, Liverpool City Cup, Gr.3-twice, Sebring S., Gr.3.

MESSENE (08g, Redoute's Choice, Kenmare). 10 wins from 1250m to 2000m, A$970,773, ATC Ajax S., Gr.2, Murrumbidgee TC Wagga Wagga Gold Cup, L, Canberra RC National Sprint H., L, ATC December H., Thoroughbred Breeders NSW H., Become an ATC Sponsor H., Anzac Day H., Canterbury Park H., Tab.com.au H., MRC TMB Printing P., 2d WATC Railway S., Gr.1, ATC Missile S., Gr.2, Sky High S., Gr.3, Neville Sellwood S., Gr.3, MRC Settlement at Cranbourne H., 3d ATC Warwick S., Gr.2, Shannon S., Gr.2, 4th ATC Epsom H., Gr.1, Show County H., Gr.3.

HEATHERLY (12f, Danzero, Centaine). 6 wins-1 at 2-at 1000m, 1100m, A$655,050, MRC Rubiton S., Gr.2, VRC Bob Hoysted H., L, MVRC Carlyon S., L, VRC Andrew Guy P., MVRC Slickpix H., Fujitsu 2YO P., 2d MVRC AJ Moir S., Gr.1, Ian McEwen S., Gr.2, VRC Festival of Racing S., L, MVRC Carlyon S., L, MRC Total Logistic Solutions H., 3d MRC Oakleigh P., Gr.1, MVRC Ian McEwen S., Gr.2, Jeep 55 Second Challenge Heat 9 H.

WAWAIL (11f, Redoute's Choice, Sunday Silence). 6 wins-1 at 2-to 1400m, A$488,550, VRC AV Kewney S., Gr.2, Frances Tressady S., Gr.3, MRC Twilight Glow S., L, VRC Pack a Picnic P., MRC Beveridge Williams 2YO P., MVRC Quest H., 2d VRC Hong Kong Jockey Club S., Gr.3, MRC Cape Grim Beef Steaks Series Final, Gr.3, 3d VRC Vanity S., Gr.3, MRC Geoffrey Bellmaine S., Gr.3, MVRC Alexandra S., L.

ACADEMUS (09g, Dehere, Old Vic). 4 wins at 1200m, 1600m, A$593,800, Western Australian Guineas, Gr.2, Gold Coast Guineas, Gr.3, BRC Daybreak Lover S., L, 2d BRC Sires' Produce S., Gr.2, Champagne Classic, Gr.2, MRC Heading Out Hair & Beauty S., L, Hawkesbury RC Inglis Bonus 2YO H., 3d BRC TJ Smith S., Gr.1, BTC Classic, Gr.3, 4th BRC Queensland Guineas, Gr.2, VRC Hilton Hotels S., L.

CARDSHARP (15g, Danehill, Southern Halo). 7 wins-4 at 2-to 7f, £279,204, Newmarket July S., Gr.2, Salisbury Cathedral S., L, Epsom Woodcote S., York William Hill Extra Place Races Everyday H., Lingfield Sun Racing H., Beverley Brian Yeardley Continental 2YO Trophy, 3d Newmarket Middle Park S., Gr.1, York Gimcrack S., Gr.2, Goodwood Richmond S., Gr.2, Royal Ascot Norfolk S., Gr.2, Goodwood Supreme S., Gr.3, Leicester King Richard III S., L, Wolverhampton Lady Wulfruna S., L, Ascot Moet & Chandon International S., Goodwood Brian Chattaway H., Kempton 32red S., 4th Wolverhampton Lady Wulfruna S., L.

HOLDING GOLD (13g, Golden Missile, Groovy). 5 wins-1 at 2-at 5f, 5½f, US$489,552, Keeneland Shakertown S., Gr.2, Saratoga Quick Call S., L, Fair Grounds Colonel Power S., L, 2d Woodbine Kennedy Road S., Gr.2, Saratoga Troy H., L, Presque Isle Downs Tom Ridge S., L, 3d Woodbine Highlander S., Gr.1, Belmont Jaipur S., Gr.3, 4th Belmont Jaipur S., Gr.2, Woodbine Play the King S., Gr.2.

WAR HEROINE (15f, War Chant, Tejano). 4 wins-1 at 2-at 6½f, 1m, US$240,945, Del Mar San Clemente S., Gr.2, Santa Anita Sweet Life S., L.

GHISONI (12f, Red Ransom, Polish Precedent). 4 wins to 1400m, A$401,325, ATC Surround S., Gr.2, BRC Glenlogan Park S., Gr.3, ATC Watagan Grange H., TAB Rewards P., 2d Hawkesbury RC Godolphin Crown, Gr.3, Geelong RC Rosemont Stud S., L, 3d Scone RC Dark Jewel Classic, Gr.3.

LONHSPRESSO (09f, Grand Lodge, Best Western). 4 wins at 1200m, A$324,775, SAJC Centrebet Classic, Gr.2, VRC Straight Six H., L, MRC Land Engineering H., 2d Swan Hill JC Golden Topaz, 3d MRC Alinghi S., L.

PAREANUI BAY (18g, Flying Spur, Rodrigo de Triano). 3 wins to 1500m, NZ$155,900, Waikato RC James & Annie Sarten Memorial S., Gr.2, Te Aroha JC Trevor & Corallie Eagle Memorial S., L, Waikato RC NZB Ready to Run Sale 11/12 October S., 2d Wellington Guineas, Gr.2, Auckland TR Uncle Remus S., L.

SOUCHEZ (13g, Redoute's Choice, General Nediym). 3 wins-2 at 2-to 1400m, A$385,970, ATC Pago Pago S., Gr.2, VRC Hilton S, L, ATC Schweppes 2YO P., 3d ATC Skyline S., Gr.2, BRC Champagne Classic, Gr.2, 4th BRC JJ Atkins S., Gr.1.

ISOTHERM (13c, More Than Ready, Sea Hero). 3 wins-2 at 2-at 8½f, 1¼m, US$527,394, Santa Anita San Marcos S., Gr.2, Belmont Pilgrim S., Gr.3, 2d Laurel Commonwealth Derby, Gr.2, Gulfstream Park Dania Beach S., Gr.3, Del Mar Harry F Brubaker S., L, 3d Santa Anita Awesome Again S., Gr.1, Saratoga Saranac S., Gr.3, Santa Anita San Simeon S., Gr.3, Del Mar Native Diver S., Gr.3, 4th Santa Anita Mathis Brothers Mile S., Gr.2, Del Mar Harry F Brubaker S., L.

PARABLES (07f, Night Shift, Imperial Prince). 3 wins-1 at 2-at 1200m, 1400m, A$425,400, ATC Surround S., Gr.2, AJC Silver Shadow S., Gr.3, Cabramatta 2YO H., 2d STC Tea Rose S., Gr.2, MRC WW Cockram S., Gr.3, 3d AJC Flight S., Gr.1, ATC Light Fingers S., Gr.2, VRC Let's Elope S., Gr.2, NSW Tatt's RC Furious S., Gr.2, VRC MSS Security Sprint H., L, AJC Keith Mackay H., L, 4th ATC Sapphire S., Gr.2.

OBSEQUIOUS (07f, Commands, Quest for Fame). 3 wins-1 at 2-to 1200m, A$394,700, ATC Light Fingers S., Gr.2, AJC San Domenico S., Gr.3, Lansdowne 2YO H., 2d AJC Roman Consul S., Gr.2, STC Reisling S., Gr.2, MVRC Typhoon Tracy S., L.

ENCRYPTION (15c, Exceed and Excel, Elusive Quality). 2 wins-1 at 2-at 1200m, A$743,500, VRC Danehill S., Gr.2, Canberra RC Black Opal S., Gr.3, 2d MRC Oakleigh P., Gr.1, VRC Maribyrnong P., Gr.3, MRC Blue Sapphire S., Gr.3, Chairman's S., Gr.3, 3d MRC WJ Adams S., L, Debutant S., L, 4th ATC Galaxy H., Gr.1, Arrowfield 3YO Sprint S., Gr.2.

LOCH EAGLE (18g, Shamardal, Sadler's Wells). 6 wins from 1200m to 1600m to 2023-24, A$1,803,315, ATC The Ingham, Gr.2, Quayclean H., Earthlight at Darley H., Agency H., 2d ATC South Pacific Classic, L, Polytrack-Midway Championships Final, Illawarra TC The Gong, ATC Precise Air H., 3d BRC Gunsynd Classic, Gr.3, ATC Big Dance Wild Card H., 4th Hawkesbury Guineas, Gr.3.

RENAISSANCE (05f, Canny Lad, Danehill). 6 wins to 1400m, A$234,630, AJC Sapphire S., Gr.2, St Johns Park H., STC Canterbury Event Centre H., Freeway Hotel Artarmon H., 7 Steel Buildings Solutions H., 2d Hawkesbury RC Darley Crown, L.

SESSIONS (09c, Canny Lad, Danehill). 5 wins-1 at 2-to 1200m, A$551,950, ATC Shorts H., Gr.2, Onemorenomore First Crop H., N&A Fruit Distributors H., CFMEU Mining & Energy H., RAAF H., 2d ATC Concorde S., Gr.3, Tab.com.au H., 3d MVRC Manikato S., Gr.1, ATC Hollywood Fashion Secrets H., 4th ATC Galaxy H., Gr.1, VRC Gilgai S., Gr.2, ATC Shorts H., Gr.2.

BANISH (14f, Bernardini, Canny Lad). 4 wins-1 at 2-from 1200m to 1600m, A$211,700, Moonee Valley Fillies Classic, Gr.2, 2d ATC Newgate Sizzling 2YO H., 3d MRC Aquis Farm Supports Pinchapoo P., Wellington RC 2YO H.

OLD NORTH (12g, Elusive Quality, Danehill). 4 wins from 1350m to 2000m, A$316,990, ATC Tulloch S., Gr.2, BRC Makers Mark H., ATC All Too Hard at Vinery P., Cafe Culture & Insitu H., 2d ATC Frank Packer P., Gr.3, 3d ATC Octagonal H., NSW Tatt's RC National Jockeys Trust H., 4th ATC Shannon S., Gr.2, Phar Lap S., Gr.2, GCTC AD Hollindale S., Gr.2.

O'LONHRO (05c, Zoffany, Cardinal). 3 wins from 1250m to 1600m, A$222,650, AJC Chelmsford S., Gr.2, STC Rabbitohs to 8000 Members H., Madura Pure Assam Tea H., 2d AJC Warwick S., Gr.2, STC Rosehill Gardens Event Centre H.

RANIER (15g, Commands, Grand Lodge). 7 wins from 1300m to 1600m, A$758,820, VRC Carbine Club S., Gr.3, ATC Festival S., Gr.3, BRC Wayne Wilson P., L, MRC Gothic S., L, Scone RC Luskin Star S., L, ATC Sydney's West H., Jcdecaux H., 2d ATC Hall Mark S., Gr.3, VRC Maribyrnong Trial S., L, Poseidon S., L, Cup Week Radio Trophy H., ATC ANZ Bloodstock News H., Tab.com.au H., 3d ATC Theo Marks S., Gr.2, TAB H., NSW Tatt's RC Heritage Society H., 4th VRC CS Hayes S., Gr.3, Hawkesbury Guineas, Gr.3.

GENERALIFE (09g, Redoute's Choice, Keltrice). 9 wins-1 at 2-to 1400m, A$873,595, ATC Star Kingdom S., Gr.3, Civic S., L, Winter S., L, Gaypak United Fruit H., Patinack Farm Supporting 4tracks4kids H., MRC Sportingbet H., Hawkesbury RC Westaflex H., 2d MRC Kevin Heffernan S., Gr.3-twice, ATC Big Sports Breakfast H., 3d BRC Stradbroke H., Gr.1, Doomben Ten Thousand S., Gr.1, VRC Yellowglen S., Gr.3, MRC Moonga S., Gr.3, ATC Harvey Norman H., Hyland Race Colours H., MVRC City Jeep H., 4th ATC Premiere S., Gr.2, VRC Gilgai S., Gr.2, ATC Southern Cross S., Gr.3, Liverpool City Cup, Gr.3, Festival S., L.

SKYTRAIN (05g, Luskin Star, Todman). 9 wins-1 at 2-to 1300m, A$707,300, ATC Southern Cross H., Gr.3, Canterbury Classic, L, Show County H., L, AJC Stargazer 2YO H., ATC Ingham Chicken & Turkey H., STC Ranvet H., Denman Hotel Thredbo H., Marshall Motors H., Whites Wires H., 2d ATC Expressway S., Gr.2, Hall Mark S., L, At Sea H., Westend Mazda H., STC PJ Gallagher's Irish Pub H., Hutchinsons Builders H., Top Cut Steaks H., 3d ATC June S., L, Carrington S., L, STC Jacob's Creek Moscato H., ATC Canterbury BMW Financial Services H., AJC Professor Chris O'Brien AO H., 4th ATC Starlight H., L, Gosford RC Takeover Target S., L, Scone Quality H., L.

ROHERYN (15g, Danehill, Marscay). 8 wins at 1100m, 1200m, A$787,900, ATC Show County H., Gr.3, BRC Falvelon H., L-twice, ATC Dynaton Sales & Hire H., Jockey Celebration Day H., Hyland Race Colours H., De Bortoli Wines H., TAB Rewards H., 2d ATC July Sprint H., Schweppes H., Membership H., 3d ATC Star Kingdom H., Gr.3, GCTC Snippets P.

RASPBERRIES (07f, Grand Lodge, Sovereign Red). 7 wins from 1400m to 1600m, A$537,050, VRC Frances Tressady S., Gr.3, Newcastle JC Cameron H., Gr.3, Scone Cup, L, ATC Rydges Cronulla H., Comfort Inn Hunts Liverpool H., Bowermans Supports the ATC H., 2d ATC Adrian Knox S., Gr.3, Tamarama H., STC Canterbury Park H., 3d MVRC Sunline S., Gr.2, ATC Doncaster Mile Prelude, Gr.3, MRC Sandown S., Gr.3, 4th VRC Blazer S., Gr.2, MVRC Tesio S., Gr.3, Newcastle JC Newmarket H., Gr.3.

WONDER KID - JOLLY BANNER (H.K.) (11g, Jade Robbery, Riverman). 8 wins to 1400m, A$22,000, HK$20,481,450, HKJC Bauhinia Sprint Trophy, Gr.3, Premier Cup, Gr.3, Kwangtung Cup, MRC (Mornington) Toronado at Swettenham P., HKJC La Colline H., Chevalier Senior Housing H., Tin Shui Wai H., Hopeful Future for Youth H., 2d HKJC Hong Kong Sprint, Gr.1, National Day Cup, Gr.3-twice, Chief Executive's Cup H., Chinese New Year Cup, Lion City H., Beas River H., HKU JC Student Villages H., 3d HKJC Sha Tin Trophy, Gr.2, HKSAR Chief Executive's Cup, Flamingo Flower H., Sha Tin Mile Trophy H., Kwangtung Cup, Tolo Harbour H., Precision H., Hoi Yuen H., Sai Van Bridge H., Entrapment H., 4th HKJC Bauhinia Sprint Trophy, Gr.3, Premier Cup, Gr.3.

SGHIRRIPA (19g, Encosta de Lago, Secret Savings). 7 wins to 1200m to 2023-24, A$552,115, VRC Standish H., Gr.3, MRC Christmas S., L, SAJC Grand Syndicates H., TAB H., Vale Dean Holland H., Croser H., Furphy P., 2d SAJC Schild Estate 2YO H., Australian Trainer's Assoc P., 3d MRC Village S., L, Murray Bridge RC Magic Millions SA 2YO Classic, SAJC Goodwood Carnival H.

SHAKHIMAT (13g, Touch Gold, Dynaformer). 6 wins-2 at 2-from 6f to 9f, US$516,699, Gulfstream Park Tropical Turf S., Gr.3, Keeneland Transylvania S., Gr.3, Woodbine Coronation Futurity, L, 2d Woodbine King Edward S., Gr.2, Plate Trial S., L, 3d Woodbine Cup & Saucer S., L, Labeeb S., L.

SWEYNESSE (11c, Singspiel, Nashwan). 4 wins-1 at 2-from 1400m to 1800m, A$612,900, ATC Gloaming S., Gr.3, Newcastle JC Spring S., Gr.3, ATC TAB Early Quaddie H., 2d ATC Randwick Guineas, Gr.1, Hobartville S., Gr.2, 3d ATC Spring Champion S., Gr.1, 4th ATC Rosehill Guineas, Gr.1.

CELTS (07f, Canny Lad, Alert). 4 wins at 1100m, 1200m, A$337,835, ATC Birthday Card S., Gr.3, City Tatt's RC Governor Macquarie Cup, L, MVRC Mitchelton Wines Premium H., AJC Sadleir P., 2d ATC Fireball H., L, Eskimo Prince S., L, MRC Sportingbet Sprint Series Final S., L, STC Schweppes Sparkling Mineral Water 2YO H., 3d STC Magic Night S., Gr.2, Gosford Guineas, L, 4th ATC Sheraco S., L.

TRIM (06f, Night Shift, Water Mill). 3 wins-1 at 2-at 1200m, A$336,450, STC Research S., Gr.3, VRC Red Roses S., L, STC Autumn Racing 2YO H., 2d AJC Light Fingers S., Gr.2, BTC Champagne Classic, Gr.2, GCTC Ken Russell Memorial Classic, L, VRC MSS Security Sprint H., 3d ATC Wenona Girl H., L, 4th VRC AV Kewney S., Gr.2.

BEIRUT (10f, Hennessy, Zeditave). 8 wins at 1200m, A$270,900, SAJC Spring S., Gr.3, MRC Mypunter.com H., Le Pine Funerals H., Cove Hotel H., 2d MRC Sportius Global Events H., 3d MRC Hardings Hardware H.

MIRRA VISION (16f, Redoute's Choice, Dehere). 7 wins from 1200m to 1600m, A$857,590, ATC Angst S., Gr.3, Moet & Chandon H., Precise Air H., ACY Securities H., TAB H., Hyland Race Colours H., 2d VRC Empire Rose S., Gr.1, ATC Coolmore Classic, Gr.1, Festival S., Gr.3, Newcastle JC Tibbie S., Gr.3, ATC ANZ Bloodstock News H., 4th ATC Emancipation S., Gr.2, Hawkesbury Guineas, Gr.3, ATC Darby Munro S., L.

SCREEN (06f, Zeditave, Kaoru Star). 7 wins to 1400m, A$386,503, ATC Golden Pendant, Gr.3, AJC Sydney Carnival on Sale H., Corporate Membership H., ATC Trippas White Group H., MVRC Pulse Pharmacy H., MRC Sufficient H., 2d Hawkesbury RC Darley Crown, L, STC Rosehilll Gardens Event Centre H.

EMANATE (16f, Exceed and Excel, Elusive Quality). 6 wins to 1200m, A$325,540, ATC Birthday Card S., Gr.3, Sharp Extensive IT H., Sky Racing Active H.-twice, Bowermans Furniture H., 2d ATC Schweppes H., 3d ATC Wenona Girl H., Gr.3, ANZ Bloodstock News H., TAB H., 4th MRC Alinghi S., L.

MECIR (08g, Al Akbar, Grosvenor). 5 wins to 1400m, A$263,190, Newcastle JC Newmarket H., Gr.3, ATC Blackwoods Loctite H., Schweppes H., Styletread.com.au P., Lawler Partners Sprint H., 2d ATC Membership on Sale Now H., 3d ATC Tab.com.au H., 4th MRC Victoria H., Gr.3.

DEER VALLEY (06f, Danehill, Seattle Slew). 5 wins-2 at 2-to 1200m, A$251,525, AJC Silver Shadow S., Gr.3, BRC Coke Zero H., Santos Tour Down Under H., AJC Queen's Park 2YO H., 2d BRC Dr John Power H., L, AJC McGovern Pope H., 3d STC Tea Rose S., Gr.2, 4th BRC Queensland Guineas, Gr.2.

ALFOLK (14g, Exceed and Excel, Straight Strike). 4 wins-2 at 2-at 1000m, 1150m, R445,500, 61,615Dhs, Turffontein Lebelo Sprint, Gr.3, Play Soccer 6 10 & 13 Graduation P., Flamingo Park Raceday in August Juvenile P., 2d Turffontein Storm Bird S., L, Golden Loom H., L, Racing Association Juvenile P., 3d Vaal IFM 102.2 Heritage 1200.

NOOTKA SOUND (15f, Empire Maker, Clever Trick). 3 wins-1 at 2-to 7½f, US$148,400, Belmont Soaring Softly S., Gr.3, 2d Aqueduct Bridgetown S., L.

PIN SEC (16f, Commands, Strategic). 2 wins at 2, A$262,550, Canberra RC Black Opal S., Gr.3, ATC Theraces 2YO H., 3d MRC Quezette S., Gr.3.

DEMERIT (06c, Scenic, Spectacular Bid). 2 wins at 1200m, 1400m, A$260,400, MRC Caulfield Guineas Prelude, Gr.3, 2d VRC AAMI Business Insurance S., Gr.3, MRC Sandown S., Gr.3, Blue Sapphire S., L, 3d STC Canterbury S., Gr.2-twice, 4th AJC Shorts H., Gr.2, MRC Moonga S., Gr.3.

AMERCEMENT (16f, Commands, Royal Academy). Winner at 2, A$118,125, ATC Widden S., Gr.3, 4th ATC Magic Night S., Gr.3, Gimcrack S., Gr.3.

EIGHT TILL LATE (08f, Redoute's Choice, Grosvenor). Winner at 1600m, A$132,280, WATC Champion Fillies S., Gr.3.


His sire sons include Pierro (36)
Denman (18)
Exosphere (10)
Sweynesse (7)
Demerit (6)
Sessions, Encryption, O'Lonhro, Impending, Benfica, etc.

?>

Performance

  • Race Record

(in Australia)

AgeRuns1st2nd3rdEarnings
221-1A$81,250
3102-4A$1,436,750
46221A$885,989
Totals:18526A$2,403,989
At 2 : ATC (Rosehill) Pluck at Vinery 2YO H. (1100m)
3d GCTC Ken Russell Memorial Classic, Gr.3 (1200m to Royal Tithe and Oink)
At 3 : BRC Stradbroke H., Gr.1 (1350m beating In Her Time and Clearly Innocent)
ATC (Rosehill) Stan Fox S., Gr.2 (1500m beating Divine Prophet and Good Standing)
3d ATC (Rosehill) Golden Rose S., Gr.1 (1400m to Astern and Omei Sword)
ATC (Randwick) Arrowfield 3YO Sprint S., Gr.2 (1200m to Derryn and Global Glamour)
ATC (Rosehill) Run to the Rose H., Gr.2 (1200m to Astern and Star Turn)
Star Kingdom H., Gr.3 (1200m to Jungle Edge and Dal Cielo)
4th ATC (Randwick) Canterbury S., Gr.1 (1300m)
BRC Kingsford-Smith Cup, Gr.1 (1300m)
MRC Caulfield Guineas, Gr.1 (1600m)
At 4 : BRC Kingsford-Smith Cup, Gr.1 (1350m beating Le Romain and Champagne Cuddles)
Victory S., Gr.2 (1200m beating Most Important and I Am Excited)
2d BRC Doomben Ten Thousand S., Gr.1 (1200m to English and beating Le Romain)
ATC (Randwick) Sydney S., L (1200m to In Her Time and beating Ball of Muscle)
3d VRC Darley Classic, Gr.1 (1200m to Redzel and Terravista)

World Thoroughbred Ranking: 116 (in 2017)
119 (in 2018).

Progeny

  • Today's Runners
  • Current Season
  • Previous Season
  • Stallion Report
  • Crop Analysis
  • Nicking Report
14/04/2024 click on runner name for pedigree
Imminent Storm (AUS) 2019 Impending - Bubbly Duchess $200,000
14 Apr - Bet365 Maiden P. Terang (Other). 1406m, 3yo+ Maiden Set Weig
Nothin'upmysleeve (AUS) 2020 Impending - Marli Magic $150,000
14 Apr - Bet365 Maiden P. Terang (Other). 1406m, 3yo+ Maiden Set Weig
Saskatoon Berry (AUS) 2019 Impending - Canadienne $6,000
14 Apr - Alan Bowling Painter Maiden P. Grafton (Other). 1106m, Maiden Set Weight
Saskatoon Berry (AUS) 2019 Impending - Canadienne $3,250
14 Apr - Alan Bowling Painter Maiden P. Grafton (Other). 1106m, Maiden Set Weight
Imminent Storm (AUS) 2019 Impending - Bubbly Duchess $2,750
14 Apr - Bet365 Maiden P. Terang (Other). 1406m, 3yo+ Maiden Set Weig
Imminent Storm (AUS) 2019 Impending - Bubbly Duchess $1,250
14 Apr - Bet365 Maiden P. Terang (Other). 1406m, 3yo+ Maiden Set Weig
Dependency (AUS) 2020 Impending - Space Trip $0
14 Apr - Bet365 Maiden P. Terang (Other). 1406m, 3yo+ Maiden Set Weig
Denial (AUS) 2021 Impending - La Lova $0
14 Apr - Christians Bus Co Maiden 2YO P. Terang (Other). 1000m, 2YO
Leading progeny result for the 2023/2024 season

Click on the name to see a 5 generation pedigree, sales results and summarised race history

Impendabelle (AUS) 2020 1 wins, from 1400m to 1400m
    
1st: Soliloquy S., Gr.2, 2nd: St John's College Foundation S., Other, New Zealand One Thousand Guineas, Gr.1, 3rd: Levin Classic, Gr.1,
Stormchaser (AUS) 2020 4 wins, from 1011m to 1400m
    
1st: Mrs Mac's H., Other, Amelia Park H., Other, Tabtouch Have You Got the Touch P., Other, Schweppes H., Other, 2nd: Morley Growers Market H., Other, Breeders Classic, L, 3rd: Sir Ernest Lee-Steere Classic, L,
Fly Nice (AUS) 2019 3 wins, from 1100m to 1300m
    
1st: Family Christmas Day at the Bay H., Other, Xmas Mega Raffle at Silks H., Other, Ladbroke It! H., Other, 2nd: Wet Season Series Final, Other, 3rd: Sportsbet H., Other, Book Your Christmas Party H., Other,
Wakanjeja (AUS) 2019 3 wins, from 1000m to 1100m
    
1st: Triple M H., Other, Grand Syndicates H., Other, Riziz Series Final, Other,
King's Parade (AUS) 2020 3 wins, from 1200m to 1400m
    
1st: Reliable Asset Maintenance Maiden P., Other, Bisley Workwear H., Other, Glenroy Chaff P., Other,
Sunset Dreaming (AUS) 2020 3 wins, from 1100m to 1400m
    
1st: Pipe Pro Directional Drilling Maiden P., Other, Hygain Winners Choice H., Other, VOBIS Gold Eureka Stockade, Other, 2nd: Avis H., Other,
Running By (AUS) 2019 2 wins, from 1400m to 1500m
    
1st: Bertocchi Simply the Best H., Other, Precise Air H., Other, 2nd: Thoroughbred Club Australia H., Other, Mannerism S., Gr.3, Matron S., Gr.3,
Magnolia Lodge (AUS) 2020 2 wins, from 1230m to 1412m
    
1st: Jack Laherty Maiden P., Other, Bet365 H., Other, 3rd: DMB Contracting Maiden P., Other,
Fam Gorman (AUS) 2019 2 wins, from 2000m to 2200m
    
1st: Four'n Twenty H., Other, Waterline Riding Academy H., Other, 2nd: Fred Vella Tyre H., Other, Stony Creek Cup, Other, 3rd: Ladbrokes Yard Comments H., Other, Big Screen Company H., Other,
Changing Guard (AUS) 2019 2 wins, from 1200m to 1400m
    
1st: Schweppes H., Other, Perth RC Membership H., Other, 2nd: Morley Growers Market H., Other, 3rd: Dyenamic Sublimation H., Other,
From This Moment (AUS) 2019 2 wins, from 1560m to 1560m
    
1st: QCWA Sarina Branch Members H., Other, Book for Xmas Meeting H., Other, 2nd: Ladbroke It! H., Other, Ladbroke It! H., Other,
Bo Katan (AUS) 2020 2 wins, from 1300m to 1600m
    
1st: Levelmaster Maiden P., Other, Emma Murphy Racing H., Other, 3rd: De Bortoli Wines Maiden H., Other,
Cool Memory (AUS) 2020 2 wins, from 1200m to 1300m
    
1st: Furphy Maiden P., Other, Unite Resourcing H., Other, 3rd: Tabtouch H., Other,
Miss White (AUS) 2019 2 wins, from 1400m to 1600m
    
1st: Tyre Power Maiden P., Other, Whiskey & Chocolate Factory P., Other,
Jennipending (AUS) 2019 2 wins, from 1400m to 1400m
    
1st: Ladbrokes Odds Surge H., Other, Audi Centre Geelong H., Other, 2nd: Senet Law Experts H., Other,
Rackemann (AUS) 2019 1 wins, from 1300m to 1300m
    
1st: Remembering Mikaela Claridge Maiden P., Other,
Mellencamp (AUS) 2019 1 wins, from 1900m to 1900m
    
1st: St Alberts College Senior Common Room P., Other, 2nd: Ultrafleet H., Other, 3rd: Concrete Industry Supplies H., Other,
Bonjour Mon Amour (AUS) 2019 1 wins, from 1100m to 1100m
    
1st: Jim Barry Maiden P., Other, 2nd: BMD Maiden P., Other,
Shore to Happen (AUS) 2019 1 wins, from 1200m to 1200m
    
1st: Coolangatta Bowls & Recreation Club Maiden H., Other,
Forever Waiting (AUS) 2020 1 wins, from 1300m to 1300m
    
1st: Blinds & Curtains Maiden H., Other,
Probate (AUS) 2020 1 wins, from 1206m to 1206m
    
1st: Euroa Cup March Maiden P., Other, 2nd: Mortgage Finance Solutions Maiden P., Other,
Overflow Miss (AUS) 2020 1 wins, from 1600m to 1600m
    
1st: Russ Studio Jewellers Maiden P., Other, 2nd: Bonners Transport Maiden P., Other,
Heart of Glass (AUS) 2020 1 wins, from 1000m to 1000m
    
1st: Magic Millions Racing Women Maiden P., Other,
Might Just Happen (AUS) 2019 1 wins, from 1300m to 1300m
    
1st: National Tiles & Carpet Call Maiden P., Other, 2nd: Lets Talk H., Other, 3rd: Ladbrokes Yard Comments Maiden P., Other, Taylor's Palace After the Last H., Other,
Bold Instinct (AUS) 2019 1 wins, from 1200m to 1200m
    
1st: Luncheon at Cataract H., Other, 2nd: Winning Edge Presentations H., Other, Tasbred Race Night H., Other,
Impel (AUS) 2019 1 wins, from 1608m to 1608m
    
1st: Wonthaggi Workmen's Club Maiden P., Other, 2nd: Rotary Art Show Maiden P., Other, 3rd: Hans Grimus Memorial H., Other, Mintbet Maiden P., Other,
Beatification (AUS) 2019 1 wins, from 1200m to 1200m
    
1st: Happy New Year Maiden P., Other, 2nd: Australian Turf Club Maiden P., Other, Sportsbet Maiden P., Other, Ladbrokes H., Other, 3rd: Australia Day Racing on 26th January H., Other,
Russian Dancer (AUS) 2019 1 wins, from 1800m to 1800m
    
1st: Skycity H., Other, 2nd: Grand Syndicates H., Other, 3rd: Musk Creek Farm H., Other,
Mikazuki (AUS) 2019 1 wins, from 2100m to 2100m
    
1st: Viatek Maiden P., Other, 3rd: Homes & Acreage Maiden P., Other,
Final Illusionist (AUS) 2020 1 wins, from 1200m to 1200m
    
1st: Rose Jensen Kent Lawyers Maiden P., Other,
Cortain (AUS) 2020 1 wins, from 1600m to 1600m
    
1st: Foundation Maiden P., Other, 3rd: Equine Clinic Maiden P., Other,
Gawnski (AUS) 2020 1 wins, from 1500m to 1500m
    
1st: Homes & Acreage Maiden P., Other, 2nd: Rex Gorell Volkswagen Maiden P., Other,
Close at Hand (AUS) 2020 1 wins, from 1000m to 1000m
    
1st: Studco H., Other, 3rd: Bunbury Cup in March H., Other,
Togetherforever (AUS) 2019 1 wins, from 1000m to 1000m
    
1st: Whitford Liquid Waste Maiden P., Other, 2nd: Small Engines Maiden P., Other, 3rd: Petaluma Maiden P., Other, Stables Gold Cup Book Now Maiden P., Other,
Ultimate Outcome (AUS) 2019 1 wins, from 1400m to 1400m
    
1st: Rick 'Wilbur Wild' Memorial H., Other, 3rd: Bathersby Legal H., Other, Moes Media H., Other,
Ominous (NZ) 2019 1 wins, from 1600m to 1600m
    
1st: Entain, NZB Insurance Pearl Maiden S., Other, 2nd: Bayleys Fashion Maiden S., Other,
Walk Like an Angel (AUS) 2020 1 wins, from 1200m to 1200m
    
1st: Rebel Raider Series Final, Other, 2nd: Croser H., Other,
King Ben (AUS) 2020 1 wins, from 1200m to 1200m
    
1st: Peter & Lavella Darose Maiden P., Other,
Impending Rose (AUS) 2020 1 wins, from 1680m to 1680m
    
1st: Colenso Joinery Maiden H., Other, 3rd: Behind the Barriers H., Other,
Something Forjo (AUS) 2020 1 wins, from 1406m to 1406m
    
1st: Blue Gum Farm Maiden P., Other,
Doublesharkattack (AUS) 2019 1 wins, from 1200m to 1200m
    
1st: South Coast Window Furnishings H., Other,
Sir Bailey (AUS) 2019 1 wins, from 1800m to 1800m
    
1st: Schweppes H., Other, 3rd: Kia Ora Farnan H., Other,
Impending Link (AUS) 2019 1 wins, from 1400m to 1400m
    
1st: Crown Hotel Traralgon H., Other,
Bonus Tempus (AUS) 2019 1 wins, from 1350m to 1350m
    
1st: Wiseberry Heritage Midway Maiden P., Other, 2nd: Tulloch Cup H., Other, Coopernook Hotel H., Other, Reward Homes H., Other, 3rd: SCB Distributors Legend of the South H., Other,
Impardoo (AUS) 2019 1 wins, from 1250m to 1250m
    
1st: Cairns Amateurs Foundation Members H., Other, 2nd: Cairns Hardware H., Other, 3rd: BOQ Earlville and Cassowary Coast H., Other,
She's Imminent (AUS) 2019 1 wins, from 1300m to 1300m
    
1st: Avonwest Transport and Logistics Hub H., Other, 2nd: Schweppes H., Other,
Make it Happen (AUS) 2019 1 wins, from 1000m to 1000m
    
1st: Queensland Thoroughbred Owners Association H., Other, 2nd: Micale Cabinets H., Other, Top Shelf Training H., Other, Molongle Creek H., Other, 3rd: Hygain P., Other,
Mortgage Man (AUS) 2020 1 wins, from 1500m to 1500m
    
1st: Gateway to Christmas Races Maiden P., Other, 3rd: Quarter H., Other,
Sunshine Highway (AUS) 2020 1 wins, from 1100m to 1100m
    
1st: Kook Digital Marketing Maiden P., Other,
Razzo Rosso (AUS) 2020 1 wins, from 1400m to 1400m
    
1st: Australian Racing Tours Maiden P., Other,
Nicodemus (AUS) 2019 0 wins, from to
    
1st: South Coast Window Furnishings H., Other, 2nd: Australian Bloodstock P., Other,
Imminent Storm (AUS) 2019 0 wins, from to
    
1st: Schweppes H., Other, Perth RC Membership H., Other, 2nd: Morley Growers Market H., Other, 3rd: Dyenamic Sublimation H., Other, 2nd: Sportsbet H., Other, Horse Gate Memorial H., Other, 2nd: Beyond Expectations Maiden P., Other, 3rd: KY Valley Dairy Group Maiden P., Other, Harvey Norman Maiden P., Other,
Fortis in Armis (AUS) 2019 0 wins, from to
    
1st: Crown Hotel Traralgon H., Other, 2nd: Richard Ray Insurance Brokers H., Other,
Highly Likely (AUS) 2019 0 wins, from to
    
1st: Wiseberry Heritage Midway Maiden P., Other, 2nd: Tulloch Cup H., Other, Coopernook Hotel H., Other, Reward Homes H., Other, 3rd: SCB Distributors Legend of the South H., Other, 2nd: DMB Contracting Maiden P., Other, Grant's Plumbing & Drainage Solutions Maiden P., Other,
Iroquois Falls (AUS) 2019 0 wins, from to
    
1st: Cairns Amateurs Foundation Members H., Other, 2nd: Cairns Hardware H., Other, 3rd: BOQ Earlville and Cassowary Coast H., Other, 2nd: The Kiwi Butcher H., Other,
Romeus (AUS) 2019 0 wins, from to
    
1st: Happy New Year Maiden P., Other, 2nd: Australian Turf Club Maiden P., Other, Sportsbet Maiden P., Other, Ladbrokes H., Other, 3rd: Australia Day Racing on 26th January H., Other, 2nd: Ladbrokes Mates Mode Maiden P., Other, Collegians Cricket Club Celebrating 50 Years Maiden P., Other, 3rd: Sportsbet Future Stars Series Maiden P., Other, 2nd: Community Cup, Other, 3rd: Congrats Mark Currie Maiden H., Other, Sky Racing Maiden P., Other,
Comb Over Con (AUS) 2019 0 wins, from to
    
1st: Avonwest Transport and Logistics Hub H., Other, 2nd: Schweppes H., Other, 2nd: TAB Federal Maiden P., Other, Moruya Waterfront Hotel Motel Maiden P., Other,
Impending Star (AUS) 2019 0 wins, from to
    
1st: Ladbrokes Odds Surge H., Other, Audi Centre Geelong H., Other, 2nd: Senet Law Experts H., Other, 3rd: Bonners Transport Maiden P., Other,
Tamahine (AUS) 2020 0 wins, from to
    
1st: Peter & Lavella Darose Maiden P., Other, 2nd: Sky Channel Maiden H., Other, 3rd: widden.com Maiden H., Other, 2nd: Veolia Maiden P., Other,
Yarraville (AUS) 2020 0 wins, from to
    
1st: Levelmaster Maiden P., Other, Emma Murphy Racing H., Other, 3rd: De Bortoli Wines Maiden H., Other, 3rd: Rental Management Australia Maiden P., Other, Procon Developments Maiden P., Other, 3rd: Agency Maiden P., Other,
Impending Feature (AUS) 2020 0 wins, from to
    
1st: Pipe Pro Directional Drilling Maiden P., Other, Hygain Winners Choice H., Other, VOBIS Gold Eureka Stockade, Other, 2nd: Avis H., Other, 2nd: Bay Building Group Maiden P., Other, Road to Magic Millions on Sale Now Maiden P., Other, Magic Millions Maiden H., Other, 3rd: Mining Select Maiden P., Other,
Surprise Coming (AUS) 2020 0 wins, from to
    
1st: Australian Racing Tours Maiden P., Other, 2nd: Spring Carnival H., Other, Exford P., L, 3rd: Thomas Farms H., Other,
Chica Con Suerte (AUS) 2020 0 wins, from to
    
1st: Mrs Mac's H., Other, Amelia Park H., Other, Tabtouch Have You Got the Touch P., Other, Schweppes H., Other, 2nd: Morley Growers Market H., Other, Breeders Classic, L, 3rd: Sir Ernest Lee-Steere Classic, L, 2nd: Taylor Toyota Maiden P., Other, Sungold Milk Maiden P., Other,
Six Stars (AUS) 2020 0 wins, from to
    
1st: Blue Gum Farm Maiden P., Other, 2nd: Sky Racing Maiden H., Other, 2nd: Fred Vella Tyre & Crash Repair Maiden P., Other, 3rd: Drink Wise Maiden P., Other,
Zoete's Rock (AUS) 2021 0 wins, from to
    
1st: Blue Gum Farm Maiden P., Other, 2nd: Sky Racing Maiden H., Other, 2nd: Fred Vella Tyre & Crash Repair Maiden P., Other, 3rd: Drink Wise Maiden P., Other, 2nd: Power FM H., Other, 3rd: Great Northern Maiden 2YO H., Other, 3rd: Roll the Dice Racing Maiden 2YO P., Other, 2nd: Magic Millions 2YO Classic, Other, 3rd: LAFM Alfa Bowl, Other, Elwick S., L, Gold Sovereign S., L,
Impending Harmony (AUS) 2019 0 wins, from to
    
1st: Schweppes H., Other, Perth RC Membership H., Other, 2nd: Morley Growers Market H., Other, 3rd: Dyenamic Sublimation H., Other, 2nd: Sportsbet H., Other, Horse Gate Memorial H., Other, 2nd: Beyond Expectations Maiden P., Other, 3rd: KY Valley Dairy Group Maiden P., Other, Harvey Norman Maiden P., Other, 2nd: TAB Federal Maiden H., Other, 3rd: Kosciuszko Tickets Maiden P., Other,
Impending Love (AUS) 2019 0 wins, from to
    
1st: Wiseberry Heritage Midway Maiden P., Other, 2nd: Tulloch Cup H., Other, Coopernook Hotel H., Other, Reward Homes H., Other, 3rd: SCB Distributors Legend of the South H., Other, 2nd: DMB Contracting Maiden P., Other, Grant's Plumbing & Drainage Solutions Maiden P., Other, 2nd: Regional Business Chamber Perpetual Trophy Maiden P., Other, 3rd: Habitat Planning Maiden H., Other, Stewart Gould Maiden P., Other,
Impending Shadow (AUS) 2019 0 wins, from to
    
1st: Remembering Mikaela Claridge Maiden P., Other, 3rd: Sportsbet H., Other,
Imps (AUS) 2019 0 wins, from to
    
1st: Avonwest Transport and Logistics Hub H., Other, 2nd: Schweppes H., Other, 2nd: TAB Federal Maiden P., Other, Moruya Waterfront Hotel Motel Maiden P., Other, 2nd: Miranda Park H., Other, 3rd: Global Turf H., Other,
Pacific Vampire (AUS) 2019 0 wins, from to
    
1st: St Alberts College Senior Common Room P., Other, 2nd: Ultrafleet H., Other, 3rd: Concrete Industry Supplies H., Other, 2nd: Life Members H., Other,
Galeka (AUS) 2019 0 wins, from to
    
1st: Ladbrokes Odds Surge H., Other, Audi Centre Geelong H., Other, 2nd: Senet Law Experts H., Other, 3rd: Bonners Transport Maiden P., Other, 3rd: Pryde's Easifeed H., Other, Happy 30th Birthday Brit H., Other,
Zemgrinda (AUS) 2020 0 wins, from to
    
1st: Blinds & Curtains Maiden H., Other, 2nd: Sleep Clinics Maiden P., Other,
Makdane (AUS) 2020 0 wins, from to
    
1st: Peter & Lavella Darose Maiden P., Other, 2nd: Sky Channel Maiden H., Other, 3rd: widden.com Maiden H., Other, 2nd: Veolia Maiden P., Other, 2nd: Southside Challenge Maiden P., Other, 3rd: Rodericks Insurance Brokers Maiden P., Other,
Oban (AUS) 2020 0 wins, from to
    
1st: Levelmaster Maiden P., Other, Emma Murphy Racing H., Other, 3rd: De Bortoli Wines Maiden H., Other, 3rd: Rental Management Australia Maiden P., Other, Procon Developments Maiden P., Other, 3rd: Agency Maiden P., Other, 2nd: Have Your Function at Arawa Park Maiden S., Other,
Linkit (AUS) 2020 0 wins, from to
    
1st: Australian Racing Tours Maiden P., Other, 2nd: Spring Carnival H., Other, Exford P., L, 3rd: Thomas Farms H., Other, 3rd: Latrobe City Council Maiden P., Other,
Nearing Liberty (AUS) 2020 0 wins, from to
    
1st: Mrs Mac's H., Other, Amelia Park H., Other, Tabtouch Have You Got the Touch P., Other, Schweppes H., Other, 2nd: Morley Growers Market H., Other, Breeders Classic, L, 3rd: Sir Ernest Lee-Steere Classic, L, 2nd: Taylor Toyota Maiden P., Other, Sungold Milk Maiden P., Other, 3rd: Remembering Mikaela Claridge Maiden P., Other,
Villa Royale (AUS) 2020 0 wins, from to
    
1st: Jack Laherty Maiden P., Other, Bet365 H., Other, 3rd: DMB Contracting Maiden P., Other, 2nd: Ringwood Mazda Maiden P., Other, Hertz Maiden P., Other, 3rd: Mortgage Finance Solutions Maiden P., Other, Toyota Maiden P., Other,
Imminance (AUS) 2020 0 wins, from to
    
1st: Blue Gum Farm Maiden P., Other, 2nd: Sky Racing Maiden H., Other, 2nd: Fred Vella Tyre & Crash Repair Maiden P., Other, 3rd: Drink Wise Maiden P., Other, 2nd: Power FM H., Other,
Saskatoon Berry (AUS) 2019 0 wins, from to
    
1st: Luncheon at Cataract H., Other, 2nd: Winning Edge Presentations H., Other, Tasbred Race Night H., Other, 3rd: Remembering Darcy Everingham Maiden P., Other, Mick Kerry Crewman Maiden H., Other,
Kin (AUS) 2019 0 wins, from to
    
1st: Wonthaggi Workmen's Club Maiden P., Other, 2nd: Rotary Art Show Maiden P., Other, 3rd: Hans Grimus Memorial H., Other, Mintbet Maiden P., Other, 2nd: Catanach's Jewellers H., Other, 3rd: Happy New Year H., Other, Catanach's Jewellers H., Other, Sportsbet H., Other,
Bupkis (AUS) 2019 0 wins, from to
    
1st: Wiseberry Heritage Midway Maiden P., Other, 2nd: Tulloch Cup H., Other, Coopernook Hotel H., Other, Reward Homes H., Other, 3rd: SCB Distributors Legend of the South H., Other, 2nd: DMB Contracting Maiden P., Other, Grant's Plumbing & Drainage Solutions Maiden P., Other, 2nd: Regional Business Chamber Perpetual Trophy Maiden P., Other, 3rd: Habitat Planning Maiden H., Other, Stewart Gould Maiden P., Other, 3rd: Reggies Baradine H., Other,
Snick (AUS) 2019 0 wins, from to
    
1st: Happy New Year Maiden P., Other, 2nd: Australian Turf Club Maiden P., Other, Sportsbet Maiden P., Other, Ladbrokes H., Other, 3rd: Australia Day Racing on 26th January H., Other, 2nd: Ladbrokes Mates Mode Maiden P., Other, Collegians Cricket Club Celebrating 50 Years Maiden P., Other, 3rd: Sportsbet Future Stars Series Maiden P., Other,
Impending Rain (AUS) 2019 0 wins, from to
    
1st: Skycity H., Other, 2nd: Grand Syndicates H., Other, 3rd: Musk Creek Farm H., Other, 2nd: PJ Garland Maiden P., Other, 3rd: Morgan Pastoral Maiden P., Other, Australian Livestock Company Maiden P., Other, Barcaldine Cleaning Services Maiden P., Other,
Arctic Jewel (AUS) 2019 0 wins, from to
    
1st: Viatek Maiden P., Other, 3rd: Homes & Acreage Maiden P., Other, 2nd: Ray White Real Estate Maiden P., Other,
Maheno (AUS) 2020 0 wins, from to
    
1st: Mrs Mac's H., Other, Amelia Park H., Other, Tabtouch Have You Got the Touch P., Other, Schweppes H., Other, 2nd: Morley Growers Market H., Other, Breeders Classic, L, 3rd: Sir Ernest Lee-Steere Classic, L, 2nd: Taylor Toyota Maiden P., Other, Sungold Milk Maiden P., Other, 3rd: Remembering Mikaela Claridge Maiden P., Other, 3rd: Gateway to Christmas Races Maiden P., Other,
The Main Event (AUS) 2020 0 wins, from to
    
1st: Jack Laherty Maiden P., Other, Bet365 H., Other, 3rd: DMB Contracting Maiden P., Other, 2nd: Ringwood Mazda Maiden P., Other, Hertz Maiden P., Other, 3rd: Mortgage Finance Solutions Maiden P., Other, Toyota Maiden P., Other, 2nd: Country Championship Maiden H., Other,
The Home Team (AUS) 2021 0 wins, from to
    
1st: Blue Gum Farm Maiden P., Other, 2nd: Sky Racing Maiden H., Other, 2nd: Fred Vella Tyre & Crash Repair Maiden P., Other, 3rd: Drink Wise Maiden P., Other, 2nd: Power FM H., Other, 3rd: Great Northern Maiden 2YO H., Other,
Scorch (AUS) 2019 0 wins, from to
    
1st: Schweppes H., Other, Perth RC Membership H., Other, 2nd: Morley Growers Market H., Other, 3rd: Dyenamic Sublimation H., Other, 2nd: Sportsbet H., Other, Horse Gate Memorial H., Other,
Albanian I Am (AUS) 2019 0 wins, from to
    
1st: Happy New Year Maiden P., Other, 2nd: Australian Turf Club Maiden P., Other, Sportsbet Maiden P., Other, Ladbrokes H., Other, 3rd: Australia Day Racing on 26th January H., Other, 2nd: Ladbrokes Mates Mode Maiden P., Other, Collegians Cricket Club Celebrating 50 Years Maiden P., Other, 3rd: Sportsbet Future Stars Series Maiden P., Other, 2nd: Community Cup, Other,
Style and Grace (AUS) 2019 0 wins, from to
    
1st: Skycity H., Other, 2nd: Grand Syndicates H., Other, 3rd: Musk Creek Farm H., Other, 2nd: PJ Garland Maiden P., Other, 3rd: Morgan Pastoral Maiden P., Other, Australian Livestock Company Maiden P., Other, Barcaldine Cleaning Services Maiden P., Other, 2nd: Ladbrokes Blackbook H., Other,
Hold the Phone (AUS) 2019 0 wins, from to
    
1st: Triple M H., Other, Grand Syndicates H., Other, Riziz Series Final, Other, 3rd: Cottrill's Plumbing & Page Electrical Maiden P., Other,
Osterberg (AUS) 2019 0 wins, from to
    
1st: Entain, NZB Insurance Pearl Maiden S., Other, 2nd: Bayleys Fashion Maiden S., Other, 2nd: Australian Industry Trade College P., Other, 3rd: Imperial Racing P., Other, Sky Racing P., Other,
Scorpion Jack (AUS) 2020 0 wins, from to
    
1st: Peter & Lavella Darose Maiden P., Other, 2nd: Sky Channel Maiden H., Other, 3rd: widden.com Maiden H., Other,
Turn Up the Music (AUS) 2020 0 wins, from to
    
1st: Levelmaster Maiden P., Other, Emma Murphy Racing H., Other, 3rd: De Bortoli Wines Maiden H., Other, 3rd: Rental Management Australia Maiden P., Other, Procon Developments Maiden P., Other,
Impendor (AUS) 2020 0 wins, from to
    
1st: Pipe Pro Directional Drilling Maiden P., Other, Hygain Winners Choice H., Other, VOBIS Gold Eureka Stockade, Other, 2nd: Avis H., Other, 2nd: Bay Building Group Maiden P., Other, Road to Magic Millions on Sale Now Maiden P., Other, Magic Millions Maiden H., Other,
Gunslinger (AUS) 2020 0 wins, from to
    
1st: Jack Laherty Maiden P., Other, Bet365 H., Other, 3rd: DMB Contracting Maiden P., Other, 2nd: Ringwood Mazda Maiden P., Other, Hertz Maiden P., Other, 3rd: Mortgage Finance Solutions Maiden P., Other, Toyota Maiden P., Other, 2nd: Country Championship Maiden H., Other, 3rd: Great Northern Cup Maiden P., Other,
Me Time (AUS) 2020 0 wins, from to
    
1st: Blue Gum Farm Maiden P., Other, 2nd: Sky Racing Maiden H., Other,
Renege (AUS) 2021 0 wins, from to
    
1st: Blue Gum Farm Maiden P., Other, 2nd: Sky Racing Maiden H., Other, 2nd: Fred Vella Tyre & Crash Repair Maiden P., Other, 3rd: Drink Wise Maiden P., Other, 2nd: Power FM H., Other, 3rd: Great Northern Maiden 2YO H., Other, 3rd: Roll the Dice Racing Maiden 2YO P., Other,
Leading progeny result for the 2022/2023 season

Click on the name to see a 5 generation pedigree, sales results and summarised race history

Impendabelle (AUS) 2020 2 wins, from 1100m to 900m
    
1st: Tui - Backing a Winner Maiden S., Other, Wakefield Challenge, Gr.2, 3rd: Pukekohe Traders 2YO H., Other,
Russian Dancer (AUS) 2019 4 wins, from 1600m to 1600m
    
1st: Memberships on Sale Maiden P., Other, Work Armour Solutions H., Other, Furphy Refreshing Ale H., Other, VOBIS Sires Guineas, Other, 2nd: Monarch Medical Maiden P., Other, VOBIS Gold Reef, Other, 3rd: Liberty Equipment Hire H., Other, Member Cameron Ryan P. H., Other,
Shadow Vampire (AUS) 2019 3 wins, from 1000m to 1000m
    
1st: Big Dance at Randwick Maiden P., Other, Pioneer Services H., Other, Kia Ora Stallions H., Other, 3rd: Triple M Thunder Thousand H., Other,
Watch the Clock (AUS) 2019 3 wins, from 1400m to 1600m
    
1st: Richmond Club Maiden P., Other, Furphy H., Other, Arrowfield Tradition of Greatness H., Other, 2nd: Narara Plumbing Services Maiden H., Other, 3rd: Go Electrical H., Other,
Edwin (AUS) 2019 2 wins, from 1400m to 1700m
    
1st: DeAraugo & Lea Electrical Maiden P., Other, LV Lachal H., Other, 2nd: Bendigo Ford Maiden P., Other, Ladbrokes Racing Club H., Other,
Imps (AUS) 2019 2 wins, from 1000m to 1100m
    
1st: Memberships on Sale Maiden P., Other, Barlens Event Hire H., Other, 2nd: Brandt Maiden P., Other, Macedon Ranges Glass H., Other, 3rd: Bet365 Top Tote Plus H., Other, Hygain Winners Choice H., Other,
Forecaster (AUS) 2019 2 wins, from 1600m to 900m
    
1st: Elders Insurance Maitland Midway H., Other, Midway H., Other,
Changing Guard (AUS) 2019 2 wins, from 1000m to 1500m
    
1st: Boulevard Fine Jewellery Maiden H., Other, Mogumber Park Open Day H., Other,
Impending Diamond (AUS) 2019 2 wins, from 1200m to 1200m
    
1st: Quayclean Maiden P., Other, Vale Dean Holland H., Other, 3rd: Mortimer Petroleum Maiden P., Other,
Unlimited Magic (AUS) 2019 2 wins, from 1000m to 1100m
    
1st: Hanging Rock Winery Maiden P., Other, Superior Food Services H., Other,
Osterberg (AUS) 2019 2 wins, from 1000m to 1000m
    
1st: Butler McDermott Lawyers Maiden H., Other, Liquor Legends H., Other, 2nd: Hahn Ultra Low Carb Lager Maiden P., Other, Martin Collins Australia H., Other,
Kin (AUS) 2019 2 wins, from 1100m to 900m
    
1st: Slattery Auc & Valuations Maiden P., Other, Neds Trifecta Rescue H., Other, 2nd: Schweppervescence P., Other, Triple M Thunder Thousand H., Other,
Bupkis (AUS) 2019 2 wins, from 1200m to 1200m
    
1st: Aqua West Maiden P., Other, Nutrien Russell H., Other,
Impending Shadow (AUS) 2019 2 wins, from 1200m to 1200m
    
1st: Donald Motor Lodge Maiden P., Other, Ultima Hotel H., Other, 2nd: MC Security H., Other, Bet365 Top Tote Plus H., Other, Apiam Animal Health H., Other, 3rd: MC Security H., Other, Neds Bet Back H., Other,
Surprise Coming (AUS) 2020 2 wins, from 1200m to 900m
    
1st: Cup Launch Luncheon September Maiden P., Other, Skycity 2YO H., Other,
Impardoo (AUS) 2019 1 wins, from 1500m to 1500m
    
1st: Twin City Truck Centre Maiden P., Other,
Ultimate Outcome (AUS) 2019 1 wins, from 1350m to 1350m
    
1st: TAB Maiden P., Other, 2nd: Nutrien Mundubbera Maiden H., Other, 3rd: Barrier Reef Pools H., Other,
Jennipending (AUS) 2019 1 wins, from 1200m to 1200m
    
1st: R&C Asphalt Maiden P., Other,
Imminance (AUS) 2020 1 wins, from 1100m to 1100m
    
1st: Clubarham Maiden 2YO P., Other, 2nd: Vale Max Mitchell Maiden 2YO P., Other, Patient Paws Dog Training 2YO Maiden P., Other,
Gives Me Chills (AUS) 2019 1 wins, from 1500m to 1500m
    
1st: Great Northern Maiden P., Other,
Running By (AUS) 2019 1 wins, from 1100m to 1100m
    
1st: Brandt Maiden P., Other, 2nd: Bendigo Guineas, L,
Impending Link (AUS) 2019 1 wins, from 1600m to 1600m
    
1st: Furphy Crisp Lager Maiden P., Other, 2nd: Pakenham Mazda Maiden P., Other, 3rd: Haymarket Maiden P., Other,
Iroquois Falls (AUS) 2019 1 wins, from 1200m to 1200m
    
1st: STE Industrial Electrical Maiden S., Other, 2nd: Ramona Day Memorial Maiden S., Other, 3rd: Irwins Truck & Bus 3YO S., Other,
Style and Grace (AUS) 2019 1 wins, from 1400m to 1400m
    
1st: McGrath Estate Agents Maiden P., Other,
Galeka (AUS) 2019 1 wins, from 1100m to 1100m
    
1st: Teddy & the Fox Bellarine Maiden P., Other, 2nd: Browns Sawdust & Shavings H., Other, Coolaroo Football Club H., Other,
Shadow Raiders (AUS) 2019 1 wins, from 1300m to 1300m
    
1st: Tynan Suzuki Maiden P., Other,
Ding Ding (AUS) 2019 1 wins, from 1100m to 1100m
    
1st: Breakthrough Bonus Maiden P., Other, 2nd: Ladbrokes Maiden P., Other, Become a Member Maiden P., Other, 3rd: Hurdles in Hobart H., Other,
Fortis in Armis (AUS) 2019 1 wins, from 2100m to 2100m
    
1st: Irongate Australia Maiden P., Other, 2nd: Grand Syndicates Maiden P., Other, Adelaide Belt and Hose Maiden P., Other, Agfert Maiden P., Other, Murray Bridge Cup Book Now Maiden P., Other, 3rd: Gateway to Christmas Maiden P., Other, Happy 21st Birthday Gabby Schubert Maiden P., Other,
She's Imminent (AUS) 2019 1 wins, from 1400m to 1400m
    
1st: Peel Glass & Glazing Maiden P., Other, 2nd: Amelia Park Maiden P., Other, Crown Perth Maiden P., Other, 3rd: Byron Bay Premium Lager Maiden P., Other,
Make it Happen (AUS) 2019 1 wins, from 1200m to 1200m
    
1st: Ladies Day July Maiden H., Other, 2nd: Hygain Maiden H., Other, Ladbroke It H., Other, 3rd: Schweppes Maiden P., Other, Living Here X-Mas Maiden P., Other,
Wakanjeja (AUS) 2019 1 wins, from 1000m to 1000m
    
1st: Junction Maiden P., Other, 3rd: Twilight Races Maiden P., Other,
Scorch (AUS) 2019 1 wins, from 1100m to 1100m
    
1st: Grainshaker Vodka Maiden H., Other, 2nd: Dapto H., Other,
Bold Instinct (AUS) 2019 1 wins, from 1009m to 1009m
    
1st: Goodstone Group H., Other, 2nd: Gee Gees Horse Stud Blackflash H., Other, AYC Netball Club H., Other, Carrick P., Other, 3rd: Invermay Newsagency H., Other, PFD Food Services 3YO Classic, Other,
From This Moment (AUS) 2019 1 wins, from 1000m to 1000m
    
1st: Become a Member at Cluden Maiden H., Other, 2nd: Trackside Photography H., Other, 3rd: Benchmark 50 H., Other,
Mellencamp (AUS) 2019 1 wins, from 1350m to 1350m
    
1st: Rarity Wholesale Maiden H., Other, 3rd: Tamworth Cup April H., Other,
Fam Gorman (AUS) 2019 1 wins, from 1600m to 1600m
    
1st: Ian Grants Caravans Maiden P., Other, 2nd: Big Group Maiden P., Other, 3rd: Cor Cordis Maiden P., Other,
Walk Like an Angel (AUS) 2020 1 wins, from 1000m to 1000m
    
1st: Adelaide Galvanising H., Other, 2nd: Mosel Surveyors Maiden 2YO P., Other, 3rd: Mt Lofty Ranges Vineyard 2YO P., Other,
Pendante (AUS) 2020 1 wins, from 1600m to 1600m
    
1st: Smart Loans 2YO H., Other, 2nd: Ballarat Antenna Solutions Maiden 2YO P., Other,
Nicodemus (AUS) 2019 0 wins, from to
    
1st: Happy Birthday Peter Coles H., Other, 2nd: Sky Racing H., Other, 3rd: TCL TV S., Other, Gallopers Sports Club P., Other, Dunlop Super Dealer H., Other, 3rd: Stow Storage Solutions H., Other, 3rd: Bet365 Maiden P., Other, 3rd: Schweppes Maiden 2YO P., Other, 3rd: Ladbroke it Maiden P., Other, Champion Blinds Maiden P., Other, Robus Duke 2 Maiden P., Other,
Moko (AUS) 2019 0 wins, from to
    
1st: Grainshaker Vodka Maiden H., Other, 2nd: Dapto H., Other, 2nd: GG Engineering Maiden P., Other, 3rd: Sale Water Specialists Maiden P., Other, St Mary's Friendship Group Maiden P., Other,
Sir Bailey (AUS) 2019 0 wins, from to
    
1st: Richmond Club Maiden P., Other, Furphy H., Other, Arrowfield Tradition of Greatness H., Other, 2nd: Narara Plumbing Services Maiden H., Other, 3rd: Go Electrical H., Other, 3rd: Standard H., Other, Hyland Race Colours H., Other,
Saskatoon Berry (AUS) 2019 0 wins, from to
    
1st: Goodstone Group H., Other, 2nd: Gee Gees Horse Stud Blackflash H., Other, AYC Netball Club H., Other, Carrick P., Other, 3rd: Invermay Newsagency H., Other, PFD Food Services 3YO Classic, Other, 2nd: Rushton Park Thoroughbreds Maiden P., Other, 3rd: Renew Your Membership Maiden P., Other,
Bonus Tempus (AUS) 2019 0 wins, from to
    
1st: Slattery Auc & Valuations Maiden P., Other, Neds Trifecta Rescue H., Other, 2nd: Schweppervescence P., Other, Triple M Thunder Thousand H., Other, 2nd: Lander Toyota Maiden P., Other, 3rd: Spring Hill Provincial Maiden P., Other,
Impending Rain (AUS) 2019 0 wins, from to
    
1st: Memberships on Sale Maiden P., Other, Work Armour Solutions H., Other, Furphy Refreshing Ale H., Other, VOBIS Sires Guineas, Other, 2nd: Monarch Medical Maiden P., Other, VOBIS Gold Reef, Other, 3rd: Liberty Equipment Hire H., Other, Member Cameron Ryan P. H., Other, 2nd: Rayner's Crane Hire Maiden P., Other,
Stop the Music (AUS) 2019 0 wins, from to
    
1st: Become a Member at Cluden Maiden H., Other, 2nd: Trackside Photography H., Other, 3rd: Benchmark 50 H., Other, 3rd: Liebke Tyres Maiden P., Other,
Bo Katan (AUS) 2020 0 wins, from to
    
1st: Adelaide Galvanising H., Other, 2nd: Mosel Surveyors Maiden 2YO P., Other, 3rd: Mt Lofty Ranges Vineyard 2YO P., Other, 3rd: Robrick Lodge 2YO H., Other,
Cool Memory (AUS) 2020 0 wins, from to
    
1st: Cup Launch Luncheon September Maiden P., Other, Skycity 2YO H., Other, 3rd: Free Entry 2YO P., Other,
Pending Heart (AUS) 2019 0 wins, from to
    
1st: Slattery Auc & Valuations Maiden P., Other, Neds Trifecta Rescue H., Other, 2nd: Schweppervescence P., Other, Triple M Thunder Thousand H., Other, 2nd: Lander Toyota Maiden P., Other, 3rd: Spring Hill Provincial Maiden P., Other, 3rd: Selah Homes Maiden P., Other,
Romeus (AUS) 2019 0 wins, from to
    
1st: DeAraugo & Lea Electrical Maiden P., Other, LV Lachal H., Other, 2nd: Bendigo Ford Maiden P., Other, Ladbrokes Racing Club H., Other, 3rd: De Witt Consulting Maiden H., Other, Lander Toyota Maiden H., Other,
Rudyard Miss (AUS) 2019 0 wins, from to
    
1st: TAB Maiden P., Other, 2nd: Nutrien Mundubbera Maiden H., Other, 3rd: Barrier Reef Pools H., Other, 3rd: Daniel Icksta Ick Memorial Maiden P., Other,
Vincible (AUS) 2019 0 wins, from to
    
1st: Memberships on Sale Maiden P., Other, Barlens Event Hire H., Other, 2nd: Brandt Maiden P., Other, Macedon Ranges Glass H., Other, 3rd: Bet365 Top Tote Plus H., Other, Hygain Winners Choice H., Other, 3rd: Roderick Insurance Brokers Maiden P., Other,
Fly Nice (AUS) 2019 0 wins, from to
    
1st: Big Dance at Randwick Maiden P., Other, Pioneer Services H., Other, Kia Ora Stallions H., Other, 3rd: Triple M Thunder Thousand H., Other, 2nd: Middy's Electrical H., Other,
Ominous (NZ) 2019 0 wins, from to
    
1st: Elders Insurance Maitland Midway H., Other, Midway H., Other, 3rd: Birdcare Aotearoa Maiden S., Other, Matamata Function Centre Maiden S., Other,
Nothin'upmysleeve (AUS) 2020 0 wins, from to
    
1st: Adelaide Galvanising H., Other, 2nd: Mosel Surveyors Maiden 2YO P., Other, 3rd: Mt Lofty Ranges Vineyard 2YO P., Other, 3rd: Robrick Lodge 2YO H., Other, 2nd: Schweppes Maiden 2YO P., Other,
Stormchaser (AUS) 2020 0 wins, from to
    
1st: Furphy Maiden P., Other, 2nd: Morley Growers Market H., Other,
Hope at Hand (AUS) 2019 0 wins, from to
    
1st: Boulevard Fine Jewellery Maiden H., Other, Mogumber Park Open Day H., Other, 2nd: House Inspect Australia H., Other, Winning Edge Presentation H., Other, Fotobase Group H., Other, 3rd: PFD Foods H., Other, Smedley Tyre Service H., Other,
Impending Love (AUS) 2019 0 wins, from to
    
1st: Slattery Auc & Valuations Maiden P., Other, Neds Trifecta Rescue H., Other, 2nd: Schweppervescence P., Other, Triple M Thunder Thousand H., Other, 2nd: Lander Toyota Maiden P., Other, 3rd: Spring Hill Provincial Maiden P., Other, 3rd: Selah Homes Maiden P., Other, 2nd: Ords Motorcycles Maiden P., Other,
Beatification (AUS) 2019 0 wins, from to
    
1st: STE Industrial Electrical Maiden S., Other, 2nd: Ramona Day Memorial Maiden S., Other, 3rd: Irwins Truck & Bus 3YO S., Other, 2nd: In2access Services Maiden P., Other, Bet365 Top Tote Plus Maiden P., Other, 3rd: Australian Lamb Company Maiden P., Other,
Pammukale (AUS) 2019 0 wins, from to
    
1st: DeAraugo & Lea Electrical Maiden P., Other, LV Lachal H., Other, 2nd: Bendigo Ford Maiden P., Other, Ladbrokes Racing Club H., Other, 3rd: De Witt Consulting Maiden H., Other, Lander Toyota Maiden H., Other, 2nd: Iron Jack Aust Lagers Maiden P., Other, Murphy’s Turf and Landscaping Maiden P., Other, 3rd: Memberships on Sale Maiden P., Other,
Rackermann (AUS) 2019 0 wins, from to
    
1st: McGrath Estate Agents Maiden P., Other, 2nd: Quest Maiden P., Other, Ladbroke it Maiden P., Other,
Miss White (AUS) 2019 0 wins, from to
    
1st: Big Dance at Randwick Maiden P., Other, Pioneer Services H., Other, Kia Ora Stallions H., Other, 3rd: Triple M Thunder Thousand H., Other, 2nd: Middy's Electrical H., Other, 3rd: Global Turf Maiden P., Other,
Gawnski (AUS) 2020 0 wins, from to
    
1st: Adelaide Galvanising H., Other, 2nd: Mosel Surveyors Maiden 2YO P., Other, 3rd: Mt Lofty Ranges Vineyard 2YO P., Other, 3rd: Robrick Lodge 2YO H., Other, 2nd: Schweppes Maiden 2YO P., Other, 2nd: Auswide Plumbing & Civil Maiden 2YO P., Other, VOBIS Gold Ingot, Other,
Snick (AUS) 2019 0 wins, from to
    
1st: STE Industrial Electrical Maiden S., Other, 2nd: Ramona Day Memorial Maiden S., Other, 3rd: Irwins Truck & Bus 3YO S., Other, 2nd: In2access Services Maiden P., Other, Bet365 Top Tote Plus Maiden P., Other, 3rd: Australian Lamb Company Maiden P., Other, 2nd: RW Advisory Group Maiden P., Other, 3rd: Www.pakcup.com.au Maiden P., Other, Marshall White H., Other,
Comb Over Con (AUS) 2019 0 wins, from to
    
1st: Peel Glass & Glazing Maiden P., Other, 2nd: Amelia Park Maiden P., Other, Crown Perth Maiden P., Other, 3rd: Byron Bay Premium Lager Maiden P., Other, 2nd: Bet365 Maiden P., Other, Global Turf Maiden P., Other, Veolia Maiden P., Other, 3rd: Bet 365 Protest Promise Maiden P., Other,
Mikazuki (AUS) 2019 0 wins, from to
    
1st: Big Dance at Randwick Maiden P., Other, Pioneer Services H., Other, Kia Ora Stallions H., Other, 3rd: Triple M Thunder Thousand H., Other, 2nd: Middy's Electrical H., Other, 3rd: Global Turf Maiden P., Other, 3rd: Bet365 Maiden P., Other,

All Winners by

 

IMPENDING (AUS) 2013 Bay colt
by Lonhro - Mnemosyne, by Encosta de Lago

 

Sire Summary

Named FoalsStartersWinnersWinsPlacingsSW (GW)EarningsAEI
255173751403041 (1)over $7.8m.0.81
per foals67.8%29.4%0.51.20.4% (0.4%)$30,951 
 per starters43.4%0.81.80.6% (0.6%)$45,621 
Rank Winner Ctry Starts Wins Seconds Thirds Earnings Distance
1 IMPENDABELLE 2020 ch.f. NZ 11 3 (2) 2 (1) 2 (1) NZ$388,150 900-1400
  [Applegate by Exceed and Excel]
  1st 2022 WRC Wakefield Challenge S., Gr.2
  1st 2023 Auckland TR Soliloquy S., Gr.2
  2nd 2023 CJC New Zealand One Thousand Guineas, Gr.1
  3rd 2024 WRC Levin Classic, Gr.1
2 Hope at Hand 2019 ch.f. AUS 19 1 5 (1) 3 (1) A$165,065 1100
  [Angel of Hope by Choisir]
  2nd 2022 SAJC Sires' Produce S., Gr.3
  3rd 2022 SAJC Breeders' S., Gr.3
3 Moko 2019 b. or br.f. AUS 10 0 3 (2) 3 (1) A$98,425
  [Zubbaya by Dubawi (IRE)]
  2nd 2022 ATC Schweppervescence H., Gr.3
  2nd 2022 ATC Fernhill H., L
  3rd 2021 MRC Merson Cooper S., L
4 Running By 2019 b.f. AUS 11 3 4 (3) 0 A$331,625 1100-1500
  [More Spark by Domesday]
  2nd 2024 MRC Mannerism S., Gr.3
  2nd 2024 VRC Matron S., Gr.3
  2nd 2023 Bendigo JC Bendigo Guineas, L
  4th 2022 MVRC William Crockett S., L
5 Stormchaser 2020 b.g. AUS 9 4 2 (1) 1 (1) A$242,135 1011-1400
  [Chantski by War Chant (USA)]
  2nd 2024 Bunbury TC Breeders Classic, L
  3rd 2023 WATC Sir Ernest Lee-Steere Classic, L
6 Surprise Coming 2020 b.g. AUS 8 2 2 (1) 1 A$138,150 900-1200
  [Life's Zerprise by Choisir]
  2nd 2023 VRC Exford P., L
7 Zoete's Rock 2021 ch.g. AUS 4 0 1 3 (2) A$42,000
  [Lovemelikearock by Fastnet Rock]
  3rd 2024 TRC Elwick S., L
  3rd 2024 TTC Gold Sovereign S., L
8 Albanian I Am 2019 br.g. AUS 16 2 3 0 A$168,205 1400-1700
  [Bernicia by Elusive Quality (USA)]
9 Beatification 2019 b.g. AUS 14 1 5 2 A$52,490 1200
  [Unblemished by Danzero]
10 Bo Katan 2020 b. or br.g. AUS 6 2 0 2 A$50,425 1300-1600
  [Sandida by Hinchinbrook]
11 Bold Instinct 2019 br.g. AUS 19 3 5 3 A$101,066 1009-1200
  [Dream Food by Snitzel]
12 Bonjour Mon Amour 2019 b.f. AUS 7 1 1 0 A$17,800 1100
  [Paris Amour by Snitzel]
13 Bonus Tempus 2019 b.g. AUS 28 1 5 3 A$84,575 1350
  [Kristofferson by Nicconi]
14 Bupkis 2019 b.f. AUS 12 2 0 1 A$20,150 1200
  [Madonna Lily by Stravinsky (USA)]
15 Changing Guard 2019 blk or gr.g. AUS 16 4 1 1 A$102,263 1000-1500
  [Queen's Parade (NZ) by Dalghar (FR)]
16 Close at Hand 2020 b.g. AUS 2 1 0 1 A$21,820 1000
  [Miss Supersonic by Hinchinbrook]
17 Cool Memory 2020 b.g. AUS 9 2 0 2 A$63,102 1200-1300
  [Fo' Shizzle by Universal Ruler]
18 Cortain 2020 ch.g. AUS 6 1 1 1 A$55,100 1600
  [Curtana by Exceed and Excel]
19 Ding Ding 2019 b. or br.f. AUS 15 1 2 1 A$33,780 1100
  [Sicily by Snitzel]
20 Doublesharkattack 2019 b.f. AUS 14 2 0 0 A$47,830 1000-1200
  [Aljawzaa by Exceed and Excel]
21 Fam Gorman 2019 b.g. AUS 17 3 3 3 A$111,290 1600-2200
  [Warrington by Fastnet Rock]
22 Final Illusionist 2020 b.f. AUS 6 1 0 0 A$26,450 1200
  [Illusionist by Favorite Trick (USA)]
23 Fly Nice 2019 br.f. AUS 21 4 2 3 A$119,245 1000-1300
  [Sparkle by More Than Ready (USA)]
24 Forecaster 2019 b. or gr.g. AUS 14 3 1 0 A$152,175 900-1600
  [Street Storm (USA) by Stormy Atlantic (USA)]
25 Shadow Raiders - Forever Charm (H.K.) 2019 br.g. AUS 3 1 0 0 A$24,500 1300
   HK 5 0 0 0 HK$37,200
  [Swiftly Red by Testa Rossa]
26 Forever Waiting 2020 b.g. AUS 6 1 0 0 A$15,010 1300
  [Ever and Ever by Shooting to Win]
27 Fortis in Armis 2019 b.g. AUS 13 1 5 2 A$60,330 2100
  [Trinket Lady by Written Tycoon]
28 From This Moment 2019 b.f. AUS 21 3 3 1 A$54,750 1000-1560
  [Frim and Frome by Hard Spun (USA)]
29 Galeka 2019 ch.f. AUS 13 1 2 2 A$53,015 1100
  [Military Reign by Universal Ruler]
30 Gawnski 2020 ch.g. AUS 8 1 3 0 A$112,425 1500
  [Fascinating by Choisir]
31 Gives Me Chills 2019 br.f. AUS 9 1 0 0 A$16,210 1500
  [Ruby Ninetails by Red Ransom (USA)]
32 Happy for All 2019 br.g. HK 13 1 2 2 HK$1,391,400 1200
  [Ilovewhatsebrings by Sebring]
33 Heart of Glass 2020 b.f. AUS 2 1 0 0 A$20,625 1000
  [Crystalised (NZ) by Zabeel (NZ)]
34 Imminance 2020 b.f. AUS 10 1 3 0 A$76,875 1100
  [Gin Lizzie by Flying Spur]
35 Impardoo 2019 ch.g. AUS 16 2 1 1 A$35,875 1250-1500
  [Nardoo by Krupt]
36 Impel 2019 b.f. AUS 19 1 1 3 A$31,325 1608
  [Exotic by Mossman]
37 Impending Diamond 2019 b.f. AUS 15 2 0 1 A$54,510 1200
  [Cullemmy's Diamond by Street Boss (USA)]
38 Impending Link 2019 b.g. AUS 12 3 1 1 A$86,785 1400-1600
  [Atlantic Queen by Fastnet Rock]
39 Impending Rose 2020 ch.f. AUS 9 1 0 1 A$42,210 1680
  [Roseneath by Testa Rossa]
40 Impending Shadow 2019 b. or br.f. AUS 19 2 3 3 A$101,090 1200
  [Our Lona by Invincible Spirit (IRE)]
41 Imps 2019 b.f. AUS 19 2 3 3 A$64,805 1000-1100
  [Imprimis by Magnus]
42 Iroquois Falls 2019 b.f. NZ 8 1 2 1 NZ$19,685 1200
  [Ocean Spray by Fastnet Rock]
43 Jennipending 2019 ch.f. AUS 6 3 1 0 A$99,500 1200-1400
  [Kandy Korn by Flying Spur]
44 Kin 2019 br.f. AUS 19 2 4 4 A$344,300 900-1100
  [Kinshachi by Commands]
  4th 2022 MRC Thoroughbred Club S., Gr.3
45 King Ben 2020 b.g. AUS 7 1 0 0 A$30,675 1200
  [Prussian Vixen by King of Prussia]
46 King's Parade 2020 ch. or gr.g. AUS 7 3 0 1 A$121,005 1200-1400
  [Queen's Parade (NZ) by Dalghar (FR)]
47 Lightning Strike 2019 ch.g. SIN 9 4 0 2 S$112,814 1600-1800
  [Doojah by Danewin]
48 Magnolia Lodge 2020 ch.g. AUS 7 2 0 1 A$65,655 1230-1412
  [Augusta Belle by Not a Single Doubt]
49 Make it Happen 2019 b.f. AUS 19 2 5 3 A$57,385 1000-1200
  [Sassy Dragon by Hidden Dragon]
50 Mellencamp 2019 b. or br.g. AUS 17 2 1 2 A$54,200 1350-1900
  [Esperanca by Commands]
51 Might Just Happen 2019 b.f. AUS 13 1 1 3 A$32,730 1300
  [Think Icon by So You Think (NZ)]
52 Mikazuki 2019 b.g. AUS 12 1 0 2 A$35,035 2100
  [Heirlooms by New Approach (IRE)]
53 Miss White 2019 ch.f. AUS 17 2 0 1 A$39,560 1400-1600
  [Poise by Smart Missile]
54 Mortgage Man 2020 b.g. AUS 7 1 0 1 A$28,100 1500
  [Languid by Commands]
55 Ominous (NZ) 2019 b.f. NZ 13 1 1 2 NZ$23,310 1600
  [Redoute's Princess by Redoute's Choice]
56 Osterberg 2019 b.g. AUS 17 2 3 2 A$71,400 1000
  [Pop by Toorak Toff]
57 Overflow Miss 2020 b.f. AUS 8 1 1 0 A$35,440 1600
  [Grisaille by Helmet]
  4th 2024 TRC Strutt S., L
58 Pacific Vampire 2019 b.g. AUS 13 3 1 1 A$113,675 1000
   SIN 1 1 0 0 S$26,775 1000
  [Lionel Left Me by Casino Prince]
59 Pendante 2020 b.f. AUS 8 1 1 0 A$74,175 1600
  [Pepiniere (IRE) by Sadler's Wells (USA)]
  4th 2023 VRC Taj Rossi Final, L
60 Probate 2020 br.f. AUS 4 1 1 0 A$27,055 1206
  [Estee by Redoute's Choice]
61 Rackemann 2019 b.g. AUS 4 1 2 0 A$54,750 1300
  [Catechuchu by Catbird]
62 Razzo Rosso 2020 br.g. AUS 3 1 0 0 A$33,115 1400
  [Rokeby Red by Artie Schiller (USA)]
63 Russian Dancer 2019 b.g. AUS 18 5 3 3 A$483,400 1600-1800
  [Balalaika by King of Kings (IRE)]
64 Scorch 2019 ch.g. AUS 7 1 3 0 A$56,400 1100
  [Hell It's Hot by Zeditave]
65 She's Imminent 2019 b.f. AUS 9 2 3 1 A$51,600 1300-1400
  [Skating on Ice by Bradbury's Luck]
66 Shore to Happen 2019 ch.f. AUS 3 1 0 0 A$15,050 1200
  [Gwynethanne (NZ) by Handsome Ransom]
67 Sir Bailey 2019 b.g. AUS 16 2 0 4 A$130,900 1300-1800
  [Jameka by Myboycharlie (IRE)]
  4th 2022 MRC Caulfield Guineas Prelude, Gr.3
  4th 2022 MVRC Valley Pearl S., L
68 Something Forjo 2020 ch.f. AUS 2 1 0 0 A$15,600 1406
  [Forjo by Snitzel]
69 Style and Grace 2019 b.f. AUS 9 1 1 0 A$39,770 1400
  [Young Love by Danzero]
70 Sunset Dreaming 2020 b.f. AUS 8 3 1 0 A$206,238 1100-1400
  [Whatalovelyday by Domesday]
71 Sunshine Highway 2020 b.f. AUS 4 1 0 0 A$31,675 1100
  [Bimini Road by Real Saga]
72 Watch the Clock - The Heir (H. K.) 2019 b.g. AUS 7 3 1 1 A$87,300 1400-1600
   HK 5 0 3 1 HK$1,497,300
  [Isola Blu by Blackfriars]
73 Togetherforever 2019 br.f. AUS 4 1 1 2 A$31,925 1000
  [Lovemelikearock by Fastnet Rock]
74 Ultimate Outcome 2019 ch.g. AUS 19 2 2 3 A$63,025 1350-1400
  [Sleight of Hand by Danzero]
75 Unlimited Magic 2019 b.f. AUS 5 2 0 0 A$49,650 1000-1100
  [Marli Magic by Host (CHI)]
76 Wakanjeja 2019 b.f. AUS 11 4 0 1 A$171,815 1000-1100
  [Lakotadreamcatcher (USA) by Fort Prado (USA)]
  4th 2023 SAJC Christmas H., L
77 Walk Like an Angel 2020 b.f. AUS 9 2 2 1 A$152,900 1000-1200
  [Angel of Hope by Choisir]
  4th 2024 SAJC Manihi Classic, L
78 Arctic Jewel 2019 b. or br.f. AUS 14 0 1 0 A$8,550
  [Icy Maiden by Xaar (GB)]
79 Chica Con Suerte 2020 ch.f. AUS 3 0 2 0 A$13,455
  [Analyzing by Helmet]
80 Comb Over Con 2019 b. or br.g. AUS 10 0 5 1 A$45,185
  [Conceal by Redoute's Choice]
81 Gunslinger 2020 b.g. AUS 7 0 0 1 A$16,575
  [Nightingales by Street Cry (IRE)]
82 Highly Likely 2019 b.f. AUS 8 0 2 0 A$17,600
  [High Above by High Chaparral (IRE)]
83 Hold the Phone 2019 b.f. AUS 4 0 0 1 A$5,085
  [Enthrall by Flying Spur]
84 Imminent Storm 2019 b.g. AUS 3 0 1 2 A$8,910
  [Bubbly Duchess by Duke of Marmalade (IRE)]
85 Impending Feature 2020 b.f. AUS 5 0 0 1 A$4,600
  [Motion Pictures by Oratorio]
86 Impending Harmony 2019 b.f. AUS 12 0 1 1 A$15,350
  [High Harmony (NZ) by High Chaparral (IRE)]
87 Impending Love 2019 ch.f. AUS 9 0 2 2 A$23,040
  [Get Ready for Love by Northern Meteor]
88 Impending Rain 2019 b.g. AUS 14 0 2 3 A$11,240
  [Tyrani by Last Tycoon (IRE)]
89 Impending Star 2019 ch.f. AUS 12 0 0 1 A$8,030
  [Tycoon Queen by Written Tycoon]
90 Impendor 2020 b.g. AUS 3 0 3 0 A$21,600
  [Dorky by Grand Lodge (USA)]
91 Inspiring City 2019 b.g. HK 14 0 0 2 HK$245,800
  [Collage by Redoute's Choice]
92 Linkit 2020 ch.g. AUS 3 0 0 1 A$3,585
  [Millie Rose by Testa Rossa]
93 Maheno 2020 b.g. AUS 8 0 0 1 A$11,935
  [Oridane by King of Danes]
94 Makdane 2020 br.g. AUS 3 0 2 1 A$31,275
  [Danestroem by Elvstroem]
95 Me Time 2020 br.f. AUS 3 0 1 0 A$5,500
  [Tarot by Street Cry (IRE)]
96 Nearing Liberty 2020 b. or br.c. AUS 4 0 0 1 A$12,300
  [Freedom Road by Good Journey (USA)]
97 Nicodemus 2019 b. or br.g. AUS 12 0 1 3 A$28,760
  [Lady Montoya by High Chaparral (IRE)]
98 Nothin'upmysleeve 2020 ch.g. AUS 5 0 1 0 A$18,075
  [Marli Magic by Host (CHI)]
99 Oban 2020 b.g. NZ 5 0 1 0 NZ$4,820
  [Keltara by Exceed and Excel]
100 Pammukale 2019 gr.g. AUS 15 0 2 1 A$23,765
  [Miss Right Note (IRE) by Daylami (IRE)]
101 Pending Heart 2019 b.g. AUS 5 0 0 1 A$5,700
  [Heart of Tier by Show a Heart]
102 Renege 2021 br.c. AUS 2 0 0 1 A$6,460
  [Virage de Fortune by Anabaa (USA)]
103 Romeus 2019 b.g. AUS 21 0 0 5 A$29,500
  [Guelph by Exceed and Excel]
104 Rudyard Miss 2019 b.f. AUS 7 0 0 1 A$9,100
  [Mrs Kipling by Exceed and Excel]
105 Saskatoon Berry 2019 b.f. AUS 14 0 1 3 A$24,535
  [Canadienne by Street Cry (IRE)]
106 Scorpion Jack 2020 b.g. AUS 9 0 1 1 A$18,125
  [Queen of Eight by Haradasun]
107 Six Stars 2020 ch.g. AUS 4 0 1 1 A$14,750
  [Suite Annie by Hotel Grand]
108 Snick 2019 b.f. AUS 15 0 4 3 A$67,740
  [Legcut by Danerich]
109 Stop the Music 2019 b.f. AUS 6 0 0 1 A$7,000
  [Our Harmony by Nadeem]
110 Tamahine 2020 b. or br.f. AUS 2 0 1 0 A$13,960
  [Arohanui by Bianconi (USA)]
111 The Home Team 2021 b.g. AUS 1 0 0 1 A$3,400
  [Done Deal by Good Journey (USA)]
112 The Main Event 2020 b.g. AUS 2 0 1 0 A$6,025
  [She's Number One by Commands]
113 Turn Up the Music 2020 b. or br.g. AUS 6 0 0 2 A$9,210
  [Songye by Unencumbered]
114 Villa Royale 2020 b.f. AUS 6 0 2 2 A$29,685
  [Villa Albani by Mossman]
115 Vincible 2019 b.f. AUS 9 0 0 1 A$11,940
  [Recoinage by Flying Spur]
116 Yarraville 2020 b.f. AUS 6 0 0 1 A$9,875
  [Yarra Bank by Bianconi (USA)]
117 Zemgrinda 2020 b.g. AUS 5 0 1 0 A$14,800
  [Medgrinda by Medaglia d'Oro (USA)]
118 About to Happen 2019 b.g. AUS 9 0 0 0 A$3,900
  [Iheartpoppy by Fastnet Rock]
119 Akinci 2020 b.g. AUS 2 0 0 0 A$1,225
  [Elveda Vegas (NZ) by Mastercraftsman (IRE)]
120 Animating 2020 blk. or brf. AUS 1 0 0 0 A$675
  [Andrassy by Sharkbite]
121 Bad to the Bone 2021 ch.c. AUS 3 0 0 0 A$9,250
  [Nixon by General Nediym]
122 Bending Away 2021 ch.f. AUS 1 0 0 0 A$2,460
  [All in the Reflexs by Curlin (USA)]
123 Calabrian Girl (NZ) 2019 br.f. AUS 5 0 0 0 A$5,225
  [Foxy Cougar (NZ) by Zabeel (NZ)]
124 Cardy Blast 2020 b. or br.f. AUS 2 0 0 0 A$450
  [Elegant Blast by Blackfriars]
125 Cheerful Cat 2020 b. or br.g. AUS 4 0 0 0 A$6,900
  [More Bubbles by Sebring]
126 College Farm 2019 b.f. AUS 1 0 0 0 A$810
  [Shy Talk by Shamus Award]
127 Conflict (NZ) 2021 b.f. NZ 2 0 0 0 NZ$745
  [Membership by All American]
128 Dependency 2020 br.f. AUS 4 0 0 0 A$3,050
  [Space Trip by Stratum]
129 End of War 2019 blk. or brf. AUS 1 0 0 0 A$750
  [Strangest Dream (NZ) by Pins]
130 Expect Magic 2019 b.g. AUS 2 0 0 0 A$2,175
  [Magic and Danger by Stratum]
131 Eyes to Me 2020 b.g. AUS 4 0 0 0 A$3,375
  [Boracay by Red Ransom (USA)]
132 Fleurette 2019 gr.f. AUS 7 0 0 0 A$2,500
  [Blume by Fastnet Rock]
133 Giving Joy 2019 b. or br.f. AUS 1 0 0 0 A$500
  [So Much Joy by Red Ransom (USA)]
134 Grand Entrance 2020 ch.f. AUS 6 0 0 0 A$2,425
  [Pristine Girl by Snitzel]
135 Greyonce 2019 ch. or gr.f. AUS 3 0 0 0 A$3,400
  [Our Emily Mia by Reset]
136 Hasta la Sparkle 2019 b.f. AUS 4 0 0 0 A$2,445
  [Tabulated by Exceed and Excel]
137 Heatwave 2020 ch.c. AUS 2 0 0 0 A$2,300
  [She's Positive by Sepoy]
138 Hood River 2020 b. or br.f. AUS 6 0 0 0 A$6,000
  [Squeezable by I Am Invincible]
139 Identity 2019 br.f. AUS 7 0 0 0 A$4,225
  [Teenager by Canny Lad]
140 Impendia 2019 b.f. AUS 4 0 0 0 A$2,700
  [Kapcher by Danzero]
141 Impendment 2019 ch.f. AUS 3 0 0 0 A$1,350
  [Erin's Element by Shaft]
142 Inspired Choice 2020 b. or br.f. AUS 1 0 0 0 A$675
  [Final Choice by Nicconi]
143 Jennamal 2019 b.f. AUS 3 0 0 0 A$2,100
  [Amaal by Commands]
144 Justamatteroftime 2019 ch.g. AUS 4 0 0 0 A$1,620
  [Townsings Lass by Foxwedge]
145 Kuani 2019 b.f. AUS 1 0 0 0 A$675
  [Meru Hill by Favorite Trick (USA)]
146 Last Piece 2020 ch.f. AUS 1 0 0 0 A$675
  [Frim and Frome by Hard Spun (USA)]
147 Le Provocateur 2020 b.g. AUS 1 0 0 0 A$925
  [Miss Provocative by Flying Spur]
148 Looming Legend 2021 b.f. AUS 1 0 0 0 A$1,050
  [Epsilon by Sequalo]
149 Looming One 2019 b. or br.g. AUS 6 0 0 0 A$5,625
  [One Love (NZ) by Danasinga]
150 Lorikeet 2019 b.g. AUS 5 0 0 0 A$4,085
  [Birdsong by Sepoy]
151 Military Action 2019 b.g. AUS 14 0 0 0 A$6,800
  [Caline by Elusive Quality (USA)]
152 Miss Chardonnay 2020 ch.f. AUS 3 0 0 0 A$1,350
  [Miss Robbie by Not a Single Doubt]
153 Neat Ending 2019 br.f. AUS 4 0 0 0 A$2,850
  [Neat Aza Pin (NZ) by Pins]
154 Neat Outcome 2020 b.f. AUS 1 0 0 0 A$675
  [Neat Aza Pin (NZ) by Pins]
155 Negronis 2020 br.f. AUS 2 0 0 0 A$2,100
  [China Road by Commands]
156 Pendolay 2019 ch.f. AUS 5 0 0 0 A$1,825
  [Circus Olay by Flying Spur]
157 Pocket Eights 2020 blk. or brg. AUS 1 0 0 0 A$1,625
  [Florelle by Floral Pegasus]
158 Princess Pollyanna 2019 ch.f. AUS 5 0 0 0 A$800
  [Melaleuca by Stratum]
159 Riva Mia 2020 ch.f. AUS 4 0 0 0 A$2,830
  [All in the Reflexs by Curlin (USA)]
160 Run Freddie Run 2020 br.g. AUS 1 0 0 0 A$1,125
  [Run Gypsy Run by Fastnet Rock]
161 Shadow Express 2020 b.g. AUS 2 0 0 0 A$2,350
  [High Above by High Chaparral (IRE)]
162 She's a Threat 2020 b.f. NZ 1 0 0 0 0
  [The Revenant by Commands]
163 So Treasure (NZ) 2019 b.g. HK 1 0 0 0 0
  [Lisboa (NZ) by Van Nistelrooy (USA)]
164 Sonder 2021 br.c. AUS 1 0 0 0 A$750
  [Sea Terrace by Authorized (IRE)]
165 Storming Ahead 2019 b.g. AUS 1 0 0 0 A$800
  [Shacarde by Shamardal (USA)]
166 Theremin 2019 b.g. AUS 3 0 0 0 A$2,350
  [All Cerise by Redoute's Choice]
167 Theria 2020 br.f. AUS 1 0 0 0 A$675
  [Backstreet Lover by Street Cry (IRE)]
168 Transcendant 2020 b.f. AUS 5 0 0 0 A$2,390
  [Bo Bardi by Fastnet Rock]
169 Triagonal 2019 ch.g. AUS 2 0 0 0 A$1,250
  [Tri Harda by Haradasun]
170 Try Your Best 2020 b. or br.g. SIN 5 0 0 0 0
  [Kendall Lass (FR) by Sadler's Wells (USA)]
171 Vivonne Bay 2019 b.g. AUS 6 0 0 0 A$1,885
  [Indi Pacific by Blackfriars]
172 Vortexia 2020 b. or br.f. AUS 1 0 0 0 A$675
  [Whirlpool by Sebring]
173 Washik 2020 b.f. AUS 1 0 0 0 0

Summary of his winners

CountryWinnersWinsGr1 WnrsGr1 WinsGWnrsGWinsSWnrsSWins
AUS70129000000
HK11000000
NZ35001212
SIN25000000
?>

Commenced stud duties in Australia in 2018


Analysis by Crop

CropFoalsRnrsWnrsWinsSW (GW)SWs(GWs)A$
19/201169650101005,489,433
20/211196925391 (1)2 (2)2,349,175
21/22958000066,061
Totals330173751401 (1)2 (2)7,904,669

Analysis by Age

AgeRnrsWnrsPlcdWinsSW (GW)SWs(GWs)Ave Earnings A$
2641114131 (1)1 (1)16,855
31515637831 (1)1 (1)30,328
4813015440027,733

Analysis by Sex

SexRnrsWnrsPlcdWinsSW (GW)SWs(GWs)Ave Earnings A$
Colts823624740052,658
Fillies913918661 (1)2 (2)39,415

Analysis by Race Distance

BandRnrsWnrsPlcdWinsSW (GW)SWs(GWs)Ave Earnings A$
< 1001m821820230011,222
1001 - 1200m1363535461 (1)1 (1)20,919
1201 - 1400m1192834331 (1)1 (1)17,571
1401 - 1600m792118270019,078
1601 - 1800m306760010,841
1801 - 2000m24272003,753
2001 - 2200m14333008,226
2201 - 2400m2010003,825
> 2400m1010003,200

New Zealand

Season (Rank)RnrsWnrsRunsWinsSW (GW)SWs(GWs)A$
22/23 (100)321731(1)1(1)129,330
23/24 (72)622321(1)1(1)274,345
Totals634051(1)2(2)403,675

Australia

Season (Rank)RnrsWnrsRunsWinsSW (GW)SWs(GWs)A$
21/22 (294)30680600507,958
22/23 (99)1033649254002,889,933
23/24 (61)1444866969003,339,463
Totals162701241129006,737,354

Worldwide - All countries, calendar year

YearRnrsWnrsRunsWinsSW (GW)SWs(GWs)A$
20211101400070,750
20226219232241(1)1(1)1,222,102
202314857804911(1)1(1)5,046,678
20241152328425001,565,139
Totals1737513341401(1)2(2)7,904,669

Totals in All Countries

CountryRnrsWnrsRunsWinsSW (GW)SWs(GWs)A$
Australia162701241129006,737,354
Hong Kong5138100605,074
New Zealand634051(1)2(2)403,675
Singapore3215500158,566
Totals1737513341401(1)2(2)7,904,669

ARION PEDIGREES LIMITED, PO Box 941, Cambridge 3450, New Zealand

Sire Nicks Report for
IMPENDING (AUS) 2013
Bay Stallion, by Lonhro (Octagonal) - Mnemosyne, by Encosta de Lago
Performance of his progeny summarised by their Maternal Grandsire
Crosses highlighted in red have a higher than average SW/Rnr percentage

Maternal GrandsireNmdRnrsWnrsWinsG1GWSWSPSW/RnrEarningsBestEarnings
Crops: 32621737514001160%A$7,904,669
Fastnet Rock (AUS) 20011094800010%299,897Fam Gorman111,290
Exceed and Excel (AUS) 200010736011014%507,390Impendabelle358,955
Commands (AUS) 19961073500000%436,825Kin344,300
Redoute's Choice (AUS) 19961052200000%142,399Inspiring City46,222
Flying Spur (AUS) 1992962400000%196,150Jennipending99,500
Snitzel (AUS) 2002854600000%170,671Bold Instinct101,066
High Chaparral (IRE) 1999740000000%64,060Nicodemus28,760
Street Cry (IRE) 1998640000000%47,285Saskatoon Berry24,535
Red Ransom (USA) 1987531100000%20,085Gives Me Chills16,210
Pins (AUS) 1996530000000%4,275Neat Ending2,850
Choisir (AUS) 1999444600020%568,540Hope at Hand165,065
Danzero (AUS) 1991443400000%157,985Ultimate Outcome63,025
Sebring (AUS) 2005431100000%268,619Happy for All261,044
Shamardal (USA) 2002410000000%800Storming Ahead800
Testa Rossa (AUS) 1996332200000%77,293Impending Rose42,210
Hinchinbrook (AUS) 2007322300000%72,245Bo Katan50,425
Blackfriars (AUS) 1996331300000%380,445Watch the Clock - The Heir (H. K.)378,110
Elusive Quality (USA) 1993321200000%175,005Albanian I Am168,205
Nicconi (AUS) 2005321100000%85,250Bonus Tempus84,575
Zabeel (NZ) 1986321100000%25,850Heart of Glass20,625
Elvstroem (AUS) 2000310000000%31,275Makdane31,275
Haradasun (AUS) 2003320000000%19,375Scorpion Jack18,125
Sepoy (AUS) 2008320000000%6,385Lorikeet4,085
Stratum (AUS) 2002330000000%6,025Dependency3,050
Domesday (AUS) 2002222600010%537,863Running By331,625
Dalghar (FR) 2006222700000%223,268King's Parade121,005
Universal Ruler (AUS) 2004222300000%116,117Cool Memory63,102
Myboycharlie (IRE) 2005211200000%130,900Sir Bailey130,900
Sadler's Wells (USA) 1981221100000%74,175Pendante74,175
Written Tycoon (AUS) 2002221100000%68,360Fortis in Armis60,330
Host (CHI) 2000221200000%67,725Unlimited Magic49,650
Not a Single Doubt (AUS) 2001221200000%67,005Magnolia Lodge65,655
Magnus (AUS) 2002211200000%64,805Imps64,805
Mossman (AUS) 1995221100000%61,010Impel31,325
Hard Spun (USA) 2004221300000%55,425From This Moment54,750
Catbird (AUS) 1996211100000%54,750Rackemann54,750
Street Boss (USA) 2004211200000%54,510Impending Diamond54,510
Helmet (AUS) 2008221100000%48,895Overflow Miss35,440
New Approach (IRE) 2005211100000%35,035Mikazuki35,035
Artie Schiller (USA) 2001211100000%33,115Razzo Rosso33,115
So You Think (NZ) 2006211100000%32,730Might Just Happen32,730
Favorite Trick (USA) 1995221100000%27,125Final Illusionist26,450
Shooting to Win (AUS) 2011211100000%15,010Forever Waiting15,010
Dubawi (IRE) 2002210000010%98,425Moko98,425
Bianconi (USA) 1995220000000%23,835Tamahine13,960
Northern Meteor (AUS) 2005210000000%23,040Impending Love23,040
Good Journey (USA) 1996220000000%15,700Nearing Liberty12,300
General Nediym (AUS) 1994210000000%9,250Bad to the Bone9,250
Anabaa (USA) 1992210000000%6,460Renege6,460
I Am Invincible (AUS) 2004210000000%6,000Hood River6,000
Curlin (USA) 2004220000000%5,290Riva Mia2,830
Canny Lad (AUS) 1987210000000%4,225Identity4,225
King of Kings (IRE) 1995111500000%483,400Russian Dancer483,400
War Chant (USA) 1997111400010%242,135Stormchaser242,135
Fort Prado (USA) 2001111400000%171,815Wakanjeja171,815
Stormy Atlantic (USA) 1994111300000%152,175Forecaster152,175
Casino Prince (AUS) 2003111400000%144,133Pacific Vampire144,133
Danewin (AUS) 1991111400000%128,108Lightning Strike128,108
More Than Ready (USA) 1997111400000%119,245Fly Nice119,245
Invincible Spirit (IRE) 1997111200000%101,090Impending Shadow101,090
Toorak Toff (AUS) 2007111200000%71,400Osterberg71,400
Hidden Dragon (AUS) 1999111200000%57,385Make it Happen57,385
Zeditave (AUS) 1985111100000%56,400Scorch56,400
Bradbury's Luck (AUS) 2002111200000%51,600She's Imminent51,600
Smart Missile (Aus) 2008111200000%39,560Miss White39,560
Krupt (Aus) 2005111200000%35,875Impardoo35,875
Real Saga (AUS) 2006111100000%31,675Sunshine Highway31,675
King of Prussia (AUS) 1998111100000%30,675King Ben30,675
Stravinsky (USA) 1996111200000%20,150Bupkis20,150
Handsome Ransom (AUS) 2000111100000%15,050Shore to Happen15,050
Danerich (AUS) 2002110000000%67,740Snick67,740
Daylami (IRE) 1994110000000%23,765Pammukale23,765
Grand Lodge (USA) 1991110000000%21,600Impendor21,600
Medaglia d'Oro (USA) 1999110000000%14,800Zemgrinda14,800
Hotel Grand (AUS) 2002110000000%14,750Six Stars14,750
King of Danes (AUS) 1997110000000%11,935Maheno11,935
Last Tycoon (IRE) 1983110000000%11,240Impending Rain11,240
Unencumbered (AUS) 2011110000000%9,210Turn Up the Music9,210
Duke of Marmalade (IRE) 2004110000000%8,910Imminent Storm8,910
Xaar (GB) 1995110000000%8,550Arctic Jewel8,550
Nadeem (AUS) 2003110000000%7,000Stop the Music7,000
Show a Heart (AUS) 1997110000000%5,700Pending Heart5,700
Danasinga (AUS) 1991110000000%5,625Looming One5,625
Oratorio (AUS) 2001110000000%4,600Impending Feature4,600
Reset (AUS) 2000110000000%3,400Greyonce3,400
Floral Pegasus (AUS) 2002110000000%1,625Pocket Eights1,625
Foxwedge (AUS) 2008110000000%1,620Justamatteroftime1,620
Shaft (AUS) 2004110000000%1,350Impendment1,350
Mastercraftsman (IRE) 2006110000000%1,225Akinci1,225
Sequalo (AUS) 1990110000000%1,050Looming Legend1,050
Shamus Award (AUS) 2010110000000%810College Farm810
Authorized (IRE) 2004110000000%750Sonder750
All American (AUS) 2005110000000%691Conflict691
Sharkbite (Aus) 2003110000000%675Animating675
Husson (ARG) 2003110000000%0Washik0
Van Nistelrooy (USA) 2000110000000%0So Treasure0
All race results

Sales Results

  • Summary
  • Top Results
  • Upcoming Sales
  • All sale results
Yearlings
'Impending (AUS)'
Weanlings
'Impending (AUS)'
Top 10 Results - All Time
$260,000 Unnamed (AUS) (F) - Yarra Bank (AUS) - Melbourne Premier Yearling Sale - 2022
Vendor: Blue Gum Farm Buyer: Anthony Cummings T/breds
$260,000 Unnamed (AUS) (F) - Crystalised (NZ) - Melbourne Premier Yearling Sale - 2022
Vendor: Noorilim Park Buyer: Annabel Neasham Racing / B McGuire
$240,000 Unnamed (AUS) (C) - Swiftly Red (AUS) - Magic Millions Gold Coast Yearling Sale - 2021
Vendor: Valiant Stud, Aberdeen, NSW (As Agent) Buyer: Sweetbriar Equine/Aaron Kwok
$240,000 Unnamed (AUS) (Filly) - Legcut (AUS) - Inglis Melbourne Premier Yearling Sale - 2021
Vendor: Shadow Hill Thoroughbreds, Avenel Buyer: John Sadler Racing Pty Ltd
$220,000 Unnamed (AUS) (C) - She's Positive (AUS) - Melbourne Premier Yearling Sale - 2022
Vendor: Blue Gum Farm Buyer: James Harron B/stock Colt Partnership
$220,000 Unnamed (AUS) (Colt) - Street Storm (USA) - Inglis Classic Yearling Sale - 2021
Vendor: Newgate Farm, Aberdeen Buyer: Paul Perry Horse Training Pty Ltd
$210,000 Running By (AUS) (Filly) - More Spark (AUS) - Inglis Classic Yearling Sale - 2021
Vendor: Newhaven Park, Boorowa Buyer: Ciaron Maher Racing
$200,000 Unnamed (AUS) (C) - Shamalia (AUS) - Melbourne Premier Yearling Sale - 2022
Vendor: Blue Gum Farm Buyer: Domeland
$200,000 Unnamed (AUS) (Colt) - Bubbly Duchess (AUS) - Inglis Classic Yearling Sale - 2021
Vendor: Goodwood Farm, Murrurundi Buyer: McEvoy Mitchell Racing / Belmont Bloodstock (FBAA)
$180,000 Unnamed (AUS) (F) - Cafe Scientific (AUS) - Gold Coast National Weanling Sale - 2021
Vendor: Gilgai Farm, Nagambie, Vic Buyer: Noorilim Park/Suman Hedge Bloodstock (FBAA)
Upcoming lots for sale

Find a Stallion

Search for a Stallion, Stud, Person.

Back to Bello home

Copyright by Stallions. All rights reserved.

Data supplied by Arion Pedigrees

Back to Bello home

Copyright by Stallions. All rights reserved.