Militarize

The Most Accomplished Colt of His Generation

https://www.stallions.com.au/wp-content/uploads/2024/05/Militarize_2024-scaled.jpg

Dundeel - Amerindia by Dubawi

Bay 2020 hh
Year to stud: 2024
Oldest progeny are:
FYEAR: 2025 year first foals born

Standing at: Newgate Farm

2024 fee: $38,500 inc. GST

Fee history: first year at stud

  • 3-time Group 1 winner
  • Winner of the Group 1 Sires’ Produce and Group 1 Champagne Stakes at 2
  • Winner of the Group 1 Golden Rose at 3
  • A winner on debut at 2, ran a place in the Group 2 Todman Stakes before winning the last two legs of the two-year-old triple crown.
  • 3rd in the Group 1 Doncaster Handicap by less than a length giving 5kgs to winner Celestial Legend
  • An outcross – completely free of Danehill
    • Out of a Dubawi mare from a family that has produced Lucky Vega and Nations Pride
  • Won or placed in 70% of his career starts
  • 12 of his 13 career starts were at Group level, 9 of those at Group 1 level
  • “He just accelerated like a Champion” – Joao Moreira, SKY Thoroughbred Central, September 23, 2023
  • “Good horses win good races and he’s a good horse.” – Chris Waller, The Sporting Base, October 14, 2023
  • “The last bit when I was able to get him into the clear where he just dashed home like a star. Good horses make jockeys’ lives so much easier.” – Joao Moreira, Sydney Morning Herald September 23, 2023

Hypothetical Mating

Performance

  • Race Record

(in Australia)

AgeRuns1st2nd3rdEarnings
253-1A$1,116,400
38122A$1,477,550
Totals:13423A$2,593,950
At 2 : ATC (Randwick) Sires' Produce S., Gr.1 (1400m beating Don Corleone and Pier Pressure)
Champagne S., Gr.1 (1600m beating Bases Loaded and Townsend)
ATC (Canterbury) Drinkwise 2YO Maiden P. (1200m)
3d ATC (Randwick) Todman S., Gr.2 (1200m to Cylinder and Red Resistance)
At 3 : ATC (Rosehill) Golden Rose, Gr.1 (1400m beating Encap and Cylinder)
2d ATC (Randwick) Randwick Guineas, Gr.1 (1600m to Celestial Legend and beating Cafe Millenium)
Apollo S., Gr.2 (1400m to Fangirl and beating Think it Over)
3d ATC (Rosehill) George Ryder S., Gr.1 (1500m to Veight and Lady Laguna)
ATC (Randwick) Doncaster H., Gr.1 (1600m to Celestial Legend and Pericles)

Joint Champion 2YO Colt in Australia in 2022-23.

Pedigree

  • Grid
  • Female Line
  • Male Line
Toggle Cross Duplications
Show/Hide Sibling Identifiers

Five x Five Enhanced Pedigree Grid for

MILITARIZE (NZ) 2020 Bay colt
by Dundeel - Amerindia, by Dubawi

 


DUNDEEL (NZ)
B. 2009
GW 10 wins
f:771 r:550 w:348 SW:29
High Chaparral
B. 1999
GW 10 wins
f:2100 r:1781 w:1156 SW:134
Sadler's Wells
B. 1981
GW 6 wins
f:2140 r:1678 w:1082 SW:291
Northern DancerNearctic14
Natalma2
1Fairy BridgeBold Reason19
Special5
Kasora
B. 1993
NR
f:14 r:12 w:9 SW:2
DarshaanShirley Heights1
Delsy13
Kozana2Kris2
Koblenza1
Stareel
B. 2000
NR
f:12 r:10 w:7 SW:1
Zabeel
B. 1986
GW 7 wins
f:1808 r:1525 w:1113 SW:166
Sir TristramSir Ivor8
Isolt6
Lady Giselle1Nureyev5
Valderna16
Staring
B. 1988
GW 8 wins
f:10 r:8 w:6
Fiesta StarLuskin Star2
Very Merry1
Sweet VioletIn the Purple11
Sugar Doll22
AMERINDIA (GB)
B. 2013
Pld
f:3 r:3 w:1 SW:1
Dubawi
B. 2002
GW 5 wins
f:1970 r:1682 w:1272 SW:273
Dubai Millennium
B. 1996
GW 9 wins
f:54 r:35 w:25 SW:5
Seeking the GoldMr. Prospector13
Con Game5
Colorado DancerShareef Dancer4
Fall Aspen4
Zomaradah
B. 1995
GW 6 wins
f:10 r:7 w:7 SW:3
DeployShirley Heights1
Slightly Dangerous14
JawaherDancing Brave3
High Tern9
Satwa Queen
Ch. 2002
GW 6 wins
f:6 r:5 w:3 SW:1
Muhtathir
Ch. 1995
GW 8 wins
f:906 r:728 w:424 SW:18
Elmaamul2Diesis2
Modena9
MajmuAl Nasr4
Affirmative Fable4
Tolga
Ch. 1982
Pld
f:10 r:9 w:9 SW:3
Irish RiverRiverman10
Irish Star1
Light of RealmRealm12
Some Thing10

Shirley Heights (GB) 1975 : 5m x 5m

 

 MILITARIZE (NZ)

 

Bay ColtFoaled in 2020

SireHigh ChaparralSadler's WellsNorthern Dancer
DUNDEEL (NZ) KasoraDarshaan
2009StareelZabeelSir Tristram
  StaringFiesta Star
DamDubawiDubai MillenniumSeeking the Gold
AMERINDIA (GB) ZomaradahDeploy
2013Satwa QueenMuhtathirElmaamul
  TolgaIrish River

DUNDEEL (NZ) (Bay 2009-Stud 2014). 10 wins-1 at 2, ATC Queen Elizabeth S., Gr.1. Sire of 549 rnrs, 346 wnrs, 29 SW, inc. Militarize (ATC Sires' Produce S., Gr.1)
Yourdeel - Mini Force X (Sing.)
Celestial Legend, Castelvecchio, Dunkel, Super Seth, Atyaab, Truly Great, Hope in Your Heart, Aquacade, Global Exchange - Enjoying (H.K.)
Let'srollthedice, Victoria Quay, The Inevitable, Ain'tnodeeldun, Entente, Konasana, Sunsets, Tannhauser, etc.

 

1st dam

AMERINDIA, by Dubawi. Placed at 3, 2d Saint-Cloud Prix du Bois Rouaud, Chantilly Prix de la Lancette. Half-sister to IMPORTANT TIME (dam of NATIONS PRIDE)
Queen of Carthage (dam of LUCKY VEGA). Dam of three named foals, all raced, inc:-

MILITARIZE (c. by Dundeel). 4 wins. See below.

Non Grata - Trophy Winner (Mac.) (g. by Pariah). Placed at 3 in 2022-23 in Aust.

 

2nd dam

SATWA QUEEN, by Muhtathir. 6 wins from 1600m to 2000m, £27,976, €462,450, US$55,000, HK$400,000, 191,360Dhs, Longchamp Prix de l'Opéra, Gr.1, Deauville Prix Jean Romanet, Gr.2-twice, Prix de Psyché, Gr.3, Longchamp Prix Vanteaux, Gr.3, Saint-Cloud Prix Nubienne, 2d Longchamp Prix de l'Opéra, Gr.1, Royal Ascot Windsor Forest S., Gr.2, Chantilly Prix Allez France, Gr.3, Nad al Sheba Balanchine S., L. Half-sister to SPADOUN, ANBELLA. Dam of 6 foals, 5 to race, 3 winners, inc:-

IMPORTANT TIME (Oasis Dream). 3 wins from 1700m to 1850m in France and Germany, Köln Stutenpreis des Gestüts Winterhauch, L, 3d Saint-Cloud Prix Flying Dutchman. Dam of-

NATIONS PRIDE (Teofilo). Champion Older Male in Germany in 2023 (Int.). 9 wins-2 at 2-from 1600m to 2400m, £46,064, €100,000, US$1,752,261, 2,605,700Dhs, to 2022-23 in GB, U.S.A., Canada, Germany and U.A.E, Saratoga Derby, Gr.1, Woodbine Canadian International S., Gr.1, München Grosser Dallmayr Preis, Gr.1, Belmont Jockey Club Derby, Gr.3, Meydan Dubai Millennium S., Gr.3, Newmarket S., L, Meydan Jumeirah Derby S., 2d Belmont Derby, Gr.1, 3d Meydan Dubai Turf, Gr.1, Belmont Man o' War S., Gr.2.

Satwa Story. 3 wins to 1450m in GB and U.A.E, Meydan Al Naboodah Commercial Group Trophy, 2d Meydan Lincoln MKT Trophy H., 3d Meydan EGA Al Taweelah Trophy H.

Queen of Carthage. Unraced. Dam of-

LUCKY VEGA (Lope de Vega). 2 wins at 2, £165,624, €172,645, Curragh Phoenix S., Gr.1, 2d Royal Ascot St James's Palace S., Gr.1, Newmarket Middle Park S., Gr.1, Curragh Railway S., Gr.2, 3d The Two Thousand Guineas, Gr.1, 4th Irish Two Thousand Guineas, Gr.1.

 

3rd dam

TOLGA, by Irish River. Placed in GB. Half-sister to FLASH OF REALM, Light Winner, Lumen Dei (dam of SIGNE DIVIN). Dam of 10 named foals, 9 to race, all winners, inc:-

SATWA QUEEN (Muhtathir). 6 wins. See above.

SPADOUN (Kaldoun). 4 wins-2 at 2-from 1600m to 3200m, Critérium de Saint-Cloud, Gr.1, Longchamp Prix du Ranelagh, L, 2d Longchamp Prix Isonomy, L, Craon Prix du Point du Jour, L, Maisons-Laffitte Prix Victrix, 4th Grand Prix de Marseille, L. Sire.

ANBELLA (Common Grounds). 2 wins at 2, Deauville Prix Roland de Chambure, L, Maisons-Laffitte Prix Belle Fleur. Dam of-

Masaya (Dansili). 2 wins at 2, £193,553, Newmarket Tattersalls Millions 2YO Fillies' Trophy, 2d Newmarket Adnams Bitter Nursery H., 3d Newmarket King Charles II S., L, Warwick Eternal S., L, 4th Goodwood Prestige S., Gr.3. Dam of-

GUSSY MAC (Dark Angel). 2 wins at 2, Sandown Dragon S., L, 3d Aqueduct Gio Ponti S., L.

Poole Belle. Winner at 6f in GB. Dam of-

BELLOSA (Awtaad). 2 wins at 7f, Newmarket King Charles II S., L.

Stolga. 2 wins at 3000m, 3700m in France. Dam of-

Master Kid (Academy Award). 8 wins-1 at 2-from 1400m to 2400m in Denmark, Klampenborg Dansk Derby, 2d Klampenborg Dansk Breeders Cup, 3d Klampenborg Scandinavian Open Championship, Gr.3, Skandinavisk Grand Prix, Dansk 2000 Guineas.

Eko Negresco (Akarad). 5 wins from 1600m to 2800m in Denmark and Sweden, 2d Danish Jockey Club Cup, L, 4th Lyon-Parilly Prix du Grand Camp, L.

Raadyr. 4 wins-2 at 2-from 900m to 1600m in Denmark, Norway and Sweden, Taby Agria Breeders' 2YO Trophy, Klampenborg Pompos Cup, 2d Klampenborg Dansk Kriterium. Dam of-

REVENTON (Academy Award). 6 wins-4 at 2-from 1200m to 1600m in Denmark, Klampenborg Golden Mile, L, ARS Jubilaeums Mile, 2d Klampenborg Pokalløb, L, 3d Klampenborg Pokallob, L, Golden Mile, L.

 

Race Record: 13 Starts 4-2-3 A$2,593,950.

Joint Champion 2YO Colt in Australia in 2022-23. 4 wins-3 at 2-from 1200m to 1600m, A$2,593,950, to 2023-24, ATC Sires' Produce S., Gr.1, Golden Rose, Gr.1, Champagne S., Gr.1, Drinkwise 2YO P., 2d ATC Randwick Guineas, Gr.1, Apollo S., Gr.2, 3d ATC Doncaster H., Gr.1, George Ryder S., Gr.1, Todman S., Gr.2.

?>

Leading Progeny for

 

DUNDEEL (NZ) 2009 Bay colt
by High Chaparral - Stareel, by Zabeel

 

Sire Summary

Named FoalsStartersWinnersWinsPlacingsSW (GW)EarningsAEI
764548345929150329 (22)over $58m.1.40
per foals71.7%45.2%1.22.03.8% (2.9%)$76,531 
 per starters63.0%1.72.75.3% (4.0%)$106,696 

DUNDEEL Horse of the Year in NZ in 2013-14. Champion 3YO in NZ in 2012-13. Champion Middle Distance Male in Australia & NZ in 2013-14. 10 wins-1 at 2-from 1200m to 2400m, NZ$7,550, A$5,386,160, ATC Queen Elizabeth S., Gr.1, Australian Derby, Gr.1, Rosehill Guineas, Gr.1, Randwick Guineas, Gr.1, Spring Champion S., Gr.1, MRC Underwood S., Gr.1, ATC Gloaming S., Gr.3, Allan Denham Racing H., Australian Turf Club H., 2d ATC BMW S., Gr.1, Queen Elizabeth S., Gr.1, Chipping Norton S., Gr.1, MVRC Mitchelton Wines Vase, Gr.2, 3d ATC Ranvet S., Gr.1, 4th MRC Memsie S., Gr.1, ATC Hobartville S., Gr.2. He entered stud in Aust. in 2014. Sire of 548 progeny to race, 345 winners (62.0%)
earnings of over $58 million, 29 stakes winners, 25 stakes placegetters, inc.




MILITARIZE (20c, Dubawi, Muhtathir). Joint Champion 2YO Colt in Australia in 2022-23.4 wins-3 at 2-from 1200m to 1600m to 2023-24, A$2,593,950, ATC Sires' Produce S., Gr.1, Golden Rose, Gr.1, Champagne S., Gr.1, Drinkwise 2YO P., 2d ATC Randwick Guineas, Gr.1, Apollo S., Gr.2, 3d ATC Doncaster H., Gr.1, George Ryder S., Gr.1, Todman S., Gr.2.

CELESTIAL LEGEND (20c, Snitzel, National Assembly). 4 wins-1 at 2-from 1200m to 1600m to 2023-24, A$3,390,825, ATC Doncaster H., Gr.1, Randwick Guineas, Gr.1, Hobartville S., Gr.2, Schweppes 2YO H., 2d ATC Heritage S., L, All Too Hard at Vinery Stud 2YO P.

CASTELVECCHIO (16c, Dehere, Aloe). 4 wins-3 at 2-from 1200m to 2000m, A$2,938,750, ATC Rosehill Guineas, Gr.1, Champagne S., Gr.1, Inglis 2YO Millennium, RL, Theraces 2YO H., 2d MVRC WS Cox P., Gr.1, ATC Spring Champion S., Gr.1, 3d ATC Sires' Produce S., Gr.1, Skyline S., Gr.2, 4th ATC Dulcify S., L.

YOURDEEL - MINI FORCE X (SING.) (16g, Red Ransom, Rory's Jester). Champion 2YO in NZ in 2018-19. Equal Leading NZ 2YO on 2018-19 International Ratings.4 wins at 2, NZ$375,600, A$21,550, S$19,934, ARC Diamond S., Gr.1, Manawatu Sires' Produce S., Gr.1, Matamata RC Slipper S., Gr.3, Waikato RC Wentwood Grange 2YO H., 2d ARC NZB Insurance Pearl Series 2YO H., 3d ARC Karaka 2YO Million, RL.

DUNKEL (19g, Cape Cross, Sadler's Wells). 8 wins from 1600m to 2500m to 2023-24, A$858,625, SAJC South Australian Derby, Gr.1, TTC Launceston Guineas, L, Tasmanian Derby, L, MRC Vale Verry Elleegant H., VRC Stud & Stable Awards H., MRC Frank O'Brien H., MVRC Ladbroke It! H., Make-a-Wish Australia P., 2d MRC Sharp EIT H., Cranbourne Classic H.

TRULY GREAT (15g, Jeune, Military Plume). 8 wins from 1100m to 2200m, A$1,100,075, WATC Kingston Town Classic, Gr.1, Ted Van Heemst S., Gr.2, RJ Peters S., Gr.3, Seppelt Wines H., Amelia Park H., Don Martin Birthday H., Autumn Ascot Carnival H., 2d WATC Perth Cup, Gr.2, Happy Birthday Mick Graves H., Mrs Mac's H.

ATYAAB (15c, Danasinga, Noble Bijou). 6 wins-1 at 2-from 1600m to 2800m, R1,278,938, Kenilworth Cape Derby, Gr.1, Cape Stayers, Gr.2, Turffontein Java H., L, Citizen Juvenile P., Betting World P., 2d Kenilworth Chairman's Cup, Gr.3, Turffontein Sea Cottage S., L, 3d Kenilworth Chairman's Cup, Gr.3, Turffontein Thrill of Tellytrack H., 4th Turffontein South African Derby, Gr.1.

SUPER SETH (16c, Redoute's Choice, Rory's Jester). 5 wins-2 at 2-at 1200m, 1600m, A$1,648,460, MRC Caulfield Guineas, Gr.1, Manfred S., Gr.3, HDF McNeil S., Gr.3, Ern Jensen Funerals 2YO H., 2d MRC Futurity S., Gr.1, 3d VRC Anzac Day S., L, 4th ATC All Aged S., Gr.1.

HOPE IN YOUR HEART (18f, Montjeu, Danehill). 6 wins from 1200m to 1600m to 2022-23, A$1,752,000, ATC Guy Walter S., Gr.2, Angst S., Gr.3, Newcastle JC Tibbie S., Gr.3, ATC Agency Real Estate H., 2d ATC Queen of the Turf S., Gr.1, Goulburn DRC Kembla Grange Classic, Gr.3, Illawarra TC The Gong, 3d ATC Tramway S., Gr.2, Harry Angel Yearlings H., Hyland Race Colours H., 4th ATC Doncaster H., Gr.1, Coolmore Classic, Gr.1.

AQUACADE (18f, Sea the Stars, Charnwood Forest). 7 wins from 1600m to 2400m to 2023-24, NZ$453,185, Auckland TR Avondale Cup, Gr.2, Balmerino S., Gr.3, BOP RC JA Russell H., Auckland TR Vernon & Vazey H., Waikato RC Dunstan Feeds Championship Final H., Lodge H., 2d Matamata Cup, L, Waikato RC Bill Lacy Memorial H., 3d Auckland TR Zabeel Classic, Gr.1, Royal S., Gr.2, Waikato RC Lodge Commercial H., Whangarei RC Michelle Bradley Racing H., 4th Auckland Cup, Gr.2, Counties Cup, Gr.3.

GLOBAL EXCHANGE - ENJOYING (H.K.) (15g, Keep the Faith, Kenmare). 5 wins from 1400m to 2050m, A$293,550, HK$4,978,500, MVRC Alister Clark S., Gr.2, MRC Autumn Classic, Gr.2, HKJC Dendrobium H., 2d HKJC Sports Institute 30th H., Ambitious Dragon H., Victoria Park H., 3d HKJC Queen Mother Memorial Cup, Gr.3, MRC Polytrack P., HKJC Fat Choi H., Caroline Hill H., 4th Hong Kong Classic Cup, L.

LET'SROLLTHEDICE (19g, More Than Ready, Pins). 4 wins-2 at 2-from 1100m to 1800m to 2023-24, A$551,575, VRC Sires' Produce S., Gr.2, MRC Sharp EIT H., ATC Matt Behrmann H., 2d Geelong Classic, L, 3d ATC Sires' Produce S., Gr.1, 4th ATC Champagne S., Gr.1.

VICTORIA QUAY (17f, Danehill Dancer, Sovereign Red). 2 wins at 1600m, 2000m, A$217,825, VRC Wakeful S., Gr.2, 2d SAJC Hill Smith S., L.

THE INEVITABLE (15g, King's High, Bluebird). 16 wins from 1000m to 1600m to 2022-23, A$1,823,900, VRC CS Hayes S., Gr.3, MVRC Bendigo Bank S., L, TTC Newmarket H., L, Hellova Street S., L, Conquering S., L-twice, TRC Tasmanian S., L, Thomas Lyons S., L, Tasmanian Guineas, L, ATC Silver Eagle, TRC Goodwood H., TTC Tas Fumigation 3YO Cup, Jansz 3YO Trophy, VRC Brenda Nugent H., TTC A Little Bit of Country P., 2d ATC Theo Marks S., Gr.2, TTC Conquering S., L, Tasmanian S., L, VRC WGCDR Ian Bayles DFC H., 3d MVRC All-Star Mile, TRC Hobart Limo Service 2YO H., 4th VRC Bobbie Lewis H., Gr.2, TRC Tasmanian S., L, TTC Newmarket H., L.

AIN'TNODEELDUN (17g, Starcraft, Nothin' Leica Dane). 7 wins from 1600m to 2050m to 2023-24, A$668,795, MVRC JRA Cup, Gr.3, VRC TAB Trophy, L, SAJC Hill Smith S., L, MRC Quayclean H., MVRC Powerflo Solutions H., Ladbrokes Mates Mode H., 2d MRC VOBIS Gold Heath, Ladbrokes Same Race Multi H., 4th VRC Anzac Day S., L.

ENTENTE (16g, Stratum, Bluebird). 6 wins from 1600m to 2400m, A$887,965, ATC Carbine Club S., Gr.3, Colin Stephen H., Gr.3, Albury Gold Cup, L, Port Macquarie Cup, ATC Ranvet H., 2d ATC Metropolitan H., Gr.1, Neville Sellwood S., Gr.3, Canberra Mile, 3d ATC Kingston Town S., Gr.3, Frank Packer P., Gr.3, St Leger, Everest Carnival H., TAB Venue Mode H., 4th Canberra Cup, L.

SHE'S IDEEL (15f, Anabaa, Marauding). 6 wins from 1550m to 2400m, A$1,413,825, ATC Kingston Town S., Gr.3, Schweppes H., Catanach's H., Tresemme H., Friday Night Racing H., 2d ATC Tancred S., Gr.1, Chipping Norton S., Gr.1, Aspiration H., Gr.3, Rosehill Gold Cup, 3d ATC Winx S., Gr.1, Millie Fox S., Gr.2, Epona S., Gr.3, St Leger S., Cleanaway H., 4th ATC Sydney Cup, Gr.1.

KONASANA (20f, Medicean, Danehill). 3 wins-1 at 2-from 1150m to 1600m to 2023-24, A$247,300, ATC James HB Carr S., Gr.3, Bowermans H., MVRC Centennial Nexus H., 2d VRC Kennedy Oaks Preview, 4th MRC Ethereal S., Gr.3.

IRUKANDJI (15g, General Nediym, Civic Hope). 3 wins-1 at 2-at 1400m, 1500m to 2022-23, A$278,175, ATC Schweppervescence H., Gr.3, Hyland Race Colours H., BRC White Pool H., 2d VRC Football S., L, 3d ATC Gloaming S., Gr.3, BRC Cascade H., 4th ATC Stan Fox S., Gr.2, Up & Coming H., Gr.3, MRC Zeditave S., Gr.3.

TANNHAUSER (20g, Exceed and Excel, Royal Academy). 2 wins-1 at 2-at 1400m, 2000m to 2023-24, A$410,800, BRC Rough Habit P., Gr.3, ATC Wilson Asset Management 2YO H., 2d ATC Carbine Club S., Gr.3, 3d BRC JJ Atkins S., Gr.1, ATC Racing and Sports 2YO H., 4th ATC Frank Packer P., Gr.3, Fernhill H., L.

SUNSETS (20c, Fastnet Rock, Zabeel). 2 wins at 1600m, 2000m in 2023-24, A$371,865, MRC Caulfield Classic, Gr.3, 2d VRC Penfolds Victoria Derby Preview, MRC Early Bird Renewal 2YO H., 3d VRC Victoria Derby, Gr.1, 4th VRC Super Impose S., L.

ELLIPTICAL (19g, Testa Rossa, Danehill). 2 wins-1 at 2-at 1400m to 2022-23, A$1,239,875, HK$65,100, VRC CS Hayes S., Gr.3, MRC Tile Importer 2YO H., 2d ATC Spring Champion S., Gr.1, MRC Caulfield Guineas, Gr.1, 3d MRC Stow Storage Solutions H., 4th ATC Rosehill Guineas, Gr.1, VRC Exford P., L.

PURRFECT DEAL (16f, Tale of the Cat, Sir Tristram). 7 wins from 1200m to 2350m, A$255,490, Clarence River JC Grafton Cup, L, Qld Tatt's RC Qld Fire and Emergency H., 2d Ipswich TC Carlton Mid P., 3d ATC Christmas Cup, L, BRC IPCQ Industrial Coatings H., GCTC Simmons Livingstone H.

CUTADEEL (15g, Dylan Thomas, Sinndar). 5 wins-1 at 2-from 1200m to 2100m, NZ$120,235, A$40,400, ARC 3YO Salver, L, Hawkes Bay Reliable Man Trophy H., Counties RC Rogers Racing Stables H., BOP RC Matamata Veterinary Services 2YO H., 2d Counties Cup, Gr.3.

TRULY INSPIRED (16g, Jeune, Military Plume). 4 wins from 1600m to 2200m to 2022-23, A$179,430, WATC ATA S., L, Tabtouch-Better Your Bet H., Crown Perth H., 4th WATC Perth Cup, Gr.2, GA Towton Cup, L.

TRANSACT (15g, Tale of the Cat, Pleasant Tap). 3 wins from 2150m to 2800m, A$223,140, VRC St Leger, L, 2d MRC Galilee Series Final H., L, 3d Bendigo JC Big Screen Company H.

EPIMELES (21c, Redoute's Choice, Lonhro). 2 wins at 2 in 2023-24, A$137,975, VRC Anzac Day S., L, MRC Sportsbet 2YO H.

BENGAL BOY (19g, Nadeem, Catrail). Winner at 2400m in 2022-23, A$156,665, MRC Galilee Final, L.

CERBERUS (18g, Fastnet Rock, Woodman). Winner at 1800m, A$120,200, SAJC Hill Smith S., L.

Profit (16g, Redoute's Choice, Bluebird). 7 wins from 1200m to 1800m, A$477,775, BRC Programmed Property Services H., Melbourne Cup Day at Eagle Farm H., XXXX Dry H., Oscar Oscar Salons P., SCTC Coastline BMW X4 H., Pelican Motors Service Centre P., Sky Racing P., 2d BRC Vo Rogue P., Gr.3, Dave Hickey H., Tanqueray H., TAB P., 3d BRC Lough Neagh S., L, Qld Tatt's RC Recognition H., L, BRC Roku Gin the Gateway P., James Squire H., Country Music H., Moet & Chandon Chairmans Club H., 4th BRC Daybreak Lover P., L.


His sire sons include Super Seth, Castelvecchio, Lamanze, etc.

?>

Find a Stallion

Search for a Stallion, Stud, Person.

Back to Bello home

Copyright by Stallions. All rights reserved.

Data supplied by Arion Pedigrees

Back to Bello home

Copyright by Stallions. All rights reserved.