Prince Of Caviar

2024 FEE: Not set yet
https://www.stallions.com.au/wp-content/uploads/2023/06/Prince-of-Caviar.jpg

Sebring - Black Caviar by Bel Esprit

Bay 2015 hh
Year to stud: 2020
Oldest progeny are: Second Crop Racing 2024/25 southern hemisphere
FYEAR: 2021 year first foals born

Mating Systems



Previous STALLIONS PDF pages

Standing at:

Riverbank Farm

2024 fee: $not set yet inc. GST
*Check with stud

Fee history: first year at stud

find out more
  • The first son of the world’s best sprinter Black Caviar to retire to stud.
  • A son of the unbeaten, 25 straight race winning mare Black Caviar.
  • Prince of Caviar showed tremendous ability himself in a career cut short through injury, narrowly beaten .3 lengths behind subsequent Group 1 winner Extra Brut.
  • Colonial on speed sprinting style of horse to suit the Australian market.
Contact Stud

Contact Stud

118 Holdsworth Rd, Benalla VIC

    Hypothetical Mating

    Pedigree

    • Grid
    • Female Line
    • Male Line
    Toggle Cross Duplications
    Show/Hide Sibling Identifiers

    Five x Five Enhanced Pedigree Grid for

    PRINCE OF CAVIAR (AUS) 2015 Bay colt
    by Sebring - Black Caviar, by Bel Esprit

     


    SEBRING (AUS)
    Ch. 2005
    GW 5 wins
    f:1330 r:1192 w:855 SW:82
    More Than Ready
    B. 1997
    GW 7 wins
    f:3588 r:3144 w:2267 SW:225
    Southern Halo
    B. 1983
    SP 5 wins
    f:1811 r:1385 w:1089 SW:173
    HaloHail to Reason4
    Cosmah2
    Northern SeaNorthern Dancer2
    Sea Saga16
    Woodman's Girl
    B. 1990
    Wnr 3 wins
    f:5 r:5 w:4 SW:1
    WoodmanMr. Prospector13
    Playmate1
    Becky be GoodNaskra3
    Good Landing1
    Purespeed
    B. 1998
    Pld
    f:12 r:10 w:6 SW:2
    Flying Spur
    B. 1992
    GW 6 wins
    f:1708 r:1506 w:1026 SW:99
    DanehillDanzig7
    Razyana2
    RollsMr. Prospector13
    Grand Luxe4
    Lady Moulin
    B. 1982
    Wnr 1 win
    f:10 r:10 w:7 SW:1
    Luskin StarKaoru Star31
    Promising2
    WillowyBetter Boy2
    Far Vista6
    BLACK CAVIAR (AUS)
    Br. 2006
    GW 25 wins
    f:7 r:5 w:4
    Bel Esprit
    B. 1999
    GW 8 wins
    f:1397 r:1154 w:805 SW:28
    Royal Academy
    B. 1987
    GW 4 wins
    f:2482 r:2134 w:1499 SW:167
    NijinskyNorthern Dancer2
    Flaming Page8
    Crimson SaintCrimson Satan26
    Bolero Rose8
    Bespoken
    Br. 1990
    NP
    f:14 r:12 w:8 SW:1
    VainWilkes13
    ElatedA9
    Vin d'AmourAdios6
    Gliteren34
    Helsinge
    B. 2001
    NR
    f:6 r:4 w:4 SW:2
    Desert Sun
    B. 1988
    SP 3 wins
    f:982 r:860 w:507 SW:32
    Green DesertDanzig7
    Foreign CourierAm.
    SolarHotfoot1
    L'Anguissola10
    Scandinavia
    Ch. 1994
    GW 4 wins
    f:13 r:10 w:8 SW:4
    SnippetsLunchtime7
    Easy Date20
    Song of NorwayVainA10
    Love Song1

    Northern Dancer (CAN) 1961 : 5f x 5m
    Danzig (USA) 1977 : 5m x 5m

    Vain (AUS) 1966 : x 4f 5f
    Mr. Prospector (USA) 1970 : 5m 5f x

     

     PRINCE OF CAVIAR (AUS)

     

    Bay horseFoaled in 2015

    SireMore Than ReadySouthern HaloHalo
    SEBRING (AUS) Woodman's GirlWoodman
    2005PurespeedFlying SpurDanehill
      Lady MoulinLuskin Star
    DamBel EspritRoyal AcademyNijinsky
    BLACK CAVIAR (AUS) BespokenVain
    2006HelsingeDesert SunGreen Desert
      ScandinaviaSnippets

    SEBRING (AUS) (Chestnut 2005-Stud 2009). 5 wins at 2, STC Golden Slipper S., Gr.1. Sire of 1192 rnrs, 854 wnrs, 82 SW, inc. Criterion (Australian Derby, Gr.1)
    Dissident, Fangirl, Nettoyer, Egg Tart, Superstorm, Amphitrite, Lucky Bubbles, Talladega - Beauty Joy (H.K.)
    Sejardan, Daisies, Ringerdingding, Bring Me the Maid, Sesar, Sedanzer, Aethero, Gold Standard, Seaburge, She Brings Joy, Catch a Fire, Hattori Hanzo - Let Us Win (H.K.)
    etc.

     

    1st dam

    BLACK CAVIAR, by Bel Esprit. Horse of the Year in Australia in 2010-11, 2011-12 & 2012-13. Joint Head of the 2013 WTR. Head of the 2011 & 2012 WTR (Sprint). Champion Sprinter in Australia in 2010-11, 2011-12 & 2012-13. Champion Older Female Sprinter in GB in 2012. 25 wins-2 at 2-to 1400m, £283,550, A$6,922,550, ATC TJ Smith S., Gr.1-twice, VRC Newmarket H., Gr.1, Lightning S., Gr.1-3 times, Patinack Classic, Gr.1-twice, Royal Ascot Diamond Jubilee S., Gr.1, MVRC William Reid S., Gr.1-twice, SAJC Goodwood H., Gr.1, Robert Sangster S., Gr.1, BRC BTC Cup, Gr.1, MRC CF Orr S., Gr.1, VRC Danehill S., Gr.2, MVRC Schweppes S., Gr.2-twice, Stanley Wootton S., Gr.2-twice, MRC Schillaci S., Gr.2-twice, Blue Sapphire S., L, MVRC William Crockett S., L, VRC Cromwell H. Sister to Naturale (dam of OLE KIRK, GIMMIE PAR)
    three-quarter-sister to ICONIC, Sistonic (dam of SEMILLION)
    half-sister to ALL TOO HARD. Dam of seven named foals, five to race, four winners, inc:-

    Invincible Caviar (f. by I Am Invincible). 4 wins to 1200m, A$177,075, to 2022-23, VRC Furphy Festive Season H., Pakenham RC Furphy Refreshing Ale H., 3d VRC Philip Jacobsen 2YO H.

    I Am Caviar (g. by I Am Invincible). 2 wins at 1000m, 1200m in 2022-23, 2d MVRC Summer Sprint Series, 3d MVRC Summer Sprint Series H.

    Oscietra (f. by Exceed and Excel). 2 wins at 1000m, 3d VRC New Year 2YO P. Dam of-

    Keysborough. Winner at 1000m in 2023-24 in Aust.

    Prince of Caviar (c. by Sebring). Winner. See below.

    Ready for Caviar (f. by More Than Ready). Placed at 2 in Aust.

     

    2nd dam

    HELSINGE, by Desert Sun. Unraced. Three-quarter-sister to Song of the Sun, half-sister to MAGNUS, SCANDIVA (dam of MAXIMILLIUS)
    WILANDER, ARCTIC FLIGHT, Lionhearted, Danavia (dam of ICONIC). Dam of 6 foals, 4 to race, all winners, inc:-

    BLACK CAVIAR (Bel Esprit). 25 wins. See above.

    ALL TOO HARD (Casino Prince). Champion 3YO Colt in Australia in 2012-13. 7 wins-3 at 2-from 1100m to 1600m, A$2,288,200, ATC All Aged S., Gr.1, MRC Caulfield Guineas, Gr.1, Futurity S., Gr.1, CF Orr S., Gr.1, VRC Sires' Produce S., Gr.2, ATC Pago Pago S., Gr.2, VRC Talindert S., L, 2d MVRC WS Cox P., Gr.1, ATC Sires' Produce S., Gr.1, 3d ATC San Domenico S., Gr.3, 4th ATC George Main S., Gr.1. Sire.

    Moshe. 3 wins at 1000m, A$86,201, MVRC Moreton Hire H., Mayoral Charity Community H., 4th ATC Fireball H., L. Sire.

    Belle Couture. Winner at 1200m, MRC Elvis Ricky Thurgood P. Producer.

    Naturale. Unraced. Dam of-

    OLE KIRK (Written Tycoon). Champion 3YO Colt in Australia in 2020-21. 3 wins-1 at 2-from 1100m to 1600m, A$2,159,100, ATC Golden Rose S., Gr.1, MRC Caulfield Guineas, Gr.1, VRC Talindert S., L, 2d ATC Run to the Rose S., Gr.2, Rosebud H., L, 3d ATC Champagne S., Gr.1, VRC Sires' Produce S., Gr.2, ATC Inglis Sprint, 4th ATC Sires' Produce S., Gr.1.

    GIMMIE PAR (Not a Single Doubt). 2 wins-1 at 2-at 1100m, A$308,825, MRC Quezette S., Gr.3, Wilde Racing 2YO H., 2d VRC Talindert S., L, 3d SAJC Proud Miss S., Gr.3, VRC Moomba P., L, MRC VOBIS Gold Dash, 4th VRC Danehill S., Gr.2.

     

    3rd dam

    SCANDINAVIA, by Snippets. 4 wins-1 at 2-to 1200m, A$438,575, QTC Cup, Gr.2, VATC Blue Diamond Prelude, Gr.3, MVRC Burt Bacharach H., 2d VRC Salinger S., Gr.1, SAJC Goodwood H., Gr.1, 3d VRC Lightning S., Gr.1, Newmarket H., Gr.1, VATC Chirnside S., Gr.2, MVRC Norman Carlyon S., Gr.2, VRC Red Roses S., L, 4th VATC Blue Diamond Prelude, Gr.3, SAJC DC McKay S., Gr.3. Three-quarter-sister to Bit of a Ride (dam of BOOM TIME)
    half-sister to FROSTY THE SNOWMAN, MIDNIGHT SUN, RUSSIAN TEA ROOM, Song of the Sun, McHappy (dam of GLAD). Dam of 13 foals, 10 to race, 8 winners, inc:-

    MAGNUS (Flying Spur). 4 wins to 1200m, £23,000, A$1,086,610, S$202,500, AJC Galaxy H., Gr.1, VRC Age Classic S., Gr.2, STC Big Sports Breakfast H., 2d VRC Newmarket H., Gr.1, Lightning S., Gr.1, MRC Oakleigh P., Gr.1, Caulfield Sprint H., Gr.2, AJC Shorts H., Gr.3, SAJC WH Wylie H., L, Singapore TC Krisflyer International Sprint, L, MRC BSB Packaging P., 3d MRC Oakleigh P., Gr.1, Royal Ascot King's Stand S., Gr.2, MRC Heath S., L, 4th AJC TJ Smith S., Gr.1, VRC Newmarket H., Gr.1, AJC Galaxy H., Gr.1. Sire.

    WILANDER (Exceed and Excel). Third on 2008-09 Australasian 3YO Classification (sprint). 4 wins-2 at 2-at 1000m, 1100m, A$351,825, MRC Schillaci S., Gr.2, Blue Diamond Prelude (c&g)
    Gr.3, VRC Bob Hoysted H., L, 2d MRC Biscay H., 4th VRC Lightning S., Gr.1. Sire.

    SCANDIVA (Fastnet Rock). 2 wins at 2, A$242,580, ATC Magic Night S., Gr.2, Emerald Hills Estate 2YO P., 2d ATC Sires' Produce S., Gr.1. Dam of-

    MAXIMILLIUS (Written Tycoon). 2 wins-1 at 2-at 1200m, A$189,120, to 2023-24, SAJC David Coles AM S., Gr.3, MVRC Gwenda Fitzgerald H., 3d VRC CS Hayes S., Gr.3.

    ARCTIC FLIGHT (Flying Spur). 4 wins at 1200m, 1400m, A$314,358, Scone RC Dark Jewel Classic, L, VRC Flt Lt Peter Armytage H., MRC Sandown Park (UK) H., 2d Hawkesbury RC Darley Crown, L, 3d BRC Dane Ripper S., Gr.2, ATC Sheraco S., Gr.3, 4th VRC AR Creswick S., L.

    Lionhearted (Fastnet Rock). Winner at 1000m, A$76,385, 2d ATC Skyline S., Gr.2, 4th ATC Pago Pago S., Gr.2, MRC Thoroughbred Club Cup, L. Sire.

    Danavia. Placed at 2, 2d VRC Reganza 2YO H. Dam of-

    ICONIC (Bel Esprit). 6 wins-2 at 2-to 1100m, A$520,250, MVRC Carlyon S., L, MRC Nine West P., 2d MRC Rubiton S., Gr.2, SAJC National S., Gr.3, WH Wylie H., L.

    Sistonic. 2 wins at 1100m, 1200m, MVRC Reg Delaney Memorial H., 4th MVRC Typhoon Tracy S., Gr.3. Dam of-

    SEMILLION (Shalaa). 3 wins-2 at 2-to 1200m, A$741,250, to 2023-24, ATC Kindergarten S., Gr.3, MVRC Inglis Banner 2YO S., RL, Gosford RC Takeover Target H., L, 2d MRC Blue Diamond Prelude (c&g)
    Gr.3, MVRC Chautauqua S., L, 3d MRC Doveton S., L.

    Baltics. Raced once. Dam of-

    Badcoe (Wanted). 3 wins at 1200m, 1400m in Aust. and Malaysia, 2d Perak TC Charity Cup, L.

    Itameri. Winner at 900m, 2d MVRC Drummond Golf 2YO P., 4th VRC Ottawa S., L. Dam of-

    HANSEATIC (Street Boss). 3 wins at 2, A$727,500, MRC Blue Diamond Prelude (c&g)
    Gr.3, Blue Diamond Preview (c&g)
    L, Merson Cooper S., L, 2d MRC Blue Diamond S., Gr.1, Blue Sapphire S., Gr.3, 4th MVRC Ian McEwen S., Gr.2.

    AUSTMARR (Exosphere). 4 wins at 1000m, 1100m, A$201,510, in 2023-24, SAJC Manihi Classic, L, MRC Sportsbet H., Ladbrokes Racing Club H., 2d MRC Ladbrokes Racing Club 2YO H.

    Skagerrak. Winner at 900m in Aust. Dam of-

    KRAKARIB (Ribchester). Winner at 2, A$154,695, in 2022-23, VRC Maribyrnong P., Gr.3.

     

    Race Record: 6 Starts 1-3-0 A$36,920.

    Winner at 1300m, 2d MRC Vale Martin Riley P.

    ?>

    Leading Progeny for

     

    SEBRING (AUS) 2005 Chestnut colt
    by More Than Ready - Purespeed, by Flying Spur

     

    Sire Summary

    Named FoalsStartersWinnersWinsPlacingsSW (GW)EarningsAEI
    133011928542412455482 (45)over $151m.1.40
    per foals89.6%64.2%1.83.46.2% (3.4%)$114,121 
     per starters71.6%2.03.86.9% (3.8%)$127,333 

    SEBRING Champion 2YO Colt in Australia in 2007-08. 5 wins at 2, A$2,537,060, STC Golden Slipper S., Gr.1, AJC Sires Produce S., Gr.1, Breeders' P., L, Canonbury S., L, STC Darley Guineas Day 2YO H., 2d AJC Champagne S., Gr.1. He entered stud in Aust. in 2009. Third on Aust. Sires List in 2014-15. Sire of 1192 progeny to race, 854 winners (71.0%)
    earnings of over $151 million, 82 stakes winners, 78 stakes placegetters, inc.




    DISSIDENT (10c, Anabaa, Western Symphony). Horse of the Year in Australia in 2014-15. Champion Sprinter & Older Horse in Australia in 2014-15.7 wins-1 at 2-from 1000m to 1600m, A$2,021,200, ATC Randwick Guineas, Gr.1, All Aged S., Gr.1, VRC Makybe Diva S., Gr.1, MRC Memsie S., Gr.1, CF Orr S., Gr.1, ATC Hobartville S., Gr.2, MRC Blue Diamond Preview (c&g)
    L, 2d ATC Golden Rose S., Gr.1, MRC Sir Rupert Clarke S., Gr.1, ATC Run to the Rose H., Gr.3, Eskimo Prince S., L, Rosebud H., L, 3d MRC Futurity S., Gr.1, MVRC Australia S., Gr.2, MRC Blue Diamond Prelude (c&g)
    Gr.3, 4th MRC Caulfield Guineas, Gr.1.

    CRITERION (10c, Bite the Bullet, Afleet). Equal Leading Older Male on the 2015 WTR (Ext.).7 wins-3 at 2-from 1100m to 2400m, £26,467, A$6,542,200, HK$4,500,000, ATC Queen Elizabeth S., Gr.1, Australian Derby, Gr.1, Rosehill Guineas, Gr.1, MRC Caulfield S., Gr.1, ATC Todman S., Gr.2, Canberra RC Black Opal S., L, ATC Lidoran Group 2YO P., 2d MVRC WS Cox P., Gr.1, ATC George Ryder S., Gr.1, Spring Champion S., Gr.1, VRC Australian Guineas, Gr.1, MRC Caulfield S., Gr.1, ATC Stan Fox S., Gr.2, Hill S., Gr.2, 3d VRC Melbourne Cup, Gr.1, HKJC Queen Elizabeth II Cup, Gr.1, Hong Kong Cup, Gr.1, ATC Ranvet S., Gr.1, Canterbury S., Gr.1, Warwick S., Gr.2, Canonbury S., L, 4th Victoria Derby, Gr.1, VRC CS Hayes S., Gr.3.

    FANGIRL (18f, Encosta de Lago, Spinning World). 8 wins from 1200m to 1850m to 2023-24, A$7,840,565, ATC King Charles III S., Gr.1, Winx S., Gr.1, Vinery Stud S., Gr.1, Apollo S., Gr.2, Light Fingers S., Gr.2, VRC Carbine Club S., Gr.3, ATC Reginald Allen H., L, 2d ATC George Ryder S., Gr.1, Winx S., Gr.1, Chipping Norton S., Gr.1-twice, Golden Eagle, 3d ATC Apollo S., Gr.2, 7 S., Earthlight at Darley H., 4th VRC Cantala S., Gr.1, ATC Phar Lap S., Gr.2.

    NETTOYER (13f, Dehere, End Sweep). 7 wins from 1600m to 2050m, A$2,592,700, ATC Doncaster H., Gr.1, Queen of the Turf S., Gr.1, Aspiration H., Gr.3-twice, Angst S., Gr.3, MVRC Westin Melbourne H., ATC Heard Agency H., 2d ATC Craven P., Gr.3, Japan Racing Association P., Gr.3, 3d ATC Toy Show H., Gr.3, Aspiration H., Gr.3, Epona S., Gr.3, Newcastle JC Cameron H., Gr.3, ATC Lord Mayor's Cup, L, Wilson Asset Management H., 4th ATC Ranvet S., Gr.1, BRC Doomben Cup, Gr.1, ATC Guy Walter S., Gr.2.

    EGG TART (13f, King's Best, In the Purple). 7 wins from 1300m to 2200m, A$1,326,940, SAJC Schweppes Oaks, Gr.1, BRC Queensland Oaks, Gr.1, SCTC PJ O'Shea S., Gr.2, VRC Auckland Racing Club Trophy, ATC TAB Rewards H., TAB H., 2d BRC Doomben Cup, Gr.1, ATC Theo Marks S., Gr.2, 3d ATC George Main S., Gr.1, Hill S., Gr.2, Apollo S., Gr.2, Craven P., Gr.3, Tab.com.au H., 4th ATC Chipping Norton S., Gr.1, Liverpool City Cup, Gr.3.

    LUCKY BUBBLES (11g, Hussonet, Caerleon). 8 wins at 1200m, A$12,775, HK$30,483,550, HKJC Chairman's Sprint Prize, Gr.1, Premier Bowl, Gr.2, Sprint Cup, L, Vengeance of Rain H., Chek Lap Kok H., Convergence of Love H., HKU Jockey Club Student Villages H., 2d HKJC Hong Kong Sprint, Gr.1, Chairman's Sprint Prize, Gr.1, Centenary Sprint Cup, Gr.2, Jockey Club Sprint, Gr.2, Premier Bowl, Gr.2, Heung Yee Kuk 90th Anniversary H., 18 Districts Cup, 3d HKJC Premier Cup, Gr.3, Flying Dancer H., 4th HKJC Hong Kong Sprint, Gr.1, Hong Kong Classic Mile, L.

    AMPHITRITE (15f, Redoute's Choice, Noble Bijou). 5 wins from 1200m to 1600m, A$750,605, MRC Thousand Guineas, Gr.1, VRC Edward Manifold S., Gr.2, Vanity S., Gr.3, Rose of May H., 3d VRC Australian Guineas, Gr.1.

    SUPERSTORM (16g, Metal Storm, Protos). 4 wins from 1400m to 1600m, A$3,019,450, VRC Cantala S., Gr.1, MVRC John F Feehan S., Gr.2, WATC Challenge S., L, Mrs Mac's H., 2d VRC Australian Guineas, Gr.1, MRC All-Star Mile, 3d MRC Underwood S., Gr.1, Toorak H., Gr.1-twice, WATC Tabtouch-Better Your Bet P., 4th WATC Kingston Town Classic, Gr.1, MRC PB Lawrence S., Gr.2.

    TALLADEGA - BEAUTY JOY (H.K.) (16g, Jeune, Rory's Jester). 10 wins from 1200m to 1800m to 2023-24, A$200,080, HK$26,000,200, HKJC Chairman's Trophy, Gr.2, Lion Rock Trophy, Gr.3, Premier Cup, Gr.3, WATC JC Roberts S., L, Free Entry for Females H., D'Orsogna H., HKJC Lantau Island H., Bullish Luck H., Tourmaline H., 2d HKJC Champions Mile, Gr.1, Jockey Club Mile, Gr.2, Ladies' Purse, Gr.3, TVB Yan Oi Tong Charity H., Cherry H., 3d HKJC Stewards' Cup, Gr.1, Chairman's Trophy, Gr.2, Chinese Club Challenge Cup, Gr.3, Lion Rock Trophy, Gr.3, Shan Kwong H., 4th HKJC Hong Kong Mile, Gr.1, Celebration Cup, Gr.3, Premier Cup, Gr.3, Chinese Club Challenge Cup, Gr.3.

    RINGERDINGDING (15c, Red Ransom, Danehill). 5 wins-1 at 2-from 1100m to 1600m, A$551,845, MRC Sandown Guineas, Gr.2, ATC Carbine Club S., Gr.3, VRC Springtime H., L, ATC Casino Prince at Vinery 2YO H., 2d MVRC WM Waste Management P., 3d MRC Autumn S., Gr.2, MVRC Red Anchor S., Gr.3, 4th VRC Australian Guineas, Gr.1, MVRC Australia S., Gr.2.

    SEJARDAN (19c, Hinchinbrook, Encosta de Lago). 4 wins-3 at 2-to 1200m to 2022-23, A$1,225,950, ATC Todman S., Gr.2, Breeders' P., Gr.3, MVRC Red Anchor S., Gr.3, ATC Golden Gift, 3d ATC Inglis 2YO Millennium, RL.

    DAISIES (18f, Snitzel, Zabeel). 3 wins at 1600m, 2000m to 2022-23, A$553,100, MVRC WH Stocks S., Gr.2, MRC Ethereal S., Gr.3, MVRC Alexandra S., Gr.3, 2d VRC Wakeful S., Gr.2, 3d SAJC Port Adelaide Guineas, L.

    BRING ME THE MAID (11f, Belong to Me, Khairpour). 3 wins-2 at 2-at 1000m, 1200m, A$785,200, ATC Magic Night S., Gr.2, Silver Shadow S., Gr.2, VRC Sports H., L, 2d ATC Royal Sovereign S., Gr.2, 3d ATC Golden Slipper S., Gr.1, MRC Cape Grim Beef Steaks Series Final, Gr.3, MVRC St Albans S., L, 4th MRC Thousand Guineas, Gr.1, BRC BTC Cup, Gr.1.

    SEDANZER (13f, Danzero, Marauding). 8 wins from 1400m to 2200m, A$817,246, BRC Brisbane Cup, Gr.2, Scone Cup, L, ATC Chandon H., Boxing Day at Randwick H., Right2drive H., Mercedes-Benz Newcastle H., 2d Gosford RC Belle of the Turf H., Gr.3, GCTC Magic Millions Trophy, 3d BRC Premier's Cup, Gr.3, 4th ATC Emancipation S., Gr.2, NSW Tatt's RC Chelmsford S., Gr.2, SAJC Auraria S., Gr.3.

    SESAR (15g, Street Cry, Citidancer). 3 wins-1 at 2-at 1200m, A$496,680, ATC Roman Consul S., Gr.2, GCTC Ken Russell Memorial Classic, Gr.3, ATC Moet & Chandon Winter Dash H., 2d SCTC Brilliant Lighting 2YO H., 3d VRC Aurie's Star H., Gr.3, 4th BRC JJ Atkins S., Gr.1, SAJC Leon Macdonald S., L.

    AETHERO (16g, Encosta de Lago, Kenny's Best Pal). 5 wins-3 at 2-at 1000m, 1200m, HK$9,116,600, HKJC Jockey Club Sprint, Gr.2, Wo Tik H., Riding High Together H., Amber Griffin P., Liberator Griffin P., 3d HKJC Hong Kong Sprint, Gr.1, Beijing H.

    BELIEVE YOURSELF (11f, Encosta de Lago, Straight Strike). 5 wins-2 at 2-to 1400m, A$328,550, S$288,910, ATC Sweet Embrace S., Gr.2, Singapore TC Kranji A S., 2d Ballarat TC City of Ballarat Tonks P., 3d Singapore TC Patron's Bowl, L, Stewards' Cup, L, Kranji A S., 4th ATC Golden Slipper S., Gr.1, Singapore TC Three Rings Trophy, L, Singapore Guineas, L.

    HATTORI HANZO - LET US WIN (H.K.) (12g, Marauding, Storm Bird). 4 wins from 1400m to 1600m, A$154,800, HK$1,875,325, ATC Phar Lap S., Gr.2, MVRC Ranvet H., HKJC Maria Galland H., 2d HKJC Cherry H., Wai Yip H., Nurturing Leaders H., 3d HKJC Pak Tam Chung H., Gladiolus H., Shenzhen H., Red Packet H.

    CATCH A FIRE (12f, Encosta de Lago, Laranto). 3 wins at 1200m, 1400m, A$248,560, MRC Angus Armanasco S., Gr.2, MVRC Dr Sheahan H., Shell Ocean Grove P., 3d VRC Emirates Melbourne Cup Tour Trophy, MRC Ladbrokes Mega Margin H., GCTC Marriott Surfers Paradise Magic Millions P., 4th SAJC HC Nitschke S., L.

    GOLD STANDARD (14c, Greig, Gold Carat). 2 wins at 1250m, 1500m, A$230,250, ATC Stan Fox S., Gr.2, Tab.com.au P., 2d ATC Up & Coming H., Gr.3, Pluck at Vinery H., 4th ATC Golden Rose S., Gr.1.

    SEABURGE (13g, Encosta de Lago, Laranto). 2 wins at 2, A$838,275, VRC Sires' Produce S., Gr.2, 2d VRC Emirates S., Gr.1, MRC Caulfield Guineas, Gr.1, Bendigo JC Golden Mile, L, MRC Cove Hotel 2YO H., 3d VRC March S., L, 4th VRC Aurie's Star H., Gr.3, MRC Caulfield Guineas Prelude, Gr.3, HDF McNeil S., Gr.3, SAJC CS Hayes Memorial Cup, L.

    SHE BRINGS JOY (13f, Hawk Wing, Zafonic). Winner at 2000m, ARC Royal S., Gr.2, 2d ARC DDB H.

    WU GOK (13g, Redoute's Choice, Thunder Gulch). 11 wins from 1550m to 2400m, A$817,610, ATC Premier's Cup, Gr.3, Lord Mayor's Cup, L, Winter Cup, L, Wyong Gold Cup, L, ATC Eremein H., JHB Syndications H., Husson at Vinery H., Davali Thoroughbreds H., BRC Bernie's Produce H., GCTC Moco Meats Rump Steaks H., 2d ATC Schweppes H., TAB H., TAB Rewards H., Scone RC Kia Ora Stud H., 3d ATC Randwick City S., L, Gosford Gold Cup, L, ATC McGrath Estate Agents Qld H., BRC Brisbane Racing Carnival H., Memberships H., 4th ATC Winter Cup, L.

    ULMANN (11g, Danehill, Last Tycoon). 7 wins from 1200m to 1600m, A$621,850, MRC Moonga S., Gr.3, VRC Paris Lane S., L, Warrnambool RC Wangoom H., L, VRC Daniel Maher H., MRC LUCRF Super Supports Jockeys H., William Hill Chocolate Hangover H., 2d Sunshine Coast Guineas, Gr.3, VRC Sofitel H., L, BRC Wayne Wilson P., L, Sale TC Inglis 3YO Trophy, MRC Ladbrokes.com.au H., 3d MVRC Schweppes Crystal Mile, Gr.2, BRC Sprint H., Gr.3, Ipswich TC Eye Liner S., L, MRC Ken Sturt H., 4th VRC TCL TV S., Gr.3, BRC Sprint H., Gr.3, GCTC Gunsynd Classic, Gr.3, MRC Testa Rossa S., L.

    OUR PLAYBOY (17g, Shamardal, Flying Spur). 6 wins-2 at 2-from 1000m to 1600m, A$615,480, MRC Vain S., Gr.3, SCTC Winx Guineas, Gr.3, MRC Ladbrokes Switch 2YO H., ATC Silverdale Farm H., VRC Incognitus Recognition H., 2d ATC Doncaster Prelude H., Gr.3, Cranbourne Cup, L, 4th VRC Shaftesbury Avenue H., Gr.3, Sofitel H., L.

    VIOLATE (13g, Redoute's Choice, Snippets). 4 wins-1 at 2-from 1100m to 2000m, A$511,675, VRC Shaftesbury Avenue H., Gr.3, Sofitel H., L, MRC Hamilton Reid H., 2d VRC TAB Multiplier Autumn H., Gr.3, BRC Gunsynd Classic, Gr.3, BRC Sprint H., Gr.3, MRC Gothic S., L, MVRC LF Sign Group H., 3d BRC Grand Prix S., Gr.3, Geelong Cup, Gr.3, VRC Star of the Realm H., MRC Grand Hotel Frankston H., 4th BRC Queensland Derby, Gr.1, VRC Queen Elizabeth S., Gr.3, ATC Carbine Club S., Gr.3, BRC Rough Habit P., Gr.3.

    THURLOW (12f, King's Chapel, Kashani). 2 wins at 2, A$205,550, MRC Chairman's S., Gr.3, Merson Cooper S., L, 2d VRC Ottawa S., Gr.3, SAJC Queen Adelaide S., L.

    BRING THE RANSOM (16f, Stratum, Red Ransom). 8 wins-1 at 2-to 1400m, A$575,300, Scone RC Dark Jewel Classic, Gr.3, ATC Bowermans Furniture H., Bowermans H., Sky Racing Active H., Agency Real Estate H., Newcastle JC Guardian Safety Solutions H., 2d Scone RC Dark Jewel Classic H., Gr.3, Wyong RC Mona Lisa S., L, ATC Elite Sand & Soil H., 3d ATC Rosehill Bowling Club H.

    SUPIDO (11c, Brian's Time, Nureyev). 7 wins to 1200m, A$563,650, MRC Sir John Monash S., Gr.3, VRC Dalray H., AB/ATA Celebrates Women Trainers H., Phillip Schuler H., Michael Stewart H., MVRC PKF Tour of Victoria Sprint H., MRC The Cove Hotel P., 2d MRC Pancare Foundation P., 3d SAJC Goodwood H., Gr.1, ATC Challenge S., Gr.2, 4th VRC Lightning S., Gr.1, MVRC William Reid S., Gr.1.

    SEMARI (14f, Zabeel, Kreisler). 6 wins from 1600m to 2050m, A$213,665, ATC Epona S., Gr.3, MVRC Ranvet Travis Harrison H., 3d ATC Chairman's H., Gr.2.

    SEASONS (14f, Al Maher, Canny Lad). 5 wins at 1200m, 1250m, A$406,080, ATC Birthday Card S., Gr.3, Australian Turf Club H., UNSW H., Tab.com.au P., All Too Hard at Vinery H., 2d ATC Wenona Girl H., Gr.3, Catanach's H., Book Summer Hospitality H., Theraces P., 3d ATC Sheraco S., Gr.2, Toy Show H., Gr.3, 4th ATC Birthday Card S., Gr.3.

    ART SERIES (14f, Don't Say Halo, Top Operator). 5 wins-4 at 2-from 1200m to 1600m, A$436,800, WATC Champion Fillies S., Gr.3, Inglis Insurance Brokers 2YO P., Rotary Club of Perth 2YO P., Tabtouch 2YO P., Amelia Park Lodge 2YO P., 2d WATC Burgess Queen S., L, 3d Western Australian Guineas, Gr.2, WATC Belgravia S., L, Young Membership 2YO P., Mumm Champagne 2YO P., Bunbury 3YO Classic, WATC Vinnies H.

    TURBO MISS (12f, Stravinsky, Miswaki). 5 wins-1 at 2-to 1400m, A$202,175, VRC Frances Tressady S., Gr.3, MRC Polytrack H., 2d MVRC Fisher & Paykel H., City Jeep Cherokee H., 3d MRC Victoria H., Gr.3, John Moule H., MVRC Cube Finance H., SAJC Ubet Adelaide Cup Raceday H.

    JAL LEI (18f, Exceed and Excel, Snippets). 4 wins at 1200m, 1250m to 2022-23, A$316,615, ATC Wenona Girl H., Gr.3, Bowermans Furniture H., Precise Fire H., 2d ATC Birthday Card S., Gr.3, Castlereagh H., Earthlight at Darley H., 3d ATC Verto H., Paul Lahood Funeral Services 2YO H.

    ACATOUR - GREAT HONOUR (H.K.) (13g, Cherokee Run, Lyphard). 4 wins-1 at 2-from 1250m to 1600m, A$249,605, ATC Carbine Club S., Gr.3, Schweppes 2YO P., Teachers Health Fund H., 3d MRC Gothic S., L, ATC RB Electrical 2YO P.

    EMERALDS (16f, Mr. Greeley, Anabaa). 3 wins-1 at 2-from 1250m to 1600m, A$357,540, ATC Angst S., Gr.3, Too Darn Hot at Darley H., 2d ATC Golden Pendant, Gr.2, 3d ATC Expressway S., Gr.2, Strawberry Hill Stud H., 4th ATC Tea Rose S., Gr.2.

    MASTER ASH - MASTER RYKER (SING.) (15g, Anabaa, Rory's Jester). 3 wins-1 at 2-to 1300m, A$152,510, 16,335Rgt., S$67,658, ATC Up & Coming H., Gr.3, TAB 2YO H., 2d ATC Australian Turf Club 2YO H.

    SHOKO (13f, St Covet, Lyphard). 3 wins at 1400m, 1600m, A$166,700, MVRC Tesio S., Gr.3, MRC Ladbrokes Info Hub H., 2d MRC Punters Living Legends H., Ladbrokes Multiverse H., 3d VRC John Meagher Hall of Fame H.

    SCRATCHY BOTTOM (10f, Danehill, Persian Bold). 3 wins from 1400m to 1900m, A$344,750, ATC Epona S., Gr.3, MRC Robert Hunter H., MVRC World Class Locally P., 2d South Australian Derby, Gr.1, 3d SAJC Schweppes Oaks, Gr.1, MVRC WH Stocks S., Gr.2, 4th ATC Chairman's H., Gr.2, Moonee Valley Fillies Classic, Gr.2, VRC Vanity S., Gr.3.

    BISCAYNE BAY (18f, Lonhro, Danehill). 2 wins at 2, A$308,920, SAJC Sires' Produce S., Gr.3, MRC Ladbrokes Easy Form 2YO H., 2d VRC Anzac Day S., L, ATC Ranvet H., Furphy H., 3d VRC Oaks, Gr.1, MRC Ethereal S., Gr.3.

    AMALFI PRINCE (18g, Dubai Destination, Flying Spur). 2 wins at 1600m, 2000m, Manawatu Classic, Gr.3.

    MISS ADMIRATION (14f, Street Cry, Covetous). 2 wins at 2000m, 2400m, A$318,645, ATC Colin Stephen H., Gr.3, 3d ATC Australian Oaks, Gr.1, SAJC Schweppes Oaks, Gr.1, MRC Legacy 2018 Badge Appeal H.

    KISS A ROSE (10f, Redoute's Choice, Canny Lad). 2 wins-1 at 2-at 1000m, 1100m, A$145,850, MRC Quezette S., Gr.3, Legatee Eric Baker 2YO P., 2d VRC Danehill S., Gr.2.

    BROADBAND (14f, Redoute's Choice, Rory's Jester). Winner at 2, A$124,450, SAJC Breeders' S., Gr.3, 2d SAJC Sires' Produce S., Gr.3, 3d SAJC Dequetteville S., L.

    CLIFTON RED (11f, Encosta de Lago, Century). Winner at 2, A$130,000, VRC Thoroughbred Breeders S., Gr.3, 4th ATC Royal Randwick S., Gr.3.


    His sire sons include Dissident (6)
    Supido, Gold Standard, Longma, Sebring Sun, etc.

    ?>

    Find a Stallion

    Search for a Stallion, Stud, Person.

    Back to Bello home

    Copyright by Stallions. All rights reserved.

    Data supplied by Arion Pedigrees

    Back to Bello home

    Copyright by Stallions. All rights reserved.